Аутор Тема: Словенски идентитет код Срба  (Прочитано 28208 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #160 послато: Јун 14, 2019, 07:05:26 поподне »
Надам се да ово неће бити оцењено као "спам" и обрисано са ове теме, јер се не тиче строго словенског идентитета код Срба.

Ако и буде, нека неко од уредника буде љубазан да отвори тему о заставама словенских народа и држава.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #161 послато: Јун 14, 2019, 10:31:44 поподне »
...
Моје је лично мишљење да вредности француске револуције оличене у тробојци не иду у пару са неким нашим традиционалним вредностима, оличеним и у самом грбу Србије.
...

Које је то вредности промовисала Француска револуција а које нису у складу са нашим традиционалним вредностима? Слобода, једнакост, братство? Нису ли то универзалне људске вредности?
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Гвер

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #162 послато: Јун 14, 2019, 11:04:27 поподне »
Које је то вредности промовисала Француска револуција а које нису у складу са нашим традиционалним вредностима? Слобода, једнакост, братство? Нису ли то универзалне људске вредности?

Немојте ме наводити на спам, већ сам био банован на 3 дана због тога. Два главна циља француске револуције беху свргавање престола и олтара односно монархије и цркве а мислим да ћемо се сви сложити да су оба чиниоца фундаментална по питању српског идентитета. Приче о слободи, једнакости и братству су за малу децу управо из разлога што то и јесу универзалне вредности које су одувек постојале.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #163 послато: Јун 14, 2019, 11:13:51 поподне »
Немојте ме наводити на спам, већ сам био банован на 3 дана због тога. Два главна циља француске револуције беху свргавање престола и олтара односно монархије и цркве а мислим да ћемо се сви сложити да су оба чиниоца фундаментална по питању српског идентитета. Приче о слободи, једнакости и братству су за малу децу управо из разлога што то и јесу универзалне вредности које су одувек постојале.

Ако не желите да спамујете онда немојте сами скретати са теме. Изнесете неку тврдњу која нема везе са истином па онда очекујете да нико на то неће реаговати. То не иде. Нећу даље са Вама полемисати о значају и вредностима Француске револуције и о томе ко резонује као мало дете. О томе је историја већ одавно дала свој суд.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Јосиф из Трбушнице

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 225
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #164 послато: Јун 14, 2019, 11:40:28 поподне »
Ја се враћам руској компоненти српског идентитета.
Јасно је да има много разлога за русофилију код нас, али чињеница је и да ми код Руса у ствари волимо слику коју смо створили о њима. То је мозаик састављен од онога што ценимо код њих, чији делови зависе и од личних наклоности. У томе се обавезно и претерује, па увек дође до неспоразума у контакту с такозваном стварношћу. Сведок сам болних отрежњења од некритичког русољубаштва код оних за које је Русија била нешто као Рубљов + Пушкин + Достојевски + Рјепин + Гагарин... итд. А тамо сусретоше све осим њих.
Мени је увек занимљиво што су та осећања углавном унилатерална. А ми очекујемо да и они имају толику наклоност према нама, што је немогуће. Ми смо мали народ, а они империја (или бар имају империјалну свест), и ту не може бити никаквог реципроцитета. Ми смо за њих у најбољу руку какав даљи млађи брат, који природно треба да каска за већим и старијим. Ако нам се интереси поклопе, добро је. Ако не - куку и леле.

А што се тиче Белоруса и Украјинаца, и неких сличности са њима, тај осећај је новијег времена. За нас су сви они раније просто увек били само Руси.

Ван мреже Јосиф из Трбушнице

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 225
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #165 послато: Јун 14, 2019, 11:42:06 поподне »
Има у ствари нешто митско у свему томе...

На памет ми дође она сцена кад прота Матија полази на пут у Русију, па вели:
„Овако се навезао Колумб са својом дружином на сиње море, да нађе Америку и упознаје са Европом; а ми се навозимо данас на тихи Дунав да нађемо Росију за коју ништа не знамо где је, но само што смо у песни чули да је има, и да Србију упознамо са Росијом!”

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #166 послато: Јун 14, 2019, 11:52:32 поподне »
Сва срећа те је Јосиф тему вратио у оквире, иначе би искочио неки уредник - јакобинац да гиљотинира све спам-постове револуционарног карактера.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Гвер

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #167 послато: Јун 15, 2019, 01:21:17 пре подне »
Ако не желите да спамујете онда немојте сами скретати са теме. Изнесете неку тврдњу која нема везе са истином па онда очекујете да нико на то неће реаговати. То не иде. Нећу даље са Вама полемисати о значају и вредностима Француске револуције и о томе ко резонује као мало дете. О томе је историја већ одавно дала свој суд.

Не пристајем на овакве оптужбе. Мој коментар је итекако имао везе са темом "словенски идентитет код Срба" а онда сте ви цитирали само један део мог поста, извучен из контекста и који се односио на француску револуцију, јер се очигледно не слажете са мојим ставом и имали сте потребу да реагујете, што је сасвим у реду, и онда када сам вам одговорио кажете како ја скрећем са теме. Мој оригинални коментар је био 100% у складу са темом.

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1674
  • I-A1328
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #168 послато: Јун 15, 2019, 11:52:22 поподне »
Словенско братство 2019

<a href="https://www.youtube.com/v/tUwZUJIm2ag" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/tUwZUJIm2ag</a>

Замислите величину и снагу војске када би Словени имали уједињену војску само у сврху одбране од неких нових смелих Турака или Немаца, тачније свој NATO.
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Јосиф из Трбушнице

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 225
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #169 послато: Јун 17, 2019, 01:21:17 поподне »
Јес, само је проблем што је то у домену утопије... Словени су допали у различите цивилизацијске кругове, па су и ратовали међусобно; па чак и они што су били у истом кругу (ми и Блгари). Одавна више нема уједињавања на основу порекла, које је сад већ толико далеко...
Једино се може исконструисати нека блискост, попут нас и Лужичких Срба последњих деценија, на основу имена, иако смо (ако сам добро схватио) од њих генетски доста даљи него од неких других Словена.

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1674
  • I-A1328
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #170 послато: Јун 17, 2019, 07:44:12 поподне »
Јес, само је проблем што је то у домену утопије... Словени су допали у различите цивилизацијске кругове, па су и ратовали међусобно; па чак и они што су били у истом кругу (ми и Блгари). Одавна више нема уједињавања на основу порекла, које је сад већ толико далеко...
Једино се може исконструисати нека блискост, попут нас и Лужичких Срба последњих деценија, на основу имена, иако смо (ако сам добро схватио) од њих генетски доста даљи него од неких других Словена.

Свему тому узрок је нељубљење преданих обичаја и учења свога рода, њих напушћање и заборав, усљед прихваћања туђих. Не заборављам, да су туђинци таквима преходницима начинили добре понуде и олагшице.
- Да ти дам моју кћи, грчку царевну, мораш прећи на хришћанство, одрећи се свога имена и узети грчко.
- Да задржиш свој дом и своје имање, мораш узети вјеру Мухамеда и арабско име.
- Да би се смио бавити занатом, мораш доказати, да си Њемац и њемачке вјере и ту се не смије чути мрзка ријеч вендска.

Хајд дат'ћемо ђетету име Франек, да изучи школу, да се не мучи, као ми. Хајд нек буде Осман, што год то значило, да бар њему ђетцу не краду. Ево нека је Петар, нема везе што то значи камен, нека постане поп, да не чува овце к'о ми.

Да нису једни почели овако а други онако, онда би и данас родитељи обају пожеливши сину здравље а кћери љепоту назвали их Здравко и Љепослава, па би Здравко из Пољске, Здравко из Босне и Здравко од Србије замислили се па рекли "чекај мало, па има разлог зашто смо сва три Здравко, ваљда нас то чини својима".
А овако панек Франек, Лолек, Болек, Стипе, љубе римскога папу и римскога орла,
Сергеј, Петар, Ристо, љубе византију и грчкога орла више него сами Грци,
Мујо и Фата жале за Османима више него паша Ердоан.

Но колико год се китили туђим перјем, иста им тврдоглавост од главе до пете, сваки обичава кратит име, сваки воли пршут и киселе краставце, свакога бака тови као вепра, свако племе хоће да је боље од сусједнога, ал к'о од зла бога благословено, ђетца им се вазда жене с најгоријем врагом.
Словјенски идентит – "ја с' ош'ћам господ'ном" - а словенски бит "може сељак из села, ал' не може село из сељака".
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #171 послато: Јун 17, 2019, 07:53:10 поподне »
Веома интересантно запажање имајући у виду да су преци апсолутно свих нас у Словене ушли као припадници других племена, а не створивши се ни из чега међу њима.
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #172 послато: Јун 17, 2019, 07:56:33 поподне »
Одличне мисли, Сунце, одличне.

сваки воли пршут и киселе краставце,

А тек ракију!
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1674
  • I-A1328
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #173 послато: Јун 17, 2019, 08:45:58 поподне »
Веома интересантно запажање имајући у виду да су преци апсолутно свих нас у Словене ушли као припадници других племена, а не створивши се ни из чега међу њима.

Ушли у Словијене ... и да су их Словијени прихватили као своје, јере су за разлику од Ђермана, који су по ријечима ал-Масудија убивали било кога, тко крочи у Скандију, ови били и остали најгостопримивији народ међу небом и земљом. С тијем везано, колико гођ тко порицао словијенство Срба, међу њима људи било којих хаплогрупа, јоште се људи зову Здравко, Живко, Дражко, Гојко, Радослав, Драгослав, Мирослав, Вукан, Драган, Радаш, Цвијета, Злата, Стана, Добрица и слично, јоште говоре својим језиком, јоште приме у биједан дом и Цигана и Швабу и једнако их угосте по доброти своје душе. Таковијем укупнијем багатством исконога словијенскога насљеђа и нарави не могу се похвалити ни једни други потомци Словијена осим некијех Бугара. Имају понеки понешто, али Срби у својем биту и сути далеко су пред свијем другијем, можда баш зато, јер су највише од свијех остали прости сељаци.
Благо је узети у жену неку из далека, била она од Арбанаса, Влаха, Њемаца, Балта, Хвена, Турака, Грка те исто тако пријати брата човјека који тражи бити примљен, но ја говорим о том, да из запостављења својих родних преданих обичаја одбачења својега бита слиједи само пропаст и цјепкање — чим си лак плијен за душманско "завади и владај".
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #174 послато: Јун 17, 2019, 09:45:41 поподне »
Ушли у Словијене ... и да су их Словијени прихватили као своје, јере су за разлику од Ђермана, који су по ријечима ал-Масудија убивали било кога, тко крочи у Скандију, ови били и остали најгостопримивији народ међу небом и земљом. С тијем везано, колико гођ тко порицао словијенство Срба, међу њима људи било којих хаплогрупа, јоште се људи зову Здравко, Живко, Дражко, Гојко, Радослав, Драгослав, Мирослав, Вукан, Драган, Радаш, Цвијета, Злата, Стана, Добрица и слично, јоште говоре својим језиком, јоште приме у биједан дом и Цигана и Швабу и једнако их угосте по доброти своје душе. Таковијем укупнијем багатством исконога словијенскога насљеђа и нарави не могу се похвалити ни једни други потомци Словијена осим некијех Бугара. Имају понеки понешто, али Срби у својем биту и сути далеко су пред свијем другијем, можда баш зато, јер су највише од свијех остали прости сељаци.
Благо је узети у жену неку из далека, била она од Арбанаса, Влаха, Њемаца, Балта, Хвена, Турака, Грка те исто тако пријати брата човјека који тражи бити примљен, но ја говорим о том, да из запостављења својих родних преданих обичаја одбачења својега бита слиједи само пропаст и цјепкање — чим си лак плијен за душманско "завади и владај".

Сложио бих се да смо ми "најбољи" Словени од свих Словена (у сваком смислу), али ово везивање свих позитивних особина само за Словене (на тај начин ниподаштавање свих других), нисам сигуран да је баш на месту. ;) Било је ваљда и неких несловенских утицаја међ Србима кроз векове који су, мање, или више, утицали на формирање Срба таквих какви су данас. Такође, кроз изворе Срби/Словени и нису описивани баш увек као тако благи и питоми. Мало више објективности треба имати у свему.

Иако нисам изучавао како су на формирање модерних Срба утицале неке ствари (углавном сви нагађамо овде, или износимо неко мишљење), верујем да је и религија имала велики уитцај на неке особине Срба касније. Надам се да је више утицала на формирање оних добрих. Имамо пример суседа Хрвата, који су такође Словени, такође хришћани, али нису православци и нису се баш показали словенски-благонаклоно кроз векове. ;)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #175 послато: Јун 17, 2019, 10:32:07 поподне »
 Лепо да пожели да постане Србин и ко није...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #176 послато: Јун 17, 2019, 11:06:13 поподне »
Лепо да пожели да постане Србин и ко није...

Добро, можда смо мало претерали са величањем Срба. :) Некако ми од свих Словена најпозитивније делују Руси, мада и они имају својих мана, свакако.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #177 послато: Јун 17, 2019, 11:21:17 поподне »
Можда може да се отвори и тема "карактеристике словенских народа", па би могло да се дискутује о специфичностима унутар словенског корпуса...Руси имају једну црту оне дечје "наивности" и али и срчаности...Што се Срба тиче, на једном блогу који описује карактеристике нација, у "екстровертну" групу спада Балкан уопштено, па и Срби, али исто тако спадамо и у интуитивне...(блог је везан за онај "јунгов тест личности" и прављена је нека подела међу државама у складу са психолошким профилом који доминирају у одређеним државама, на нивоу тих држава, па је обрађена подела на државе где доминира "екстровертност", "интровертност", "интуитивност" итд...мени је лично погодовала Словачка за студије, а она је сврстана у тзв."интровертне" државе, па можда није чудо што сам се тамо осећао "свој на своме" обзиром да сам и сам тај тип личности)...Срби, а и остали јужнословенски народи, спадају у најекстровертнији део Словена
« Последња измена: Јун 17, 2019, 11:24:15 поподне ДушанВучко »

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1674
  • I-A1328
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #178 послато: Јун 18, 2019, 12:29:17 пре подне »
...ово везивање свих позитивних особина само за Словене (на тај начин ниподаштавање свих других), нисам сигуран да је баш на месту. ;) Било је ваљда и неких несловенских утицаја међ Србима кроз векове...

...верујем да је и религија имала велики уитцај на неке особине Срба касније. Надам се да је више утицала на формирање оних добрих. Имамо пример суседа Хрвата. ;)

Казао сам добра својства која су Срби као словијенски народ наслиједили од својих предака. А ако су неки од њих пали у блуд, то тврдо није из словијенских начела, но из заборава истих.


Цитат
Славяне обладают меньшими способностями завершать дело и утверждать его, обладают меньшей силой воли, зато им свойственна склонность к высокой справедливости и общему миролюбию, к приветливости и искренности. Все эти черты отличают славянский характер от германского

    — Любор Нидерле, Славянские древности



Цитат
Ovi kršteni Hrvati neće da ratuju protiv tuđih zemalja, izvan granica svoje zemlje, jer su primili neku vrstu proročanskog odgovora i zapovijedi od rimskog Pape, koji je u vreme Iraklija, cara Bizantinaca, poslao svećenike i njih pokrstio. To je zato što su poslije krštenja Hrvati napravili jedan ugovor, potvrđen njihovim vlastitim rukama i čvrstim obećanjem, i jamstvom u ime svetoga Petra apostola, da oni nikada neće poći protiv neke strane zemlje i s njom ratovati, nego će radije živjeti u miru sa svima koji su voljni jednako tako postupati, i oni su od istog rimskog pape primili blagoslov za taj čin, a to je (poruka) ako bi bilo koji stranci pošli u rat protiv zemlje ovih istih Hrvata i nametnuli im rat, tad će moćni Bog ratovati za Hrvate i zaštititi ih, a Petar, Kristov učenik, dat će im pobjedu.

O vladanju carstvom, Porfirogenitos

но исто тако напоменуо сам словијенску неслогу, подложност завади са својим братом ради ситнице опјевану у Диоби браће Јакшића.

Гледајући чуда великога,
"Ђе дијеле браћа очевину,
"Јакшић Дмитар и Јакшић Богдане.
"Лијепо се браћа погодише,
"Очевину своју под'јелише:
"Дмитар узе земљу Каравлашку,
"Каравлашку и Карабогданску,
"И сав Банат до воде Дунава;
"Богдан узе Сријем земљу равну,
"Сријем земљу и равно Посавље,
"И Србију до Ужица града;
"Дмитар узе доњи крај од града
"И Небојшу на Дунаву кулу;
"Богдан узе горњи крај од града
"И Ружицу цркву насред града.
"О мало се браћа завадише,
"Да око шта, веће ни око шта:

"Око врана коња и сокола:
"Дмитар иште коња старјешинство,
"Врана коња и сива сокола,
"Богдан њему не да ни једнога.
"Кад у јутру јутро освануло,
"Дмитар узја вранца великога,
"И он узе сивога сокола,
"Пак полази у лов у планину,
"А дозива љубу Анђелију;
""Анђелија, моја вјерна љубо!
""Отруј мени мог брата Богдана;
""Ако ли га отровати нећеш,
""Не чекај ме у бијелу двору.""

Ове заваде нема ни у Грка, ни у Арбанаса, ни у Италијана, но је њима вазда familia света, али за Словијене од давнина говоре иностранци, и Ромеји и Њемци и Араби, да су били расцијепкани на племена и често несложни, а да су сложни ниједна војска би им не би могла одољети.

Пишући о Словијенима Полабља, Хелмолд каже, да им је гост тако свет, да када напуштају своју избу на неколике дане, они не закључавају врата и не знају што су катанци, но на стол обавезно оставе штогод, да ако ко зађе случајно не би остао гладан; а ако их затекне гост у оскудици, они замоле госта да сачека, па иду у сусједа просити или украсти да угосте госта, и тада им је крађа оправдана; надасве воле слободу и не дају се никим владати, а сва важна питања дружштва решавају на вијећању са својим вухвом или свештеником и једино њега слушају што им заповиједи. Он је био душа словијенскога бита, одлучивао о рату и миру и постављао и свргавао кнеза. И дан данас један свештеник у Херцеговини било у римокатолика, било православаца или муслимана, ужива толик утицај колик у Италији нема ни папа.

Цитат
Der Slawe liebte das Gastrecht, von dem selbst seine Feinde, die Christen, nicht ausgeschlossen waren. Verließ er auf mehrere Tage seine Hütte, so setzte er vorher Speise und Trank, wie die Natur sie erzeugte, zurecht, damit, wenn ein Fremder während seiner Abwesenheit seine Schwelle beträte, derselbe Nahrung fände. Hatte jedoch der Slawe, an dessen Tür ein Wanderer klopfte, nichts zu geben, so brachte er ihn zu seinem Nachbar, oder er erwartete die Nacht, und ging umher und — stahl. Solcher Diebstahl war erlaubt. Keiner durfte unerquickt seine Hütte verlassen. Ward ein Slawe überführt, die Gastfreundschaft vernachlässigt zu haben, so durfte ihm ein anderer die Hütte über dem Kopf anzünden. Daher konnten selbst christliche Priester und Mönche auf ihren Missionswanderungen es wagen, bei den Slawen um ein Obdach und Speise und Trank nachzusuchen. Der zweite Grundzug ihres Charakters war eine unbegrenzte Liebe für die Freiheit, sie duldeten keinen Herrn über sich. Alle Angelegenheiten wurden bei ihnen in Volks Versammlungen, bei den Altären ihrer Götzen, zur Sprache gebracht, wo es freilich nicht immer sehr friedlich hergegangen sein mag, denn gleich zeitige Schriftsteller bezeugen, dass die widersprechende Partei oft von der stärkeren durch Schläge zum Nachgeben gezwungen worden sei. Eine Macht aber erkannte der Slawe über sich, die seiner Priester. Sie waren die Seele des slawischen Volks, lenkten alle Angelegenheiten des Staates, sie entschieden über Krieg und Frieden, setzten Könige ein oder entfernten sie.

Quelle: http://www.lexikus.de/bibliothek/Die-Slawen-in-Norddeutschland-Geschichtliche-Skizze

Ово послушање према свештеницима остало је и до дан данас, само што су душмани, који нас презиру у страху од нас, искористивши словијенску покорност свештенству, послали нам свештенике, који ће сијати братомрзије међу Словијене, не ради философске свађе о filioque, него о том, кому ће проклетому љубцу вражијих скута припасти више пореза.


Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Јосиф из Трбушнице

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 225
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #179 послато: Јун 18, 2019, 07:39:20 пре подне »
Ваистину си ти, брате Слнце, последњи Мохиканац романтичког свесловијенства.  :)

Говориш о каквом словенском духовном супстрату - може стварно бити да је постојао, мада су Словени у та давна доба били састављени од хиљаду племена, која су опет постала од којекаквих других прото-оваквих и прото-онаквих... А ја га данас, тај супстрат, слабо видим... Српски видим, а словенски једва назирем.
Нису стари (путо)писци имали знања о свим Словенима, већ само о оним с којима су долазили у додир... А шта је свима могло бити заједничко, ко би то данас могао рећи?
Сам кажеш о неслози - а што би слога на овом свету уопште морала постојати, и то међу племенима, која немају широку свест? И није ли та неслога, и то још од древних времена, доказ да нисмо ни ми бољи од других?
Не знам ни да ли је то општесловенска особина да се слушају вълхви; нису нам баш душмани слали попове да нас деле - германски душмани су то користили као изговор за отимање, у свом духу, који и данас постоји; али неке смо ми и сами тражили. Није исто било на рубовима Германије и у Ромеји куд дођоше наши.
Уосталом, бар што се тиче Срба, ми смо у историју ушли тек тад, кад уђосмо у Ромеју; док смо били само Словени, стајали смо пред њеним вратима.