Аутор Тема: Становништво Пештера и Рашке области  (Прочитано 79846 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Становништво Пештера и Рашке области
« Одговор #100 послато: Септембар 26, 2016, 10:46:33 поподне »
Него, као по обичају, удаљисмо се од основне теме, Рашке и Пештера, опет у завичај...
Ако није тешко уредницима, нек пребаце ове постове негде у Горње Полимље.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Становништво Пештера и Рашке области
« Одговор #101 послато: Септембар 27, 2016, 12:02:00 пре подне »
Да би се урадила ТАЧНА студија за неки предео или општину потребно је урадити следеће:
1) утврдити тачан број села (често број села у одређеној територији није исти са званичним бројем села који се води у оштини). Увек треба давати предност народној подели.

2) утврдити тачан број кућа за сваку фамилију које постоје (а чији власници су отсељени и долазе преко лета) и број кућа фамилија које су стално насељене.

Да би се ово урадило потребна је сарадња од стране општина и државе. И ту су много већи проблеми но прикупљање података на терену.


Ја на пример кад сам био прошле године у Приштини тражио сам у министарству да ми дају званичне податке за ова три питања.

1. Колико тачно Косово има држављана?
2. Колико тачно има људи који стално живе?
3. Списак 100 најчешћих презимена са тачним бројем колико их има?


Нормално сви су били зачуђени што  озбиљан старији човек се занима за такве небитне ствари по њиховом мишљењу. И нико није могао да ми да информацију а то су ЈАВНЕ ИНФОРМАЦИЈЕ.

Све док не буде постојала сарадња државе биће тешко да се утврде ТАЧНИ подаци за било које село, територију, племе итд

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Становништво Пештера и Рашке области
« Одговор #102 послато: Септембар 27, 2016, 07:57:51 пре подне »
Не постоје везе између Кастратовића и фамилија које се презивају Кастрати (које носе презиме по фису коме припадају а нису ближи род но само племеници). Кастратовићи Црногорци су добили презиме по надимку њиховог претка и Васојевићи су. Ја да знам нема Кастратовића да су Бошњаци. Има Шошкића и Губеринића али Кастратовића нема.
Јован Цвијић у својим истраживањима крајем 19. и почетком 20.вијека наводи по ондашњој терминологији у вароши Пећ, између осталих и Кастратовиће међу породицама мухамеданских Срба. Данас би то били Бошњаци или су прешли у Албанце, што је могуће.  Цвијић посебно наводи Арбанасе Кастрати ( у Пећкој нахији), и православне породице Кастратовиће у вароши Пећ. Све то пише у  књизи: Основе  геоморфолоије и географије Македоније и Старе Србије. 

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Становништво Пештера и Рашке области
« Одговор #103 послато: Септембар 27, 2016, 08:02:40 пре подне »
Него, као по обичају, удаљисмо се од основне теме, Рашке и Пештера, опет у завичај...
Ако није тешко уредницима, нек пребаце ове постове негде у Горње Полимље.
Небо у праву си. Горње Полимље или Метохија ( ако има та тема)

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Становништво Пештера и Рашке области
« Одговор #104 послато: Септембар 27, 2016, 08:19:23 пре подне »
Не постоје везе између Кастратовића и фамилија које се презивају Кастрати (које носе презиме по фису коме припадају а нису ближи род но само племеници). Кастратовићи Црногорци су добили презиме по надимку њиховог претка и Васојевићи су. Ја да знам нема Кастратовића да су Бошњаци. Има Шошкића и Губеринића али Кастратовића нема.

Иако смо се удаљили  од теме, има још припадника племена Васојевића, Куча, Братоножића, Пипера, Морачана, Ровчана... чак и из Старе Црне Горе ( мада су они заступљенији   у  Бару, Улцињу, Скадарској Малесији, околина Подгорице ) који су прешли у ислам како на Пештери, тако и у Метохији, Рашкој области... Наравно има и старосједилаца. Данас су Бошњаци, или Албанци.  Ријетки у Црној Гори и  Црногорци.
Губеринићи су Васојевићи - Мијомановићи. У Бихору се презивају и Трубљани.
 Руговац  какво је Ваше виђење  Арнауташа?

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Становништво Пештера и Рашке области
« Одговор #105 послато: Септембар 27, 2016, 01:24:37 поподне »
Што се тиче "Арнауташа" по Косову ја се слажем са Урошевићем. То је процес који се одвијао током турске окупације и у време кад је религија била основна одредница нечије идентификације је логичан.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Становништво Пештера и Рашке области
« Одговор #106 послато: Септембар 27, 2016, 02:07:33 поподне »
Да приложим и ја нешто о теми Кастратовићи-Кастрати. У књизи Роберта Елсија "Tribes of Albania", у одељку где се говори о малисорском фису Шкреља, Елси је цитирао извод из књиге Едит Дурам "High Albania". У изводу се говори о томе како је Едит отишла да присуствује племенској слави Шкреља, Преносу моштију св. Николе Мирликијског (у мају 1908. године), и да им је један од сапутника био припадник фиса Кастрати, који је избегао у Подгорицу од крвне освете (један Албанац муслиман му је убио сина, а он је њему убио четири његова блиска рођака, и клиснуо преко границе). Тај Кастрат је добро знао српски, и била су му пуна уста хвале за црногорског кнеза Николу, а његов син се школовао да би постао црногорски официр. Гђа Дурам онда помало резигнирано констатује како ће његови праунуци вероватно бити србофони православци, и да ће се клети да су одувек били Срби. Познато ми је пристрасно антисрпство оба ова аутора (Елсија и Дурам), али не видим разлог због кога би Дурам измислила ову причу. Верујем да је оваквих случајева било, и да можда Кастратовићи (не сви) имају овакав корен.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Становништво Пештера и Рашке области
« Одговор #107 послато: Септембар 27, 2016, 05:22:39 поподне »
Познато ми је пристрасно антисрпство оба ова аутора (Елсија и Дурам), али не видим разлог због кога би Дурам измислила ову причу.

Едит Дурам је иначе у књизи "Висока Албанија" износила веома чуден тезе о поријеклу појединих малисорскх племена из Босне. А када смо већ код односа према српским официрима, ево једног интересантног новинског чланка:

http://revija.kolubara.info/sh/nova/tekst/2557/Britanska-spisateljica-o-Valjevu-i-Ubu-1904-godine.htm

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Становништво Пештера и Рашке области
« Одговор #108 послато: Септембар 27, 2016, 06:04:00 поподне »
Едит Дурам је иначе у књизи "Висока Албанија" износила веома чуден тезе о поријеклу појединих малисорскх племена из Босне. А када смо већ код односа према српским официрима, ево једног интересантног новинског чланка:

http://revija.kolubara.info/sh/nova/tekst/2557/Britanska-spisateljica-o-Valjevu-i-Ubu-1904-godine.htm

То за порекло из Босне је она чула од самих Малисора, што је и нагласила у књизи. Мислим да су управо Шкрељи једно од племена које има то предање. Није то најчуднија традиција, у Елсијевој књизи пише да Мирдите имају предање да потичу са планине Паштрик на граници Србије и Албаније, и да је њихов родоначелник био брат од родоначелника племена Шаља и Шоши.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Становништво Пештера и Рашке области
« Одговор #109 послато: Септембар 27, 2016, 06:06:20 поподне »
Мислим да су управо Шкрељи једно од племена које има то предање.

Да! Мислима да баш за Шкреље каже да су поријеклом са Влашића, али нисам сигуран ДАВНО САМ ЈЕ ЧИТАО!

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Становништво Пештера и Рашке области
« Одговор #110 послато: Септембар 27, 2016, 06:17:08 поподне »
Ово везано за поријекло Гега из Босне наводи и Карлтон Кун у свом раду о Арбанасима, преносећи заправо њихова предања.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Становништво Пештера и Рашке области
« Одговор #111 послато: Септембар 27, 2016, 06:39:37 поподне »
Опасан си Никола. Послао сам ти књигу о Албанским племенима, пре неки дан, већ је користиш у расправи. :)

Тај Елси је написао ту књигу и у њој је набројао 180 фисова, што није тачно и није могуће.
То је довољно за оцену те књиге, мада има занимљивих информација итд.

Дуран је била велики албанофил у то доба вероватно доживљавајући Албанце као егзотичне брђане итд. Ту је она прикупила пуно бајки и публиковала их. Ка тој књизи се као и претходној може односити као занимљивом штиву и ништа више.

Ово пишем зато што сам објективан а не националиста.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Становништво Пештера и Рашке области
« Одговор #112 послато: Септембар 27, 2016, 06:41:49 поподне »
Ово везано за поријекло Гега из Босне наводи и Карлтон Кун у свом раду о Арбанасима, преносећи заправо њихова предања.

Данас се, бар на основу генетике, не може извести такав закључак.

Кун са друге стране, говорећи о Црногроцима, помиње да један добар део води порекло од, цитирам, "словенизованих Албанаца":

"The Montenegrins, who are the tallest people in Europe, live on a barren limestone mountain upland, where they, for centuries, succeeded in maintainingnheir Christianity and their freedom while surrounded by the Turks. They, like the northern Albanians, preserve their old exogamous clan organization, and their clan loyalties and feuds. They are linguistically Serbs, but there can be no question that they are to a large extent Slavicized Albanians; the cultural continuity between the two peoples is striking, the only real differences being those of language and religion. Although the Montenegrins are divided geographically into several sections, the racial differences between these are not great, and for the present purpose the Montenegrins will be dealt with as a whole. Where there are regional differences, the Old Montenegrins, who show the most extreme development in typically Montenegrin characters, will be referred to."

Вероватно је овакав закључак стекао боравећи у ЦГ и Албанији, тј. упоређивањем обичаја, расних типова, итд. (пошто генетика сасвим сигурно није била актуелна тада).

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Становништво Пештера и Рашке области
« Одговор #113 послато: Септембар 27, 2016, 06:50:47 поподне »
Опасан си Никола. Послао сам ти књигу о Албанским племенима, пре неки дан, већ је користиш у расправи. :)

Тај Елси је написао ту књигу и у њој је набројао 180 фисова, што није тачно и није могуће.
То је довољно за оцену те књиге, мада има занимљивих информација итд.

Дуран је била велики албанофил у то доба вероватно доживљавајући Албанце као егзотичне брђане итд. Ту је она прикупила пуно бајки и публиковала их. Ка тој књизи се као и претходној може односити као занимљивом штиву и ништа више.

Ово пишем зато што сам објективан а не националиста.

Тај број фисова свакако није тачан, то и сам Елси признаје када пише о сваком "фису" понаособ. Нпр. он је ту убацио и области где није било фисне организације, као што је Дебар, Мати, Хас, Љума, итд. Међутим, он је пратио аустроугарски попис из времена окупације у Првом светском рату и држао се њихове територијалне поделе северне Албаније, отуд толики број "фисова" (ту поред фисова спадају и барјаци и шире области као што су Љума или Хас, вероватно некадашње жупе, што је Хас, средњовековно Патково нпр. недвосмислено био). Иначе је занимљива књижица јер може на једном месту да се прочитају племенска предања, коју славу је који фис славио итд.  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже OlovniCovek

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 240
Одг: Становништво Пештера и Рашке области
« Одговор #114 послато: Септембар 27, 2016, 06:57:38 поподне »
Данас се, бар на основу генетике, не може извести такав закључак.

Кун са друге стране, говорећи о Црногроцима, помиње да један добар део води порекло од, цитирам, "словенизованих Албанаца":

"The Montenegrins, who are the tallest people in Europe, live on a barren limestone mountain upland, where they, for centuries, succeeded in maintainingnheir Christianity and their freedom while surrounded by the Turks. They, like the northern Albanians, preserve their old exogamous clan organization, and their clan loyalties and feuds. They are linguistically Serbs, but there can be no question that they are to a large extent Slavicized Albanians; the cultural continuity between the two peoples is striking, the only real differences being those of language and religion. Although the Montenegrins are divided geographically into several sections, the racial differences between these are not great, and for the present purpose the Montenegrins will be dealt with as a whole. Where there are regional differences, the Old Montenegrins, who show the most extreme development in typically Montenegrin characters, will be referred to."

Вероватно је овакав закључак стекао боравећи у ЦГ и Албанији, тј. упоређивањем обичаја, расних типова, итд. (пошто генетика сасвим сигурно није била актуелна тада).

Moram da priznam da mi ta Kunova konstatacija o slicnosti kulture u Albanaca i Crnogoraca, nikada nije bila jasna.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Становништво Пештера и Рашке области
« Одговор #115 послато: Септембар 27, 2016, 07:06:48 поподне »
Moram da priznam da mi ta Kunova konstatacija o slicnosti kulture u Albanaca i Crnogoraca, nikada nije bila jasna.

Вероватно мисли на тај горштачки начин живота, вековни отпор према Турцима, расне типове који су слични и код једних и код других, итд.

Ван мреже OlovniCovek

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 240
Одг: Становништво Пештера и Рашке области
« Одговор #116 послато: Септембар 27, 2016, 07:13:43 поподне »
Вероватно мисли на тај горштачки начин живота, вековни отпор према Турцима, расне типове који су слични и код једних и код других, итд.

Meni posteno jedan Crnogorac, daleko vise lici na Hercegovca ili Dalmatinca, nego na Albanca.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Становништво Пештера и Рашке области
« Одговор #117 послато: Септембар 27, 2016, 11:25:05 поподне »
Meni posteno jedan Crnogorac, daleko vise lici na Hercegovca ili Dalmatinca, nego na Albanca.

Struktura familije, bratstva i plemena je identicna kod Crnogoraca i Malisora. Takodje i u predelima koji su blizu predelima gde se nalaze plemena (Polmlje, Metohija). Sto idemo dalje razlike su vece.

A postoje i velike razlike unutar svakoga naroda. Kod Albanaca se veoma razlikuju Albanci iz Metohije, Drenice, Kosova i Makedonije. Kao sto se razlikuju unutar srpskog etnosa Crnogorci, Srbi iz Podgora, Kolasinci, Kosovci itd

Ван мреже skituljko039

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 48
Одг: Становништво Пештера и Рашке области
« Одговор #118 послато: Март 08, 2017, 10:21:41 поподне »
Него, као по обичају, удаљисмо се од основне теме, Рашке и Пештера, опет у завичај...
-Да се вратимо на села око Новог Пазара. Има ли података о селу Лукоцрево и пореклу становништва тог села?

Ван мреже skituljko039

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 48
Одг: Становништво Пештера и Рашке области
« Одговор #119 послато: Март 11, 2017, 01:47:26 поподне »
Драги моји истраживачи,

човек који је најдетаљније истражио, проучио и описао ту област зове се Петар Ж. Петровића - Антропогеографска истраживања Рашке 1 и 2.
Књигу имам, нисам је скенирао, немам за то могућности али за свако презиме које вас буде занимало написаћу без икаквих проблема...
- Поздрав Гиле. Интересују ме подаци за село Лукоцрево и за порекло становништва тог села. Презимена Марјановић, Никић, Милетић и Стефановић ме интересују. Сви славе Светог Стевана 9 јануара и тврде да су од истог претка. У селу су остаци средњовековног манастира Свете Варваре. Постоји и старо гробље које није на истом месту где и садашње. Село је у средњем веку имало други назив а становништво се иселило приликом сеобе Срба. Садашње становништво је досељавано почетком 19 века. Да ли у тој књизи има података о пореклу тих досељених породица?