Аутор Тема: Становништво Пештера и Рашке области  (Прочитано 79842 пута)

Ван мреже DraganP-BG

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 130
Одг: Становништво Пештера и Рашке области
« Одговор #220 послато: Март 17, 2019, 11:08:56 пре подне »
Recimo Šestani su Ukšanovići pod Avalom ali mislim da će buduća istraživanja rešiti mnoge dileme.Gitarići,Kuzmići i da ne nabrajam su Klimenti Voždovi preci bili konvertiti u pleme ili ne naime i dan danas rodovi koji su u srodstvu sa njima slave Sv.Klimenta Rimskog ,,najmladja,,slava u Klimentima uticaj Barske dijeceze više nego očigledan.

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Становништво Пештера и Рашке области
« Одговор #221 послато: Март 17, 2019, 03:40:36 поподне »
Да,мислим да је Клименти кластер,већ потпуно јасно одређен и дефинисан,па кад се буде конкретно показивао у Шумадији,биће јасно Порекло имаоца хаплотипа.Без обзира на крсну славу.Колко сам прочитао,Клименти који су тада у сеоби 1739год.отишли у Срем и Шумадију,нико од њих се није враћао у Брда,ил Ругову.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Становништво Пештера и Рашке области
« Одговор #222 послато: Март 17, 2019, 03:55:01 поподне »
Да,мислим да је Клименти кластер,већ потпуно јасно одређен и дефинисан,па кад се буде конкретно показивао у Шумадији,биће јасно Порекло имаоца хаплотипа.Без обзира на крсну славу.Колко сам прочитао,Клименти који су тада у сеоби 1739год.отишли у Срем и Шумадију,нико од њих се није враћао у Брда,ил Ругову.

Клименти су, што се тиче хаплогрупа, врло хетерогени, поред E-V13>Z5017>Z16988>Z27131 за коју се претпоставља да представља основу климентског племена, до сад се показало да се међу њима јавља и R1b-BY611>Z2705, J2b2-L1296>Y23094, E-V13>Z5018>FGC33625, док је тестирани Кузмић, род Карађорђевићима, I2a-Y3120. Да ли су преци Карађорђевића били у оквиру климентског племена или не се дискутовало на теми посвећеној њима, у сваком случају I2a-Y3120 до сад није пронађен међу Албанцима Климентима који су се тестирали.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже DraganP-BG

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 130
Одг: Становништво Пештера и Рашке области
« Одговор #223 послато: Март 17, 2019, 06:47:45 поподне »
Diskutovalo i tačka još uporednih briseva nije uradjeno lično ne smatram da je do genetičara.Već do samih porodica neinteresovanja i nedostatka novca.Bitno da je jako popularizovano ....dobro.

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Становништво Пештера и Рашке области
« Одговор #224 послато: Март 17, 2019, 09:02:00 поподне »
Оно што сам приметио до сада истражујући односе И1 хаплогрупе и великих племена Брда и старе Црне Горе,постоје неке чудне појаве.Например код већ поменутих Климената,набројали сте њихове већинске хаплогрупе,скоро да уопште нема присутности И1 З 63.Код Куча такође И1 минимално присутан код Васојевића такође минимално,док код Арбанашких племена источно од Скадра,изузетна присутност И1 З 63.Нормално,поставља се питање како овај Дукађинци кластер није прешао међу Клименте и Куче,како је овај германски хаплотип остао тако ограничен,само до границе Климената и никако на север.Има га и међу Чевљанима,Бањани,али према Васојевићима не,што је јако чудно.Молио бих за коментар.

Ван мреже DraganP-BG

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 130

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Становништво Пештера и Рашке области
« Одговор #226 послато: Фебруар 05, 2020, 03:34:16 поподне »
Зна ли неко нешто детаљније о пореклу Јовановића из Видова клод Новог Пазара?

Славе Јовањдан, а по предању, преци су им дошли средином 19. века, "из Лопата у Шекулару".
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Становништво Пештера и Рашке области
« Одговор #227 послато: Фебруар 05, 2020, 04:14:17 поподне »
Зна ли неко нешто детаљније о пореклу Јовановића из Видова клод Новог Пазара?

Славе Јовањдан, а по предању, преци су им дошли средином 19. века, "из Лопата у Шекулару".

Било је о њима речи, чини ми се...
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Становништво Пештера и Рашке области
« Одговор #228 послато: Фебруар 05, 2020, 04:16:59 поподне »
Било је о њима речи, чини ми се...

Имаш ли идеју где? Презиме није баш згодно за претрагу  :)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Становништво Пештера и Рашке области
« Одговор #229 послато: Фебруар 05, 2020, 07:04:49 поподне »
Malo podataka ....što reče Gille prezime ....ne govori mnogo a i polovina 19 veka ...iz Lopata...
Kada bi bar znali staro prezime...neki dogadjaj vezan za selidbu...

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Становништво Пештера и Рашке области
« Одговор #230 послато: Фебруар 06, 2020, 09:11:31 пре подне »
Човек који се интересује за порекло овог рода има и имена предака, али то није толико значајно. Њих занима да се истражи од којег шекуларског рода потичу.

Мене ова појединост о Лопатама у Шекулару јако подсећа не предање неких родова из Рашке, Жупе Александровачке и краљевачког краја, који имају предање о пореклу "из Лопата" (по чему се зову - Лопаћани), а за које је утврђено да су од рода шекуларских Радмужевића. Писао сам о њима на:

https://www.poreklo.rs/2019/07/09/radmuzevici/
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Становништво Пештера и Рашке области
« Одговор #231 послато: Фебруар 06, 2020, 09:46:59 пре подне »
Onda sa srećom  :) istraživanje
Da im ne kvarimo tako dobar rodoslov...i značajne pretke.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5477
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Становништво Пештера и Рашке области
« Одговор #232 послато: Фебруар 06, 2020, 10:03:29 пре подне »
Човек који се интересује за порекло овог рода има и имена предака, али то није толико значајно. Њих занима да се истражи од којег шекуларског рода потичу.

Мене ова појединост о Лопатама у Шекулару јако подсећа не предање неких родова из Рашке, Жупе Александровачке и краљевачког краја, који имају предање о пореклу "из Лопата" (по чему се зову - Лопаћани), а за које је утврђено да су од рода шекуларских Радмужевића. Писао сам о њима на:

https://www.poreklo.rs/2019/07/09/radmuzevici/

Слично предање имају Козаревци из И. Колашина, који славе Јовањдан, а мала слава Илиндан. Претпостављам да њихов резултат знаш. :)

Такође је изгледа веза овог рода са Морачом извесна.


https://www.poreklo.rs/2018/04/14/poreklo-prezimena-selo-kozarevo-zubin-potok/

https://www.poreklo.rs/2018/08/24/poreklo-prezimena-naselje-leposavic-i-sela-zronosek-rodelj-kruscica-majdevo-kostin-potok-tvrdjen-tvrdjane-i-ulije-leposavic/

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Становништво Пештера и Рашке области
« Одговор #233 послато: Фебруар 06, 2020, 11:51:47 пре подне »
Било је о њима речи, чини ми се...

    Да, било је о њима ријечи.
 Досадашњи резултати  ДНК тестирања  потврђују моју тврдњу да су ти родови потомци исељеног  становништва некадашњег  војводства Шекулар ( које  се по предању простирало све до Вјетреника), граничило се са Братоножићима,  Морачом... Тако је  у сјећању остало Лопате ( Лијева Ријека) Шекулар, Васојевићи... Репрезентативан узорак тестираних у Централној Србији и шире  ће дати нове потврде.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Становништво Пештера и Рашке области
« Одговор #234 послато: Фебруар 06, 2020, 10:57:41 поподне »
    Да, било је о њима ријечи.
 Досадашњи резултати  ДНК тестирања  потврђују моју тврдњу да су ти родови потомци исељеног  становништва некадашњег  војводства Шекулар ( које  се по предању простирало све до Вјетреника), граничило се са Братоножићима,  Морачом... Тако је  у сјећању остало Лопате ( Лијева Ријека) Шекулар, Васојевићи... Репрезентативан узорак тестираних у Централној Србији и шире  ће дати нове потврде.

Раде, мој рођак ми је пренио поздраве од Тебе. Хвала друг, поздрави и Теби. И молим Те не збуњуј оне који се озбиљно баве истраживаљем поријекла родова причом са сјела у нашем завичају.
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Srdjan

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Становништво Пештера и Рашке области
« Одговор #235 послато: Фебруар 07, 2020, 04:39:38 поподне »
Поздрав свима.Моји су такође од "лопаћана" из Новог Пазара.Ближе поријекло Рогозна, село Смилов Лаз гдје су и дошли из Лопата и узели презиме Костић.Лопаћна са славом Свети Јован има заиста много иако разних презимена, свакако новијег датума.У књизи Петровића о рашкој области за доста њих стоји да су дошли у данашњу Србију из Лопата, а да им је старина у Морачи.Чему сам и лично склон вјеровати јер сам то исто чуо као одговор од својих старих, тачније "да смо неђе од Колашина, ал' да не зову Лопаћни јер смо отуд прешли на Рогозну".По мени врло могуће јер је Колашин у Морачи.
Међутим у књизи Ејуба Мушовића о становништву Новог Пазара пише да само старином Бјелопавлићи.
Ту је и Петар Ашкраба Загорски који каже да смо од Орловића са Цетиња тј. родова који су настали од Павла Орловића, истине ради ти родови заиста слвe св. Јована,мада ми изгледа предалеко ова верзија.
Мени је лично највјеровтнија ова прича о Морачи, а не искључујем ни Шекулар јер се ипак ради о немалом броју родова славом Јовањдан из Лопата у Рашкој, ибарском Колашину , Н.П. и другдје.
Поред свега овога занимљив је податак да постоји у селу код Н. Пазара и фамилија са презименом Морачанин, такође из Лопата, са славом свети Јован.Тако да дефинитивно "та Морача" крије нешто заједничко свима нама.Свакако бих волио сазнат истину.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Становништво Пештера и Рашке области
« Одговор #236 послато: Фебруар 07, 2020, 09:27:24 поподне »
Има ту нечега. Лопате нису далеко од реке Мораче. И не би требало то порекло "из Мораче" повезивати са каснијим племеном Морачана које је нешто северозападније.

Нека веза између шекуларских Радмужевића и реке Мораче, односно Лопата у Лијевој Ријеци, изгледа да постоји. Постоји неколико могућности које наведох у чланку о Радмужевићима.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Становништво Пештера и Рашке области
« Одговор #237 послато: Фебруар 07, 2020, 09:32:40 поподне »
Слично предање имају Козаревци из И. Колашина, који славе Јовањдан, а мала слава Илиндан. Претпостављам да њихов резултат знаш. :)

Свакако, свакако  ;)

Него ми је необична та конструкција Шекулар - Лопате - Морача. Све са славом Јовањдан и прислужбом Илиндан.

Не знам да постоји топоним Лопате у Шекулару. Зато и покушавам да повежем то са љеворјечким Лопатама и близином реке Мораче.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Становништво Пештера и Рашке области
« Одговор #238 послато: Фебруар 07, 2020, 09:34:44 поподне »
Поздрав свима.Моји су такође од "лопаћана" из Новог Пазара.Ближе поријекло Рогозна, село Смилов Лаз гдје су и дошли из Лопата и узели презиме Костић.Лопаћна са славом Свети Јован има заиста много иако разних презимена, свакако новијег датума.У књизи Петровића о рашкој области за доста њих стоји да су дошли у данашњу Србију из Лопата, а да им је старина у Морачи.Чему сам и лично склон вјеровати јер сам то исто чуо као одговор од својих старих, тачније "да смо неђе од Колашина, ал' да не зову Лопаћни јер смо отуд прешли на Рогозну".По мени врло могуће јер је Колашин у Морачи.
Међутим у књизи Ејуба Мушовића о становништву Новог Пазара пише да само старином Бјелопавлићи.
Ту је и Петар Ашкраба Загорски који каже да смо од Орловића са Цетиња тј. родова који су настали од Павла Орловића, истине ради ти родови заиста слвe св. Јована,мада ми изгледа предалеко ова верзија.
Мени је лично највјеровтнија ова прича о Морачи, а не искључујем ни Шекулар јер се ипак ради о немалом броју родова славом Јовањдан из Лопата у Рашкој, ибарском Колашину , Н.П. и другдје.
Поред свега овога занимљив је податак да постоји у селу код Н. Пазара и фамилија са презименом Морачанин, такође из Лопата, са славом свети Јован.Тако да дефинитивно "та Морача" крије нешто заједничко свима нама.Свакако бих волио сазнат истину.

Срђане, ако ниси већ тестирао Y-хромозом, овакав случај само тестирање може разрешити  :)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Становништво Пештера и Рашке области
« Одговор #239 послато: Фебруар 07, 2020, 10:45:09 поподне »
Костићи су Смилов Лаз населили релативно касно, негде почетком 19. века, тако да верујем да се предање лепо одржало. Јако добар родослов Костића у књизи "Смилов Лаз" описао је Комљен Костић.
Тако је говорила моја прабаба Марта.