Аутор Тема: Кричи J2b-M205>Y22066  (Прочитано 933975 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #980 послато: Мај 18, 2016, 01:34:34 поподне »
А можда и да би се преживјело. Није баш било лако бити Крич у Дробњаку послије свих оних прича.

Да, типична ЦГ прича  ;)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #981 послато: Мај 18, 2016, 01:36:38 поподне »
Иако је у оваквим ситуацијама најбоље тестирати још које братство, сва је приликa да су Кричи J2b1. Према неким ауторима, последња породица која је има свест о пореклу од Кричана су Гуске (давно изумрли). Ипак, видимо да и данас у Полимљу има пуно породица истог порекла.

Према томе и наслов теме се, иако ми је постао драг, може променити у "Кричи J2b M205" (не знам шта остали мисле о томе).

А приметио сам још раније да постоји одређен анимозитет између припадника I1 и J2b1, сад видим и зашто. ;)

Иначе, нема шта админ да има обзира, ми смо ти који треба да се љутимо (протераше нас са наше земље). А и треба осветити војводу Калоку!  :D

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #982 послато: Мај 18, 2016, 01:42:54 поподне »
Шалу на страну, легенда каже да су Дробњаци баш захваљујући Кричима добили име (прича о дробу).

Најбитније је за ову причу утврдити када је тачно дошло до тих сукоба, тј. поделе територије.

Данас су, чини ми се, лепо подељени. У Полимљу и Дробњаку су јачи Дробњаци (природно), исто је и у западној Србији, док су у Крајини и Шумадији вероватно јачи Кричи.

mladjo

  • Гост
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #983 послато: Мај 18, 2016, 01:56:00 поподне »
Мислим да би ову и тему о "Племе Кричи" требало спојити.

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=942.0

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #984 послато: Мај 18, 2016, 01:58:39 поподне »
Мислим да би ову и тему о "Племе Кричи" требало спојити.

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=942.0

Да,и ја тако мислим. Спојићу их.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #985 послато: Мај 18, 2016, 02:19:50 поподне »
Баш сам пре неки дан поменуо да у Фокеји (западна Анадолија) постоје Дробњак и Годијељ (Крич). :) Да ли је то нека сеоба из Дробњака у те крајеве, или обрнуто. :)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #986 послато: Мај 18, 2016, 02:26:32 поподне »
Баш сам пре неки дан поменуо да у Фокеји (западна Анадолија) постоје Дробњак и Годијељ (Крич). :) Да ли је то нека сеоба из Дробњака у те крајеве, или обрнуто. :)

С обзиром да имамо и једног и другог, биће да је из Дробњака у Фокеју.
Били двојица комшија, Новљанин и Годијељ, мирно живели у Дробњаку, онда их заробили Турци и одвели као робље...
А можда и нека печалбарска прича.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #987 послато: Мај 18, 2016, 02:33:23 поподне »
С обзиром да имамо и једног и другог, биће да је из Дробњака у Фокеју.
Били двојица комшија, Новљанин и Годијељ, мирно живели у Дробњаку, онда их заробили Турци и одвели као робље...
А можда и нека печалбарска прича.

Тај I1 је изгледа мало даљи рођак балканских I1-P109, а с обзиром да они имају рођаке на југу Балкана, може бити да и нема везе са Дробњаком. Годијељ је, са друге стране, веома близак овима са простора зап. Балкана, а будући да нема блиских J2b1 на југу Балкана, то може лако бити нека сеоба из српско-бугарских крајева.


Ван мреже Valachorum

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 93
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #988 послато: Мај 18, 2016, 02:35:22 поподне »
Врло значајан резултат за нас.

Напоменуо бих да Кричка има потпуно поклапање са низом породица из пљеваљског краја, као и из Полимља (ту су и двије породице из студије о Пријепољу):
- Марковић (Крупице, Пљевља)
- Поровић (Сељане, Пријепоље)
- Радовић (Уневине, Бијело Поље)
- Чамџић (Црљенице, Пљевља)

Ту су и Котлајићи из Жупе који су старином из пљеваљског краја (једна разлика у односу на Кричку, на брзомутирајућем маркеру 385b), док моји Демићи иако немају директну везу са тим крајем могли би је можда потражити са засеоком Демићи у селу Велике Крће (општина Пљевља).

Имамо и неколико породица из Жупе које имају потпуно поклапање са Новаковићем на првих 12 маркера и које су наводно старином од Мораче (Каралић, Карајовић), а ту је и неколико родова који имају директну или индиректну везу са Потарјем (Медојевићи, Тарани).

Слажем се да би братство Годијеља могло представљати остатке Крича у самом Дробњаку. Уз њих то би могли бити Педовићи и Тешовићи у самим Годијељима (селу), који уз славу Ђурђевдан прислужују Томиндан и тврде да су од давнина у Годијељима.

Било би добро тестирати и крајишке Кричкиће (Далмација) и Кричковиће (Лика), чисто да бисмо потврдили ову причу.

У сваком случају, слажем се око новог имена (раније сам предлагао да се род назове Усорцима јер их је било далеко више од Годијеља, а и далеко су значајнији од њих били тада).

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #989 послато: Мај 18, 2016, 02:38:58 поподне »
Шалу на страну, легенда каже да су Дробњаци баш захваљујући Кричима добили име (прича о дробу).

Најбитније је за ову причу утврдити када је тачно дошло до тих сукоба, тј. поделе територије.

Данас су, чини ми се, лепо подељени. У Полимљу и Дробњаку су јачи Дробњаци (природно), исто је и у западној Србији, док су у Крајини и Шумадији вероватно јачи Кричи.
Анимозитет постоји и између ''Потараца'' и ''Прекотараца'', то ми је причао један пријатељ који је родом из Бобова. Знам да њих у шали и са помало пецкања називају ''Прекотарци'' а они то негирају и тврде да су они ''Потарци'' а неке друге тамо означавају као ''Прекотарци''. Очигледно да не желе тај епитет ''Прекотарци'' и да то можда има везе са Кричима за које сам мислим некада чуо или прочитао негде да су након погибије војводе Калоке били протерани ''преко Таре'' од стране Дробњака.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #990 послато: Мај 18, 2016, 02:46:01 поподне »
Да, у Прекотари читава једна област се назива Кричак. Пљеваљски крај, крајњи север данашње ЦГ.
"Наша мука ваља за причешћа"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #991 послато: Мај 18, 2016, 02:52:55 поподне »
Мислим да су ове двије студије о Кричима: од Гордане Томовић и од Петра Влаховића прилично добро полазиште за разматрање поријекла Крича.

 Спојио сам тему, па су студије остале негдје у дубини теме, добро би било да се објаве поново линкови на те двије студије, а и да се поставе у библиотеку Порекла ако их већ нема.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #992 послато: Мај 18, 2016, 03:07:46 поподне »
А можда и да би се преживјело. Није баш било лако бити Крич у Дробњаку послије свих оних прича.

Такође Марковићи из Крупица су по свему судећи старосједиоци, како се и каже. Крупице су по тврдњи Томовићке центар територије Кричака.

Прича о пореклу из Црмнице је по свему судећи Лубурићева конструкција. У Годијељима нема предања о Црмници (тако да не верујем да су нешто крили). Близу су још и Педовићи и Тешовићи, старинци у дробњачком племену, такође Томинштаци.

За ову причу је битно и место Годиље које се у том крају (нахија Грачаница) помиње још пре 500 година.

У монографији о Годијељима помиње се Катунска нахија, али то може бити нека повратна сеоба (Дробњак - Катунска - Дробњак?).

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #993 послато: Мај 18, 2016, 03:12:49 поподне »
У монографији о Годијељима помиње се Катунска нахија, али то може бити нека повратна сеоба (Дробњак - Катунска - Дробњак?).

Можда је Крича некада било и шире. У племену Грађани постоји братство Кричије:

Кричије (Ђурђев-дан) у Гађима су се, према предању, доселили у 13. или 14. столећу из Комана. Није познато, али је могуће, да имају везе са потарским Кричима. У једном которском документу из 1323. године помиње се извесни Лоре Кричко, могуће из Грађана.
Од Кричија су Радановићи у Врањини.

"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #994 послато: Мај 18, 2016, 03:30:43 поподне »
Можда је Крича некада било и шире. У племену Грађани постоји братство Кричије:

Кричије (Ђурђев-дан) у Гађима су се, према предању, доселили у 13. или 14. столећу из Комана. Није познато, али је могуће, да имају везе са потарским Кричима. У једном которском документу из 1323. године помиње се извесни Лоре Кричко, могуће из Грађана.
Од Кричија су Радановићи у Врањини.

Ово је занимљиво због честог помињања Катунске нахије у предањима родова J2b1. Видећемо да ли су још нека староседелачка племена J2b1, или су и она генетски хетерогена (J2b1 + G2a, итд.).

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #995 послато: Мај 18, 2016, 03:54:46 поподне »
Драго ми је што се сад бар нешто може закључити о пореклу Годијеља/Крича.

Мени се чини да они имају неке везе са грчким Карагунима (Црновунцима, Црногуњцима) који су се пре успостављања националних граница селили по целом Балкану. Изгледа да су таквим животним стилом живели одвајкада, можда и пре доласка Словена. У скорија времена то су значи били власи-сточари који су говорили грчки или у нашем случају српски језик, а не дијалекат румунског као много познатији Власи-Цинцари.

И још један назив за њих - Мавровлахи - асоцира на назив Морлаци.

Ван мреже vladeta

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #996 послато: Мај 18, 2016, 06:57:52 поподне »
Видех да се променио наслов теме, ко зна до краја шта ће да остане.

За ово кратко време колико се дружим са вама и дивим вашој истрајности да склопите коцкице нашег пра постојања, схватио сам да је једино корисно BigY тест па сам га и поручио. Резултати су стигли изненађујуће брзо и сада су на YFull, финалној анализи. Резултати су помало збуњујући јер сам позитиван и на лево PH4306 а и на десно Y18947 крило М205 стабла. Можда је разлог то што ја нисам типичан представик Годијеља односно Крича, надам се да сам погодио падеж, једино ја на маркеру DYS385a имам релативно високу вредност 17. Закључак је једноставан, треба нам још један BigY i YFull. Као што сам на почетку рекао заиста сам импресиониран радом ове групе па сам одлучио да групи поклоним тај други BigY. Будући да сам највише у контакту са Небојшом избор је пао на њега. Искрено се надам да ће нам два BigY теста засигурно разрешити многе дилеме.

Поздрав за целу групу и велики респект.
Владета Батоћанин


Ван мреже Valachorum

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 93
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #997 послато: Мај 18, 2016, 07:15:58 поподне »
Видех да се променио наслов теме, ко зна до краја шта ће да остане.

За ово кратко време колико се дружим са вама и дивим вашој истрајности да склопите коцкице нашег пра постојања, схватио сам да је једино корисно BigY тест па сам га и поручио. Резултати су стигли изненађујуће брзо и сада су на YFull, финалној анализи. Резултати су помало збуњујући јер сам позитиван и на лево PH4306 а и на десно Y18947 крило М205 стабла. Можда је разлог то што ја нисам типичан представик Годијеља односно Крича, надам се да сам погодио падеж, једино ја на маркеру DYS385a имам релативно високу вредност 17. Закључак је једноставан, треба нам још један BigY i YFull. Као што сам на почетку рекао заиста сам импресиониран радом ове групе па сам одлучио да групи поклоним тај други BigY. Будући да сам највише у контакту са Небојшом избор је пао на њега. Искрено се надам да ће нам два BigY теста засигурно разрешити многе дилеме.

Поздрав за целу групу и велики респект.
Владета Батоћанин

Не знам шта бих рекао, господине Батоћанин.

Док се нисте појавили тапкали смо у мјесту, а сада ћемо захваљујући Вама за ово кратко вријеме добити два "BigY" теста (која су све само не јефтина). Надам се да ћемо коначно добити нешто јаснију слику, прије свега што се тиче односа нас Усораца и Крича према осталим гранама хаплогрупе J2b-M205.

Хвала Вам у име свих нас Усораца и Крича!

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #998 послато: Мај 18, 2016, 08:08:52 поподне »
Свака част за господина Батоћанина.

Његов и Небојшин Биг Ипсилон ће, вјерујем, користити да би се уопште до краја схватила структура М205 хаплогрупе. И такође поређењем њихова два хаплотипа  на Y Full-u ће моћи утврдити старост за годијељску/кричку групу М205.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #999 послато: Мај 18, 2016, 09:54:25 поподне »
Видех да се променио наслов теме, ко зна до краја шта ће да остане.

За ово кратко време колико се дружим са вама и дивим вашој истрајности да склопите коцкице нашег пра постојања, схватио сам да је једино корисно BigY тест па сам га и поручио. Резултати су стигли изненађујуће брзо и сада су на YFull, финалној анализи. Резултати су помало збуњујући јер сам позитиван и на лево PH4306 а и на десно Y18947 крило М205 стабла. Можда је разлог то што ја нисам типичан представик Годијеља односно Крича, надам се да сам погодио падеж, једино ја на маркеру DYS385a имам релативно високу вредност 17. Закључак је једноставан, треба нам још један BigY i YFull. Као што сам на почетку рекао заиста сам импресиониран радом ове групе па сам одлучио да групи поклоним тај други BigY. Будући да сам највише у контакту са Небојшом избор је пао на њега. Искрено се надам да ће нам два BigY теста засигурно разрешити многе дилеме.

Поздрав за целу групу и велики респект.
Владета Батоћанин

Владета, стварно чините невероватне ствари за нашу групу! Сад тек видим најновије вести, хвала пуно! Надам се да ће ово дефинитивно решити мистерију око нашег порекла!