Аутор Тема: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?  (Прочитано 154540 пута)

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #300 послато: Децембар 21, 2016, 07:17:28 поподне »
Мислим да би се Ви Мириловићи (све гране) требали договорити, која би шаржа - код свих ваших грбова заузимала на истом положају и у истом проценту површину грба. Предлог би био, да сви Мириловићи имају зелени штит са 5 златних полумесецах, а једино би "chief" у различитим бојама (уз евентуалне додатне шарже) означавао гране (Михиће, Мириле, Ђоге и друге). Тиме би се избегла класична балканска партикуларизација - која по мом мишљењу никада ником дугорочно није донела добро  - нити ће икад у будућности.

Класичних огледних примера (наших предака) имамо, бар на овом порталу на претек (3 брата 4 презимена) Зато ми се од свих аватарских гесла, највише Кор-ов свића -" реверзни инжињеринг историје" :).

Више него пожељно би било, када би све ваше гране својим садашњим презименима званично и - Мириловић додали

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #301 послато: Децембар 21, 2016, 08:52:46 поподне »
Мислим да би се Ви Мириловићи (све гране) требали договорити, која би шаржа - код свих ваших грбова заузимала на истом положају и у истом проценту површину грба. Предлог би био, да сви Мириловићи имају зелени штит са 5 златних полумесецах, а једино би "chief" у различитим бојама (уз евентуалне додатне шарже) означавао гране (Михиће, Мириле, Ђоге и друге). Тиме би се избегла класична балканска партикуларизација - која по мом мишљењу никада ником дугорочно није донела добро  - нити ће икад у будућности.

Класичних огледних примера (наших предака) имамо, бар на овом порталу на претек (3 брата 4 презимена) Зато ми се од свих аватарских гесла, највише Кор-ов свића -" реверзни инжињеринг историје" :).

Више него пожељно би било, када би све ваше гране својим садашњим презименима званично и - Мириловић додали

Жико, вероватно си и сам свестан да је идеја утопистичка...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #302 послато: Децембар 21, 2016, 09:00:08 поподне »
...
Што се тиче вепрова, пробај другу боју, зашто не и зелену, са рецимо златно оружаним кљовама? 8)

Амикусе, имаш смисла за дизајн :) Зелена шапжа у средини главе "држи" добар баланс са зеленим штитом у стопи.

Љубитељ сам симетрије штита по вертикалној оси, али не могу да нађем хералдички прикладну слику главе вепра "ан фас" која би послужила као шаржа. Зато бих се за сада са алтернативним предлогом задржао на верзији вепра који се пропиње, док не нађем неку одговарајућу...

Дакле, за сада два предлога:

Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #303 послато: Децембар 21, 2016, 09:04:44 поподне »
Напротив Велиборе, довољно је, да троје вас  - један Михић, један Мирило, један Ђого региструју 90% исте грбове и ствар завршена. Извршен је реверзни инжињеринг историје рода Мириловића- с три подписа!

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #304 послато: Децембар 21, 2016, 09:16:03 поподне »
Напротив Велиборе, довољно је, да троје вас  - један Михић, један Мирило, један Ђого региструју 90% исте грбове и ствар завршена. Извршен је реверзни инжињеринг историје рода Мириловића- с три подписа!

Мирило је већ свој грб регистровао па смо ту са договором закаснили. А за Мириловиће се још везују ови херцеговачки родови: Ћук, Медан, Ђого, Жарковић, Кнежић, Буквић, Круљ, Комад, Капор, Џелетовић, Рајковић, Медан, Мичета, Пашић, Елезовић, Тојага, Туцаковић, Кукурузовић, Ђулсић, Денде и Анђелић. Има их сигурно још, што ће се тек временом показати како буду одмицала генетска истраживања. Па ко би то све окупио и организово... Мени прођошр године у окупљању само мојих Михића. Да не помињем колико већини људи ово мало значи. Кад неком поменем да правим грб гледајуме као да сам пао с крушке... А тек промена презимена? Мислим да је то ипак само идеја за маштање...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #305 послато: Децембар 21, 2016, 09:32:57 поподне »
Мирило је већ свој грб регистровао па смо ту са договором закаснили. А за Мириловиће се још везују ови херцеговачки родови: Ћук, Медан, Ђого, Жарковић, Кнежић, Буквић, Круљ, Комад, Капор, Џелетовић, Рајковић, Медан, Мичета, Пашић, Елезовић, Тојага, Туцаковић, Кукурузовић, Ђулсић, Денде и Анђелић. Има их сигурно још, што ће се тек временом показати како буду одмицала генетска истраживања. Па ко би то све окупио и организово... Мени прођошр године у окупљању само мојих Михића. Да не помињем колико већини људи ово мало значи. Кад неком поменем да правим грб гледајуме као да сам пао с крушке... А тек промена презимена? Мислим да је то ипак само идеја за маштање...

Нема везе колико их има. Довољно да неколико ваших грана регуструју скоро истоветан грб Мириловића - који 90% одговара оном из различитих грбовника, јер ће се десити, да ће неко отом потом (за неку годину) од стотинак потомака горе поменутих разних грана Мириловића управо регистровати оригинални грб Мириловића - и испашће да ви који имате само минималну алузију грба Мириловића у свом грбу - нисте уопште Мириловићи.

На мрежи Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #306 послато: Децембар 22, 2016, 09:10:28 пре подне »
Жико, вероватно си и сам свестан да је идеја утопистичка...
И слушам Жарковиће, који говоре, односно имају теорију  да нису Мириловићи него неко древно српско племство из Дробњака.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #307 послато: Децембар 22, 2016, 09:59:14 пре подне »
И слушам Жарковиће, који говоре, односно имају теорију  да нису Мириловићи него неко древно српско племство из Дробњака.

А ко ће га знати шта је тачно.... Вероватно и њих има више родова као што је случај са Ћуковима, Анђелићима, па и Михићима. Ово што сам написао да припадају Мириловићима је на основу предања. Бољи одговор ће дати генетска истраживања. Мада је велико питање и јесу ли средњовековне влашке групе биле искључиво родовске заједнице, јер неки историчари наводе да је било случајева припајања мањих катуна већима.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #308 послато: Децембар 23, 2016, 02:06:21 поподне »
...
Елем, оно што овде на неки начин имамо, јесте грб братства, што дође као апокрифни грб вашег заједничког претка (...)
...

Разлог због којег сам се упустио у све ово је жеља да Михићи имају свој грб, на који би имали право сви братственици. Како наш родоначелник Михо Кнежић није био грбоносац, јасно је да нема баш елегантног и хералдички прихваћеног начина да се то изведе. Једини начин који сам видео као могућност да спроведем идеју је да се грб региструје као грб бртатства Михића које би се регистровало као удружење грађана. Оно што ми се код те идеје не свиђа је што би, формално гледано, то ипак био грб једне организације тј. удружења.
Оно што сам сада видео као веома занимљиву могућност је нешто што нуди "U.S. HERALDIC REGISTRY". Они омогућавају да се региструју почасни (In Honor) и "In Memoriam" грбови, које онда имају право да користе наследници особе којој је додељен. У поменутом регистру има управо сличних примера да су неке шкотске исељеничке фамилије нови грб посветиле неком свом претку (чак из 17. века) и сада га сматрају својим. Свакако јесте апокрифно али ми је некако лепше него регистровање грба на организацију.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #309 послато: Децембар 25, 2016, 05:46:09 поподне »
Како би изгледао гонфалон:

Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #310 послато: Децембар 25, 2016, 05:58:16 поподне »
Како би изгледао гонфалон:


Изгледа изврсно Велиборе. :)



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #311 послато: Децембар 26, 2016, 12:28:07 пре подне »
Изгледа изврсно Велиборе. :)

Тако је! Стварно одлично изгледа!  :)

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #312 послато: Децембар 26, 2016, 12:37:49 пре подне »
Оно што сам сада видео као веома занимљиву могућност је нешто што нуди "U.S. HERALDIC REGISTRY". Они омогућавају да се региструју почасни (In Honor) и "In Memoriam" грбови, које онда имају право да користе наследници особе којој је додељен. У поменутом регистру има управо сличних примера да су неке шкотске исељеничке фамилије нови грб посветиле неком свом претку (чак из 17. века) и сада га сматрају својим. Свакако јесте апокрифно али ми је некако лепше него регистровање грба на организацију.

Американци и хералдика не иду баш заједно.  :D  Шалим се.  :)  Искористи прилику...што да не...  :)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #313 послато: Децембар 26, 2016, 01:29:19 пре подне »
Американци и хералдика не иду баш заједно.  (...)

То ми је јасно, али делују доста озбиљно, чак их је и наш ЦЗИПМ у пар наврата помињао.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #314 послато: Децембар 26, 2016, 10:50:48 поподне »
Сергио је негде на почетку говорио о својој челенци, па нађох сличан пример његовом прободеном змају, можда овако нешто Срђо не би било лоше осмислити. ;)




Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #315 послато: Децембар 26, 2016, 10:58:06 поподне »
А ево и занимљивог примера за Велибора, искрено, ни сам нисам никад видео Јагње са роговима. :)




Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #316 послато: Децембар 27, 2016, 12:15:22 пре подне »
Као и леп пример куле, додуше са чупавцом на истој. ;D



А још једна устрељена животињка и за Сергија. ;)




Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #317 послато: Децембар 27, 2016, 12:43:34 поподне »
А ево и занимљивог примера за Велибора, искрено, ни сам нисам никад видео Јагње са роговима. :)



Амикусе, овај пример челенке сам видео и добро запамтио баш због "Божијег Јарца", јер очигледно јагње није у питању :) . Ако се не варам ради се о грбу једне средњовековне угарске фамилије.

Што се моје челенке тиче, идеја са јагњем је била симболика у вези Светог Јована Крститеља. Размишљам да ту симболику појачам како би било јасно да Јагње Божије асоцира управо на Светог Јована. Јесте да је и само јагње његов симбол, али Пасхално Јагње има и других значења, посебно са заставом Светог Ђорђа како се обично приказује. Када је Јагње представљено са књигом или шкољком, онда је у питању недвосмислена симболика Светог Јована Крститеља. Књига у том случају представља Пророкову проповед о доласку Јагњета Божијег а шкољка Исусово крштење на реци Јордану од стране Светог Јована. Ево и неких примера:




Ја не бих да стављам књигу у челенку, мада сам видео да има и таквих примера. Некако ми се ни визуелно не свиђа, а и као што си већ поменуо, треба имати у виду да се то некада заиста стављало на главу.

Шкољка ми је међутим веома занимљива, али не бих је стављао на заставу Св. Ђорђа као у горњем примеру, јер ће бити много ситно и неприметно. Занимљиво ми је решење да шкољку ставим на кацигу а у њу Јагње. Тиме бих оплеменио и кацигу - деловало би као да је у питању својеврсна круна. Ево две идеје како да то изведем:


Мислим да је прва идеја хералдички проблематична, да Јагње стоји на отвореној положеној шкољци, и да би то било немогуће блазонирати. Ако се не варам негде сам прочитао да се шкољка хералдички може приказати само на један начин, као у другом примеру.
Не знам да ли је други пример хералдички исправан, мени се чини да јесте. Јагње је у природним бојама а шкољка златна.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #318 послато: Децембар 27, 2016, 01:55:03 поподне »
Што се тиче симболике светог Јована Крститеља, погледај шта пише у Saints, Signs & Symbols, a Concise Dictionary (стр. 42), који поставих, да ли на овој теми или на литератури.



По мени, овај крст би се могао ставити у заставицу, и тиме би се симболика решила на најједноставнији начин.

Али свиђа ми се и твоја идеја са шкољком. :)



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #319 послато: Децембар 27, 2016, 02:27:49 поподне »
Сергио је негде на почетку говорио о својој челенци, па нађох сличан пример његовом прободеном змају, можда овако нешто Срђо не би било лоше осмислити. ;)




А још једна устрељена животињка и за Сергија. ;)



Хвала.
Више ми се свиђа други пример јер је сличнији мојој идеји.  ;) Дамјан каже да има примера на иконама како Св. Ђорђе пробија аждају копљем кроз груди/стомак/врат. Не мора бити искључиво кроз уста.


Шкољка ми је међутим веома занимљива, али не бих је стављао на заставу Св. Ђорђа као у горњем примеру, јер ће бити много ситно и неприметно. Занимљиво ми је решење да шкољку ставим на кацигу а у њу Јагње. Тиме бих оплеменио и кацигу - деловало би као да је у питању својеврсна круна.

Интересантна идеја.