Аутор Тема: Општина Мајданпек  (Прочитано 1744 пута)

Ван мреже стефан

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Општина Мајданпек
« послато: Мај 17, 2020, 06:57:31 поподне »
Поздрав. Почео сам да правим породично стабло, пре свега прво што више усмених података па онда крећем по архивама. Мало ме је ова ситуација успорила, али ћу ускоро да претражујем прве матичне књиге. Велики проблем ми представља родбина по оцу која је дошла из околине Ужица, Нове Вароши. По причи мајка из Ариља (село Вране, Речица, Трешњевица код Дивљака, Расна) презимена Каравидић, Симићевић, Кораћ, Јањић, а отац Јацевић из Трудова код Нове Вароши. Нигде нисам успео да нађем Јацевиће (осим баш блиске фамилије), али сам пронашао да село Ојковица које се граничи са Трудовом има Јоцовиће. Да ли постоји могућност да је дошло до пермутације слова и тако настало презиме? (Погледао сам неке списе и искрено нисам успео да прочитам Јоцовић). И где бих могао да усмерим истрагу околине Ужица пре него што одем у тај крај?
Што се  назива теме тиче пронашао сам да је од целе општине обрађено само село Мосна. Ако некоме треба помоћ поседујем књиге Велимира М. Владића, Трагови корена, Тамо далеко, Голубиње. Конкретно су ми "Трагови корена" помогли у изради стабла са мајчине стране.
Надам се да ће ми неко изаћи у сусрет.
Хвала унапред, свако добро
« Последња измена: Мај 17, 2020, 07:01:08 поподне стефан »


Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Општина Мајданпек
« Одговор #2 послато: Мај 18, 2020, 11:17:33 пре подне »
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Општина Мајданпек
« Одговор #3 послато: Децембар 22, 2022, 11:42:14 поподне »
Наишао сам на један за мене веома занимљив податак у Годишњаку за 1906. годину Српске краљевске академије. Ту је штампан Цвијићев списак испитаних и неиспитаних насеља за његова истраживања „Насеља српских земаља“ (Књига 1 у едицији Корени, Насеља српских земаља, страна 677).
За срез Поречки, округа Крајинског, пише да је само 3 села неиспитано: Танда, Голубиње и Мирочево, а да има 9 испитаних.


Иако се не наводе имена насеља поименце, а негде су, у поменутом Годишњаку за 1906. годину, уписивани и засеоци, међу тих 9 испитаних насеља Поречког среза морају бити следећа: Доњи Милановац, Мосна, Тополница (раније негде и под именом Топоница), Клокочевац, Рудна Глава, Црнајка, Бољетин и Горњане. Девето насеље може бити или Мајданпек (за кога знам да је издвојен из Поречког среза у некој години између 1863. и 1923. године), можда Штрбац (данас заселак Голубиња) или евентуално Крш или Близна (данас засеоци Рудне Главе). Него, оставимо ово девето насеље по страни.

Доказ више да није у питању грешка је карта, из исте књиге, где је Поречки срез означен као добро испитан 61%-80%.



Међутим, ово је у супротности са мојим досадашњим сазнањима, јер у књизи „Пореч, Крајина и Кључ“ (такође у едицији Корени) је Пореч врло слабо обрађен, а и она села која су обрађена су након 1906. године. Такође, нема помена о овим истраживањима у поговору Борисава Челиковића на крају поменуте књиге, где је педантно наведена сва литература за обрађену област.

Да ли то онда значи да су испитивања за 9 поречких насеља извршена, али да нису публикована? Ако постоје рукописи, где би могли да се чувају?
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Општина Мајданпек
« Одговор #4 послато: Децембар 27, 2022, 11:48:31 поподне »
Добио сам одговор од Борисава Челиковића, који није нашао истраживања о Поречкој Реци у Архиву САНУ. Велики део различите грађе уништен је приликом освајања Београда 1915 године, а постоје индиције да су окупатори доста грађе и културног блага однели.

Паун Дурлић се бавио Поречком Реком и ни у једном архиву у земљи није нашао ова истраживања.
Из тог разлога је и спровео истраживања порекла за насеља Бољетин, Бродица, Мајданпек, Дебели Луг, Рудна Глава, Црнајка, Танда и Горњане. Ова необјављена грађа налази се у Музеју у Мајданпеку.

[11] П. Ес Дурлић, Родослови Поречке Реке и суседнох области, грађа, Музеј у Мајданпеку.
страна 34:
https://www.academia.edu/51200991/Paun_Es_Durli%C4%87_RUM%C3%8ENJI_%C3%8EN_ZOV%C3%8ERNJIT_%C4%90I_SUARE_VLASI_NA_ZALASKU_SUNCA


Да ли је некоме познато да је нека архивска грађа коју су окупатори однели враћена у Србију после I или II светског рата?
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 951
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Општина Мајданпек
« Одговор #5 послато: Децембар 28, 2022, 08:59:56 пре подне »
Кроз село Танда сам пролазио прошле зиме, у сумрак - на жалост ни један димњак се није димио, ни једна сијалица светлела. Делује да је то село пусто, осим можда на лето ако дође неки "гастарбајтер" да обиђе дедовину.