Порекло становништва > Хрватска - Република Српска Крајина

Амановић

(1/5) > >>

Аман:
Амановић, Никољдан, Врбник/Книн/Далмација

Припада хаплогрупи I2a Динарик север. Има прилично високу вредност на маркеру 458=20 што га унеколико одваја од осталих Динарик Север хаплотипова. Сврстан је посебно. За ове Амановиће Бачко пише да су у врбник дошли крајем 17. векa из Босне, а да су даљим пореклом из Херцеговине. Амановићи су жувели у Крушевици код Љубиња. Аманивића има и у Величанима у Попову, дошли од Љубиња,славе Никољдан. Такођер, присутни су и у околини Рашке, Србија, тамо славе сеоску славу Ђурђиц.

Жика:
Теоретски би могао бити и западнијег порекла (луторског?) јер постоји и немачко презиме Amann.

Аман:
Свакако Рамбо да постоје разне варијанте, кад је у питању порекло треба бити отворен за све опције. Иначе мој неки циљ је да размрсим онај Крајишки део приче, и тај родослов да комплетирам, тј ако је могуће дођем до имена првих који су се доле доселили...Захваљујући добро очуваном сећању на претке и пoтврдама у матичним књигама на family search-у успео сам да решим онај део од 1826 али су ми неопходне старије књиге и пописи за тај део Загоре, тј Книна и Врбника. Можда неко од вас искуснијих може да да неке корисне савете и смернице?

Аман:
Читкајући наиђох на један занимљив фрагмент у делу Гаврила Стефановића Венцловића у ком се  помиње дословно моје презиме као реч, делује ми у контексту неке титуле....занимљив детаљ који би ваљало истражити, а можда неко има идеју у ком правцу.

О ПРАВОМ И ЛАЖНОМ ПЛЕМСТВУ

Господа спахије, бољари, бирови, кнезови, официри војиштански (име рекавши) и сви поглавари и господари људски, ваше уредбе побожљиво држте се, и закон христјански лепо спажајте право по закону и по писму без мита и пријатељства распознања лица равно судите и расуђујте. Знајте добро што вам се пише и каква вам је за неправду од Бога голема прећња. Не обеђујте ни цвелите с налогом сиромаш. Све је просто људство под вашом кратком руком и под (ако и маечким) вашим скутом; закриљивано да буде... Нарав свој доброродан указујте, а не с врлим и господским родом и с племенитим подретлом се печите. Бановић, амановић — нелепо је то име! У томе бива ваше благородије и племенито колено, ако на зло придоносних речи не примате без велике, праве и поштених људи сведоџбе. Ни писма позлобице пизмена веровали, а ни сами каримно што на кога писали, те и по смрти не звали се зли и неправи туђоизелице! Ама мудри и добри, прави ако сте, то сте и благородни, недвообразни, частни с ходом и ношењем се!

Зрно:

--- Цитат: Аman  Мај 16, 2016, 11:51:16 поподне ---Свакако Рамбо да постоје разне варијанте, кад је у питању порекло треба бити отворен за све опције. Иначе мој неки циљ је да размрсим онај Крајишки део приче, и тај родослов да комплетирам, тј ако је могуће дођем до имена првих који су се доле доселили...Захваљујући добро очуваном сећању на претке и пoтврдама у матичним књигама на family search-у успео сам да решим онај део од 1826 али су ми неопходне старије књиге и пописи за тај део Загоре, тј Книна и Врбника. Можда неко од вас искуснијих може да да неке корисне савете и смернице?

--- Крај цитата ---

Старије матичне књиге православаца и не постоје. За 18. век ти остају само млетачки катастри којих има у архиву у Задру. Можда тамо има и списак досељених породица.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију