Аутор Тема: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета  (Прочитано 18239 пута)

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« послато: Март 31, 2017, 03:35:42 поподне »
Видим да су неки учесници расправљали које су хаплогрупе најпожељније међу Србима, па реших да покренем ову анкету.

Нисам сигуран да је било неке овакве анкете на овом форуму. Можда сам грешком изоставио неку хаплогрупу. Могао сам да направим поделу на западну и источну Р1б, али нисам исто тако и код још неких хаплогрупа, ал добро није ово лоше.

Анкета траје 30 дана и свако може да гласа само једном.

Ја мислим да су за сад најпожељније хаплогрупе код Срба:

1. I2a
2. R1a
3. I1
4. ?
5. ?

На овакву анкету требају да гласају они који још нису тестирани. Већина нас која је тестирана гласаће за хаплогрупе којима припадамо, тако да мислим да ће прве три најзаступљеније хаплогрупе код Срба заузети прва три места.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #1 послато: Март 31, 2017, 03:38:19 поподне »
Ја бих хтео А, али није понуђена  :(

Шалим се, Амико, хвала на занимљивој анкети, баш ме интересује резултат и поређење са реалном статистиком!  :)

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #2 послато: Март 31, 2017, 03:38:51 поподне »
Написах Амико, у ствари Аксо  :) Извини!

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #3 послато: Март 31, 2017, 03:42:50 поподне »
На овакву анкету требају да гласају они који још нису тестирани. Већина нас која је тестирана гласаће за хаплогрупе којима припадамо, тако да мислим да ће прве три најзаступљеније хаплогрупе код Срба заузети прва три места.

Па да, било би бесмислено. У време тестирања, ја сам више очекивао, него прижељкивао, да будем И2а. Па сам у том смислу био изненађен кад је установљена И1. Сад бих гласао наравно за своју групу, али нећу гласати (да не кваримо анкету). :)



Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #4 послато: Март 31, 2017, 03:46:22 поподне »



На овакву анкету требају да гласају они који још нису тестирани. Већина нас која је тестирана гласаће за хаплогрупе којима припадамо, тако да мислим да ће прве три најзаступљеније хаплогрупе код Срба заузети прва три места.
Таквих нема много на форуму, самим тим био би мали број оних који би гласали за неку од опција. А и питање је  ''када би могли којим хаплогрупама би хтели да припадате.''
Ми који смо већ тестирани треба да гласамо за ону хаплогрупу коју смо желели да добијемо пре теста. Ја гласах за I1.  :)
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #5 послато: Март 31, 2017, 03:59:16 поподне »
Па да, било би бесмислено. У време тестирања, ја сам више очекивао, него прижељкивао, да будем И2а. Па сам у том смислу био изненађен кад је установљена И1. Сад бих гласао наравно за своју групу, али нећу гласати (да не кваримо анкету). :)

Када сам прочитао неке основе ствари о хаплогрупама са овог форума, сајта Порекла и Еупедије, очекивао сам E1b или I2a. Видео сам статистику поднебља на којем су одрастали моји преци, знао сам отприлике куда су текли миграциони правци моје породице па ми се чинило да су највеће шансе да "извучем" једну од ове две хаплогрупе. Али ипак нећу да лажем што се тиче потајне жеље (које је била R1a-M458). Због тога сам ипак гласао.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #6 послато: Март 31, 2017, 04:05:24 поподне »
Нема смисла ја да гласам. Ја сам и очекивао И1. Јер је пре мене било тестираних Новљана, па сам и ја очекивао "новљанску" хаплогрупу. Мада негде сам се надао и неком другом резултату, само да бих мало побркао лончиће  ;D Али нисам имао неку хаплогрупу коју бих преферирао.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #7 послато: Март 31, 2017, 04:29:51 поподне »
Ја нисам ништа очекивао јер сам прво сазнао да ми је рођак некаква "хоблогрупа I2a" (тако рече тетка) пре него што сам и чуо за те "хоблогрупе".
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #8 послато: Март 31, 2017, 04:44:29 поподне »
Ја нисам ништа очекивао јер сам прво сазнао да ми је рођак некаква "хоблогрупа I2a" (тако рече тетка) пре него што сам и чуо за те "хоблогрупе".

Сећам се да је мени на прво слушање звучало као "хаБлогрупа".  ;D

Ван мреже Željko

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 295
  • I1-P109>FGC22061
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #9 послато: Март 31, 2017, 05:06:51 поподне »
Гласах за I2a, био сам из неког разлога убијеђен да припадам тој хаплогрупи.
Ал' пушти, боље да нијесам јер је изгледа тешка за истраживање уби Боже.
Тестирао сам се 2012 године, у то вријеме нијесам имао много информација.
Много сам сазнао овдје на форуму, и уз помоћ Српског ДНК пројекта.
Језик је од меса и свашта меље.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #10 послато: Март 31, 2017, 06:24:03 поподне »
Гласах за I2a, био сам из неког разлога убијеђен да припадам тој хаплогрупи.
Ал' пушти, боље да нијесам јер је изгледа тешка за истраживање уби Боже.
Тестирао сам се 2012 године, у то вријеме нијесам имао много информација.
Много сам сазнао овдје на форуму, и уз помоћ Српског ДНК пројекта.
Очекујем И1 П109, прижељкује, стога и гласам за И2а дин.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #11 послато: Март 31, 2017, 06:28:12 поподне »
Добро, свако ће ко ће да гласа за своје :) Можда кад би био додатак питању: "... или коју групу би сте изабрали а да није ваша"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #12 послато: Март 31, 2017, 06:30:01 поподне »
Сећам се да је мени на прво слушање звучало као "хаБлогрупа".  ;D

Мој први одазив на реч хаплогрупа био је: "хапло... - шта!?"
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #13 послато: Март 31, 2017, 06:30:57 поподне »
Ја нисам ништа очекивао јер сам прво сазнао да ми је рођак некаква "хоблогрупа I2a" (тако рече тетка) пре него што сам и чуо за те "хоблогрупе".
Хаха

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #14 послато: Март 31, 2017, 11:32:14 поподне »
Сигуран сам да је пре неких 5-6 година најпожељнија хаплогрупа код Срба била R1a.  Мислим да је данас најпожељнија I2a Din, зато што је најбројнија и ушла је у свест Срба као "изворна српска хаплогрупа."  Видим по интернету, а поготово на неким страним форумима да се Срби често хвале са I2a Din хаплогрупом, јер сматрју да је најстарији Европски мерке (I генерално), поготово мислим на  Динари југ односно I2-PH908.  Многи је сматрају српском мутацијом, јер се јавља скоро искључиво код Срба (све три вере) а ван Балкана скоро да не постоји. 
Мислим да је R1a на другом месту.   Такође мислим  да је E-V13 најнепожељнија, због високог процента међу Албанцима.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #15 послато: Април 01, 2017, 12:01:07 пре подне »
Сигуран сам да је пре неких 5-6 година најпожељнија хаплогрупа код Срба била R1a.  Мислим да је данас најпожељнија I2a Din, зато што је најбројнија и ушла је у свест Срба као "изворна српска хаплогрупа."  Видим по интернету, а поготово на неким страним форумима да се Срби често хвале са I2a Din хаплогрупом, јер сматрју да је најстарији Европски мерке (I генерално), поготово мислим на  Динари југ односно I2-PH908.  Многи је сматрају српском мутацијом, јер се јавља скоро искључиво код Срба (све три вере) а ван Балкана скоро да не постоји. 
Мислим да је R1a на другом месту.   Такође мислим  да је E-V13 најнепожељнија, због високог процента међу Албанцима.

To у вeзи E-V13 je тaчнo, aли из paзлoгa штo глeдaмo пpoцeнтe. Jep кaд пpoцeнтe пpeтвopимo у бpojeвe, дoбиja ce jacниja cликa, oднocнo дa ce E-V13 нe мoжe дoвoдити у вeзу ca Aлбaнцимa. Дpугa cтвap je штo ce ca oвoм xг дугo тaпкaлo у мecту штo ce пoдгpaнa тичe. Teк cу cкopo пoчeлe cтвapи дa ce пoмepajу c мpтвe тaчкe.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #16 послато: Април 01, 2017, 09:08:46 пре подне »
Такође мислим  да је E-V13 најнепожељнија, због високог процента међу Албанцима.

Није само због Албанаца. Многима смета и то што се хаплогрупа Е генерално везује за северну Африку, без обзира што је E-V13 више карактеристична за Европу.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #17 послато: Април 01, 2017, 09:13:35 пре подне »
Није само због Албанаца. Многима смета и то што се хаплогрупа Е генерално везује за северну Африку, без обзира што је E-V13 више карактеристична за Европу.
Мада се Р1а може повезати и са Монголима, Туркменима, Индијцима, Паштунима, али З93 је некако јасније у главама разграничена од остатка Р1а, за разлику од европске Е1б.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #18 послато: Април 01, 2017, 04:43:13 поподне »
Није само због Албанаца. Многима смета и то што се хаплогрупа Е генерално везује за северну Африку, без обзира што је E-V13 више карактеристична за Европу.

Мени је хаплогрупа E-V13 сасвим у реду, исто колико и динарик и R1а, јер је то права старобалканска хаплогрупа која се може повезати с Власима Тесалије, Епира и Пинда, а који су, нарочито у Црној Гори, били главни носиоци историјских дешавања током "турског доба". Васојевићи, Кучи, Бјелопавлићи, Орловићи (? или барем велики родови Старе Црне Горе који се сматрају потомцима Орловића), и они најзнаменитији на Његушима, па још и Аџићи, Копривице, итд... Свако ко има генетске везе с таквим племенима и братствима, може бити само поносан. 
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #19 послато: Април 01, 2017, 07:37:41 поподне »
E-V13 наравно. Искрено, разочарао бих се када се тестирам да то буде нека друга хаплогрупа, а да нисам Васов потомак.