Порекло становништва > Хрватска - Република Српска Крајина

Poreklo prezimena Budimir

(1/3) > >>

magriva620:
Pozdrav svima,zanima me gde i kako bih mogao pronaci poreklo porodice Budimir iz Zrmanja,slava Sv.Arandjeo Mihajlo.Doselili iz Dalmacije ,prvi put pominju se u Lici u popisu 1712 god.Pretpostavljam da su se doselili neposredno pre toga,osnovne tragove kretanja imam ali pokusavam da nadjem neki podatak koji je na bilo koji nacin vezan za njih.Danas su u hervegovini i dalmaciji uglavnom katolici i hrvati.

Небојша:
Будимири су у Зрмању дошли крајем 17. века из околине Книна. У 19. веку, тачније 1880. године, помињу се Будимири у Далмацији (Книн). Досељени су ту из Лике (повратна сеоба). Будимири у Далмацији славе Св. Николу, док они у Лици и Босанској Крајини славе Архангела Михаила.


Крајишки Будимири су огранак Родића-Стојсављевића, иначе највеће групе родова у Лици, Босанској Крајини и северној Далмацији.



Према свим предањима, најстарија постојбина Родића је јужна Македонија.

У Српском ДНК пројекту налази се и породица Родић (Аранђеловдан) из околине Дрвара. Генетски резултат Родића од значаја је за све родове који се доводе у везу са њима, зато што су управо они главни род, тј. сви ови Аранђеловштаци потекли су од Родића.

Њихова хаплогрупа је I2a Dinaric North. Ову групу повезују са Словенима, али чини се да је имала другачији пут до Балкана у односу на I2a Dinaric South.

Док је Dinaric South најзаступљенија у динарским крајевима, код Срба, Хрвата и муслимана, Dinaric North проналазимо више у источним и централним крајевима Балкана, али и у Грчкој.

Предања о пореклу неких српских родова I2a Dinaric North за сада се лепо се уклапају у овај миграциони правац.

Родићи, Аранђеловдан (Дрвар) - порекло Прилеп, Македонија
Милосављевићи, Аранђеловдан (Стењевац) - порекло Стара Србија
Васиљевићи, Никољдан (Београд) - порекло Дебар, Македонија


 

magriva620:
Upoznat sam sa tom pricom o Rodicima,ali mi malo ne stima....Posto sam tragove Budimira pronasao sirom Dalmacije ,Hercegovine gde su ostavljali toponime za sobom,crne gore tj sela Podgora i Kulpenik metosi manastira sv.Arhangela Mihajla,i po tome i nose prezime, gde se spominju Juan,Pribeza i Bogdan Budimir vremenski oko 1416 godine u Skadarskom zemljisniku(ukoliko je to relevantno),...a sto se tice makedonije pored Bitolje i danas postoji selo Budimirovci i to bi navodno trebalo biti startno mesto gde se prvi put pominju...mada iskreno sem predanja i price nisam nasao nikakav konkretan podatak prezimena Budimir.
            Pominjanje druge slave osim Arandjelovdana nigde nisam naisao osim kod DEdijera (ako se dobro secam) ali je po jemu u pitanju mala Gospoina i da su poreklom iz Donjeg VAkufa.

Небојша:
Одвајање и формирање огранака, према предању, догодило се негде у Далмацији, или у западној Босни. Није искључено да се то десило већ у Херцеговини.

Ово предање не мора бити тачно, али то се да проверити днк анализом.

magriva620:
Јесте ал Скадарски земљишник је из 1416,а презиме се већ помиње,као и село Будимирци и дан данас се налазе код Битоља и црне реке. :)
Радо бих проверио ДНк анализом те ствари само треба видети где и како.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију