Траг - корисне књиге, сајтови > Карте

Етничке карте света

<< < (3/16) > >>

Свевлад:

--- Цитат: ДушанВучко  Фебруар 24, 2018, 04:06:14 пре подне ---Ја бих то ипак препустио стручњацима за презимена , тј. где се презимена завршавају на "ић" а где на "ов", где на "ски"...У Пољској имамо завршетке на "иц" и на "ски", то је више до језика...али тачно је да је у Белорусији добар део презимена на "ич", али не бих то повезивао са хаплогрупама...Сви ти наставци су словенског корена, тј. деминутив од патронима...Али дефинитивно изгледају мало другачије од Руса, и Белоруси и Украјинци, тамнији су...

--- Крај цитата ---

Наравно да не мислим да је то повезано, али ми је то била прва асоцијација кад сам видео да је I2a1b друга хаплогрупа по заступљености у Белорусији. То ми је једноставно само дошло у главу.
Украјинци имају више I2a1b од Белоруса, а код њих су презимена на ич много ређа него код Белоруса.

Што се тиче изгледа, знао сам одувек да су Украјинци у просеку виши и тамнији Руса. Али за Белорусе сам мислио да су или светлији или сличне пигментације као Руси, чак сам мислио да имају више балтидских типова од Руса, због географског положаја. Велико је изненађење за мене било кад сам видео да има Белоруса који изгледају малтене као Херцеговци.  :)

ДушанВучко:

--- Цитат: Свевлад  Фебруар 24, 2018, 04:12:39 пре подне ---Наравно да не мислим да је то повезано, али ми је то била прва асоцијација кад сам видео да је I2a1b друга хаплогрупа по заступљености у Белорусији. То ми је једноставно само дошло у главу.
Украјинци имају више I2a1b од Белоруса, а код њих су презимена на ич много ређа него код Белоруса.

Што се тиче изгледа, знао сам одувек да су Украјинци у просеку виши и тамнији Руса. Али за Белорусе сам мислио да су или светлији или сличне пигментације као Руси, чак сам мислио да имају више балтидских типова од Руса, због географског положаја. Велико је изненађење за мене било кад сам видео да има Белоруса који изгледају малтене као Херцеговци.  :)

--- Крај цитата ---
Да, зато бих ја избацио одредницу "динарик" :) Узели су процентуалну заступљеност као одредницу , тамо где је највећа, а не извориште

Свевлад:

--- Цитат: ДушанВучко  Фебруар 24, 2018, 04:16:11 пре подне ---Да, зато бих ја избацио одредницу "динарик" :)

--- Крај цитата ---

Који ти се назив чиним адекватнијим "Карпатик" или "Припјатик"?  ;D 

ДушанВучко:

--- Цитат: Свевлад  Фебруар 24, 2018, 04:18:23 пре подне ---Који ти се назив чиним адекватнијим "Карпатик" или "Припјатик"?  ;D

--- Крај цитата ---
"Карпатик" ми је опет регионално одређен...Пре бих "славик"  :) А "Припјатик" ми је боља одредница него "Карпатик" јер се везује за културу а не за регију...Мада "Славик" ми је нешто још општије него ова два појма

Свевлад:

--- Цитат: ДушанВучко  Фебруар 24, 2018, 04:22:58 пре подне ---"Карпатик" ми је опет регионално одређен...Пре бих "славик"  :) А "Припјатик" ми је боља одредница него "Карпатик" јер се везује за културу а не за регију...Мада "Славик" ми је нешто још општије него ова два појма

--- Крај цитата ---

То је ОК, али ми се чини да се "Динарик" полако али сигурно претвара у "Бастарник" (а не у "Славик").  :)

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију