Аутор Тема: Кулизе, родови који славе св. Мину, св. Мрату  (Прочитано 54710 пута)

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Кулизе, родови који славе св. Мину, св. Мрату
« Одговор #180 послато: Септембар 20, 2020, 07:14:33 поподне »
Ако има све записано што се замлаћијемо са овим тестирањима,о јаду се забависмо🙂

 Да потврдите...  ;)

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Кулизе, родови који славе св. Мину, св. Мрату
« Одговор #181 послато: Септембар 20, 2020, 07:43:50 поподне »
Да потврдите...  ;)
Па како ти стојиш,јеси ли потврдио штогођ?🙂

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Кулизе, родови који славе св. Мину, св. Мрату
« Одговор #182 послато: Септембар 20, 2020, 07:46:50 поподне »
Па како ти стојиш,јеси ли потврдио штогођ?🙂

 Прегршт презимена испод А22312 , сад полако следи постројавање по старости  ;)

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Кулизе, родови који славе св. Мину, св. Мрату
« Одговор #183 послато: Септембар 20, 2020, 07:51:04 поподне »
Прегршт презимена испод А22312 , сад полако следи постројавање по старости  ;)
Свака част,само напред...

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Кулизе, родови који славе св. Мину, св. Мрату
« Одговор #184 послато: Септембар 20, 2020, 08:11:19 поподне »
Ако Фуштића из Брскова рачунате у Кулизе онда је јасно дасу изворне,најстарије Кулизе потомци рудара Саса,који су прешли у Православље.Становали у Рашкој одакле су мигрирали и према Скадру и Пилоту,одакле су се вратили у Рашку обл.,бар део њих,сједињени са Србима из Пилота.

Као што имамо влахе касног средњег века, који и даље користе романску терминологију у сточарству и именослов, тако имамо и сасе, рударе по занимању, са исто таквим немачким терминина и именословом. Исто је и са култом Св. Мартина код Саса, али и саса рудара. Сама хаплогрупа делимично не иде у прилог саском пореклу, изузев ако су нпр. грана Y19359, што није немогуће. Тада би моја теорија пала у воду. Тако да је једини начин да сазнамо шта је овде права истина, да нађемо Фуштиће који би радили даља тестирања.

П.С. Симеоновић из Маринаца код Нуштара и Томић из Горње Драготиње код Приједора су мени доказ да је 391=10 код Фуштића и Вучинића приватна мутација. Док веза са Мратињем је преко једног резултата Херцеговца из Изгора који слави Мратиндан и има са свима њима веома сличан хаплотип. А веза свих њих са Кулизама је и преко резултата Стојановића из Горње Сабанте.
« Последња измена: Септембар 20, 2020, 08:36:59 поподне Милош »

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Кулизе, родови који славе св. Мину, св. Мрату
« Одговор #185 послато: Септембар 20, 2020, 08:35:22 поподне »
Treba pročitati "Mit i religija u Srba" Veselina Čajkanovića pa će verovatno biti jasnije da ne postoji veza Mrate i Sv. Martina.

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Кулизе, родови који славе св. Мину, св. Мрату
« Одговор #186 послато: Септембар 20, 2020, 08:45:19 поподне »
За које хаплогрупе бисмо онда могли да кажемо дасу их међу Србе донели први рудари Саси кад су дошли у Брсково,бар две,три различите хаплогрупе за које можемо рећи сигурно ,,Саси,,.Дали су се до сада појавили Кулизе са бар једном од тих Саских хаплогрупа?Потомака рудара Саса који славе Мратиндан има и на Косову али их незову Кулизе.На Копаонику где је било највише Кулиза,било је и највише рудника и рудара Саса у 13веку.Морало је међу Кулизама бити и потомака првих Саса рудара који су били,Германи, католици,ал доста брзо утопљени у Србе,посебно у Рашкој.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Кулизе, родови који славе св. Мину, св. Мрату
« Одговор #187 послато: Септембар 20, 2020, 08:55:45 поподне »
За које хаплогрупе бисмо онда могли да кажемо дасу их међу Србе донели први рудари Саси кад су дошли у Брсково,бар две,три различите хаплогрупе за које можемо рећи сигурно ,,Саси,,.Дали су се до сада појавили Кулизе са бар једном од тих Саских хаплогрупа?Потомака рудара Саса који славе Мратиндан има и на Косову али их незову Кулизе.На Копаонику где је било највише Кулиза,било је и највише рудника и рудара Саса у 13веку.Морало је међу Кулизама бити и потомака првих Саса рудара који су били,Германи, католици,ал доста брзо утопљени у Србе,посебно у Рашкој.

Има један старији Синишин чланак на тему генетског трага Саса на копаоничком подручју:

https://www.poreklo.rs/2013/10/13/cocici-sasi-medju-srbima/
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Кулизе, родови који славе св. Мину, св. Мрату
« Одговор #188 послато: Септембар 20, 2020, 08:56:36 поподне »
Treba pročitati "Mit i religija u Srba" Veselina Čajkanovića pa će verovatno biti jasnije da ne postoji veza Mrate i Sv. Martina.

Препоручујем читање ове теме:

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=5530.0
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Кулизе, родови који славе св. Мину, св. Мрату
« Одговор #189 послато: Септембар 20, 2020, 09:08:14 поподне »
Као што имамо влахе касног средњег века, који и даље користе романску терминологију у сточарству и именослов, тако имамо и сасе, рударе по занимању, са исто таквим немачким терминина и именословом. Исто је и са култом Св. Мартина код Саса, али и саса рудара. Сама хаплогрупа делимично не иде у прилог саском пореклу, изузев ако су нпр. грана Y19359, што није немогуће. Тада би моја теорија пала у воду. Тако да је једини начин да сазнамо шта је овде права истина, да нађемо Фуштиће који би радили даља тестирања.

П.С. Симеоновић из Маринаца код Нуштара и Томић из Горње Драготиње код Приједора су мени доказ да је 391=10 код Фуштића и Вучинића приватна мутација. Док веза са Мратињем је преко једног резултата Херцеговца из Изгора који слави Мратиндан и има са свима њима веома сличан хаплотип. А веза свих њих са Кулизама је и преко резултата Стојановића из Горње Сабанте.
Колко видим Милоше има више кандидата за А20333,није само Фуштић опција.УТолико лакше. Нажалост ја не знам каква је веза свих побројаних презимена,мислиш ли само на славу?

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Кулизе, родови који славе св. Мину, св. Мрату
« Одговор #190 послато: Септембар 20, 2020, 09:10:59 поподне »
Sa zadovoljstvom pročitam i čitam Vaše poruke. Tako i ovu koja je objavljena nešto ranije.
Ali lično meni se dopada objašnjenje V.Čajkanovića.
 :)

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Кулизе, родови који славе св. Мину, св. Мрату
« Одговор #191 послато: Септембар 20, 2020, 09:11:16 поподне »
Treba pročitati "Mit i religija u Srba" Veselina Čajkanovića pa će verovatno biti jasnije da ne postoji veza Mrate i Sv. Martina.

Ово је његов цитат: "У германској религији бог стада, Weidegott, je Водан. У једном старом тексту (Wiener Hundsegen, в. Zeitschr. f. deutsche Philol., 24, 226) моли се Христос и „његов пастир свети Мрата", који је иначе наследио Водана (в. Е. Н. Meyer, Mythologie der Germanen, Strassburg, 1903, 389), да сачува стоку од вукова — а за светога Мрату знамо иначе да је, с обзиром на чињеницу да се у једном делу српске традиције он јавља као вучји пастир (о тој његовој функцији в. нарочито Ст. Димитријевић, 82 идд), светом Сави врло близак". Даље упоређује Св. Мрату са осталим светитељима, иако Св. Мрата као такав не постоји, нити имамо његову икону, нити је као такав забележен у црквеном календару.

А да је Св. Мрата уствари Св. Мартин видимо по датуму, који не може бити случајност. А веза са култом вука се може протумачити да се заправо култ вука прилагодио Св. Мартину, јер је вероватно светковање падало у истим данима. Не видим да је Чајкановић доказао или да је уопште желео да докаже нешто супротно, јер Св. Мартина у овом контексту спомиње само једном на 255. страни, где каже: "Да међу ове спада и свети Мартин, в. E. H. Meyer, Mythologie der Germanen, 389 и J. Grimm, Deutsche Mythologie4, 3, 57. Упор. и вашега светога Мрату и „Мратинце".

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Кулизе, родови који славе св. Мину, св. Мрату
« Одговор #192 послато: Септембар 20, 2020, 09:12:05 поподне »
Колко видим Милоше има више кандидата за А20333,није само Фуштић опција.УТолико лакше. Нажалост ја не знам каква је веза свих побројаних презимена,мислиш ли само на славу?

Слава, хаплотип, географија... ;)

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Кулизе, родови који славе св. Мину, св. Мрату
« Одговор #193 послато: Септембар 20, 2020, 09:17:09 поподне »
Слава, хаплотип, географија... ;)
Е па ако имате све предуслове ви их онда поређајте и на табели пројекта међу А20333  да нас буде више ;),и онако их је већина тамо без снип потврде...

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Кулизе, родови који славе св. Мину, св. Мрату
« Одговор #194 послато: Септембар 20, 2020, 09:24:34 поподне »
Е па ако имате све предуслове ви их онда поређајте и на табели пројекта међу А20333  да нас буде више ;),и онако их је већина тамо без снип потврде...

Још је рано...

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Кулизе, родови који славе св. Мину, св. Мрату
« Одговор #195 послато: Септембар 20, 2020, 09:27:25 поподне »
Из Синишиног текста ,,Саси међу Србима,,лако би се могло закључити да се народни надимак Кулизе односи баш на посрбљене рударе Сасе у време кад су прешли у Православце.Касније се њихов надимак пренео и на остале Србе Мратинце на Копаонику.Хаплогрупе Првих Саса пристиглих у Србију могле су бити и I2 и R1b и R1a(Лужички Срби)и I1Z63-две,три њене подгране.Свакако дасу у 13-14века били врло упадљиви и необични за Србе па су као странци били брзо окарактерисани и издвајамо па логично дасу брзо добили и свој надимак као етничка група ,,туђинаца,,потпуно друкчијих од Срба из тог времена.Њихов утицај у Србији у 13веку је био веома велики посебно у привреди.

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Кулизе, родови који славе св. Мину, св. Мрату
« Одговор #196 послато: Септембар 20, 2020, 09:28:45 поподне »
Poštovani Miloše, ne bih da ulazim u polemiku sa Vama, zato što smo nas dvoje već razmenili mišljenja na ovu temu.
Ja sam preporučila V.Čajkanovića i knjigu , a smatram da svako ima pravo da iznese svoje mišljenje, ideju, zaključak, što ne znači da će se ostali forumaši složiti, ali isto tako ne znači da ako se neko od nas ne slaže sa iznetim mišljenjem da sad treba da ga ubedjujemo da je to "gotova stvar" Malte ne dogma.
Sve je podložno promeni, ne znači da je zastupnik nekog mišljenja u pravu,  ili to mora da ponovi na 10 poruka i da mi ostali koji zastupamo i drugačije mišljenje  shvatimo da nismo u pravu.
Vi ste sigurno više upućeni u sve teme od mene, svojim znanjem, pameću i umećem ste zaslužili da budete urednik, ali ja mogu da Vam kažem da ja mislim drugačije .

Ван мреже Војислав Симоновић

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 54
    • http://симоновић.срб/
Одг: Кулизе, родови који славе св. Мину, св. Мрату
« Одговор #197 послато: Септембар 20, 2020, 09:31:19 поподне »
Treba pročitati "Mit i religija u Srba" Veselina Čajkanovića pa će verovatno biti jasnije da ne postoji veza Mrate i Sv. Martina.
Читао сам тек исечке... Може ли сажето објашњење порекла Мрате, мене то заправо највише интересује.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Кулизе, родови који славе св. Мину, св. Мрату
« Одговор #198 послато: Септембар 20, 2020, 09:36:24 поподне »
Из Синишиног текста ,,Саси међу Србима,,лако би се могло закључити да се народни надимак Кулизе односи баш на посрбљене рударе Сасе у време кад су прешли у Православце.Касније се њихов надимак пренео и на остале Србе Мратинце на Копаонику.Хаплогрупе Првих Саса пристиглих у Србију могле су бити и I2 и R1b и R1a(Лужички Срби)и I1Z63-две,три њене подгране.Свакако дасу у 13-14века били врло упадљиви и необични за Србе па су као странци били брзо окарактерисани и издвајамо па логично дасу брзо добили и свој надимак као етничка група ,,туђинаца,,потпуно друкчијих од Срба из тог времена.Њихов утицај у Србији у 13веку је био веома велики посебно у привреди.

Моје мишљење је да је назив Кулиза настао по кули која је доминирала Брсковом.

http://www.polimskimuzej.me/b-r-s-k-o-v-o/

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Кулизе, родови који славе св. Мину, св. Мрату
« Одговор #199 послато: Септембар 20, 2020, 09:37:24 поподне »
Poštovani Miloše, ne bih da ulazim u polemiku sa Vama, zato što smo nas dvoje već razmenili mišljenja na ovu temu.
Ja sam preporučila V.Čajkanovića i knjigu , a smatram da svako ima pravo da iznese svoje mišljenje, ideju, zaključak, što ne znači da će se ostali forumaši složiti, ali isto tako ne znači da ako se neko od nas ne slaže sa iznetim mišljenjem da sad treba da ga ubedjujemo da je to "gotova stvar" Malte ne dogma.
Sve je podložno promeni, ne znači da je zastupnik nekog mišljenja u pravu,  ili to mora da ponovi na 10 poruka i da mi ostali koji zastupamo i drugačije mišljenje  shvatimo da nismo u pravu.
Vi ste sigurno više upućeni u sve teme od mene, svojim znanjem, pameću i umećem ste zaslužili da budete urednik, ali ja mogu da Vam kažem da ja mislim drugačije .

Извињавам се. Заиста се не сећам да сам ово исто раније доказивао и полемисао.
« Последња измена: Септембар 20, 2020, 09:46:50 поподне Милош »