Аутор Тема: Кричи J2b-M205>Y22066  (Прочитано 933982 пута)

Ван мреже Bej Voč

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 177
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #960 послато: Мај 09, 2016, 10:06:18 пре подне »
Зокс, презиме Новаковић је веома често на западу (и код Срба и код Хрвата). За Јурчевиће се поуздано зна да су из Имотске крајине, док за ове Новаковиће не бих могао да тврдим било шта по питању J2b1.

Нпр., чак и у Крајини (Лика и Далмација) има пуно несродних Новаковића.

Занимљива је међутим ова локација коју си означио на мапи. Иако се не види лепо, мислим да су релтивно близу Усорци (Плоче), али и Студенци (Љубушки).
Мислим да су ти Новаковићи одувек живели око Бушко Блата , облизња села .... све размак 70-100 км , а онда су се одселили према Лици , а из Лике даље.Мислим да су пре 300-400 година били саставни део Имотског племена .Можда сам у криву , али стално Јур ( и ) цевиц се спомињу уз Новаковић . :D :D

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #961 послато: Мај 09, 2016, 11:22:17 пре подне »
Мислим да су ти Новаковићи одувек живели око Бушко Блата , облизња села .... све размак 70-100 км , а онда су се одселили према Лици , а из Лике даље.Мислим да су пре 300-400 година били саставни део Имотског племена .Можда сам у криву , али стално Јур ( и ) цевиц се спомињу уз Новаковић . :D :D

Занимљиво да се у западној Херцеговини помињу неки Јурјевићи-Влатковићи. Влатковићи-Новаковићи су иначе познати као Сењски ускоци, а презиме Новаковић се генерално воема рано јавља у Лици.

Не знам да ли се ова група личких J2b1 може повезати са поменутим родовима, али чињеница је да је ова хаплогрупа веома заступљена у тим крајевима (Лика). Приметно је и то да постоји код више родова различитог порекла, Усорци, Радаковићи, итд.

Проблем је што се овај клстер J2b1 јавља само код православног живља у Лици, тј. код досељеника са старог крајишког подручја и струје из околине Книна.

Сетих се да у Лици постоји још један кластер J2b1. Ову хаплогрупу поседује католик Умић из Перушића.

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #962 послато: Мај 12, 2016, 09:07:27 поподне »
Хвала Небо. Слажем се да ове године звуче далеко и непоуздано.

Интересантно да и Поровићи помињу тај миграциони правац Никшић - Пљевља - Пријепоље. То предање о Мушовићима је више предање/легенда, мада треба све проверити. Име, или презиме најстаријег претка гласило је Порча.

Генерално, Ј2б1 је присутна у овом делу ЦГ, па не би чудило да се појави још потурчењака са овом хг.

О. Благојевић наводи да су Порчићи из Јакве -Пивљани

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #963 послато: Мај 12, 2016, 09:27:16 поподне »
О. Благојевић наводи да су Порчићи из Јакве -Пивљани

Хвала Рамбо. Где је Јаква и која монографија је у питању?

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #964 послато: Мај 12, 2016, 09:33:10 поподне »
Хвала Рамбо. Где је Јаква и која монографија је у питању?


Ово нађох код  О. Благојевића "Пива" стр.441. мислим да је Јаква у Соколској нахији.

https://docs.google.com/file/d/0B3ma9plMXxAENWNpYkMyMVVsMGs/edit?pref=2&pli=1

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #965 послато: Мај 12, 2016, 09:47:49 поподне »

Ово нађох код  О. Благојевића "Пива" стр.441. мислим да је Јаква у Соколској нахији.

https://docs.google.com/file/d/0B3ma9plMXxAENWNpYkMyMVVsMGs/edit?pref=2&pli=1

Хвала још једном. Село се зове Јакља. Ови Порчићи су из Семегњева (Пива), а славе Св. Јована, па бих рекао да су највероватније N1a.

Занимљиво да у златиборском округу постоје села Годљево и Годечево. Ово наравно не мора да указје на миграције из Дробњака, зато што се та основа пречесто јавља у топонимима са ових простора.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #966 послато: Мај 13, 2016, 08:27:35 поподне »
Батоћанин из Лопаша је пре пар недеља наручио BIGY. Данас су стигли резултати.

Испоставило се да је позитиван на Y18947, што га аутоматски убацује у групу са Укрјаинцем, Арапима (УАЕ и Оман), Шпанцима и Енглезима. Ова подгрупа је изгледа стара око 5100 година.

https://www.yfull.com/tree/J-M205/

Ово су наравно само "прелиминарни" резултати. Детаљније информације очекујемо после YFull анализе.

Синиша је на основу доступних података (СНП) креирао стабло M205:

Годијељи би према најновијим резултатима били на овој грани десно.




Ово Синишино стабло се не разликује пуно од оног које је креирао администратор J2 пројекта:



Иако се "прави" резултати очекују тек после YFull-a, ово је ипак какав-такав помак за балканске J2b1, када је даље порекло у питању.

Ван мреже Valachorum

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 93
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #967 послато: Мај 13, 2016, 08:50:48 поподне »
Људи који су позитивни на SNP Y18947 (као и ми):


Биче занимљиво видјети да ли ће нас YFull анализа ставити испод неке од познатих Y18947+ грана, или ће нас одвојити у посебну грану у склопу Y18947+ групе.

Упоредио сам Y18947+ људе који тестирани на 111 маркера са нашим Батоћанином (користио сам "Невски" калкулатор, једна генерација - 30 година) и овако стоје ствари:
1. Батоћанин и други Оманац - 2721.075 (занимљиво је да овај човјек има вриједност на маркеру 392=12; више пута је било ријечи о томе да је иста вриједност на овом маркеру карактеристична за наше J2b-M205 хаплотипове)
2. Батоћанин и први Оманац - 2947.938
3. Батоћанин и Украјинац - 3127.26
4. Батоћанин и Енглез - 4075.53

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #968 послато: Мај 13, 2016, 09:14:10 поподне »
Čestitam na rezultatu momci. Big Y rezultati dosta raščiste situaciju kad se pojavi problem oko međusobnih veza ispitanika ili godina starosti.
Ono što mi je najveće iznenađenje jeste starost zajedničkog pretka Y18947 kao i naglo grananje (umesto postepenog odvajanja jedne po jedne grane). Baš me zanima šta će pokazati YFull

U svakom slučaju velika stvar.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #969 послато: Мај 13, 2016, 09:59:52 поподне »
Čestitam na rezultatu momci. Big Y rezultati dosta raščiste situaciju kad se pojavi problem oko međusobnih veza ispitanika ili godina starosti.
Ono što mi je najveće iznenađenje jeste starost zajedničkog pretka Y18947 kao i naglo grananje (umesto postepenog odvajanja jedne po jedne grane). Baš me zanima šta će pokazati YFull

U svakom slučaju velika stvar.

Хвала, Радоне брате! Надам се да ће и ваш BIGY донети нешто ново.

Оно што овде може бити занимљиво јесте она Bell Beaker веза коју је Синиша још давно помињао. Управо на то указују ови Шпанци/Енглези и Блиски исток (Украјинац се једино не уклапа).

Видећемо како се стабло понашати када пристигну резултати, тј. где ће нас тачно позиционирати.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #970 послато: Мај 14, 2016, 01:20:52 поподне »
Данас се јавио и админ J2 пројекта. Изгледа да су Годијељи позитивни и на Y18947 и на PH4306 (стабло лево), што додатно компликује ситуацију (мора код Годијеља компликовано). :)

У међувремену је BIGY урадио и један M205 из Катара (на стаблу 265129), а администратор J2 тврди да нам је он по Y-STR најближи за сада (ово смо и сами открили још раније, помоћу калкулатора нашега Невскога, тако да га овом приликом поздрављам) :)

Свакако морамо сачекати YFull, зато што смо "ни тамо ни овамо" тренутно. Ова источна прича чини ми се има више основа, зато што се на тој грани налазе и неки Јермени из Турске, тј. људи из области које су ближе Балкану.

На овој грани десно су Украјинац и Енглез који су нам по Y-STR међу даљим "рођацима". FTDNA је ипак њих означио као најближа BIGY поклапања, па је најбоље сачекати резултате YFull-a.


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #971 послато: Мај 18, 2016, 10:54:54 пре подне »
После дужег времена је, на неки начин, расветљено порекло Годијеља, тј. балканског огранка хаплогрупе J2b M205.

Тестирани Кричка из Далмације потврдио је везу крајишких M205 са Полимљем и Потарјем.

У овим крајевима постоји појачано присуство J2b1, а у Крајини се може очекивати веома висок проценат зато што су се Кричи исељавали махом на запад, ка Далмацији и Босни.

Иако сам и сам раније помињао потенцијалну везу J2b1 и Крича, у међувремену сам “одустао” од ове теорије због велике распрострањености ове хаплогрупе на Балкану. Ипак, неки чланови су баш недавно помињали да је веза између J2b M205 и Кричана све извеснија. Ту пре свега мислим на Синишу, Лепеничанина и Неба.

Захваљујем се овом приликом свима који су учествовали у расветљавању порекла Годијеља (списак је огроман, не бих да наводим да не пропустим некога). :) Ово је, после дужег времена, велики помак. Прво BIGY, па сада овај податак.


О Кричима се писало много. Највише се њима позабавио А. Лубурић у својој студији о Дробњацима. Иако су оне приче о борбама Кричана и Дробњака помало фантастичне, могу бити од користи.

Пре свега треба утврдити право време додира ових племена. То по свему судећи није 6., тј. 7. век.

А. Бачко верује да је до дефинитивне поделе дошло негде у 13. веку, а најкомплетнија, и рекао бих најрелевантнија, студија о Кричима се може пронаћи на нашем форуму (захваљујући Млађи)

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=942.0

http://www.srpskilist.net/istorijski-osvrt/kricke-simbol-jednog-nestanka

Овде има говора и о даљем пореклу Кричана, а најреалније делује она теорија о пореклу из Грчке (због присутва и разноврсности J2b1). На крају крајева и актуелни BIGY резултати упућују више на исток.

Можда не треба искључити ни Келте (неки аутори верују да веза постоји). Ово кажем и због због потенцијалне везе неких староседелачких G2a родова  у ЦГ (келтска грана?) и Крича.


"Кричан из лимске повеље данас је потес Крције у селу Добриловина, са свега неколико кућа, смештен испод узвишења Градина (1655 m) и засеока Дубоки До. Катуни Боровац и Борова глава вероватно су реликти имена планине Уборак, док се потес Крције налази управо тамо где хрисовуља смепгга Кричан. Оба назива, Кричан и Крције, односе се на исто становништво, а судећи по правилима фонетике настали су готово у исто време, различитим преузимањем имена у словенској средини. На то указује и пример промене имена Кричани у грчкој, по свој прилици изворној средини. Сводном повељом из 1348. године цар Душан је доделио манастиру Хиландару село Кричани у околини Солуна. Данас је то село Критија, на турском Јени Кјој, североисточно од Солуна. Утицај грчког језика и византијске културе веома је рано почео да прожима све видове живота у средњовековној српској држави. Поред природног, готово осмоског притиска више културне средине на примитивнију, постојао је такође природан ток привредних и етничких мешања проузрокован сталним кретањима великих група сточара из Тесалије и других делова Грчке ка планинским подручјима средњег Балкана. У околини Врања познат је средњовековни катун влаха Псодерци, данас село Содерце, чије се порекло оправдано везује за влахо - клисурску групу грчких цинцарских насеља југоисточно од града Лерина у северној Грчкој? Сточарска скупина Кричани на планини Уборку, што је можда старије име планине Сињајевине, могла је такође настати расејањем грчких сточара из околине Солуна. Прво повремено, а потом сталније, засновали су своја станишта у Потарју, са обе стране реке, како на јужним границама прошћењског метоха Св. Петра на Лиму - код Крција на Сињајевини, тако и на северним међама истог црквеног поседа у данашњем пределу Крича."

Занимљиво да се помињу области око Солуна. То би можда објаснило Грке, Македонце и Бугаре J2b1. Поставља се питање у које доба се могла десити сеоба у Потарје/околину Дурмитора (ако се уопште десила, наравно) и да ли се старост крајишких M205 може повезати са доласком Дробњака у ове крајеве.

Многе ствари су одавно указивале на сеобу ове групе из Полимља ка Крајини, а и у Попису Херцеговачког санџака из 15. века у нахији Кричак спомиње се име Паскаш. Међу личким Усорцима (такође доминантно J2b1) постоји презиме Паскаш које, мора се признати, није тако често код нас, па може бити добар траг.

Код Кричана (тј. У нахији Кричка) се у 15. веку могу приметити и влашка и српска имена:

“Две деценије касније, када је исламизација захватила Кричане, на челу џемата Бранислава је наследио Алија Кричка. Списак побележених лица 1477. године показује да су раздвајани чланови проширених породица, да би се постигао законом прописани цензус. Болисав, Болимир и Радоња били су браћа и припадали су једној породици, а побележени су као три домаћинства. Сличан случај је са породицом Радоње, сина Богдановог, из које је издвојен његов син Радман. Имена су највећим делом српска, а има и неколико влашких имена: Алто, Братул, Богун, Бојун, Бубул, Наг, као и један исламизовани - Скендер, син Оливера. Никола, син Кричка, био је на челу другог џемата Кричана који је бројао 57 домова и 12 неожењених.”


Кричани су у 15. веку „оперисали“ и на потезу Дробњак – Дубровник (преко Требиња), па се у тим крајевима ближе Црној Гори (Требиње, итд.) може очекивати J2b M205 и на овом истраживању у Херцеговини.







Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #972 послато: Мај 18, 2016, 11:37:29 пре подне »
Ово је значајан резултат. Досадашњи распоред Годијеља је донекле упућивао ствари у том смјеру. Иначе, претпоставку о вези Крича са М205 сам добио након што сам видио резулатат за једну породицу из Босанске Крајине која би могла бити везана за Криче. нажалост, тај резулатат нисам могао објавити. Са овим резулататом ствари се употпуњују.

mladjo

  • Гост
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #973 послато: Мај 18, 2016, 11:45:06 пре подне »
Кришка (то јесте Кричка), Кричке (Дрниш, Далмација), крсна слава  Св. Никола, хаплогрупа J2b M205

12 23 15 10 15-18 11 15 12 12 12 28
« Последња измена: Мај 18, 2016, 11:47:05 пре подне млађо »

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #974 послато: Мај 18, 2016, 01:05:23 поподне »
čestitam momci. Vrlo značajan rezultat.  :)

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #975 послато: Мај 18, 2016, 01:13:21 поподне »
 Само се надам да на форуму неће бити настављен стари сукоб Крича и Дробњака. Прије свега апелујем на админа као Дробњака, да има обзира према Кричима.  :)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #976 послато: Мај 18, 2016, 01:14:16 поподне »
Ваљало би, сад, променити и назив ове теме. Ионако смо одавно закључили да је испрва добар, назив Годијељи са новим резултатима постао депласиран.
"Наша мука ваља за причешћа"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #977 послато: Мај 18, 2016, 01:18:45 поподне »
Ваљало би, сад, променити и назив ове теме. Ионако смо одавно закључили да је испрва добар, назив Годијељи са новим резултатима постао депласиран.

Да, могли бисмо промијенити, али да чујемо шта кажу о томе сами Годијељи.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #978 послато: Мај 18, 2016, 01:24:03 поподне »
Резултат баца ново светло и на порекло братства Годијеља из Дробњака. Сва је прилика да су они потомци преосталих Крича који су се сродили с осталима у Дробњаку. Повезивање са црмничким Годињем је, изгледа, изведено по сличности назива.
"Наша мука ваља за причешћа"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #979 послато: Мај 18, 2016, 01:32:54 поподне »
Резултат баца ново светло и на порекло братства Годијеља из Дробњака. Сва је прилика да су они потомци преосталих Крича који су се сродили с осталима у Дробњаку. Повезивање са црмничким Годињем је, изгледа, изведено по сличности назива.

А можда и да би се преживјело. Није баш било лако бити Крич у Дробњаку послије свих оних прича.

Такође Марковићи из Крупица су по свему судећи старосједиоци, како се и каже. Крупице су по тврдњи Томовићке центар територије Кричака.