Аутор Тема: Племе Љуботињ  (Прочитано 24745 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #60 послато: Фебруар 06, 2016, 08:10:32 поподне »
Немам никакву идеју у вези значења презимена Сарапа.
Једини подаци које сам у литератури пронашао су из радова Велимира Михајловића (од румунског "sara apă") и Милана Радеке (сврстао је ово презиме у групу презимена која коријен имају у турском или арапском језику).

Код Вујаклије има забележена грчка реч сарапос - човек широких стопала, или који вуче ноге кад хода, дустабанлија.
Има још једна која би могла да буде корен имена Сарап: арапски / турски сараф - мењач новца, трговац новцем, хартијама од вредности и сл.
Ово друго ми је прихватљивије.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #61 послато: Фебруар 06, 2016, 08:20:52 поподне »
Иначе,кад смо код Александра Вучића,у селу Зијемље код Мостара има неких Вучића који славе Св. Николу.Можда порекло Александра Вучића треба истраживати у том правцу.

По Дедијеру, Вучићи из Зијемља су од Вучића из Равчића, а ови из Љубомира. Међутим, ја у попису братстава у Љубомиру не нађох Вучиће.
"Наша мука ваља за причешћа"

Jelic

  • Гост
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #62 послато: Фебруар 06, 2016, 08:26:19 поподне »
По Дедијеру, Вучићи из Зијемља су од Вучића из Равчића, а ови из Љубомира. Међутим, ја у попису братстава у Љубомиру не нађох Вучиће.

Ништа онда,чекамо да се тестира неко од Вучића из Зијемља и неко од Вучића из Чипуљића.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #63 послато: Фебруар 06, 2016, 08:30:56 поподне »
А има једна занимљива фамилија Вучић у Јабланици код Коњица, који су "од некаква Каравлаха, који су овуда прије 100 година наишли за говедима, па се један изгубио и остао" (цит. Дедијер). Иначе, с обзиром да Дедијер уз јабланичке фамилије није уписао крсне славе, претпосрављам да су у питању католици. Сад, нисам баш неки познавалац географије БиХ, колико су далеко Коњиц и Бугојно, и је ли било сеоба у овом правцу.
"Наша мука ваља за причешћа"

Jelic

  • Гост
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #64 послато: Фебруар 06, 2016, 08:34:53 поподне »
А има једна занимљива фамилија Вучић у Јабланици код Коњица, који су "од некаква Каравлаха, који су овуда прије 100 година наишли за говедима, па се један изгубио и остао" (цит. Дедијер). Иначе, с обзиром да Дедијер уз јабланичке фамилије није уписао крсне славе, претпосрављам да су у питању католици. Сад, нисам баш неки познавалац географије БиХ, колико су далеко Коњиц и Бугојно, и је ли било сеоба у овом правцу.

Око 90. километара.Ништа није искључено док год се не тестира неко од Вучића(од премијерових).

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #65 послато: Фебруар 06, 2016, 08:41:05 поподне »
Но, одосмо ми у Коњиц  :)
Да се вратимо Љуботињу, ако неко има нешто да дода.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #66 послато: Фебруар 06, 2016, 09:05:26 поподне »
Већ смо негдје ово спомињали. Вучићев отац је из села Чипуљић (данас већ дио Бугојна), које је познато као једно од значајнијих цинцарских насеља у Босни. Вучићеви су тамо живјели још крајем 19. вијека,кад се у селу још говорило цинцарски. С обзиром да је Вучића који су славили Никољдан у Босни било само у том мјесту, сасвим је извјесно да су били из тог цинцарског насеља. Иначе Цинцари калајџије из Чипуљића су по занату биле познате у цијелој Босни. Било их је расељених по још неким босанским градовима. Од ових Цинцара из Чипуљића је, колико знам, и пјевач народне музике Недељко Билкић.

У 20. вијеку су били потпуно посрбљени, и као такво страдали од усташа и у прошлом и у овом рату.
Обзиром да су му уста као да је љубио пеглу, или како би у влашким крајевима у источној Србији рекли ''будзата'', има смисла то што претпостављаш да је највероватније цинцарског порекла.

Jelic

  • Гост
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #67 послато: Фебруар 06, 2016, 09:07:10 поподне »
Обзиром да су му уста као да је љубио пеглу, или како би у влашким крајевима у источној Србији рекли ''будзата'', има смисла то што претпостављаш да је највероватније цинцарског порекла.

Не разумем какве то везе са уснама има?Ја имам исто мало пуније усне па нисам Цинцар нити сам цинцарског порекла.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #68 послато: Фебруар 06, 2016, 09:12:55 поподне »
Код Вујаклије има забележена грчка реч сарапос - човек широких стопала, или који вуче ноге кад хода, дустабанлија.
Има још једна која би могла да буде корен имена Сарап: арапски / турски сараф - мењач новца, трговац новцем, хартијама од вредности и сл.
Ово друго ми је прихватљивије.
Мени ипак ово прво звучи вероватније, чак мислим да је веома вероватно.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #69 послато: Фебруар 06, 2016, 09:14:55 поподне »
Не разумем какве то везе са уснама има?Ја имам исто мало пуније усне па нисам Цинцар нити сам цинцарског порекла.
Ма зезам се. :)

Jelic

  • Гост
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #70 послато: Фебруар 06, 2016, 09:15:53 поподне »

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #71 послато: Фебруар 06, 2016, 09:19:39 поподне »
А ок ;D
Тај израз ''будзата'' сам чуо од мог ''комше'' (ћале оног Карамеле) који је родом из околине Пожаревца. Смех од човека.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #72 послато: Фебруар 06, 2016, 09:24:01 поподне »
Прочитао сам негде, да ли овде код нас на форуму или неком другом, не сећам се, да је једна од карактеристика у физиономији носилаца ХГ И2 да имају танке усне. То, понављам, може да буде, али сасвим губи значај кад помислимо колико женских генетских линија носи у себи свако од нас.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #73 послато: Фебруар 06, 2016, 09:30:49 поподне »
Мени ипак ово прво звучи вероватније, чак мислим да је веома вероватно.

Ако узмемо за тачно да је Божина Сарап Босанац (у шта, лично, не верујем), онда ми је мало вероватно да је у средњевековној Босни у употреби таква грчка реч. С друге стране, Турци у то доба већ упадају у Босну (од њих је Божина и побегао Ивану Црнојевићу) и њихов утицај (па и језички) већ почиње да се осећа. Отуд, у овој босанској варијанти, ја бих пре помислио да је Божина био неки мењач, трговац, можда зеленаш, тако нешто, те је назван сарапом (глас "ф" није баш уобичајен у нашем језику, те је можда у изговору дошло до преласка у "п"). Да је био богат и утицајан, то је познато.

Али, када видим хаплогрупу његових потомака, R1b, ја бих преиспитао то порекло из Босне. Хипотетички, ако је Божина пореклом из северне Албаније или Старе Србије нпр (одакле корен вуче више љуботињских братстава), онда ни грецизам "сарапос" није искључен.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #74 послато: Фебруар 06, 2016, 09:36:49 поподне »
Треба имати у виду да један добар део Северних Динараца вероватно улази у категорију "Цинцара", тј. могуће да на простор зап. Балкана, међу Србе, многи долазе касније, као Власи (због саме чињеница да су добрим делом пореклом са југа, из Македоније/Грчке).

Теоретски је могуће да се један део на југу одржао као словенски, али дуг је период од 6. до 14. века. Исти је случај са Власима који су живели међу Словенима на Балкану.

Подсетићу да је хаплогрупа I2a друга најзаступљенија међу Цинцарима (студија о балканским Власима). Нема довољно маркера да се утврди које су гране у питању, али сасвим сигурно да је Динарик Север најбољи кандидат.


Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #75 послато: Јун 11, 2016, 08:59:38 пре подне »
Интересује ме да ли има још Богдановића из Смоковца, Љуботиња, који славе Срђевдан, или у Бијелом Пољу, или било гдје на просторима Црне Горе и Рашке области?
Ове Богдановиће спомиње Андрија Јовановић, Зета и Љешкопоље, 1999, стр. 148-149; Јован Ердељановић, Стара Црна Гора, стр.75; као и наш родословни првенац Срђевдан.орг.
Ово питање сам поставио прије око пет година, али се још нико јавио није.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #76 послато: Јун 11, 2016, 09:53:09 пре подне »
 Богдановића има на Његушима , Цетињу, Котору ( сви са Његуша).  Послије 1. маја био сам у Котору, могао сам провјерити, да ли славе Срђевдан да сам знао да те то интересује. Познато ми је да су старинци на Његушима.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #77 послато: Јун 11, 2016, 12:24:51 поподне »
Богдановића има на Његушима , Цетињу, Котору ( сви са Његуша).  Послије 1. маја био сам у Котору, могао сам провјерити, да ли славе Срђевдан да сам знао да те то интересује. Познато ми је да су старинци на Његушима.
Богдановићи на Његушима спадају у род Пуношевића, и даљом старином се везују за Војиновиће. Мислим да не славе Срђевдан, али то није тешко проверити. За ове из Љуботиња не знам али су то очигледно неки други. Поставио је Небо на Порталу нешто о Љуботињу, можда ту има нешто о њима.

Jelic

  • Гост
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #78 послато: Јун 11, 2016, 10:40:14 поподне »
Ево са Небовог текста о Његушима :

"Према предању, Пуношев син је био Богдан, који је преузео кнештво од Бркачића. Међутим, оновремена документација указује да је Богдан Радованов био Пуношев унук. Он је био ожењен одивом кнежевског рода Бркачића. Након што је његов таст, његушки кнез, умро без мушког потомства, Богдан је узео кнештво. Од тада (нејасно је кад је ово било, али у сваком случају негде удругој половини 16. столећа), па све до 1850-их, кад је књаз Данило укинио ово звање, Богдановићи су били његушки кнезови. Потомци кнеза Богдана су данашње братство Богдановића у Копиту. Богдановићи насељени у Мирац данас се презивају Ћоровић."

Затим :

"Сви Пуношевићи славе Светог Николу. Првобитно је слављен зимски празник посвећен овом светитељу (6/19. децембра), али су Дугодољани у неко доба почели да славе „летњи“ празник (9/22. маја), док су Богдановићи задржали зимски. Једино Ћоровићи из Мирца су узели другу славу – Аћимов-дан (Свети Јоаким и Ана)."

Дакле,његушки Богдановићи славе Св.Николу.

А има их и у Петровом селу код Кладова :

-Богдановићи, Никољдан, су из Његуша.

http://www.poreklo.rs/2015/10/12/poreklo-prezimena-petrovo-selo-kladovo/


Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #79 послато: Јун 11, 2016, 11:37:23 поподне »
Интересује ме да ли има још Богдановића из Смоковца, Љуботиња, који славе Срђевдан, или у Бијелом Пољу, или било гдје на просторима Црне Горе и Рашке области?

Богдановића нема у Љуботињу. Зетско братство Богдановића из Бијелог Поља (село у Зети) које слави Срђев-дан потиче из Љуботиња (село Смоковци), али је то презиме добило у Зети.

У Смоковцима живе братства Рачевићи и Злотвори који славе Срђев-дан. Према ономе што је Јовићевић забиљежио, они су огранци старијег братства Срзентића, ту досељени из Паштровића у време Ивана Црнојевића, од паштровског племена Срзентића. Међутим, презиме Срзентић у Паштровићима датира из 17. века, док је старији племенски назив Ћуда, а још ранији Булгаровић. Паштровски Срзентићи не славе Срђев-дан, већ Никољ-дан. Тако да је ова веза са паштровским Срзентићима танка.

По мени, већа је могућност да су Срђевштаци у Љуботињу ту староседеоци, или како то Ердељановић дефинише – Стари Зећани.
"Наша мука ваља за причешћа"