ДНК порекло > Дискусије о хаплогрупама

Y-днк хаплогрупа J

(1/64) > >>

Синиша Јерковић:
Дискусија о хаплогрупи J.

http://www.poreklo.rs/2013/02/05/y-dnk-haplogrupa-j-najzastupljenija-kod-arapa-turaka-grka-i-jevreja/

lakedemon92:
Pozdrav svima na forumu
Mene interesuje istorija haplogrupe J2b posto joj pripadam. Citao sam razne tekstove vezane za genetiku i uglavnom se slazu da je nastala na Balkanu. Da li je ona vezana za grcke migracije ili su je neki drugi narodi sirili?
Sta vi mislite o tome?

Синиша Јерковић:

--- Цитат: lakedemon92  Јануар 10, 2013, 01:22:55 поподне ---Pozdrav svima na forumu
Mene interesuje istorija haplogrupe J2b posto joj pripadam. Citao sam razne tekstove vezane za genetiku i uglavnom se slazu da je nastala na Balkanu. Da li je ona vezana za grcke migracije ili su je neki drugi narodi sirili?
Sta vi mislite o tome?

--- Крај цитата ---

Haplogrupa J2b ima dvije glavne varijante J2b M205 i J2b M241. Obe ove haplogrupe su prisutne kod nas. J2b M241 je prisutna i u istočnoj Turskoj, Siriji i Libanu. Ima je i u Indiji. Danas je ukupna J2b najprisutnija u centralnom  Balkanu kod Arbanasa, Srba, Cincara, Grka, Rumuna, Makedonoca i Bugara, ali je ima i dalje na istok.

Uskoro slijedi tekst o haplogrupi J kakav je bio i za ostale haplogrupe, pa ću pokušati tamo stvari više razjasniti.

lakedemon92:
Hvala Vam gospodine Jerkovicu na odgovoru.
Iz ovoga sto ste napisali moze se zakljuciti da su pripadnici J2b haplogrupe potomci doslovenskog stanovnistva na Balkanu.

Kor:
Много зависи од тога о којем се кластеру хаплогрупе J2 ради. За сада се претпостава да је вероватноћа о дословенском пореклу те хаплогрупе већа од осталих хипотеза. Ипак, не треба сметнути са ума да хаплогрупа J2 постоји и у многим другим државама Европе, па и у оним са словенским становништвом.
Тек након детаљног упоређивања хаплотипа са осталим се може извести неки солиднији закључак.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију