Аутор Тема: Кричи J2b-M205>Y22066  (Прочитано 933985 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #3320 послато: Март 13, 2023, 04:47:17 поподне »
Из ког језика вуку корен речи ризик и профит?

Латинског. ;) Али су ово говорили кад су већ србизовани.  :D

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #3321 послато: Март 13, 2023, 04:48:10 поподне »
Латинског. ;) Али су ово говорили кад су већ србизовани.  :D
😊

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 711
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #3322 послато: Март 13, 2023, 05:41:10 поподне »
Ово ће можда бити и најлуђи предлог али у скандинавско германским језицима Krieg,са свим варијацима,значи рат. Ови моји Фарани изговарају ту ријеч као Крућ. А Кричи су се крвили са "скандинавцима" за територију. Ништа само мало да закувам😊
Јееесте! Још ће бити потомци Kruger-а (Стево Жигон) из ,,Отписаних".  ;D

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #3323 послато: Март 13, 2023, 05:58:19 поподне »
Јееесте! Још ће бити потомци Kruger-а (Стево Жигон) из ,,Отписаних".  ;D
Тај је из "Страх у улици брестова"😊

Ван мреже Ђорђе Радовић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #3324 послато: Март 13, 2023, 06:01:57 поподне »
U mom gradu postoji čovek koji potpuno odgovara opisu za Kriča. Zdepas, tamnoput, izrazito krupnih zelenih očiju, što bi se reklo markantan, stalno u nekim kombinacijama, a preziva se Krečković.
Hvala Branku za pojašnjenje pojma krica jer se odlično uklapa u hipotezu koju sam dao. Inače sam to objašnjenje već pročitao ranije na krstarici samo nisam znao koliko je takvo tumačenje tačno.
Mislim da ne bi bilo loše kad bi se ovde malo progovorilo čime su se čije porodice bavile u prošlosti. Meni je naročito intrigantno čime su se bavili npr banijski Kriči. Da li je pored zemljoradnika bilo dosta sveštenika, kovača, nekih drugih zanatlija, vojnika. Naravno, niko ne može otići ne znam koliko u prošlost, ali ipak treba malo proniknuti u karakter ljudi.
Moja porodica vodi poreklo iz sela Klinci na Luštici. Moj predak pop Rade i njegov brat i sinovac su došli u Petnicu kod Valjeva, zapravo u selo Klince u vreme Morejskog rata. Radov sin pop Miloš je prešao u selo u Posavotamnavi Krnule u kojem su još narednih osam generacija bile zemljoradnici do industrijalizacije, tj do mog oca koji je diplomirani hemičar. Rođaci koji su ostali na Luštici su za jedan jedini dan oko 1800. napravili najmanju crkvu na Luštici, verovatno i u celoj Crnoj Gori, iz razloga što su Austrijanci dozvoljavali da ostane samo ono što je za jedan dan napravljeno. Inače smo J  Y22063, takav rezultat je rođak dobio.
https://youtu.be/8_3Ksu-4T6Y

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7269
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #3325 послато: Март 13, 2023, 06:55:18 поподне »
Латинског. ;) Али су ово говорили кад су већ србизовани.  :D
Интересантно , а када су користили то? Доста је то пословни и напредни начин гледања за неки средњи век код наших родова (то су научили од Дубровчана по свој прилици) . Могло би можда да буде да су навукли и одређену подозривост код других српских племена, као "шпекуланти" или "окретни" и сналажљиви у смислу посла који им је вероватно ишао од руке. Обично такви који доста напредно размишљају о послу и профиту, немају неку блискост претерану са суседима
« Последња измена: Март 13, 2023, 06:58:12 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #3326 послато: Март 13, 2023, 07:00:26 поподне »
Интересантно , а када су користили то? Доста је то пословни и напредни начин гледања за неки средњи век код наших родова (то су научили од Дубровчана по свој прилици) . Могло би можда да буде да су навукли и одређену подозривост код других српских племена, као "шпекуланти" или "окретни" и сналажљиви у смислу посла који им је вероватно ишао од руке. Обично такви који доста напредно размишљају о послу и профиту, немају неку блискост претерану са суседима
Они су у ствари претече WallStreet-a,кољу се са Феничанима за ту титулу. Значи ударио Б на А, мислим на Ј😊

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7269
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #3327 послато: Март 13, 2023, 07:04:45 поподне »
Они су у ствари претече WallStreet-a,кољу се са Феничанима за ту титулу. Значи ударио Б на А, мислим на Ј😊
Да, то су тада били Дубровчани, Млечани и остали Латини, али Кричи су изгледа уз трговину са њима, ушли у материју пословања, купили су занат :) а то није баш била нека карактеристика за остале српске родове

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #3328 послато: Март 13, 2023, 07:08:35 поподне »
Да, то су тада били Дубровчани, Млечани и остали Латини, али Кричи су изгледа уз трговину са њима, ушли у материју пословања, купили су занат :) а то није баш била нека карактеристика за остале српске родове
Остави ти српске родове на миру, дај да видимо ђе је лова😊а кад нађемо те трагове све ће нам се само касти😊

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #3329 послато: Март 13, 2023, 07:12:29 поподне »
Да, то су тада били Дубровчани, Млечани и остали Латини, али Кричи су изгледа уз трговину са њима, ушли у материју пословања, купили су занат :) а то није баш била нека карактеристика за остале српске родове

Није то била посебност Крича. Заправо се Дробњаци најраније помињу у тим пословима с Дубровчанима, трговини, караванима. Кричи су се само уклопили у тај систем осталих старохерцеговачких племена. Тад су увелико били Срби, по свој прилици, па се и не може правити нека друга паралела.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7269
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #3330 послато: Март 13, 2023, 07:25:19 поподне »
Није то била посебност Крича. Заправо се Дробњаци најраније помињу у тим пословима с Дубровчанима, трговини, караванима. Кричи су се само уклопили у тај систем осталих старохерцеговачких племена. Тад су увелико били Срби, по свој прилици, па се и не може правити нека друга паралела.
Да, него ако гледамо на посебности које су горе наведене, изгледа да су били мало економски настројенији од других (мото рискир-профитер, окретност итд, што рече Радовић "склоност ка "комбинацијама" кад је помињао једног). Не би се то истицало да су сви били такви
« Последња измена: Март 13, 2023, 07:28:02 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #3331 послато: Март 13, 2023, 07:31:20 поподне »
Да, него ако гледамо на посебности које су горе наведене, изгледа да су били мало економски настројенији од других (мото рискир-профитер, окретност итд, што рече Радовић "склоност ка "комбинацијама" кад је помињао једног)

А добро не би се ја баш држао тих изрека тако чврсто. Нигде то није историјски забележено. ;) То су неке конструкције новијег датума, које вероватно имају за циљ да објасне тај опортунизам и прилагодљивост Крича који су морали кроз историју прво да се боре, затим да се асимилију и наставе неометано да функционишу.

Лично мислим да су чак и затворенији од осталих старохерцеговачких скупина. До скоро се за то становништво Кричка говорило да живи једним прастарим начином живота, изоловано од остатка света. Што наравно не значи да је тако било и у 15 веку.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7269
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #3332 послато: Март 13, 2023, 07:36:25 поподне »
Ја исто кад се сад сетим неких Крича које знам, изузетно прагматични, окретни, пословни, брзог размишљања и брзог решавања проблема (можда не неке превелике продуховљености, али бистри)
« Последња измена: Март 13, 2023, 07:43:12 поподне ДушанВучко »

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1114
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #3333 послато: Март 13, 2023, 07:45:45 поподне »
Svi smo mi na neki način Kriči :)

Jako zanimljiva tema, jedna od najzanimljivijih. Definitivno pleme koje je zaista interesantno proučavati.

Što se tiče Kriča koje ja poznajem neki se dobro uklapaju u dat opis, medjutim neki i značajno odudaraju.
Poznjem jednog onižeg, kratkog fitilja i dosta temperamentoga, nešto tamnijeg ali ništa specijalno, tamne oci i kosa. ovaj doduse jeste malo tezak na novcaniku :D

Dok druge koje poznajem su dosta visoki, hrabri i pozitivno proracunati, dobri govornici i itekako snalazljivi i obrazovani.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #3334 послато: Март 13, 2023, 08:12:52 поподне »
Ја исто кад се сад сетим неких Крича које знам, изузетно прагматични, окретни, пословни, брзог размишљања и брзог решавања проблема (можда не неке превелике продуховљености, али бистри)

Има ово неке логике, када промислим мало. Нажалост, ја сам по том питању покупио на кевину страну и I2-PH908.  :D

Što se tiče Kriča koje ja poznajem neki se dobro uklapaju u dat opis, medjutim neki i značajno odudaraju.
Poznjem jednog onižeg, kratkog fitilja i dosta temperamentoga, nešto tamnijeg ali ništa specijalno, tamne oci i kosa. ovaj doduse jeste malo tezak na novcaniku :D

Dok druge koje poznajem su dosta visoki, hrabri i pozitivno proracunati, dobri govornici i itekako snalazljivi i obrazovani.

Хехе, значи ови нижи и тамније комплексије имају змију у џепу, а високи и храбри су широке руке? ДискАрминација!  :D


Права је штета што антрополози почетком 20. века нису направили неку студију за то поднебље (Дробњак, Затарје). Питање је да ли би и тада наишли на неке посебности, будући да је становништво у том крају одавно добрано измешано. Данас Крича има и оваквих и онаквих, али су све те особине карактеристичне и за Србе других хаплогрупа.

Интересантно је свакако да нити једна тестирана M205 породица из Затарја нема никаву свест о пореклу од Крича. То говори о тој измешаности. Са друге стране, можда су таква предања и постојала кроз историју, али како вероватно нису била претерано популарна, временом бивају потиснута.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1114
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #3335 послато: Март 13, 2023, 08:27:57 поподне »
Има ово неке логике, када промислим мало. Нажалост, ја сам по том питању покупио на кевину страну и I2-PH908.  :D

Хехе, значи ови нижи и тамније комплексије имају змију у џепу, а високи и храбри су широке руке? ДискАрминација!  :D


Права је штета што антрополози почетком 20. века нису направили неку студију за то поднебље (Дробњак, Затарје). Питање је да ли би и тада наишли на неке посебности, будући да је становништво у том крају одавно добрано измешано. Данас Крича има и оваквих и онаквих, али су све те особине карактеристичне и за Србе других хаплогрупа.

Интересантно је свакако да нити једна тестирана M205 породица из Затарја нема никаву свест о пореклу од Крича. То говори о тој измешаности. Са друге стране, можда су таква предања и постојала кроз историју, али како вероватно нису била претерано популарна, временом бивају потиснута.

Tako se potrefilo, obzirom da mi samo 4-ca padaju na pamet :D

Danas je to sve isto što je i logično.
Medjutim još mi se čini da su Kriči koje ja poznajem imali žustriji srpski indentitet od ovih PH908, barem su bili glasniji po tom pitanju ako ništa. Neki pripadnici PH908 kao da su previše bili ušuškani ili su imali izrazeniji ego, mada sve ove priče su naucna fantastika jer je sve to odavno postalo isto. Al' ajd da kazemo sta smo primetili u nekom trenutku. Jedino što je interesanto npr na Baniji ovi PH908 nisu bili mnogo pričljivi, ali su se olako hvatali nekih ekstremnih resenja( precesto su se puske vadile).  Opet kazem sve ovo sto govrimo je poprilicno nelegitimno jer je to odavno sve postalo isto.


I da dodam da znam barem 2-3 priče o rdovima koji pripadaju Kričima, a da su se pokazali izvrsno u ratu, jedan moj rodjak je imao potpuno odsustvo straha, često je prelazio na neprijateljske teritorije, bio je stvarno rodjen za takve podvige, poreklom je Krič.
« Последња измена: Март 13, 2023, 08:30:23 поподне barbarylion »

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #3336 послато: Март 13, 2023, 08:45:54 поподне »
Нисам до сада читао рад Петка Ђ. Бошковића, "Вранешка долина и њен антрополошки значај". Морам рећи да се аутор трудио да задржи рационалност и не подлегне превише предањима, а опет све то некако заједно са изворима споји у једну целину.

За неко прво разграничење са Дробњацима, и Бошковић узима као највероватнији почетак 13. века, када се Кричи већ помињу као засебна целина десно од Таре (не кажем да није било и каснијих сукоба).

Даље, сматра да су су те прве борбе биле најжешће пре него што су Словени примили хришћанство, дакле пре 10. века. После тога је и процес асимилације Крича вероватно ишао лакше.

Морам да се осрвнем и на опис Крича који је дат у тој књизи, а који се темељи углавном на предањима (неко би рекао подругљивим) околних племена. Мени се чини да ту има и доста истине, али треба наћи неку средину. Иначе нисам знао да су Кричи користили паролу из "Мућки" много пре Дел Боја, "ко не рискира, тај не профитира".   8)

Помињу се и код Григорија Божовића доста пута, извињавам се ако је било качено пре, на пример:

"Намера ми је била да се прво упутим кроз села ка планини Лиси која изнад Лима одваја Колашин. Нађоше ми одличнога пратиоца Шеха Муслића из Шаховића, ванредно паметна и васпитана аганскога потомка. Служио је војску, био у жандармерији, писмен је и одлучио се да остане у Колашину, иако га је аграр добро погодио, јер су му раније чипчије обрађивале имања. Омиљен и поштован код Црногораца, јер је радник и домаћин човек који зна где је и шта је, иако је прави муслиманин. Држи се отворено и мушки, у својој је земљи, па његово муслиманско осећање не страда и не пати, јер је том отвореношћу и свешћу извојевао пуну једнакост међу Црногорцима као да је какав војводић. Висан и госпоствена изгледа. А скретао ми је пажњу на све оно што може занимати једнога новинарскога извештача и рекао ми толико истине о Колашину и прошлом и садашњем са толико честитости и дубине да сам се одиста изненадио. Објективно и солидно, ненамештено и без преувеличавања, без трунке какве мржње, обичне у нашем крају тамо, и без жеље да улепша оно што му је по природи ближе него православцу. Наводио ме је на сваку црквину на свако место по планинама везано за какву легенду. Јер је са мном ишао пуних шест дана. Причао ми о старинцима, показивао Вараге и Криче, свестан да је чисте крви, дискретно ми је приводио људе необичнијих комплексија и сам ме нагонио да свратимо у засеоке који славе Светога Саву. Још пре мене знао је за порекло и Срба и „Турака“ и у том погледу био ми одличан коректор онде где би се Црногорци пребацили и претеривали. За самога Орла Каљића он ми је казао да је Бјелопавлић и „Турчин“ из петога појаса; да су Дрпљани из Папа и Мекићи са Таре –Затрепчани; Пупаловићи и Мехоњићи из Гранчарева – Кучи а његовиМуслићи из Селаковића Колашинци (горњи), пореклом из Херцеговине."

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #3337 послато: Март 13, 2023, 09:03:09 поподне »
"Намера ми је била да се прво упутим кроз села ка планини Лиси која изнад Лима одваја Колашин. Нађоше ми одличнога пратиоца Шеха Муслића из Шаховића, ванредно паметна и васпитана аганскога потомка. Служио је војску, био у жандармерији, писмен је и одлучио се да остане у Колашину, иако га је аграр добро погодио, јер су му раније чипчије обрађивале имања. Омиљен и поштован код Црногораца, јер је радник и домаћин човек који зна где је и шта је, иако је прави муслиманин. Држи се отворено и мушки, у својој је земљи, па његово муслиманско осећање не страда и не пати, јер је том отвореношћу и свешћу извојевао пуну једнакост међу Црногорцима као да је какав војводић. Висан и госпоствена изгледа. А скретао ми је пажњу на све оно што може занимати једнога новинарскога извештача и рекао ми толико истине о Колашину и прошлом и садашњем са толико честитости и дубине да сам се одиста изненадио. Објективно и солидно, ненамештено и без преувеличавања, без трунке какве мржње, обичне у нашем крају тамо, и без жеље да улепша оно што му је по природи ближе него православцу. Наводио ме је на сваку црквину на свако место по планинама везано за какву легенду. Јер је са мном ишао пуних шест дана. Причао ми о старинцима, показивао Вараге и Криче, свестан да је чисте крви, дискретно ми је приводио људе необичнијих комплексија и сам ме нагонио да свратимо у засеоке који славе Светога Саву. Још пре мене знао је за порекло и Срба и „Турака“ и у том погледу био ми одличан коректор онде где би се Црногорци пребацили и претеривали. За самога Орла Каљића он ми је казао да је Бјелопавлић и „Турчин“ из петога појаса; да су Дрпљани из Папа и Мекићи са Таре –Затрепчани; Пупаловићи и Мехоњићи из Гранчарева – Кучи а његовиМуслићи из Селаковића Колашинци (горњи), пореклом из Херцеговине."

За Криче, Букумире, Мацуре, Матаруге, Риђане знамо генетички профил. А шта би биле ове Вараге? Неки аутори сматрају да су потомци рудара Саса. Не знам да ли су њихови потомци ови Варагићи из Вранеша, њиховим тестирањем би сазнали коме су блиски. Знам да неки Варагићи славе Савиндан, по томе су Дробњаци.

Ван мреже Vidak

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 360
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #3338 послато: Март 13, 2023, 09:35:12 поподне »
Varjagići?

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1603
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #3339 послато: Март 13, 2023, 09:47:26 поподне »