Аутор Тема: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)  (Прочитано 1004856 пута)

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #2400 послато: Март 07, 2019, 07:33:18 поподне »
Како се на крају распетљала прича са оним N-L665 што створише забуну?  :) Јел ико из 23andme дао неко званично објашњење?
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Лука

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 900
  • I2-Z17855>A16413>А20030
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #2401 послато: Март 07, 2019, 07:35:46 поподне »
Онда се сјетим да је Лабус имао комбинацију 15-15 на 385аб

С обзиром на то да Паројчић и Пепић на поменутом маркеру имају комбинацију 15-16, вероватно се ради о некој скоријој мутацији.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #2402 послато: Март 07, 2019, 07:38:16 поподне »
Небојша, има ли шансе да се сазна од којих је овај Мандић. Ово питам због Мандића из Рисовца, од којих су обе моје бабе. Својевремено сам тестирао једног од ујака Мандића, али је прва анализа пропала, а друга је била дјелимична. Због проблема са Тамаром, дигао сам руке од тог резултата, јер ми се није чинио логичним. Међутим сад погледам опет тај резултат и видим да се највејероватније ради о Динарик Сјеверу. Онда се сјетим да је Лабус имао комбинацију 15-15 на 385аб, као и Мандићи, а да је Паројчић из Грахова, баш као и Мандићи поријеклом. Сад се питам да ли су Мандићи заправо I2-Z17855?

Није нажалост осим имена (Данило) оставио више података. Сада живи у Београду. Није искључено да су ово крајишки Мандићи. Осим што је презиме тамо веома заступљено, ово су аутосомална поклапања Мрђе из Босанског Петровца.

Како се на крају распетљала прича са оним N-L665 што створише забуну?  :) Јел ико из 23andme дао неко званично објашњење?

Није се јављао Тадић од онда. Углавном га сада зезају у фамилији да није њихов. :D


симо

  • Гост
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #2403 послато: Март 07, 2019, 07:53:46 поподне »
Није нажалост осим имена (Данило) оставио више података. Сада живи у Београду. Није искључено да су ово крајишки Мандићи. Осим што је презиме тамо веома заступљено, ово су аутосомална поклапања Мрђе из Босанског Петровца.

Није искључено да је од њих. Доста их је послије 1945. године завршило у Београду.

Иначе су ми они увијек били интересантни као род. Половином 19. вијека покренули су се из матице у селу Пећи сјеверно од Босанског Грахова (гдје их и данас има), боравили кратко вријеме у Лијевче пољу и затим се населили у Рисовцу. Увијек су наступали заједно, као мала ратничка дружина, чуо сам да су прије Другог свјетског рата и жандари имали проблема са њима. Прилично агресивни, није чудо што су касније већином завршили у војсци и полицији. Од свих крајишких родова које знам, они су ми по понашању највише личили на Црногорце.

Занимљивог су и фенотипа, изразито свијетли. Нисам додуше повукао на њих. Баш сам прошли викенд био на сеоском гробљу у Рисовцу и нашао гроб дједа моје бабе, једног од родоначелника Мандића у Рисовцу, Обрада Мандића. На гробу пише да је рођен 1851. године,а да је умро 1923. године.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #2404 послато: Март 07, 2019, 07:56:51 поподне »
Није искључено да је од њих. Доста их је послије 1945. године завршило у Београду.

Иначе су ми они увијек били интересантни као род. Половином 19. вијека покренули су се из матице у селу Пећи сјеверно од Босанског Грахова (гдје их и данас има), боравили кратко вријеме у Лијевче пољу и затим се населили у Рисовцу. Увијек су наступали заједно, као мала ратничка дружина, чуо сам да су прије Другог свјетског рата и жандари имали проблема са њима. Прилично агресивни, није чудо што су касније већином завршили у војсци и полицији. Од свих крајишких родова које знам, они су ми по понашању највише личили на Црногорце.

Занимљивог су и фенотипа, изразито свијетли. Нисам додуше повукао на њих. Баш сам прошли викенд био на сеоском гробљу у Рисовцу и нашао гроб дједа моје бабе, једног од родоначелника Мандића у Рисовцу, Обрада Мандића. На гробу пише да је рођен 1851. године,а да је умро 1923. године.

С обзиром да су из Рисовца, могуће да постоји веза. Мрђе су из Скакавца, или из Крњеуше мислим. Мада су Мрђе уствари Сантрачи даљим пореклом и славе њихову славу - Пантелијевдан.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #2405 послато: Март 07, 2019, 07:57:30 поподне »
Малковић (Јовањдан?), Босанско Грахово, I2-S17250

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #2406 послато: Март 08, 2019, 01:43:02 поподне »
Џелетовић, Суви До (Браничево), I2-Z17855

Биће да је овде 23андме аутоматски одредио локацију Суви До у Браничеву, с обзиром да су ово вероватно Џелетовићи из места Суви До крај Липљана (Косово), У питању су колонисти из Херцеговине.

Од Билеће: Милићевићи (12 к.), Џелетовићи (4 к.), Илићи (5 к.), Вујевић (1 к.), Грбушић (1 к.), Мишевић (1 к.), Јокановић (1 к.), Бајчетић (1 к.), Самарџић (3 к.), Звијер (1 к.), Дендићи (3 к.), Милидраговић (1 к.), Сикимић (1 к.), Шаренац (1 к.), Лечић (1 к.).
https://www.poreklo.rs/2012/12/18/poreklo-prezimena-selo-suvi-do-lipljan/

ЏЕЛЕТОВИЋ (п). у Мириловићима и Чепелици (Билећа). Према предању, доселили су „прије Косова“ из Петровића у Бањанима. У Чепелици су „најстарија породица“. Главно им је занимање било сточарство. Преко љета су боравили са стоком у Липовом Долу у Мириловићима, а зими у Потприсоју, јер им је „овдје жупније мјесто“. Славе Јовањдан. Има их настањених и у Радићима (Невесиње). Доселили су у ово село из Чепелице (59:146,151,230). Љуба Михић је забиљежио казивања Николе и Лазара Џелетовића о настанку њиховог презимена, која се заснивају на подацима из манастира Добрићево. Према тим подацима „каже се да су се доселили из Македоније у Васојевиће, па у Риђане код Никшића, онда у Петровиће и Вукодо као Рајковићи. Рајковић који је дошао у Чепелицу имао је велике џелете стоке и ваљда по турској ријечи од џелето – доби презиме Џелетовић“. Дакле, од Рајковића „потичу Џелетовићи.., и тим данашњим презименом пишу се и зову преко 450 година“ (155:696).

Извор: Ристо Милићевић – Херцеговачка презимена, Београд, 2005.


извор: 23andMe

Ван мреже Лука

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 900
  • I2-Z17855>A16413>А20030
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #2407 послато: Март 08, 2019, 05:13:22 поподне »
Малковић (Јовањдан?), Босанско Грахово, I2-S17250

Са овим резултатом као да се назире веза Маљковића из Бриња (тестирани на 23andme као I-M423) и Маљковића из Маовица код Врлике, чији су Маљковићи из Уништа код Босанског Грахова огранак. Сада се поставља питање одакле је пореклом тестирани Маљковић Е1b из пројекта.


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #2408 послато: Март 08, 2019, 06:03:14 поподне »
Мамула, Јовањдан, Гомирје, Врбовско, E-V13

Имамо од раније тестиране Мамуле из Гомирја I2-Z17855. Симо је писао о њима:

Мамула, Јовањдан, Врбовско/Гомирје/Горски Котар

Припада хаплогрупи I2-CTS10228>Z17855>PH3414, код нас познат као род Мириловића. Овај резултат је изненађење, јер смо имали једног Мамулу са Кордуна на затвореном дијелу форума, који није припадао овој хаплогрупи. Међутим узимајући у обзир чињеницу да тај Мамула слави и другу славу, онда је очигледно да уи крајини постоје два рода Мамула различитог поријекла. Иначе ови гомирски Мамуле су много значајнији, јер су прилично стари на крајишком тлу. Имају карактеристичне мириловићке вриједности 385аб=14-14 и 448=21, и славу Јовањдан, па нема сумње у припадност овом роду.

Пренијећу оно што сам раније писао о Мамулама:

Мамуле су доста значајан род крајишких Срба. Први пут се спомињу 1609. године у Гомирју. Сеоба Срба у Гомирје се одиграла око 1600. године, на аустријску територију су прешли Срби са подручја турске Лике. Ти Срби су се потом деценијама судили око земље са Франкопанима, да би на крају средином 17. вијека новцем од Франкопана откупили своју земљу.

Мамуле су од почетка били вође гомирских Срба и кнезови. Касније се то кнештво, кроз аустријске официрске чинове, пренијело и на племићку титулу.

Познати припадници рода:
- Раде Мамула, спомиње се 1609. године у списку Срба досељених у Гомирје, могуће родоначелник гомирских Мамула
- кнез Мирко Мамула, помиње се 1632. са браћом Манојлом и Петром
- кнез Петар Мамула помиње се 1726. године
- барон и генерал Лазар Мамула (1795-1878), аустријски намјесник Далмације
- народни херој и генерал ЈНА, Богдан Мамула (1918-2002)"

Адмирал ЈНА Бранко мамула није од ових Мамула.

Лички Глумци су очигледно повезани са Мамулама, из приложеног видимо да су се херцеговачки Мириловићи већ у 16. вијеку налазили на широком простору од Далмације до Лике.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #2409 послато: Март 08, 2019, 06:11:58 поподне »
Мамула, Јовањдан, Гомирје, Врбовско, E-V13

Имамо од раније тестиране Мамуле из Гомирја I2-Z17855. Симо је писао о њима:
Мамула који је I2-CTS10228 је уствари пореклом из села Хамбариште које се налази између Врбовскога и Гомирја. Прабаба тестираног је из Гомирја и девојачко презиме јој је исто Мамула, као и удато. Они знају да Мамуле из Гомирја и Хамбаришта и ако славе исту славу, имају исто презиме и живе у два суседна села нису род. То овај резултат и доказује. Такође, постоје Мамуле и у самом Врбовском, који су трећи род са тим презименом у том крају и не сматрају се сродницима Мамула из Хамбаришта и Гомирја. Нисам сигуран али мислим да славе Ђурђевдан.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #2410 послато: Март 08, 2019, 07:03:32 поподне »
Бањац, Јовањдан, Босански Петровац, N-P189.2

Више о Бањцима из околине Петровца:
https://www.poreklo.rs/2012/04/23/prezimena-selo-janjila-bosanski-petrovac/
https://www.poreklo.rs/2012/04/24/prezimena-bosanski-petrovac/
https://www.poreklo.rs/2012/04/23/prezimena-selo-koluni%C4%87-bosanski-petrovac/
https://www.poreklo.rs/2012/04/22/bara-selo-kod-bosanskog-petrovca/
https://www.poreklo.rs/2012/04/23/prezimena-selo-ra%C5%A1inovac-bosanski-petrovac/

од крајишких Бањаца је и комичар, Димитрије Бањац. Мада има доста познатих од овог рода

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #2411 послато: Март 09, 2019, 10:58:54 пре подне »
Малковић (Јовањдан?), Босанско Грахово, I2-S17250

Са овим резултатом као да се назире веза Маљковића из Бриња (тестирани на 23andme као I-M423) и Маљковића из Маовица код Врлике, чији су Маљковићи из Уништа код Босанског Грахова огранак. Сада се поставља питање одакле је пореклом тестирани Маљковић Е1b из пројекта.

Маљковић је родом из Чапразлија (Ливно). Славе Јовањдан.

МАЉКОВИЋИ – досељеници из Маовице код Врлике. Пут досељавања ишао је преко Уништа, за Чапразлије. Славе Св. Јована Крститеља – Јовањдан.
https://omlivanjska.com/2014/09/10/caprazlijegroblje/

Ван мреже Лука

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 900
  • I2-Z17855>A16413>А20030
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #2412 послато: Март 09, 2019, 11:05:52 пре подне »
Маљковић је родом из Чапразлија (Ливно). Славе Јовањдан.

МАЉКОВИЋИ – досељеници из Маовице код Врлике. Пут досељавања ишао је преко Уништа, за Чапразлије. Славе Св. Јована Крститеља – Јовањдан.
https://omlivanjska.com/2014/09/10/caprazlijegroblje/

У питању је исти род са Маљковићима из Уништа, односно Маовица.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #2413 послато: Март 09, 2019, 11:59:24 пре подне »
Значи, у "Државном послу" владавина N-P189.2 :) Бањац (Чварков) и Шкорић (Торбица) ...

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #2414 послато: Март 09, 2019, 12:06:13 поподне »
Значи, у "Државном послу" владавина N-P189.2 :) Бањац (Чварков) и Шкорић (Торбица) ...

Бањац је вероватно N-P189.2. За Шкорића не знамо. Немамо још увек потврђене неке Шкориће N-P189.2, иако су једни према предању од Штрбаца. Имамо тестиране две породице Шкорић из Лике, једни су J2a-L70, други R1a-Z280>Y2613.

Ван мреже DraganP-BG

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 130
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #2415 послато: Март 09, 2019, 12:50:37 поподне »
 :D

Ван мреже Лука

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 900
  • I2-Z17855>A16413>А20030
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #2416 послато: Март 09, 2019, 01:43:57 поподне »
Димитрије Бањац је пореклом из околине Рибника, мислим да слави Јовањдан тако да би требало да јесте сродан тестираним Бањцима из Босанског Петровца тј. да је по још старијем пореклу из Лике.

Никола Шкорић је по оцу пореклом из Далмације. Тамо је било више несродних Шкорића.

"Бошкић", односно Дејан Ћирјаковић би требало да је пореклом из Драгачева. Мислим да се тамошњи Ћирјаковићи помињу у Ускоковићевом раду "исељени Никшићи".

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #2417 послато: Март 09, 2019, 03:17:23 поподне »
"Бошкић", односно Дејан Ћирјаковић би требало да је пореклом из Драгачева. Мислим да се тамошњи Ћирјаковићи помињу у Ускоковићевом раду "исељени Никшићи".

Ћирјаковићи су из села Вирово код Ариља у Драгачеву.
Веза са Никшићима је упитна. Можда је то само претпоставка по сличности презимена са никшићким Ћираковићима.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #2418 послато: Март 09, 2019, 03:19:11 поподне »
Можда да организујемо акцију тестирања црне тројке из "Државног посла", а они, за узврат, да осмисле неку епизоду са генетиком и хаплогрупама  ;)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #2419 послато: Март 09, 2019, 03:22:38 поподне »
Можда да организујемо акцију тестирања црне тројке из "Државног посла", а они, за узврат, да осмисле неку епизоду са генетиком и хаплогрупама  ;)
Планско тестирање "Државног посла"  :D И пресек стања  ;D Мислим да су и имали једну епизоду везану за ДНК
« Последња измена: Март 09, 2019, 03:25:25 поподне ДушанВучко »