Аутор Тема: Војводићи и Вукољеваковићи I2-Z17855>FT226393  (Прочитано 22837 пута)

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Војводићи и Вукољеваковићи I2-Z17855>FT226393
« Одговор #40 послато: Децембар 10, 2017, 09:30:45 поподне »
Разнородно племе.

Разнородно племе су и: Кучи (Мрњавчићи + Дрекаловићи), Пипери (Пипери + Лутовци), Бјелопавлићи (Дукађинци + Мартинићи), Ровчани (Гојаковићи + Љешњани), а о катунским, ријечким и црмничким племенима да се не говори...

И шта сад - то нису племена?

Онда испада да су само Васојевићи, Никшићи и Озринићи племена?

Разнородни су и Дробњаци (Старинци, Новљани и усељеници), Ускоци (Требјашани и остали), Морачани, Пивљани... Готова сва племена изузев ова три која си навео. А да је Шекулар племе, свакако јесте. Имао је племенско устројство - војводе и сл.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Војводићи и Вукољеваковићи I2-Z17855>FT226393
« Одговор #41 послато: Децембар 10, 2017, 10:10:43 поподне »
Sta cemo mi rodji iz Kaludre, da li smo i mi u plemenu? :D

Наравно, ви сте наши где год били  ;)

Као и Ћетковићи у Ровцима, Ржаници, Лугама, Горњим Селима...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Војводићи и Вукољеваковићи I2-Z17855>FT226393
« Одговор #43 послато: Децембар 11, 2017, 08:21:29 пре подне »
Разнородни су и Дробњаци (Старинци, Новљани и усељеници), Ускоци (Требјашани и остали), Морачани, Пивљани... Готова сва племена изузев ова три која си навео. А да је Шекулар племе, свакако јесте. Имао је племенско устројство - војводе и сл.

 Вријеме ће показати да су и та три племена сложена.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Војводићи и Вукољеваковићи I2-Z17855>FT226393
« Одговор #44 послато: Децембар 11, 2017, 08:39:57 пре подне »
Вријеме ће показати да су и та три племена сложена.

Paзнopoдни cу и Никшићи, пpe cвиx Poвчaни, гдe je oднoc Гojaкoвићa и cтapиникa cкopo 50:50... aли и Никшићи у Пoтapjу cу дpугaчиjeг "гeнeтcкoг мaтepиjaлa" oд Жупљaнa и ocтaлиx "пpaвиx" Никшићa... Уcкoци cу тaкoђe Никшићи, a paзнopoдни cу. Taкo дa ce зa Никшићe мoжe peћи дa cу paзнopoдни.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Војводићи и Вукољеваковићи I2-Z17855>FT226393
« Одговор #45 послато: Децембар 11, 2017, 08:51:02 пре подне »
Paзнopoдни cу и Никшићи, пpe cвиx Poвчaни, гдe je oднoc Гojaкoвићa и cтapиникa cкopo 50:50... aли и Никшићи у Пoтapjу cу дpугaчиjeг "гeнeтcкoг мaтepиjaлa" oд Жупљaнa и ocтaлиx "пpaвиx" Никшићa... Уcкoци cу тaкoђe Никшићи, a paзнopoдни cу. Taкo дa ce зa Никшићe мoжe peћи дa cу paзнopoдни.

Мислио сам баш на Никшиће, потомке Никшине. Ровачки Гојаковићи су само њихов огранак, као и Требјешани.

Жупљани и Ускоци су разнородно становништво, они су пре неке кнежине него племена. Жупљани се никад (осим тек географски) и нису рачунали у Никшиће, док веза Ускока с Никшићима постоји у оном делу у којем добар део Ускока чине Требјешани. Али, има ту и других родова, пореклом са свих страна.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Војводићи и Вукољеваковићи I2-Z17855>FT226393
« Одговор #46 послато: Јануар 03, 2018, 03:25:36 поподне »
Јашовић, Јовањдан, Шекулар, Андријевица

Припада хаплогрупи I2-Z17855, шекуларском роду. Иако има само 12 маркера, на упоредивих 10 маркера се у потпуности поклапа са Рмушем и Дашићем из истог рода. Са овим је некако комплетиран шекуларски род, јер су Јашовићи потомци Вука Љевака, а до сада нисмо имали тестираних из групе братстава које воде од њега по предању порекло.

О Јашовићима у литератури стоји:

Јашовић: потомци Вука Љевака, односно Јаша Стефана Вука Љевака Маринкова. Пепићи, Брезојевице код Плава, Сига, Каличани код Пећи, Бијело Поље код Пећи, Пашино село, Ћушка, Гораждевац, Београд. Огранци ове гране чији је родоначелник Вук Љевак, војвода и непокорни кнез Шекулара, су: Божовићи, Матовићи и Шарићи у Шекулару. Од Матовића су Гојковићи. Слава Свети Јован, 20. јануара.

https://www.poreklo.rs/2014/10/11/prezimena-porijeklom-iz-sekulara/

Након овога је и званично јасно - "Војводићи" и Вукољеваковићи из Шекулара су исти род по мушкој линији. Ово је вредно сазнање, а ову тему би неко од администратора могао да преименује, тј. да у назив дода и "Вукољеваковиће" или "Вуковиће" или нешто слично.

Радујемо се будућим сазнањима. Додао бих још коју реч, али сам без рачунара ових дана, а са мобилног је незгодно све приказати.

симо

  • Гост
Одг: Војводићи и Вукољеваковићи I2-Z17855>FT226393
« Одговор #47 послато: Јануар 03, 2018, 03:28:25 поподне »
Након овога је и званично јасно - "Војводићи" и Вукољеваковићи из Шекулара су исти род по мушкој линији. Ово је вредно сазнање, а ову тему би неко од администратора могао да преименује, тј. да у назив дода и "Вукољеваковиће" или "Вуковиће" или нешто слично.

Радујемо се будућим сазнањима. Додао бих још коју реч, али сам без рачунара ових дана, а са мобилног је незгодно све приказати.

Може ли се рећи да сви потомци Петра Шекуларца припадају овом роду?

Ја бих као име рода оставио само Шекуларци. Уз ознаку хаплогрупе, мислим да је то сасвим довољно.
« Последња измена: Јануар 03, 2018, 03:33:44 поподне симо »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Војводићи и Вукољеваковићи I2-Z17855>FT226393
« Одговор #48 послато: Јануар 03, 2018, 03:37:33 поподне »
Након овога је и званично јасно - "Војводићи" и Вукољеваковићи из Шекулара су исти род по мушкој линији. Ово је вредно сазнање, а ову тему би неко од администратора могао да преименује, тј. да у назив дода и "Вукољеваковиће" или "Вуковиће" или нешто слично.

Ако су исти род по мушкој линији, а да узмемо претпоставку да и једни и други потичу од војводе Петра Шекуларца, онда је овај назив "Војводићи" сасвим у реду.

Мене не да мира колизија предања са овим резултатима. По предању, Вук Љевак је био Даши сестрић. Што ће рећи да је Дашина сестра била удата за Вуковог оца Маринка. Према генетици, овако, испада да су Даша и Маринко били рођаци у мушкој линији. Такве ствари у родовима у нашем крају се не заборављају тек тако, мислим то мушко сродство. 

Него, моје размишљање је на правцу: да ли је могуће да ова два рода (Војводићи и потомци Вука Љевака) носе исту хаплогрупу, али нису блиски сродници, и чак потичу пореклом са различитих страна. Њихово сродство може бити и из времена досељења Словена на Балкан или чак из периода из словенске прапостојбине.
"Наша мука ваља за причешћа"

симо

  • Гост
Одг: Војводићи и Вукољеваковићи I2-Z17855>FT226393
« Одговор #49 послато: Јануар 03, 2018, 03:51:26 поподне »
Ако су исти род по мушкој линији, а да узмемо претпоставку да и једни и други потичу од војводе Петра Шекуларца, онда је овај назив "Војводићи" сасвим у реду.

Мене не да мира колизија предања са овим резултатима. По предању, Вук Љевак је био Даши сестрић. Што ће рећи да је Дашина сестра била удата за Вуковог оца Маринка. Према генетици, овако, испада да су Даша и Маринко били рођаци у мушкој линији. Такве ствари у родовима у нашем крају се не заборављају тек тако, мислим то мушко сродство. 

Него, моје размишљање је на правцу: да ли је могуће да ова два рода (Војводићи и потомци Вука Љевака) носе исту хаплогрупу, али нису блиски сродници, и чак потичу пореклом са различитих страна. Њихово сродство може бити и из времена досељења Словена на Балкан или чак из периода из словенске прапостојбине.

Зар није Јовићевић написао да су потомци Петра Шекуларца: Вук Љевач, Даша и Комнен Барјактар? Не спомиње сестру и сестрића.

Осим тога, иако на малом броју маркера , хаплотип Јашовића се  у потпуности поклапа са Дашићима и Рмушима, а донекле разликује са потомком Вука Љевака.

Тј. све је могуће, али чини ми се да у овом случају повезаност Вукољеваковића и Дашића није спорна. Управо је Јашовић повезница.

Једино недостају у овој причи потомци Коменена Барјактара. Колико ми је познато, нису тестирани?


Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Војводићи и Вукољеваковићи I2-Z17855>FT226393
« Одговор #50 послато: Јануар 03, 2018, 03:57:05 поподне »
Једино недостају у овој причи потомци Коменена Барјактара. Колико ми је познато, нису тестирани?

Радмужевићи су, наводно, Комненови потомци.
Лично, мислим да не могу сви радмужички родови бити његови потомци, јер се неки спомињу далеко пре времена у којем је он живео (18. век).
Није искључено да је Комнен био Радмужевић, и да неки радмужички родови (али, само неки - нпр. Кењићи и Кукаљи) потичу од њега.
"Наша мука ваља за причешћа"

симо

  • Гост
Одг: Војводићи и Вукољеваковићи I2-Z17855>FT226393
« Одговор #51 послато: Јануар 03, 2018, 03:59:33 поподне »
Радмужевићи су, наводно, Комненови потомци.
Лично, мислим да не могу сви радмужички родови бити његови потомци, јер се неки спомињу далеко пре времена у којем је он живео (18. век).
Није искључено да је Комнен био Радмужевић, и да неки радмужички родови (али, само неки - нпр. Кењићи и Кукаљи) потичу од њега.

Јовићевић као потомке Комнена Барјактара наводи само: Спалевиће, Лекиће, Кекиће и Масларе.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Војводићи и Вукољеваковићи I2-Z17855>FT226393
« Одговор #52 послато: Јануар 03, 2018, 04:06:09 поподне »
Уколико Кењићи и Кукаљи нису и једни и други потомци Комненови, то је доказ да је Комнен био Радмужевић  ;)

Сад си и мене бацио у енигму око односа између Даше и Вука. Знам да сам негде прочитао верзију по којој му је Вук био сестрић. А по другом предању, и Комнен му је био сестрић. То је већ прихватљивије. Ваљда ће Видоје знати да разјасни...
"Наша мука ваља за причешћа"

симо

  • Гост
Одг: Војводићи и Вукољеваковићи I2-Z17855>FT226393
« Одговор #53 послато: Јануар 03, 2018, 04:09:34 поподне »
Уколико Кењићи и Кукаљи нису и једни и други потомци Комненови, то је доказ да је Комнен био Радмужевић  ;)

Сад си и мене бацио у енигму око односа између Даше и Вука. Знам да сам негде прочитао верзију по којој му је Вук био сестрић. А по другом предању, и Комнен му је био сестрић. То је већ прихватљивије. Ваљда ће Видоје знати да разјасни...

Занимљиво је да Јовићевић уопште не помиње Радмужевиће, нити Кењиће, а Кукаље спомиње само на једном мјесту кад описује историју Шекулара, пише: Маслар (Кукаљ). Не знам шта му то значи. Ако су Кукаљи повезани са Масларима, онда си у праву да су Радмужевићи потомци Комнена Барјактара.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Војводићи и Вукољеваковићи I2-Z17855>FT226393
« Одговор #54 послато: Јануар 03, 2018, 04:10:06 поподне »
Да, нису били ујак и сестрић. Касније су се окумили. Дашин сестрић је био Комнен. Презупчио сам нешто. Крштеница...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Војводићи и Вукољеваковићи I2-Z17855>FT226393
« Одговор #55 послато: Јануар 03, 2018, 04:16:37 поподне »
Занимљиво је да Јовићевић уопште не помиње Радмужевиће, нити Кењиће, а Кукаље спомиње само на једном мјесту кад описује историју Шекулара, пише: Маслар (Кукаљ). Не знам шта му то значи. Ако су Кукаљи повезани са Масларима, онда си у праву да су Радмужевићи потомци Комнена Барјактара.

Јовићевић вероватно никад није ни био у Шекулару, него можда до Андријевице, па тамо шта су му рекли - рекли...

Мислим, не поменути Кењиће од који је био легендарни Мило Кењић...

Ја мислим да Маслари нису огранак Кукаља, ни обрнуто. Али, припадају истом кругу родова. За Маслара још увек немамо генетску потврду.

Јесу ли беше радмужички резултати јавни или...?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Војводићи и Вукољеваковићи I2-Z17855>FT226393
« Одговор #56 послато: Јануар 03, 2018, 04:19:28 поподне »
Да, сад видим да јесу. Мислим да не морамо о томе увијено.
Дакле, Кењићи и њихов огранак Томовић, и Кукаљи су дефинитивно исти род.
Ваљало би тестирати и остале: Лекићи, Маслари, Спалевићи.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Војводићи и Вукољеваковићи I2-Z17855>FT226393
« Одговор #57 послато: Јануар 03, 2018, 04:23:15 поподне »
Што се тиче могућности да Даша буде ујак Вуку, а обојица иста мушка лоза - ово је итекако могуће. Колики су само мушкарци пописани у Шекулару у 15. и 16. веку, много пре времена војводе Даше. Ако су ови родови заиста били ту још од 14-15. века, не чуди да су се разродили и узимали у 17. веку (иако знам да се о тим стварима јако водио рачун).

Мени су ти Лекићи нешто занимљиви, ваљало би да се неко тестира и испадне Ј1

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Војводићи и Вукољеваковићи I2-Z17855>FT226393
« Одговор #58 послато: Јануар 03, 2018, 04:28:13 поподне »
Мени су ти Лекићи нешто занимљиви, ваљало би да се неко тестира и испадне Ј1

Мени би било много занимљивије да не испадне Ј1, за шта постоје реалне шансе.
"Наша мука ваља за причешћа"

Jelic

  • Гост
Одг: Војводићи и Вукољеваковићи I2-Z17855>FT226393
« Одговор #59 послато: Јануар 03, 2018, 04:44:49 поподне »
Јесу ли беше радмужички резултати јавни или...?

Јавни су, може се о њима дискутовати.