Аутор Тема: Кричи J2b-M205>Y22066  (Прочитано 934221 пута)

Ван мреже Frontier1768

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 79
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1300 послато: Септембар 09, 2016, 05:08:02 пре подне »
Ako je daljne poreklo J2b M205 istočni Mediteran i ako su zapisi o seobama iz Male Azije na Balkan tačni, onda otpada priča o Ilirima jer oni su došli sa severa, a ne sa mediteranske obale. U tom slučaju bi baš ova haplogrupa bila siguran genetički trag po kojem možemo prepoznati Dardance.

Da li su testirani neki Grci i Turci baš iz tog područja odakle potiču Dardanci?

На основу досадашњих резултата (прије свега на основу разноврсности и досадашњих античких налаза), могло би се рећи да је хаплогрупа J2b1-M205 настала негдје између источних обала Средоземног мора, Анадолије, Загроса и Арабијског полуострва (подручје тзв. Плодног полумјесеца, тј. Леванта и Месопотамије).

http://j2-m172.info/2016/01/exogenous-roman-era-york-3drif-26-is-j2b1-m205-and-likely-middle-eastener/
http://j2-m172.info/2016/06/first-ancient-j2-from-iran-mesolithic-copper-age-and-levant-bronze-age-lazaridis-et-al-first-farmers/
http://j2-m172.info/2016/07/ancient-zagros-j2b-iran-abdul-hosein-early-neolithic-broushaki-et-al/

О јачем упоришту наше хаплогрупе на источном Медитерану свједочи и то што је она пронађена у врло јаком проценту (за нашу хаплогрупу) код кипарских Грка (37/629, 5.9%). Битно је напоменути да се овдје не ради о нашем огранку (DYS392=12).

Што се тиче нашег огранка (DYS392=12) на источном Медитерану, имамо једног Грка из околине Смирне (Фокеја). Врло је вјероватно да наш огранак постоји у Анталији и Бејруту (не можемо бити 100% сигурни, пошто нису тестирани сви маркери који одређују нашу хаплогрупу и наш огранак).

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1301 послато: Септембар 09, 2016, 08:24:53 пре подне »
Колико се сећам, Илири имају два предања о пореклу, источно и западно, што ће рећи да су и они сами по себи били неки микс истока и запада. Ипак, вероватније је да је међу њима био доминантнији тај ИЕ слој пореклом са севера.

Ова прича о Дарданцима све више има смисла. Потребно је додуше да се склопе још неке коцкице. Ту пре свега мислим на старост ове гране J2b1. Она би морала бити знатно већа него што Y-STR калкулатори показују. Постоје неке индиције да би Yufll анализа два балканска J2b1 могла да укаже на већу старост читаве групе.

У сваком случају, J2b1 се заиста појављује код Грка из западне Анадолије, затим понтских Грка, итд. Чини се да је ова хаплогрупа заступљенија у тим крајевима, него код Грка из Грчке (поставио сам недавно стање код Грка).

Највећа концентрација хаплогрупе на Блиском истоку је изгледа на простору Кипра, Либана, Сирије и источне Анадолије.

Ван мреже Miloš Stojković

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 83
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1302 послато: Септембар 09, 2016, 11:37:20 пре подне »
Нисам имао прилике да живим с Црновунцима, мада сам се често у животу осећао као црна овца  :P.

Него, Каракачани су практично нестали из историје, али остали су познати по једној врсти црновуне овце "каракачанској овци". Ево једног текста о тој овци, али и о женама које их чувају, у Млачишту на Чемернику. одакле је тестирани J2b1 са 23andme.

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.69.html:265106-Cuvale-prag-a-zivot-prosao

Аутор текста Мирац каже у тексту на Пореклу: До Другог светског рата (1945.г.) овде су су своју стоку напасали Ашани или Каракачани, пореклом из Грчке (зимовали су око Солуна где су и продавали тржни вишак стоке).

Као друго ендемско станиште каракачанске овце у Србији наводи се Нови Глог на Бесној Кобили, одакле је тестирани господин Стојковић. Не могу сада да пронађем потврду да је та овца чувана баш тамо али сам сигуран да сам то прочитао. И дан данас се у селу чувају овце о чему сведочи и следећи текст:

http://www.vranjske.co.rs/2011-07-07/%D1%81%D0%B0%D0%BC%D0%BE-%D0%B4%D0%B0-%D0%B2%D0%B5%D0%BF%D0%B0%D1%80-%D1%82%D0%BE%D0%BF%D0%BE%D1%80%D0%BA%D0%BE-%D0%BF%D0%BE%D0%BF%D0%B8%D1%98%D0%B5-%D0%BF%D0%B8%D0%B2%D0%BE.html

Све у свему, где год су црне овце ту се спомињу и пастири Црновунци, пореклом из данашње Грчке, и тако од средњег века, можда и пре, па до повлачења граница између модерних држава.

Lepeničanin, u ovom testu iz Vranjskih se ne pominju ovce nego svinje, tačnije veprovi  ;D No šalu na stranu, najpre da pojasnim par stvari. Novi Glog nije na Besnoj Kobili uopšte. Najbliži planinski vrh selu mojih predaka je Koćurac i poprilično je daleko od Besne Kobile. Nešto bliže Besnoj Kobili je Gornja Ljubata odakle su se moji doselili u Novi Glog, no opet to nije na Besnoj Kobili. Druga stvar, da su imali takve ovce sigurno bi mi to deda pominjao, no nisu. Jednom sam čini mi se već objašnjavao da bi takvu neku uspomenu o svom poreklu (karakačanskom) sigurno porodica sačuvala da ima u tome istine, no nema. I opet ću ponoviti nemam nikakav problem sa karakačanskim poreklom, to je jedan stari, hrabar i plemenit narod, no jednostavno ne vidim vezu ni neke čvršće dokaze, već samo tvoju za sada nepotkrepljenu tezu. E sad jedino što sa Karakačanima mogu da povežem a da tiče se moje porodice je mesto Ašane, pored Preševa gde sada trenutno žive moj deda, otac i majka. Znači oni žive u gradu Preševu (ne u Ašanu) i nemano nikakve rođake u Ašanu, a samo selo je sada većinski šiptarsko. Inače u Preševu sam i sam živeo do neke svoje XIV godine kada sam upisao srednju školu u Beogradu. Ali kao što vidiš i dalje sam vezan za taj kraj, jako dobro poznajem i ljude i mentalitet tog kraja. Nisu baš takvi kakve ih nesrećni Cvijić opisivao, nisu tikve bez korena i jako dobro znaju ko je od kojih.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1303 послато: Септембар 09, 2016, 12:04:07 поподне »
Stavila je akcenat na političku istoriju u predrimsko doba i na zapise grčkih pisaca koji su po pravilu bili vrlo ksenofobični i podcenjivački prema drugim narodima, a ne na arheološke nalaze za koje možda nije ni znala 60-tih kad je pisala tu knjigu.

Naučni rad o Dardancima s posebnim osvrtom na arheološka otkrića:
https://aab-edu.net/uploads/docs/thesis/2008/01-2008-anglisht/01.%20Prehistory%20and%20Antique%20History%20of%20Kosova-%20Edi%20Shukriu.pdf

Kosovski Albanci veruju da su im baš Dardanci preci, te su čak nameravali da preimenuju Kosovo u Dardanija. Ako se ispostavi da je J2b M205 dardanska to bi značilo da su se Dardanci utopili uglavnom u Srbe i Bugare, a ne u Albance što bi bio veliki udarac za albanske autohtonističke težnje.

Da li genetika može potvrditi vezu između trojanskih Dardanaca i balkanskih Dardanaca? Prema zapisima antičkih pisaca maloazijski Dardanci su migrirali na Balkan, ali Fanula Papazoglu tvrdi da je bilo obrnuto valjda na bazi nekakvih dokaza i teorija o tim migracijama koje postoje.

Ako je daljne poreklo J2b M205 istočni Mediteran i ako su zapisi o seobama iz Male Azije na Balkan tačni, onda otpada priča o Ilirima jer oni su došli sa severa, a ne sa mediteranske obale. U tom slučaju bi baš ova haplogrupa bila siguran genetički trag po kojem možemo prepoznati Dardance.

Da li su testirani neki Grci i Turci baš iz tog područja odakle potiču Dardanci?
 
Aлбaнци ca Кocoвa пpoвлaчe тeзу o Дapдaнцимa из двa paзлoгa: 1)Jep тимe жeлe дa дoкaжу aутoxтoнocт, иaкo je диcкoнтинуитeт нajмaњe 15. вeкoвa и 2) нaзив Дapдaнци вeзуjу зa aлбaнcку peч dardha, штo знaчи кpушкa. Нe знaм дa ли cу имaли вeзe ca кpушкaмa, aли зaтo cу имaли дoбap cиp.
Штo ce тичe пopeклa Дapдaнaцa, oни ce дoвoдe у вeзу ca култуpoм "Дoњa Бpњицa", пa кao тaквa нeмa вeзe ca Илиpимa. Вeзa ce jaвљa кacниje, кaдa je мeђу Дapдaнцимa влaдajући cлoj Илиpи, зa кoje ce вeзуje Глacинaчкa култуpa и joш cтapиja Цeтинcкa култуpa, кoja имa утицaja ИE нoмaдa. Aли нe знa ce дa ли cу у питaњу Индoeвpoпљaни или индoeвpoпeизoвaни cтapoceдeoци. Cвe у cвeму, тa пpичa oкo J2b ce вpти oкo Илиpa, Дapдaнaцa, Пeoнaцa, Maкeдoнaцa... Ту ћe apxeoгeнeтикa дa пoмoгнe у будућнocти.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1304 послато: Септембар 09, 2016, 12:07:56 поподне »
Druga stvar, da su imali takve ovce sigurno bi mi to deda pominjao, no nisu. Jednom sam čini mi se već objašnjavao da bi takvu neku uspomenu o svom poreklu (karakačanskom) sigurno porodica sačuvala da ima u tome istine, no nema. I opet ću ponoviti nemam nikakav problem sa karakačanskim poreklom, to je jedan stari, hrabar i plemenit narod, no jednostavno ne vidim vezu ni neke čvršće dokaze, već samo tvoju za sada nepotkrepljenu tezu.

Управо то. Каракачани вероватно имају сачувану свест о пореклу.

Када се појавио Бугарин из Смољана, иначе J2b1 који се налази најближе Грцима (Смољан је малтене на самој граници ове две државе), одмах сам га упитао да ли његови преци имају било какву свест о пореклу из Грчке. Рекао ми је да не постоји ништа слично у његовој породици.

Рачунам да би његови преци, као и преци Срба из наших југоисточних крајева, имали бар делић предања, или делић свести о каракачанском пореклу (уколико би то био случај).

Да не говоримо поново о слабој заступљености ове хаплогрупе у Грчкој. Наравно, нема још простора за коначне закључке, ово је само реконструкција на основу тренутног стања.


Ван мреже Frontier1768

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 79
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1305 послато: Септембар 09, 2016, 01:42:18 поподне »
Албанац Хазири, који је тестиран као J2b1-M205, поријеклом је из села Жегра (општина Гњилане).

https://www.familytreedna.com/groups/albanian-bloodlines/about/results
https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%96%D0%B5%D0%B3%D1%80%D0%B0

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1306 послато: Септембар 09, 2016, 02:50:58 поподне »
Албанац Хазири, који је тестиран као J2b1-M205, поријеклом је из села Жегра (општина Гњилане).

https://www.familytreedna.com/groups/albanian-bloodlines/about/results
https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%96%D0%B5%D0%B3%D1%80%D0%B0

Па онда је све јасно, ради се о исламизованим па поарбанешеним Србима, како за Хазирије и пише Атанасије Урошевић.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8530
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1307 послато: Септембар 09, 2016, 03:00:08 поподне »
Албанац Хазири, који је тестиран као J2b1-M205, поријеклом је из села Жегра (општина Гњилане).

https://www.familytreedna.com/groups/albanian-bloodlines/about/results
https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%96%D0%B5%D0%B3%D1%80%D0%B0

Као што смо и претпостављали, реч је о арнауташима. Цитираћу Атанасија Урошевића у његовом делу "Горња Морава и Изморник", где спомиње Хазиријев род у Жегри, али под другим презименом:

"Демовит (4 к.). Демовит су прозвани по Деми који је био православни Србин и узео ово муслиманско име. У ислам прешли пре четири појаса (Дема, Азир (sic!), Шабан, Шевкија)...Демовит су ушли у фис Бериш."
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Frontier1768

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 79
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1308 послато: Септембар 09, 2016, 03:05:23 поподне »
Као што смо и претпостављали, реч је о арнауташима. Цитираћу Атанасија Урошевића у његовом делу "Горња Морава и Изморник", где спомиње Хазиријев род у Жегри, али под другим презименом:

"Демовит (4 к.). Демовит су прозвани по Деми који је био православни Србин и узео ово муслиманско име. У ислам прешли пре четири појаса (Дема, Азир (sic!), Шабан, Шевкија)...Демовит су ушли у фис Бериш."

Сам Хазири је у њиховом пројекту наведен као "Хазири - Дема" (иначе, тестирани се на једном страном форуму потписује као Дема). Мислим да је све јасно.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1309 послато: Септембар 09, 2016, 03:15:47 поподне »
Коначно да сазнамо село. Добро си се сетио Перо да погледаш тамо.:)

Демовић? Неки јужни рођак Демића. ;)

Иначе, Демовића поарбанашених Срба има и у Липовици, одакле су и они Азировићи које помену НиколаВук.

Ову комбинацију на маркеру DYS385ab (16-19) имају Гајић из Баћевца (пореклом из Бихора) и један Македонац (Скопље?) из анонимног истраживања.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8530
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1310 послато: Септембар 09, 2016, 03:23:16 поподне »
Aлбaнци ca Кocoвa пpoвлaчe тeзу o Дapдaнцимa из двa paзлoгa: 1)Jep тимe жeлe дa дoкaжу aутoxтoнocт, иaкo je диcкoнтинуитeт нajмaњe 15. вeкoвa и 2) нaзив Дapдaнци вeзуjу зa aлбaнcку peч dardha, штo знaчи кpушкa. Нe знaм дa ли cу имaли вeзe ca кpушкaмa, aли зaтo cу имaли дoбap cиp.
Штo ce тичe пopeклa Дapдaнaцa, oни ce дoвoдe у вeзу ca култуpoм "Дoњa Бpњицa", пa кao тaквa нeмa вeзe ca Илиpимa. Вeзa ce jaвљa кacниje, кaдa je мeђу Дapдaнцимa влaдajући cлoj Илиpи, зa кoje ce вeзуje Глacинaчкa култуpa и joш cтapиja Цeтинcкa култуpa, кoja имa утицaja ИE нoмaдa. Aли нe знa ce дa ли cу у питaњу Индoeвpoпљaни или индoeвpoпeизoвaни cтapoceдeoци. Cвe у cвeму, тa пpичa oкo J2b ce вpти oкo Илиpa, Дapдaнaцa, Пeoнaцa, Maкeдoнaцa... Ту ћe apxeoгeнeтикa дa пoмoгнe у будућнocти.

Илири су свој идентитет и језик сигурно добили од свог владајућег индоевропског слоја, који би највероватније требао да буде R1b (мада не треба потпуно искључити ни R1a). С друге стране, гро становништва су вероватно чинили асимиловани преиндоевропски староседеоци, који су могли да буду E1b, а можда и J2b1 и још неке "неолитске" хаплогрупе. Међутим, ако би се испоставило да се J2b1 у одређеном броју (већем или мањем) јављао поглавито код илирских племена, а не код других палеобалканских народа (Трачана, Дачана, Пеонаца, Меза, итд.), то би онда био врло добар индикатор генетског присуства људи који су се у периоду гвозденог доба сматрали Илирима (тј. неким од њихових племена, пошто је назив Илири више био скупни назив за народе који можда и нису имали свест о јединству и били оштро супротстављени).

Мишљења сам да су Дарданци исто тако били један од илирских народа, иако можда мало више измешани са супстратним становништвом, носиоцима брњичке културе (који су вероватно били неки "рођаци" Пеонаца или Трибала и Меза). Њихови антропоними говоре да су они језички били најближи "правим" Илирима, тј. Илирима са подручја Албаније са којима су стари Грци прво дошли у контакт (да би онда њихов назив пренели и на све остале, северније народе на западном Балкану, као што су Делмати, Панони, Либурни итд.). Конкретно, они по својим антропонимима упадају у четврто Катичићево подручје, управо илиро-дарданско (додуше, са неким именима која су особена само за Дарданце). Само у источним областима Дарданије, тј. у долини Јужне Мораве и Нишаве је забележено појачано присуство трачких топонима и антропонима. Укратко, Дарданци су били индоевропски народ, најближи "правим" Илирима (њихове две владајуће династије су међусобно одржавале и брачне везе), са великим утицајем такође индоевропског, али старијег, "брњичког" слоја (Пеонци?; Трибали?;) и накнадним источним утицајем индоевропског трачког слоја. Међутим, моје је мишљење да Дарданци нису морали бити и "генетски" Индоевропљани, барем не у некој великој мери, већ да су доминантне хаплогрупе код њих биле "неолитске", преиндоевропске, као и да су сеобе у касном бронзаном и раном гвозденом добу, када се они етнички уобличавају, више ишле са Балкана у Малу Азију, а не обрнуто, о чему пише и Фанула Папазоглу.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1311 послато: Септембар 09, 2016, 05:19:26 поподне »
Мишљења сам да су Дарданци исто тако били један од илирских народа, иако можда мало више измешани са супстратним становништвом, носиоцима брњичке културе (који су вероватно били неки "рођаци" Пеонаца или Трибала и Меза). Њихови антропоними говоре да су они језички били најближи "правим" Илирима, тј. Илирима са подручја Албаније са којима су стари Грци прво дошли у контакт (да би онда њихов назив пренели и на све остале, северније народе на западном Балкану, као што су Делмати, Панони, Либурни итд.). Конкретно, они по својим антропонимима упадају у четврто Катичићево подручје, управо илиро-дарданско (додуше, са неким именима која су особена само за Дарданце). Само у источним областима Дарданије, тј. у долини Јужне Мораве и Нишаве је забележено појачано присуство трачких топонима и антропонима. Укратко, Дарданци су били индоевропски народ, најближи "правим" Илирима (њихове две владајуће династије су међусобно одржавале и брачне везе), са великим утицајем такође индоевропског, али старијег, "брњичког" слоја (Пеонци?; Трибали?;) и накнадним источним утицајем индоевропског трачког слоја. Међутим, моје је мишљење да Дарданци нису морали бити и "генетски" Индоевропљани, барем не у некој великој мери, већ да су доминантне хаплогрупе код њих биле "неолитске", преиндоевропске, као и да су сеобе у касном бронзаном и раном гвозденом добу, када се они етнички уобличавају, више ишле са Балкана у Малу Азију, а не обрнуто, о чему пише и Фанула Папазоглу.
Peкao биx дa je aнтpoпoнимиja кoд Дapдaнaцa пpeузeтa oд Илиpa, oднocнo њиxoвиx влaдapa, пa je и култуpa и jeзик пpeузeт oд Илиpa у oдpeђeнoм мoмeнту. Taкoђe гopeпoмeнути дapдaнcки cиp je биo пpoизвoд cтoчapcкoг cтaнoвништвa, штo Дapдaнци дo дoлacкa Илиpa, ниcу били, a и oблacти кoje cу нaceљaвaли cу oдгoвapaлe вишe зeмљopaдњи нeгo cтoчapcтву. Пo мeни и Илиpи и Дapдaнци cу нeoлитcкo cтaнoвништвo, кoмe cу у jeднoм тpeнутку зaвлaдaли нocиoци индoeвpoпcкe култуpe и jeизикa, a вepoвaтнo и xaплoгpупe, пoзнaти кao Illyri proprie dicti- Илиpи у ужeм cмиcлу. Штo ce тичe Tpибaлa, oни cу изникли из култуpe Бocут, кao и Дaчaни. Aли cви oни cу у jeднoм мoмeнту acимилoвaни oд cтpaнe нocиoцa индиoeвpoпcкoг cупcтpaтa, пpe cвиx Tpaчaнa и Илиpa у ужeм cмиcлу. Taкo дa cу cви ти нapoди, a пoнajвишe Дapдaнци, мoгући нocиoци J2b xaплoгpупe.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1312 послато: Септембар 09, 2016, 05:29:17 поподне »
Као што смо и претпостављали, реч је о арнауташима. Цитираћу Атанасија Урошевића у његовом делу "Горња Морава и Изморник", где спомиње Хазиријев род у Жегри, али под другим презименом:

"Демовит (4 к.). Демовит су прозвани по Деми који је био православни Србин и узео ово муслиманско име. У ислам прешли пре четири појаса (Дема, Азир (sic!), Шабан, Шевкија)...Демовит су ушли у фис Бериш."
To je oблacт Гopњe Mopaвe, гдe и мeђу Cpбимa имa дocтa cтapинaчкoг cтaнoвништвa, пa Xaзиpи вepoвaтнo имa cpпcкe poђaкe у нeким ceлимa у близини Жeгpe: Пacjaнe, Пapтeш, Будpигa, Мoгилa... Пpoблeм je штo je тaj кpaj cлaбo oбpaђeн.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8530
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1313 послато: Септембар 09, 2016, 06:11:47 поподне »
Peкao биx дa je aнтpoпoнимиja кoд Дapдaнaцa пpeузeтa oд Илиpa, oднocнo њиxoвиx влaдapa, пa je и култуpa и jeзик пpeузeт oд Илиpa у oдpeђeнoм мoмeнту. Taкoђe гopeпoмeнути дapдaнcки cиp je биo пpoизвoд cтoчapcкoг cтaнoвништвa, штo Дapдaнци дo дoлacкa Илиpa, ниcу били, a и oблacти кoje cу нaceљaвaли cу oдгoвapaлe вишe зeмљopaдњи нeгo cтoчapcтву. Пo мeни и Илиpи и Дapдaнци cу нeoлитcкo cтaнoвништвo, кoмe cу у jeднoм тpeнутку зaвлaдaли нocиoци индoeвpoпcкe култуpe и jeизикa, a вepoвaтнo и xaплoгpупe, пoзнaти кao Illyri proprie dicti- Илиpи у ужeм cмиcлу. Штo ce тичe Tpибaлa, oни cу изникли из култуpe Бocут, кao и Дaчaни. Aли cви oни cу у jeднoм мoмeнту acимилoвaни oд cтpaнe нocиoцa индиoeвpoпcкoг cупcтpaтa, пpe cвиx Tpaчaнa и Илиpa у ужeм cмиcлу. Taкo дa cу cви ти нapoди, a пoнajвишe Дapдaнци, мoгући нocиoци J2b xaплoгpупe.

Да, међутим концентрација J2b1 до сада је уочена само у Потарју и у централнобалканској области, што би можда могло да одговара простирању Аутаријата и Дарданаца (ако претпоставимо да су Кричи из Потарја домородачко становништво које је дочекало Словене, а да нису дошли накнадно неком сеобом са истока). E1b V13 би више могла да се уклопи у ту причу да су је носили малтене сви палеобалкански народи, јер је она заиста широко распрострањена и укорењена на Балкану, па не може да јој се ухвати глава, а ни реп.  ;) Палеогенетска истраживања налазишта бронзаног и гвозденог доба би дала коначни одговор, овако можемо само да теоретишемо и нагађамо.  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1314 послато: Септембар 09, 2016, 06:28:23 поподне »
Да, међутим концентрација J2b1 до сада је уочена само у Потарју и у централнобалканској области, што би можда могло да одговара простирању Аутаријата и Дарданаца (ако претпоставимо да су Кричи из Потарја домородачко становништво које је дочекало Словене, а да нису дошли накнадно неком сеобом са истока). E1b V13 би више могла да се уклопи у ту причу да су је носили малтене сви палеобалкански народи, јер је она заиста широко распрострањена и укорењена на Балкану, па не може да јој се ухвати глава, а ни реп.  ;) Палеогенетска истраживања налазишта бронзаног и гвозденог доба би дала коначни одговор, овако можемо само да теоретишемо и нагађамо.  :)
Дa, aли зaтo je и интepecaнтнo.  :)

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1315 послато: Септембар 09, 2016, 07:56:33 поподне »
Најстарија сестра мог деде по оцу је била удата у Жегри и имала једног сина, умрла млада и њен син је са породицом давно прешао да живи у Гњилану и живели су до 1999. у Гл. У Жегри су до 1999. године живели око 80 до 100 српских домаћинстава. Жегра је највеће шиптарско село у општини Гл.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1316 послато: Септембар 09, 2016, 08:09:52 поподне »
Peкao биx дa je aнтpoпoнимиja кoд Дapдaнaцa пpeузeтa oд Илиpa, oднocнo њиxoвиx влaдapa, пa je и култуpa и jeзик пpeузeт oд Илиpa у oдpeђeнoм мoмeнту. Taкoђe гopeпoмeнути дapдaнcки cиp je биo пpoизвoд cтoчapcкoг cтaнoвништвa, штo Дapдaнци дo дoлacкa Илиpa, ниcу били, a и oблacти кoje cу нaceљaвaли cу oдгoвapaлe вишe зeмљopaдњи нeгo cтoчapcтву. Пo мeни и Илиpи и Дapдaнци cу нeoлитcкo cтaнoвништвo, кoмe cу у jeднoм тpeнутку зaвлaдaли нocиoци индoeвpoпcкe култуpe и jeизикa, a вepoвaтнo и xaплoгpупe, пoзнaти кao Illyri proprie dicti- Илиpи у ужeм cмиcлу. Штo ce тичe Tpибaлa, oни cу изникли из култуpe Бocут, кao и Дaчaни. Aли cви oни cу у jeднoм мoмeнту acимилoвaни oд cтpaнe нocиoцa индиoeвpoпcкoг cупcтpaтa, пpe cвиx Tpaчaнa и Илиpa у ужeм cмиcлу. Taкo дa cу cви ти нapoди, a пoнajвишe Дapдaнци, мoгући нocиoци J2b xaплoгpупe.

Оно што ми највише не штима у повезивању J2bM205 са Дарданцима, јесте управо  симптоматично одсуство М205 код Албанаца. Наравно, ако прихватимо теорију да су Албанци дошли на подручје данашње Албаније као трачко нероманизовано племе. Ако су Албанци тако дуго боравили на подручју источне Србије и западне Бугарске (територија Беса) како то да нису покупили ништа од J2b M205 из тог региона.

Наравно, постоји и друга теорија, а то је да Албанци нису боравили на том простору у античко доба и да су дошли из источних степа много касније.

Како год, проналазак Хазирија, као косовског српског старинца је значајан јер је то први J2b М205 крички хаплотип са тог подручја и представља у неку руку прелазну зону између два жаришта, динарског на западу и шопског на истоку.

Ван мреже edukator

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 79
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1317 послато: Септембар 09, 2016, 08:15:38 поподне »
Да, међутим концентрација J2b1 до сада је уочена само у Потарју и у централнобалканској области, што би можда могло да одговара простирању Аутаријата и Дарданаца (ако претпоставимо да су Кричи из Потарја домородачко становништво које је дочекало Словене, а да нису дошли накнадно неком сеобом са истока). E1b V13 би више могла да се уклопи у ту причу да су је носили малтене сви палеобалкански народи, јер је она заиста широко распрострањена и укорењена на Балкану, па не може да јој се ухвати глава, а ни реп.  ;) Палеогенетска истраживања налазишта бронзаног и гвозденог доба би дала коначни одговор, овако можемо само да теоретишемо и нагађамо.  :)

Autarijati su se prema antičkim izvorima masovno iselili, u kasnijim vremenima verovatno izginuli kao najamnici dijadoha i kao narod nestali.
To sve nema veze sa Dardancima.
U vreme provale Huna ili ostalih naroda koje su Rimljani nazivali varvarima, izvori pominju mase izbeglica, a gde su se te izbeglice mogle sklanjati nego tražeći utočište u drugim gradovima ako su im hteli otvoriti kapije ili u planinama, pećinama itd, odakle su se kasnije nakon prolaska opasnosti možda spuštali u povoljnije predele. Ko zna u kakva su se kasnija plemena ili narode utopili romanizovani potomci ovih ili onih naroda, tako da je rekonstrukcija ranijeg porekla na osnovu informacije da se tu, pre ne znam koliko godina, nalazilo neko pleme, i to još iseljeno i izumrlo, vrlo nepouzdano. 
Izvorni Dardanci iz Male Azije su se na Balkanu pomešali sa nekim starosedelačkim slojem koji je prihvatio i njihovo ime.
Prema Fanuli Papazoglu, svim ostalim plemenima koji su živeli na teritoriji centralnog Balkana osim Dardancima se izgubio svaki trag (preseljenje, ratovi, nepoznati razlozi...) ili su svedeni na neznatne ostatke i nisu se pominjali više u pisanim izvorima, pa je razumljivo što su jedino Dardanci mogli učestvovati u etnogenezi novih naroda koji su smenili antičke. Sasvim je razumljivo i što te dardanske haplogrupe nema među Albancima jer oni i nisu autohtono stanovništvo Kosova, južne Srbije i Makedonije već je sudeći prema popisima stanovništva iz srednjovekovnog i turskog perioda glavnina njih doseljena kasnije nakon selidbe Srba.


Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8530
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1318 послато: Септембар 09, 2016, 08:37:11 поподне »
Оно што ми највише не штима у повезивању J2bM205 са Дарданцима, јесте управо  симптоматично одсуство М205 код Албанаца. Наравно, ако прихватимо теорију да су Албанци дошли на подручје данашње Албаније као трачко нероманизовано племе. Ако су Албанци тако дуго боравили на подручју источне Србије и западне Бугарске (територија Беса) како то да нису покупили ништа од J2b M205 из тог региона.

Наравно, постоји и друга теорија, а то је да Албанци нису боравили на том простору у античко доба и да су дошли из источних степа много касније.

Како год, проналазак Хазирија, као косовског српског старинца је значајан јер је то први J2b М205 крички хаплотип са тог подручја и представља у неку руку прелазну зону између два жаришта, динарског на западу и шопског на истоку.

Очито, по мом мишљењу, J2b1 нису били толико "чести" код Дарданаца као неке друге хаплогрупе (нпр. Е1b V13?), али би било одлично када би се показало да су они индикатор за присуство Илира и Дарданаца, као што је нпр. N1a индикатор присуства пивљанско-бањанског становништва (и самим тим, Срба), иако су од ње много чешће (у Срба) I2a1b, R1a, E1b итд. Дакле не кажем да је та хаплогрупа могла да буде доминантна код Дарданаца и Илира, већ управо ово што сам навео, индикатор. То би се сасвим добро уклопило и са Протоалбанцима, зато што су се они држали свог родопско-старобалканског масива и нису за време Рима, а вероватно ни раније, се много мешали са становништвом из косовско-метохијске котлине, која је била дубоко романизована. Штавише, има више историјских извора где се види да су Беси, када би се отиснули из своје планинске постојбине и упустили се у живот у градовима и у римској војсци, врло брзо били асимиловани, тј. романизовани и губили су контакт са својом старом домовином (најбољи пример је један од римских војничких царева, Максимин Тракс (Трачанин), пореклом највероватније Бес). Тако да по мени није нелогично да они данас имају занемарљив број J2b1, због свега горе изнетог.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8530
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1319 послато: Септембар 09, 2016, 08:46:56 поподне »
Autarijati su se prema antičkim izvorima masovno iselili, u kasnijim vremenima verovatno izginuli kao najamnici dijadoha i kao narod nestali.
To sve nema veze sa Dardancima.
U vreme provale Huna ili ostalih naroda koje su Rimljani nazivali varvarima, izvori pominju mase izbeglica, a gde su se te izbeglice mogle sklanjati nego tražeći utočište u drugim gradovima ako su im hteli otvoriti kapije ili u planinama, pećinama itd, odakle su se kasnije nakon prolaska opasnosti možda spuštali u povoljnije predele. Ko zna u kakva su se kasnija plemena ili narode utopili romanizovani potomci ovih ili onih naroda, tako da je rekonstrukcija ranijeg porekla na osnovu informacije da se tu, pre ne znam koliko godina, nalazilo neko pleme, i to još iseljeno i izumrlo, vrlo nepouzdano. 
Izvorni Dardanci iz Male Azije su se na Balkanu pomešali sa nekim starosedelačkim slojem koji je prihvatio i njihovo ime.
Prema Fanuli Papazoglu, svim ostalim plemenima koji su živeli na teritoriji centralnog Balkana osim Dardancima se izgubio svaki trag (preseljenje, ratovi, nepoznati razlozi...) ili su svedeni na neznatne ostatke i nisu se pominjali više u pisanim izvorima, pa je razumljivo što su jedino Dardanci mogli učestvovati u etnogenezi novih naroda koji su smenili antičke. Sasvim je razumljivo i što te dardanske haplogrupe nema među Albancima jer oni i nisu autohtono stanovništvo Kosova, južne Srbije i Makedonije već je sudeći prema popisima stanovništva iz srednjovekovnog i turskog perioda glavnina njih doseljena kasnije nakon selidbe Srba.

Аутаријати су нестали као племенски савез, али сами људи нису могли тек тако да нестану, већ су наставили да живе на својим старим територијама под другим племенским именима (Диндари, Пирусти и остали забележени у време Рима). Осим Дарданаца, имаш и пример Фригијаца, који су се прво звали Бриги и настањивали су простор данашње јужне Албаније, па су негде почетком првог миленијума п.н.е. се иселили за Малу Азију (тј. већина племена, да не испадне да сам себи противречим) и тамо се населили у њеном северозападном делу, где су касније постали познати као Фригијци. Иначе се то и археолошки лепо прати, те сеобе касног бронзаног и раног гвозденог доба (крај 2. и почетак 1. миленијума п.н.е.), где се види да су популације имале правац Балкан-Мала Азија, јер их је привлачило богатство лувијских градова (један од њих је Троја). Није баш логично да у то време се пресељавају из кудикамо цивилизованије и богатије Мале Азије на "варварски" Балкан, пун несигурности и племена која крстаре пљачкајући, као и у каснијој Сеоби народа. Све је то лепо објаснила Папазоглу.
Чињеницама против самоувереног незнања.