Аутор Тема: РТС: Емисија "Квадратура круга"  (Прочитано 32682 пута)

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 882
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: РТС: Емисија "Квадратура круга"
« Одговор #120 послато: Новембар 27, 2023, 09:47:09 пре подне »
Аромунског је порекла.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 882
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: РТС: Емисија "Квадратура круга"
« Одговор #121 послато: Новембар 27, 2023, 09:51:21 пре подне »
И Виктор Понта такође.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
Одг: РТС: Емисија "Квадратура круга"
« Одговор #122 послато: Новембар 29, 2023, 12:19:45 поподне »
Вечерас је била једна од, по мом укусу, најбољих емисија овог серијала икад. Ради се о Србима у Будиму, много је осстало недореченог али се много тога и рекло. Занимљиво би било ући у ту нашу популацију и генетички их рашчивијати.

Мислим да је то наставак тј. други део снимњеног материјала, поред већ објављене епизоде о Србима на полуоствру Чепел. Иначе, у Мађарској прилично добро функционише Српска самоуправа, тако да је можда најбоље обратити се директно њима, јер они јако добро знају ко је од Срба у Мађарској прави староседелац.

Апропо, Срба у Мађарској, у последњем издању листа "Православац" изашла је моја кратка репортаћа о бораваку у Сентандреји током празника Преображење: https://www.spc-linz.at/blog/pravoslavac-2023/ (стр. 60-63).


Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
Одг: РТС: Емисија "Квадратура круга"
« Одговор #123 послато: Децембар 01, 2023, 11:48:12 пре подне »
Рац кога овде иначе Станковић интервјуше мислим да је из села Tököl (Тукуље) и тамошње становништво само себе зове Рацима. Ради се о селу које је већински било српско и које је у време Марије Терезије прешло у католичанство. Одржавају доста добре контакте са српском заједницом у Мађарској, али претпостављам и са Хрватском (РХ их званично води као хрватску мањину у Мађарској). По говору може се приметити да се говор овог господина разликује ипак у односу на говор оног професора из Пеште. Има ијекавице нпр. колико сам могао да приметим. Данас у Мађарској Србе слабо ко назива Рацима, користи се назив Србија и Срби. Тако да само ово аутохтоно становиштво користи још ово Рац, с тим да би се усудио рећи да је становницима Тукуље то нека врста карактеристике у односу на остатак сународника који су остали у православљу.

Генерално је однос српске и хрватске аутохтоне заједнице у Мађарској доста добар и доста сарађују. Раци из Тукуља су ту негде између једних и других, нека врста споне :)

Ево нешто о селу Тукуље и његовим становницима: https://www.srpskadijaspora.info/nekada-srbi-raci-danas-samo-raci/ с тим да би ја наслов кориговао у некад Раци, данас Раци.

На мрежи Grbić

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 217
  • R1A>BY149000>FTA3227
Одг: РТС: Емисија "Квадратура круга"
« Одговор #124 послато: Децембар 25, 2023, 09:18:02 пре подне »
Моји родитељи редовно гледају "Квадратуру круга", малопре смо се чули телефоном па поменуше и они да је ова последња емисија била јако занимљива, мораћу да "вратим уназад" да подгледам.

А за тестирање, свакако би било драгоцено, само одавде је то тешко извести, треба неко ко живи тамо да ступи у контакт са тим људима и да их мотивише да се тестирају. Можда бисмо преко Бранка Станковића могли да ступимо у контакт барем са онима са којима је он разговарао приликом снимања емисије.
Mislim da bi sledeći veliki projekat Porekla posle testiranja Hercegovaca i kupovine lokala trebao biti testiranje starog srpskog stanovništva sa područja Raške države koje je u 2 velike seobe završilo severno od Save i Dunava.
-Ne znam koliko bi taj poduhvat mogao finansijski da košta ,ali ako smo uspeli udruženim snagama da skupimo za lokal ovo ne bi trebalo da predstavlja problem,a od velikog je značaja da saznamo genetiku stanovništva stare Raške države.
-Treba napraviti ozbiljan plan koja mesta testirati(Budim ,Sent Andreju,Rumunski Banat....),nisam toliko stručan,svakako da u Poreklu ima kadrih ljudi za to.
-Što se odaziva za testiranje tiče mislim da bi taj narod jedva dočekao da učestvuje u akciji,kad budu videli da se matica interesuje za njih.A svakako im prezentovati i knjigu"Genetičko poreklo Srba stare Hercegovine" i mislim da neće biti problema oko animiranja kandidata.
-Naravno povezati sa udruženjima Srba u Madjarskoj i Rumuniji.Do dobrih kontakata se može doći preko Branka Stankovića(Kvadratura kruga) i Slaviše Čurovića(Srcem kroz ravnicu),i jedan i drugi su bili u kontaktu sa mnogim udruženjima Srba.

Trebalo bi za početak napraviti fond za tu akciju,a u medjuvremenu dok akcija traje  kontaktirati udruženja Srba po Madjarskoj i Rumuniji i praviti plan.

Evo ja sam spreman da projekat podržim finansijski(ne bih sada o cifri) i da ako treba učestvujem i na terenu u sakupljanju uzoraka.

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: РТС: Емисија "Квадратура круга"
« Одговор #125 послато: Децембар 25, 2023, 09:48:09 пре подне »
Mislim da bi sledeći veliki projekat Porekla posle testiranja Hercegovaca i kupovine lokala trebao biti testiranje starog srpskog stanovništva sa područja Raške države koje je u 2 velike seobe završilo severno od Save i Dunava.
-Ne znam koliko bi taj poduhvat mogao finansijski da košta ,ali ako smo uspeli udruženim snagama da skupimo za lokal ovo ne bi trebalo da predstavlja problem,a od velikog je značaja da saznamo genetiku stanovništva stare Raške države.
-Treba napraviti ozbiljan plan koja mesta testirati(Budim ,Sent Andreju,Rumunski Banat....),nisam toliko stručan,svakako da u Poreklu ima kadrih ljudi za to.
-Što se odaziva za testiranje tiče mislim da bi taj narod jedva dočekao da učestvuje u akciji,kad budu videli da se matica interesuje za njih.A svakako im prezentovati i knjigu"Genetičko poreklo Srba stare Hercegovine" i mislim da neće biti problema oko animiranja kandidata.
-Naravno povezati sa udruženjima Srba u Madjarskoj i Rumuniji.Do dobrih kontakata se može doći preko Branka Stankovića(Kvadratura kruga) i Slaviše Čurovića(Srcem kroz ravnicu),i jedan i drugi su bili u kontaktu sa mnogim udruženjima Srba.

Trebalo bi za početak napraviti fond za tu akciju,a u medjuvremenu dok akcija traje  kontaktirati udruženja Srba po Madjarskoj i Rumuniji i praviti plan.

Evo ja sam spreman da projekat podržim finansijski(ne bih sada o cifri) i da ako treba učestvujem i na terenu u sakupljanju uzoraka.

Грбићу, идеја је свакако добра. Већ смо разговарали на ту тему (страница пре ове), верујем да би велики број чланова и пријатеља Друштва подржао овакав пројекат, тако да су финансије ту најмањи проблем. Проблем је пронаћи барем 10-15 кандидата за тестирање, који су поуздано потомци Срба досељених на те просторе у сеобама у XVII и XVIII веку (па и раније), ступити у везу с њима и убедити их да се тестирају.

Бојан (Exiled на форуму) се већ обраћао Бранку Станковићу за помоћ око прибављања контаката од људи са којима је разговарао приликом снимања емисије, али на жалост није добио никакву повратну информацију од њега. Пробаћемо на неки други начин да дођемо до тих људи, ту нам треба дефинитивно помоћ човека "на терену", који је познавалац прилика тамо.

На мрежи Grbić

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 217
  • R1A>BY149000>FTA3227
Одг: РТС: Емисија "Квадратура круга"
« Одговор #126 послато: Децембар 25, 2023, 10:09:00 пре подне »
Грбићу, идеја је свакако добра. Већ смо разговарали на ту тему (страница пре ове), верујем да би велики број чланова и пријатеља Друштва подржао овакав пројекат, тако да су финансије ту најмањи проблем. Проблем је пронаћи барем 10-15 кандидата за тестирање, који су поуздано потомци Срба досељених на те просторе у сеобама у XVII и XVIII веку (па и раније), ступити у везу с њима и убедити их да се тестирају.

Бојан (Exiled на форуму) се већ обраћао Бранку Станковићу за помоћ око прибављања контаката од људи са којима је разговарао приликом снимања емисије, али на жалост није добио никакву повратну информацију од њега. Пробаћемо на неки други начин да дођемо до тих људи, ту нам треба дефинитивно помоћ човека "на терену", који је познавалац прилика тамо.
Mislim da bi Poreklo zvanično trebalo da kontaktira Branka Stankovića i Slavišu Čurovića oko kontakata(mnogo je ozbiljnije nego kada to radi pojedinac).
Ne bi trebalo biti problema oko nalaženja kandidata i animiranja za testiranje(napisao sam u prethodnoj poruci zbog čega) ,samo im to treba na dobar način prezentovati.
Ja mislim na širu akciju sa par stotina uzoraka.

На мрежи Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: РТС: Емисија "Квадратура круга"
« Одговор #127 послато: Децембар 25, 2023, 01:37:09 поподне »
Слажем се, само нам треба контакт и после би све требало ићи много лакше.

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
Одг: РТС: Емисија "Квадратура круга"
« Одговор #128 послато: Децембар 28, 2023, 11:08:23 пре подне »
Грбићу, идеја је свакако добра. Већ смо разговарали на ту тему (страница пре ове), верујем да би велики број чланова и пријатеља Друштва подржао овакав пројекат, тако да су финансије ту најмањи проблем. Проблем је пронаћи барем 10-15 кандидата за тестирање, који су поуздано потомци Срба досељених на те просторе у сеобама у XVII и XVIII веку (па и раније), ступити у везу с њима и убедити их да се тестирају.

Бојан (Exiled на форуму) се већ обраћао Бранку Станковићу за помоћ око прибављања контаката од људи са којима је разговарао приликом снимања емисије, али на жалост није добио никакву повратну информацију од њега. Пробаћемо на неки други начин да дођемо до тих људи, ту нам треба дефинитивно помоћ човека "на терену", који је познавалац прилика тамо.

Могу само да се поновим:
У Мађарској прилично добро функционише Српска самоуправа, тако да је можда најбоље обратити се директно њима, јер они јако добро знају ко је од Срба у Мађарској прави староседелац. Сајт им тренутно не ради, али ћете без проблема доћи до њих преко Српских недељних новина:  https://www.snnovine.hu
 
Такође, добар саговорник била би и Епархија будимска, која се брине и о Србима у Румунији: https://www.serbdiocese.hu

Цитат
-Što se odaziva za testiranje tiče mislim da bi taj narod jedva dočekao da učestvuje u akciji,kad budu videli da se matica interesuje za njih.

Мислим да прилично прецењујете жељу појединаца да буду тестирани (небитно у вези са чим). Пре такве акције мора да се спроведе један предрад, односно да се упозна терен, водећи представници тих мањина и сл. Ствар није баш тако једноставна како се на први поглед можда чини.





Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: РТС: Емисија "Квадратура круга"
« Одговор #129 послато: Децембар 28, 2023, 12:54:14 поподне »
Могу само да се поновим:
У Мађарској прилично добро функционише Српска самоуправа, тако да је можда најбоље обратити се директно њима, јер они јако добро знају ко је од Срба у Мађарској прави староседелац. Сајт им тренутно не ради, али ћете без проблема доћи до њих преко Српских недељних новина:  https://www.snnovine.hu
 
Такође, добар саговорник била би и Епархија будимска, која се брине и о Србима у Румунији: https://www.serbdiocese.hu

Мислим да прилично прецењујете жељу појединаца да буду тестирани (небитно у вези са чим). Пре такве акције мора да се спроведе један предрад, односно да се упозна терен, водећи представници тих мањина и сл. Ствар није баш тако једноставна како се на први поглед можда чини.

Одлично, контактираћемо их званично као Друштво "Порекло", после празника.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: РТС: Емисија "Квадратура круга"
« Одговор #130 послато: Децембар 28, 2023, 01:18:13 поподне »
Има људи који се изјашњавају као Срби, али су Мађари по мушкој линији (можда на то треба обратити пажњу), упознао сам кад сам био у гимназији у Будимпешти домара, из Чобанца код Будимпеште, има мађарско име и презиме, али се сматра Србином. По мајци је Србин и каже да су дошли за време Чарнојевића са Косова (али напр. његов y dnk резултат не би био занимљив за нас јер је мађарског порекла)
« Последња измена: Децембар 28, 2023, 01:20:21 поподне ДушанВучко »

На мрежи Grbić

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 217
  • R1A>BY149000>FTA3227
Одг: РТС: Емисија "Квадратура круга"
« Одговор #131 послато: Децембар 28, 2023, 01:55:22 поподне »
Одлично, контактираћемо их званично као Друштво "Порекло", после празника.
Sjajna vest :)

На мрежи Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: РТС: Емисија "Квадратура круга"
« Одговор #132 послато: Децембар 28, 2023, 02:02:57 поподне »
Заиста, улепшала нам је предстојеће празнике.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: РТС: Емисија "Квадратура круга"
« Одговор #133 послато: Март 11, 2024, 03:14:21 поподне »
Ко није гледао, претходних пола столећа наших живота:

<a href="https://www.youtube.com/v/BK2Aciop22Q" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/BK2Aciop22Q</a>

<a href="https://www.youtube.com/v/8B5UEg8wGbM" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/8B5UEg8wGbM</a>
"Наша мука ваља за причешћа"