Аутор Тема: Племе Љуботињ  (Прочитано 24938 пута)

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #40 послато: Фебруар 06, 2016, 07:08:43 поподне »
У то име, једна стара (већ 30 година) добра патриотска Недељкова:
https://www.youtube.com/v/ZTlXBDNXU_I

таман хтједох одслушати, али не ваља линк  :)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10045
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #41 послато: Фебруар 06, 2016, 07:14:33 поподне »
"Мост до мога завичаја".
Ево још једног линка:
https://www.youtube.com/v/NVQhgbqqdgI
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10045
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #42 послато: Фебруар 06, 2016, 07:15:12 поподне »
Одосмо од Љуботиња све до Билкићевог завичаја  :D
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #43 послато: Фебруар 06, 2016, 07:21:03 поподне »
Висина и грађа - да. Али, физиономија и комплексија - не.

Комплексија му је нормална за Динарца, па макар био и I2a.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #44 послато: Фебруар 06, 2016, 07:29:51 поподне »
Тешко. Немамо никога од ових старих цуцких родова тестираних.
Можемо само да нагађамо.
'Ајмо, кладионица! Ја типујем да су годијељски род.

Где нађе Годијеље? :) Стављам кућу на неку I2a. Не због изгледа, зато што то свакако нема никакве везе, већ зато што је I2a веома заступљена у тим крајевима ЦГ.

Иако неке породице J2b1 вежу своје порекло за Катунску и Морачу, не бих рекао да је сада ова ХГ заступљена тамо. Ако негде у ЦГ треба тражити повећану концентрацију ове хаплогрупе, онда је то свакако северозапад.

Ово да је актуелни премијер такође Годијељ, нећу ни да коментаришем. Нећемо да се вређамо. :)

Иначе, дотични нема карактеристике "Годијеља". Виђе ли уопште где којег Годијеља?:)

Претера га Небо, није годијељска хг толико заступљена па да је имају сви премијери и председници ex-YU република.


Невезано за тему. Видех да си на Пореклу обрадио Зету. Интересантно да има пуно родова пореклом из Катунске нахије, и то баш са Чева, од Озринића. Ако је то тачно, за очекивати да је да I2a буде јака и тамо. За сада немамо превише тестираних из те области.

Jelic

  • Гост
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #45 послато: Фебруар 06, 2016, 07:33:51 поподне »
Ево и ја да се опкладим за Ђукановића.Мислим да је И2а динарска јужна.И за Вучића мислим да је И2а динарска јужна.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10045
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #46 послато: Фебруар 06, 2016, 07:39:40 поподне »
Где нађе Годијеље? :) Стављам кућу на неку I2a. Не због изгледа, зато што то свакако нема никакве везе, већ зато што је I2a веома заступљена у тим крајевима ЦГ.

Иако неке породице J2b1 вежу своје порекло за Катунску и Морачу, не бих рекао да је сада ова ХГ заступљена тамо. Ако негде у ЦГ треба тражити повећану концентрацију ове хаплогрупе, онда је то свакако северозапад.

Ово да је актуелни премијер такође Годијељ, нећу ни да коментаришем. Нећемо да се вређамо. :)

Иначе, дотични нема карактеристике "Годијеља". Виђе ли уопште где којег Годијеља?:)

Претера га Небо, није годијељска хг толико заступљена па да је имају сви премијери и председници ex-YU република.

Ха, ха, ха! Баш си ме насмејао. Ма, нема вређања, само се мало бавимо спортском прогнозом.
Цуце су ту на граници Црне Горе и Херцеговине, а баш ту су били заступљени Матаруге. Некако, ако бих се бавио предвиђањима, за Матаруге бих најпре изабрао годијељску ХГ.
Од Годијеља сам видео неке по интернету, укључујући и тебе  :)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10045
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #47 послато: Фебруар 06, 2016, 07:44:42 поподне »
Невезано за тему. Видех да си на Пореклу обрадио Зету. Интересантно да има пуно родова пореклом из Катунске нахије, и то баш са Чева, од Озринића. Ако је то тачно, за очекивати да је да I2a буде јака и тамо. За сада немамо превише тестираних из те области.

У ствари, јако мало тестираних. За неке се може посредно извући закључак о ХГ. Али, и то све са резервом, јер многа братства тамо (осим оних досељених у новије време, после ослобођења Зете од турске власти) имају нека прилично магловита предања о пореклу.
Тако, поредећи предања Зете и Љуботиња, видимо паралелу Грље / Прље, тешко је похватати ко ту од кога потиче.
Или Бушковићи у Курилу (од којих је легендарни Машан Бушковић, сећате се лика кога је ЦГ власт хтела да купи за изборе тако што ће му опростити неплаћене рачуне, а он све то снимао...), по једној верзији су сродни данашњим Цеклињанима, по љуботињској, они су стари Љуботињани. Итд.
ДНК тестирања би ту дала занимљиве резултате.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #48 послато: Фебруар 06, 2016, 07:46:12 поподне »
Ха, ха, ха! Баш си ме насмејао. Ма, нема вређања, само се мало бавимо спортском прогнозом.
Цуце су ту на граници Црне Горе и Херцеговине, а баш ту су били заступљени Матаруге. Некако, ако бих се бавио предвиђањима, за Матаруге бих најпре изабрао годијељску ХГ.
Од Годијеља сам видео неке по интернету, укључујући и тебе  :)

Нема неких чврстих доказа да је J2b1 група старих Крича, Матаруга...то је једна од многобројних претпоставки.

Па јел' ти личим ја на Вучића?:) Шалим се, ја и нисам баш типичан Годијељ. Повукао сам на мајчину страну. :)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10045
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #49 послато: Фебруар 06, 2016, 07:46:38 поподне »
Ево и ја да се опкладим за Ђукановића.Мислим да је И2а динарска јужна.И за Вучића мислим да је И2а динарска јужна.

Ја за обојицу улажем на J2b1 М205.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10045
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #50 послато: Фебруар 06, 2016, 07:47:21 поподне »
Па јел' ти личим ја на Вучића?:) Шалим се, ја и нисам баш типичан Годијељ. Повукао сам на мајчину страну. :)

 ;D
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #51 послато: Фебруар 06, 2016, 07:50:37 поподне »
Ја за обојицу улажем на J2b1 М205.

Небо покушава да ме изнервира на један фин начин, кроз хг кладионицу. :) Одакле су пореклом, то је битно. Уколико су из Крајине, имају добре шансе за J2b1. :D

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10045
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #52 послато: Фебруар 06, 2016, 07:53:04 поподне »
Нема неких чврстих доказа да је J2b1 група старих Крича, Матаруга...то је једна од многобројних претпоставки.

Нема. Али, изненађења стижу свакодневно. Тако као онај резултат Вујовића R1b, итд.
J2b1 је, претпостављам, старија ХГ на Балкану од динарика, па ми је логично да то старије становништво носи неку од раније присутних ХГ. С обзиром на велику заступљеност М205 код Срба на западном Балкану, и њеној малој присутности источније и јужније, а пратећи предања по којима су се нпр. Матаруге (па делом и Кричи, а и Шпањи и друга стара племена) селили у правцу северозапада, некако ми се најпре намеће М205 као типична за њих.
Но, ништа није искључено.
"Наша мука ваља за причешћа"

Jelic

  • Гост
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #53 послато: Фебруар 06, 2016, 07:55:07 поподне »
Иначе,кад смо код Александра Вучића,у селу Зијемље код Мостара има неких Вучића који славе Св. Николу.Можда порекло Александра Вучића треба истраживати у том правцу.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10045
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #54 послато: Фебруар 06, 2016, 07:57:58 поподне »
Небо покушава да ме изнервира на један фин начин, кроз хг кладионицу. :) Одакле су пореклом, то је битно. Уколико су из Крајине, имају добре шансе за J2b1. :D

 ;D
Па, и сви ти J2b1 из Крајине, мање више, долазе из ЦГ или Херцеговине. И сам назив Годијељи који смо ми овде дали (а није безразложно) је из ЦГ!
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #55 послато: Фебруар 06, 2016, 07:58:10 поподне »
Нема. Али, изненађења стижу свакодневно. Тако као онај резултат Вујовића R1b, итд.
J2b1 је, претпостављам, старија ХГ на Балкану од динарика, па ми је логично да то старије становништво носи неку од раније присутних ХГ. С обзиром на велику заступљеност М205 код Срба на западном Балкану, и њеној малој присутности источније и јужније, а пратећи предања по којима су се нпр. Матаруге (па делом и Кричи, а и Шпањи и друга стара племена) селили у правцу северозапада, некако ми се најпре намеће М205 као типична за њих.
Но, ништа није искључено.

Конкретно ова годијељска група је млађа од Динарика, а то што је има само код Јужних Словена ми говори да и нема претеране везе са неким староседеоцима.

Да је хаплогрупа Крича, било би је као и Дробњака, по ЦГ, западној Србији, Босни. Ј2б1 је присутна од Црног Мора до Загреба. У свим крајевима и то 100% код Јужних Словена.

Не алудирам на неки долазак са Словенима, или нешто слично (пошто тек за то нема основа), већ само указујем на то колико је компликована ситуација. :)

Ван мреже Valachorum

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 93
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #56 послато: Фебруар 06, 2016, 08:02:01 поподне »
Не постоји Сараповина код Сарајева, нити су се Подлугови раније тако звали.

Сами Сарапи помињу Сараповину и доводе је у везу са Подлуговима, пренио сам податак са њиховог сајта.

Имаш ли ти, Влаше (или Келту) неку идеју? Имају ли твоји сродници неко породично предање о томе?

Немам никакву идеју у вези значења презимена Сарапа.
Једини подаци које сам у литератури пронашао су из радова Велимира Михајловића (од румунског "sara apă") и Милана Радеке (сврстао је ово презиме у групу презимена која коријен имају у турском или арапском језику).
Познато ми је да турска ријеч за вино "şarap", али мислим да је сама ријеч арапског поријекла.

Нема пуно конкретних предања међу банијским Србима, старији углавном кажу да су родови поријеклом "од Херцеговине", "од Црне Горе", "од Херцеговине, Црне Горе", "од Косова", "од Лике" (углавном млађи родови)...
Наишао сам на свега неколико предања која помињу конкретна мјеста на данашњој тромеђи Србије, Црне Горе и Српске.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10045
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #57 послато: Фебруар 06, 2016, 08:02:49 поподне »
Не алудирам на неки долазак са Словенима, или нешто слично (пошто тек за то нема основа), већ само указујем на то колико је компликована ситуација. :)

Да, и то је могуће. Тако се до скора и за Мацуре мислило да су староседеоци Балкана. Или, Лужани, које су неки Брђани омаловажавали због несловенског порекла, кад оно обрнуто...
Не би ме чудило да су и Матаруге и Кричи заправо словенског порекла или бар дошли са Словенима.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10045
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #58 послато: Фебруар 06, 2016, 08:04:40 поподне »
Иначе,кад смо код Александра Вучића,у селу Зијемље код Мостара има неких Вучића који славе Св. Николу.Можда порекло Александра Вучића треба истраживати у том правцу.

Не знам за ове (погледаћу код Дедијера), али знам једну жену која је од фамилије Вучић из Змијања у западној Босни. Она ми рече да немају сродничке везе са премијеровим родом, односно да се ради о родовима различитог порекла.
"Наша мука ваља за причешћа"

Jelic

  • Гост
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #59 послато: Фебруар 06, 2016, 08:08:05 поподне »
Не знам за ове (погледаћу код Дедијера), али знам једну жену која је од фамилије Вучић из Змијања у западној Босни. Она ми рече да немају сродничке везе са премијеровим родом, односно да се ради о родовима различитог порекла.

То је написао неки Вучић овде у коментарима http://www.poreklo.rs/2012/04/08/poreklo-aleksandra-vu%C4%8Di%C4%87a/

Треба то код Дедијера проверити,а и на википедији на списку презимена из тог села стоји презиме Вучић https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%97%D0%B8%D1%98%D0%B5%D0%BC%D1%99%D0%B5_(%D0%98%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%87%D0%BD%D0%B8_%D0%9C%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%80)