Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2482751 пута)

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4680 послато: Новембар 08, 2017, 04:52:04 поподне »
Влаховић, Лучиндан, Мушовића Ријека, Колашин

Припада хаплогрупи I2-PH908, роду Никшића. Мада Влаховић има неке специфичне вредности које одступају и од модала рода Никшића и модала за динарик уопште (две вредности, 9 на 438 и 14 на 533), нема сумње да је род Никшића.
Да ли се заиста може са сигурношћу рећи да су Никшићи? Ако је заиста тако морали би имати хаплотип најближи Божинићу који је исто тако Влаховић.
За ове Влаховиће, које још зову по трбушчићу и Мрвошевићи, постоји прича од давнина да су потомци Влахове ћерке и зета старинца који се призетио уз Влаховиће, а често их повезују и са Мацурама. Искрено, баш сам изненађен овим резултатом уколико је заиста "Никшићки", исто колико сам био изненађен резултатом Главичанина за које такође постоји прича да су као најстарији род у селу Осредци пореклом Мацуре.

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4681 послато: Новембар 08, 2017, 04:53:45 поподне »
Бучевац, Никољдан, Крива Река, Чајетина

Припада хаплогрупи I2-PH908. Иако има хаплотип близак модалу, нема ни једно пуно поклапање.

У литератури о Бучевцима стоји:

–Бучевци су из Кратова код Прибоја, славе Никољдан.

http://www.poreklo.rs/2014/03/15/poreklo-prezimena-selo-kriva-reka-cajetina/

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4682 послато: Новембар 08, 2017, 04:54:09 поподне »
Да ли се заиста може са сигурношћу рећи да су Никшићи? Ако је заиста тако морали би имати хаплотип најближи Божинићу који је исто тако Влаховић.
За ове Влаховиће, које још зову по трбушчићу и Мрвошевићи, постоји прича од давнина да су потомци Влахове ћерке и зета старинца који се призетио уз Влаховиће, а често их повезују и са Мацурама. Искрено, баш сам изненађен овим резултатом уколико је заиста "Никшићки", исто колико сам био изненађен резултатом Главичанина за које такође постоји прича да су као најстарији род у селу Осредци пореклом Мацуре.

Јесте, нема сумње да је Никшић. И Божинић такође има неке "особене" вредности које су типичне само за њега унутар рода Никшића.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4683 послато: Новембар 08, 2017, 04:59:35 поподне »
Да ли се заиста може са сигурношћу рећи да су Никшићи? Ако је заиста тако морали би имати хаплотип најближи Божинићу који је исто тако Влаховић.
За ове Влаховиће, које још зову по трбушчићу и Мрвошевићи, постоји прича од давнина да су потомци Влахове ћерке и зета старинца који се призетио уз Влаховиће, а често их повезују и са Мацурама. Искрено, баш сам изненађен овим резултатом уколико је заиста "Никшићки", исто колико сам био изненађен резултатом Главичанина за које такође постоји прича да су као најстарији род у селу Осредци пореклом Мацуре.
2 разлике од Божинића чини ми се... Влаховићи постоје око 550 година, па и већи број разлике није немогућ (да не помињем разлику између двојице Шћепановића, али исто толико је старо и то презиме)

симо

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4684 послато: Новембар 08, 2017, 05:04:48 поподне »
Лазаревић, Аранђеловдан, Мрсаћ, Краљево, хаплогрупа J2b2-M241>PH1602

За Лазаревиће из овог места се каже да су пореклом из Роћевића (Краљево). Да у том крају има још J2b2 говори и податак са Geno 2.0, где постоје Урошевићи из Роћевића.

Лазаревићу је из пројекта најближи Мићовић (Стевањдан) из околине Лепосавића.

Небојша, вјероватно си у праву за Лазаревића да је PH1602, међутим Мићовић мислим да није. Мићовића си требао груписати са Продановићем, они су генерално блиски J2b-M241 роду Шкријеља. Постоје на Санџачком Пројекту неки из тог рода који су им блиски. Дакле, ту би се требало радити о хаплогрупи J2b-M241>Z628>Z638.

Лазаревићу је са друге стране најближи Ковач из Ливна , који је потврђен PH1602.

Дакле, за Мићовића сам сигуран да није PH1602,а Лазаревић би могао бити PH1602, али генерално није далеко ни од ове Z638 групе. Па без СНП теста тешко би се могло нешто тврдити сигурно.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4685 послато: Новембар 08, 2017, 05:08:19 поподне »
Зорбић, Стевањдан, Клење, Богатић

Припада хаплогрупи G2a, њеној грани L497>L42>YSC33. У потпуности се уклапа у род  P303>L497 A01, који је и најзаступљенији род хаплогрупе G на пројекту. Има више блиских поклапања али ниједно потпуно.

Од специфичнијих вредности издваја се комбинација 14-15 на маркерима 385 и 10 на 533 коју поседује једини у роду.

У литератури се за Зорбиће из Клења каже следеће.

Зорбићи су на подручју Клења забележени још 1808. у бившем Шабачком магистрату. Иста породица регистрована је и 1829. године а у том месту и данас постоје њени живи потомци.
« Последња измена: Новембар 09, 2017, 09:41:46 пре подне Atlantische »
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4686 послато: Новембар 08, 2017, 05:14:06 поподне »
Зорбић, Стевањдан, Клење, Богатић

Припада хаплогрупи G2a, њеној грани L497>L42>YSC33. У потпуности се уклапа у род  P303>L497 A01, који је и најтаступљенији род хаплогрупе G на пројекту. Има више блиских поклапања али ниједно потпуно.

Од специфичнијих вредности издваја се комбинација 14-15 на маркерима 385 и 10 на 533 коју поседује једини у роду.

У литератури се за Зорбиће из Клења каже следеће.

Зорбићи су на подручју Клења забележени још 1808. у бившем Шабачком магистрату. Иста породица регистрована је и 1829. године а у том месту и данас постоје њени живи потомци.
Ово Зорбић наводи на размишљање о настанку од грчког имена Зорба.

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4687 послато: Новембар 08, 2017, 05:14:08 поподне »
Да ли се заиста може са сигурношћу рећи да су Никшићи? Ако је заиста тако морали би имати хаплотип најближи Божинићу који је исто тако Влаховић.
За ове Влаховиће, које још зову по трбушчићу и Мрвошевићи, постоји прича од давнина да су потомци Влахове ћерке и зета старинца који се призетио уз Влаховиће, а често их повезују и са Мацурама. Искрено, баш сам изненађен овим резултатом уколико је заиста "Никшићки", исто колико сам био изненађен резултатом Главичанина за које такође постоји прича да су као најстарији род у селу Осредци пореклом Мацуре.

Имали смо већ ситуацију код Озринића да су се неке фамилије, што исељене, што оне које су остале у племену, сматрале за старинце не-озринићког порекла међутим када су се тестирале испало је да ипак јесу већина њих од Озра тј. прави Озринићи. Мислим да то неће бити редак случај код ЦГ племена и родова и да су та предања о несродности заправо последица борбе за земљу тј. наследство. Поготово у пасивним крајевима као што су Озринићи или Ровца и Морача.

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4688 послато: Новембар 08, 2017, 05:15:51 поподне »
Небојша, вјероватно си у праву за Лазаревића да је PH1602, међутим Мићовић мислим да није. Мићовића си требао груписати са Продановићем, они су генерално блиски J2b-M241 роду Шкријеља. Постоје на Санџачком Пројекту неки из тог рода који су им блиски. Дакле, ту би се требало радити о хаплогрупи J2b-M241>Z628>Z638.

Лазаревићу је са друге стране најближи Ковач из Ливна , који је потврђен PH1602.

Дакле, за Мићовића сам сигуран да није PH1602,а Лазаревић би могао бити PH1602, али генерално није далеко ни од ове Z638 групе. Па без СНП теста тешко би се могло нешто тврдити сигурно.

Мићовић и Продановић груписани заједно.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4689 послато: Новембар 08, 2017, 05:16:57 поподне »
Ово Зорбић наводи на размишљање о настанку од грчког имена Зорба.
У Српском презименику одакле сам извадио податак о Зорбићима за презиме се каже следеће:

Од турског апелатива зорба y значењу насилник, зулумћар.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

симо

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4690 послато: Новембар 08, 2017, 05:21:07 поподне »
Мићовић и Продановић груписани заједно.

Још само да им се избрише PH1751 и остави  M241>Z638. Та ознака је најсигурнија.

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4691 послато: Новембар 08, 2017, 05:22:47 поподне »
Терзић, Аранђеловдан, Братач, Невесиње

Припада хаплогрупи I2-PH908, добро познатом роду DYS19=14. Иако несумњиво припада овом роду, нема претерано ближих поклапања унутар овог рода. У сваком случају се, уз неке необјављене резултате, показује да је овај род веома раширен на подручју источне Херцеговине где му је и матица одакле се ширио према истоку и западу. Нешто већи број разлика на маркерима између припадника овог рода иде у прилог великој старости рода.

У литератури, код Јевта Дедијера о Терзићима стоји:

ТЕРЗИЋИ су старином из билећског котара, овдје су дошли из Будисавља. Славе Аранђеловдан.

http://www.poreklo.rs/2013/05/16/poreklo-prezimena-selo-brata%C4%8D-nevesinje/
« Последња измена: Новембар 08, 2017, 05:24:23 поподне Лука »

На мрежи Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4692 послато: Новембар 08, 2017, 05:25:59 поподне »
Кесеровић, Јовањдан, Завлака, Крупањ

Припада хаплогрупи E-V13. Најближе поклапање има са Пеурачом из Општег рода А (Јовањдан, Горњи Будачки, Кордун), разликују се на само 2 од 23 маркера, а није му предалеко ни Панић (Мратиндан, Глоговац код Богатића), разликују се на 4 од 23 маркера.

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4693 послато: Новембар 08, 2017, 05:26:49 поподне »
Кесеровић, Јовањдан, Завлака, Крупањ

Припада хаплогрупи E-V13. Најближе поклапање има са Пеурачом из Општег рода А (Јовањдан, Горњи Будачки, Кордун), разликују се на само 2 од 23 маркера, а није му предалеко ни Панић (Мратиндан, Глоговац код Богатића), разликују се на 4 од 23 маркера.

–Кесеровићи су из округа ужичког, од Бајине Баште. Кажу да су била три брата, те је један остао у Бајиној Башти, други се досели у Завлаку а трећи у Пироман у Тамнави, мисли се да су се раселили због сиромаштине. Уколико су тамо трпели сиротињу – утолико овде боље живе од осталих сељака, славе Јовањдан*.

Будући да познајем фамилију Кесеровић у Пироману, из које је породице Драгутин Кесеровић, четнички командант, ни ова фамилија више није сиромашна, с’том разликом што ова породица слави Ђурђиц, оп. Милодан.

http://www.poreklo.rs/2014/04/19/poreklo-prezimena-selo-zavlaka-krupanj/

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4694 послато: Новембар 08, 2017, 05:27:35 поподне »
Цитат
Од овог рода (брат тестираног) је и наш певач из Републике Српске (Добој), Игор Вукојевић. Изгледа да од овог рода J1 има доста добрих певача по РС/БиХ. Чола, па сад Игор, ко је следећи. ;)

Прескочио си Горана Шепу из Кербера :-)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4695 послато: Новембар 08, 2017, 05:30:23 поподне »


Дакле, за Мићовића сам сигуран да није PH1602,а Лазаревић би могао бити PH1602, али генерално није далеко ни од ове Z638 групе. Па без СНП теста тешко би се могло нешто тврдити сигурно.

Управо сам ово и ја помислио малопре. Мићовић је од раније био у PH1602, иако нема конкретних доказа за то. И за Лазаревића се на основу хаплотипа не може ништа специјално закључити, па би СНП тестирање свакако било од користи. И Мићовић и Лазаревић се на прву пре уклапају у Z638, мада ту и нијансе могу да одлуче.

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4696 послато: Новембар 08, 2017, 05:31:24 поподне »
Још само да им се избрише PH1751 и остави  M241>Z638. Та ознака је најсигурнија.

Одрађено.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4697 послато: Новембар 08, 2017, 05:33:19 поподне »
Прескочио си Горана Шепу из Кербера :-)

Велики пропуст, признајем. :D

На мрежи Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4698 послато: Новембар 08, 2017, 05:39:08 поподне »
Ђурђевић, Часне Вериге апостола Петра, Стричићи, Бањалука

Припада хаплогрупи E-V13, грани PH1246>BY14151. Најближи су му Антић из Брвника и Пантелић из Доње Сипуље код Лознице, од обојице се разликује на само 2 од 23 маркера, а врло блиски су му и Ђукић из Старе Пазове и Радовановић из Пожеге (3/23), и Комљеновић са Баније (1/13). Има блиска поклапања и са још неколико породица из САНУ истраживања која славе ову специфичну славу.


Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4699 послато: Новембар 08, 2017, 05:41:58 поподне »
Ђурђевић, Часне Вериге апостола Петра, Стричићи, Бањалука

Припада хаплогрупи E-V13, грани PH1246>BY14151. Најближи су му Антић из Брвника и Пантелић из Доње Сипуље код Лознице, од обојице се разликује на само 2 од 23 маркера, а врло блиски су му и Ђукић из Старе Пазове и Радовановић из Пожеге (3/23), и Комљеновић са Баније (1/13). Има блиска поклапања и са још неколико породица из САНУ истраживања која славе ову специфичну славу.

Очекивано, с обзиром на славу.