Порекло становништва > Србија

Презиме Калишкић

(1/2) > >>

kale:
Postovani forumasi😀,potrebna mi je pomoc oko istrazivanja svog prezimena i svojih korena. Prezivam.se Kaliskic,i po sajtu poreklo mi smo se 1926. godine iz Kosancica(Toplica)  preselili u Dobro Selo na KiM.Ali kada sam istrazivao nigde se to prezime u selu ne spominje. Pa mi je potrebna pomoc da se orijentisem za pre te 1926.god.Hvala svima na odgovorima

Amicus:
Добродошао Калишкићу на Форум! :)

Занимљиво и ретко презиме.

Пронађох да постоји и краћа верзија, али не знам да ли су вам род, Калишки?

Конкретно, помиње се Драгољуб Калишки, као српски добровољац у Италији, у Првом светском рату, и помиње се Васо Калишки, као један од колониста са КиМ из периода 1918-1941. г., који је, дошао негде из Војводине.

На југоистоку Северне Македонији налази се Калишки манастир.

Могуће да је презиме у некој вези са тим крајем?

НиколаВук:

--- Цитат: kale  Мај 08, 2019, 06:26:39 поподне ---Postovani forumasi😀,potrebna mi je pomoc oko istrazivanja svog prezimena i svojih korena. Prezivam.se Kaliskic,i po sajtu poreklo mi smo se 1926. godine iz Kosancica(Toplica)  preselili u Dobro Selo na KiM.Ali kada sam istrazivao nigde se to prezime u selu ne spominje. Pa mi je potrebna pomoc da se orijentisem za pre te 1926.god.Hvala svima na odgovorima

--- Крај цитата ---


--- Цитат: Amicus  Мај 08, 2019, 06:51:06 поподне ---Добродошао Калишкићу на Форум! :)

Занимљиво и ретко презиме.

Пронађох да постоји и краћа верзија, али не знам да ли су вам род, Калишки?

Конкретно, помиње се Драгољуб Калишки, као српски добровољац у Италији, у Првом светском рату, и помиње се Васо Калишки, као један од колониста са КиМ из периода 1918-1941. г., који је, дошао негде из Војводине.

На југоистоку Северне Македонији налази се Калишки манастир.

Могуће да је презиме у некој вези са тим крајем?

--- Крај цитата ---

Косанчић је и сам колонистичко место, настао је 1888. године након Српско-турских ратова (1876-78.) досељавањем породица из Војводине на позив српске владе. С тим у вези Калишкићи су вероватно даљим пореклом негде из Војводине, само треба утврдити тачно место, ако је могуће. Било би добро ако би Калишкић написао коју славу слави. Цитат из "Географске енциклопедије насеља Србије":

"Назив добија по српском косовском јунаку Косанчић Ивану. Спада у млада и плански обликована насеља. Основан је 1888. год. одлуком владе краља Милана Обреновића, на месту старијег насеља (највероватније село Батинци, које се помиње 1637). Ст. је српско (слави Митровдан, Св. Ђорђа, Св. архангела Михаила и Св. Николу; сеоска слава Пренос моштију св. Николе; вашари Марковдан и Крстовдан), досељено у време формирања насеља из Срема и Баната и након II светског рата из околине Власотинца, Црне Траве и Лебана."

kale:
Slavimo slavu sveti Georgije Djurdjic,16.11. E sad,za ovo ostalo iskreno...prvi put cujem. Jedino znam da je1926.prvi u Kaliskice bio Dusan,i od tog perioda manje vise imam.neka saznanja.E sad pokojni deda mi je nekad pricao da imamo veze sa Bavanistem kod panceva,al.neznam koliko je to tacno.

kale:
E sad,kada sam ukucao na googlu o Kaliski izbacuje mi dosta stvari vezno za Poljsku,koliko vidim to je tamo bas neko jako prezime posto postoji i oblast u jednom delu Poljske, e sad bas toliko daleko....😃

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију