Аутор Тема: Становништво Пештера и Рашке области  (Прочитано 79835 пута)

Синиша Јерковић

  • Гост
Становништво Пештера и Рашке области
« послато: Новембар 01, 2015, 07:44:45 поподне »
Да ли неко има скенирану књигу о муслиманском становништву Рашке области? Прије свега мислим на радове Ејупа Мушовића.

Ван мреже Витомир Радовић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 381
Одг: Становништво Пештера и Рашке области
« Одговор #1 послато: Новембар 01, 2015, 07:55:52 поподне »
Имам ја књиге од Ејупа Мушовића, али ми се налазе у Београду. За двије недјеље сам у Београду, па ћу дати Јовици да их скенира, ако ти није то касно.

Велики поздрав
Вито Радовић из Улциња

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Становништво Пештера и Рашке области
« Одговор #2 послато: Новембар 01, 2015, 08:04:42 поподне »
Имам ја књиге од Ејупа Мушовића, али ми се налазе у Београду. За двије недјеље сам у Београду, па ћу дати Јовици да их скенира, ако ти није то касно.

Велики поздрав
Вито Радовић из Улциња

Хвала, Вито, није журба. Вјерујем да ће и осталима бити корисне.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Становништво Пештера и Рашке области
« Одговор #3 послато: Новембар 01, 2015, 08:45:11 поподне »
На интернету има неких исјечака из његових радова. Може да се скине и књига "Пештер и егово становништво" али то је више општи историјски преглед, а не преглед по родовима и насељима.

Мушовић, као најбољи познавалац историје муслимана Рашке области, пише да је највећим дијелом то становништво поријеклом од малисорских католичких племена, гдје су Клименте доминирале, али ништа мање присутни нису били ни Шкријељи, Хоти и Шаље. Они су замијенили дотад бројно српско становништво, које у Великој Сеоби 1690. отишло на сјевер. У 18. вијеку католичка мисија на Пештеру је била још увијек јака, али потом слиједи постепена исламизација.

Поред ових католичких племена у етногенези рашких муслимана значајно су учествовала и брдска, православна племена Кучи, Бјелопавлићи, Пипери и Васојевићи, која су се исламизовала.

Један дио рашких муслимана потицао је и од исламизованих Срба старосједилаца.

Исто тако досељавали су и избјеглице-мухаџири из крајева које су Турци губили. Све то је допринијело да оригинални албански језик убрзо буде потиснут и да га замјени српски. Поготово су албанофоним становништвом били насељени источни дијелови рашке области: Нови Пазар, Сјеница, Тутин и Рожаје, што се донекле и данас осјећа у њиховом говору.

Од данашњих муслиманских политичара поријеклом из Рашке области највише је Куча- Ганић, Радончић и Зукорлић (и други муфтија Зилкић је такође Куч)
Љајић је Климента.
За Угљанине постоји податак да су из Херцеговине.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Становништво Пештера и Рашке области
« Одговор #4 послато: Новембар 01, 2015, 09:14:19 поподне »
Недавно сам баш помињао Челића J2b M241 из околине Тутина (Гуцевиће). Челића има у Црној Гори, пореклом су Клименте.

Веома је чудно то што Челић на маркеру 393 има вредност 10. Европски J2b M241 ту имају углавном вредност 12 (ређе 13).

Већ је раније објављено да се појавио Климента E1b. С обзиром да су ове две хаплогрупе (J2b M241 и E1b) честе код Малисора, није искључено да неки Клименти носе и J2b2.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Становништво Пештера и Рашке области
« Одговор #5 послато: Новембар 01, 2015, 09:17:07 поподне »
Недавно сам баш помињао Челића J2b M241 из околине Тутина (Гуцевиће). Челића има у Црној Гори, пореклом су Клименте.

Веома је чудно то што Челић на маркеру 393 има вредност 10. Европски J2b M241 ту имају углавном вредност 12 (ређе 13).

Већ је раније објављено да се појавио Климента E1b. С обзиром да су ове две хаплогрупе (J2b M241 и E1b) честе код Малисора, није искључено да неки Клименти носе и J2b2.

Између осталог и због Челића сам се заинтересовао за поријекло тих родова. Надам се да ће Вито имати праву књигу, јер видим по форумима да су правили неке исјечке из Мушовићеве књиге у коме су наведена појединачна поријекла за породице.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Становништво Пештера и Рашке области
« Одговор #6 послато: Новембар 01, 2015, 10:11:12 поподне »
 Према другим подацима,  презиме Угљанин води поријекло од Климената насељених у село Угао на Пештери.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Становништво Пештера и Рашке области
« Одговор #7 послато: Новембар 01, 2015, 10:40:03 поподне »
Према другим подацима,  презиме Угљанин води поријекло од Климената насељених у село Угао на Пештери.

Има логике. Ово за Херцеговину сам пронашао у монографију за Сјеницу.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Становништво Пештера и Рашке области
« Одговор #8 послато: Новембар 01, 2015, 11:10:45 поподне »
Према другим подацима,  презиме Угљанин води поријекло од Климената насељених у село Угао на Пештери.
Не могу да тврдим али сам давно још чуо да се у кући Угљанина некада говорило албанским језиком, и да је та породица тог порекла. Уосталом то се и у његовом говору може и приметити да ломи језик када прича српски и нагиње ка шиптарском нагласку.

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Становништво Пештера и Рашке области
« Одговор #9 послато: Новембар 13, 2015, 01:50:51 пре подне »
Драги моји истраживачи,

човек који је најдетаљније истражио, проучио и описао ту област зове се Петар Ж. Петровића - Антропогеографска истраживања Рашке 1 и 2.
Истраживања је вршио од 1929 до 1937. године, књига је требало да се штампа одмах после рата, међутим, штампање прве књиге је обављено тек 1984. године (много година после Петроввићеве смрти), а друга књига захваљујући директорки Новопазарског Музеја *РАС* Драгици Премовић - Алексић, тек пре пар година. По мом скромном мишљењу *некоме* није одговарало да се обелодане такви подаци а приступ рукопису су имали многи млађи истраживачи, међу њима и Ејуп Мушовић, који је црпео те податке за радове *Новопазарског зборника*. Петровић врло јасно пише о пореклу свих породица иѕ тих крајева, то сам закључио тако што је неке појединости о селима Рогозне савршено тачно написао, за разлику од др. Милисава Лутовца. који је истраживања вршио у својој канцеларији а не на терену и тако читаве родове по селима изостављао.

Књигу имам, нисам је скенирао, немам за то могућности али за свако презиме које вас буде занимало написаћу без икаквих проблема...

Хвала, свако добро!
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Становништво Пештера и Рашке области
« Одговор #10 послато: Новембар 13, 2015, 09:04:02 пре подне »



Угљани се помињу у селима:

БАЊА (Илиџа), Угљани изумрли по мушкој линији.

ПЛЕВЉАНИ, 1925. године одселили се у Нови Пазар: Ајкић, Угљанин, Брахић,Билаловић и Шкријељ.

БОРИКОВАЦ, Угљани изумрли око 1890. године.

ЛУКАРЕ, Угљани 2 куће, од Пљакића из Угала на Пештери (тамо су им крвни рођаци Челићи), неко време били у Штавичким Батрагама и Долову, овамо се доселили око 1900. године.

РАЈЧИНОВИЋЕ, Угљанин 1 кућа, из Угала, новији досељеници.
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Становништво Пештера и Рашке области
« Одговор #11 послато: Новембар 13, 2015, 01:00:01 поподне »
Гиле, хвала на информацији за књигу. Било би добро ако би је неко нашао у и успио скенирати.

Иначе дио Рашке области који се налази у Црној Гори је практично сав обрађен.

У Србији подаци за Сјеницу могу да се нађу и у раду Села сјеничког краја од Миле Павловић. Један дио тутинске општине је обрађен у Лутовчевој монографији Рожаје и Штавица. Штавица припада Тутину.

Остаје дакле Новопазарски дио, који се налази у поменутим књигама Мушовића и, ево сад сазнах, Петровића.

Што се Угљанина тиче, по предању село Угао су населиле Клименте, па су вјероватно и Угљани поријеклом Клименте. За Пљакиће у Углу се то изричито и каже (да су Клименте), а видимо из Гилетових навода да су Угљани огранак управо Пљакића.

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Становништво Пештера и Рашке области
« Одговор #12 послато: Новембар 13, 2015, 09:59:20 поподне »
Драги моји истраживачи,

човек који је најдетаљније истражио, проучио и описао ту област зове се Петар Ж. Петровића - Антропогеографска истраживања Рашке 1 и 2.
Истраживања је вршио од 1929 до 1937. године, књига је требало да се штампа одмах после рата, међутим, штампање прве књиге је обављено тек 1984. године (много година после Петроввићеве смрти), а друга књига захваљујући директорки Новопазарског Музеја *РАС* Драгици Премовић - Алексић, тек пре пар година. По мом скромном мишљењу *некоме* није одговарало да се обелодане такви подаци а приступ рукопису су имали многи млађи истраживачи, међу њима и Ејуп Мушовић, који је црпео те податке за радове *Новопазарског зборника*. Петровић врло јасно пише о пореклу свих породица иѕ тих крајева, то сам закључио тако што је неке појединости о селима Рогозне савршено тачно написао, за разлику од др. Милисава Лутовца. који је истраживања вршио у својој канцеларији а не на терену и тако читаве родове по селима изостављао.

Књигу имам, нисам је скенирао, немам за то могућности али за свако презиме које вас буде занимало написаћу без икаквих проблема...

Хвала, свако добро!
Gillle,
има ли у тој књизи података о Гујаничићима из села Комарани код Нове Вароши? Поздрав.
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Становништво Пештера и Рашке области
« Одговор #13 послато: Новембар 13, 2015, 11:25:35 поподне »

Жао ми је Мићо, нема података о околини Нове Вароши. Петар Ж. Петровић је обрађивао следеће пределе и области Рашке:

Жупа, Трнава, Јошаница рашка, Себечево, Себечевска жупа, Слатина, Сопоћанска села, Дежева, Подгор, Борје, Рогозна, Ибар рашки, Подбуковик, Врачи, Подкомље, Јошаница ибарска, Подрогозна и Бањска.
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже rajo

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 148
  • E-BY14160
Одг: Становништво Пештера и Рашке области
« Одговор #14 послато: Новембар 14, 2015, 09:52:03 пре подне »
Област која је покривена књигом "Рашка" грубо одговара данашњој општини Нови Пазар, уз села на левој обали Ибра која су данас на северном Косову, од Косовске Митровице на север.

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Становништво Пештера и Рашке области
« Одговор #15 послато: Новембар 14, 2015, 11:52:20 пре подне »
Област која је покривена књигом "Рашка" грубо одговара данашњој општини Нови Пазар, уз села на левој обали Ибра која су данас на северном Косову, од Косовске Митровице на север.

...управо тако, али заиста врло студиозно и темељно истражено, Петар Ж. Петровић је оставио више хиљада фотографија и снимака баш из тог периода.

Поздрав!
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже shilja15

  • Гост
  • *
  • Поруке: 19
Одг: Становништво Пештера и Рашке области
« Одговор #16 послато: Новембар 14, 2015, 01:20:35 поподне »
Gillle da li u knjizi ima nesto o porodici Vusovic iz Dezevske oblasti tj Saronja? Prava je steta sto nema pdf za tu tj te knjige.
Pozdrav

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Становништво Пештера и Рашке области
« Одговор #17 послато: Новембар 14, 2015, 03:14:44 поподне »
Gillle da li u knjizi ima nesto o porodici Vusovic iz Dezevske oblasti tj Saronja? Prava je steta sto nema pdf za tu tj te knjige.
Pozdrav


О Вушовићима пише само ово:

Вушовићи 6 кућа, Св. Јован, дошли пре два века из околине Никшића.

Треба имати у виду да је Петар Ж. Петровић село Шароње као и целу Дежеву истраживао 1933. године.

Свако добро!
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже shilja15

  • Гост
  • *
  • Поруке: 19
Одг: Становништво Пештера и Рашке области
« Одговор #18 послато: Новембар 14, 2015, 05:03:53 поподне »

О Вушовићима пише само ово:

Вушовићи 6 кућа, Св. Јован, дошли пре два века из околине Никшића.

Треба имати у виду да је Петар Ж. Петровић село Шароње као и целу Дежеву истраживао 1933. године.

Свако добро!

Хвала пуно на брзом одговору. Кажи ми само јел су дошли половином 18 век? Пошто Мушовић наводи половином 19 века.

Ван мреже rajo

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 148
  • E-BY14160
Одг: Становништво Пештера и Рашке области
« Одговор #19 послато: Новембар 14, 2015, 08:02:32 поподне »
Књигу је до скора било могуће наручити од издавача, музеја Рас у Новом Пазару, можда је још имају

http://muzejras.org/sr_RS/

Ја сам на Е.Мушовића огорчен јер је имао рукопис ове књиге на располагању када је писао о становништву Новог Пазара, а као да није.