Порекло становништва > БиХ - Република Српска

Средње Поуње у Босанској Крајини - порекло становништва

<< < (23/29) > >>

Небојша:

--- Цитат: Небојша  Април 13, 2017, 08:46:32 поподне ---"Гак-Гаковић прозвани су што им је некакав далеки предак био црн као птица "гак". То је најстарија поповска лоза у Босанској Крајини, а по досељавању спадају у најстарије досељенике у Поуње. У њиховој је породици било много свештеника. Тако је по породичној традицији данашњи прота Марко Гаковић у Крупи 18 свештеника са оца на сина. Порекло им је из Далмације, од Обровца. Звали су се Бабићи и славе Св. Николу. По некима једно су са Радаковићима и Рајлићима, који имају исту славу. Предак који се доселио био је свештеник. Традиција породична води надаље до неког попа Јове Гака, кога су због танка гласа звали ,, поп челица ,,. Како је тај поп челица попово за четовања Стојана Јанковића, то би време досељавања било по прилици пре 200-250 г. Прво је кућа тих Гакова била на Коси, која се сада зове Попово Станиште и припада насељу Благојевица. Како је капетан-бег Церић из Новог саградио кулу за време Лаудона Рата у Рујишкој близу куће Гакове, па су их пролазници а особито Турци узнемиравали, саселе одатле у шуму, на терасицу речице Војскове. На старом кућишту ,, кућерини ,, остане стан и благо, због чега се и сада зове Попово Станиште."
--- Крај цитата ---

На 23andMe постоји резултат Тепаваца, E-V13. Презиме је доста ретко па може лако бити реч о Крајишницима. Тепавци из Поуња су наводно један одгранак Гаковића. Њихова веза није сасвим поуздана, пошто се помиње да је удовица са сином из рода Гаковића прешла у Тепавце, па су потомци њихови преузели очухово презиме (Тепавац).

Тепавци (5 кућа), славе Никољдан, са Кордуна. У њих је привела мати једног Гака, па се прозову по очуху Тепавци (3 куће).
https://www.poreklo.rs/2012/12/16/poreklo-prezimena-selo-glinica-vel-kladu%c5%a1a-bos-krajina/

drajver:
Наиђох на интернету један лијеп снимак унске пруге из 1976. године у дјелу од Бихаћа до Мартин Брода. Негдје на средини снимка је и поглед на Штрбачки бук из воза. Унска пруга се након рата више не користи. Пролази кроз средину Крајине и спаја сва крајишка подручја: Далмацију, Лику, Кордун, Банију и Босанску крајину.

https://www.youtube.com/v/1PDtKszO2NQ

Vlax:
Унска пруга данас има велики туристички потенцијал, али с обзиром на то да више пута пресеца границу (и то сада Шенгенске зоне) сумњам да ће икада бити искоришћен.

Не знам колико је познато да је крајем 60-их  и почетком 70-их постојао пројекат републичких власти СР Хрватске да се паралелно с пругом, дуж горњег тока Уне изгради ауто-пут Загреб - Сплит, преко Кладуше, Бихаћа и Книна. И данас се могу видети трагови радова на том пројекту који су почели у околини Тишковца и Личке Калдрме. Од пројекта се одустало након смене маспоковаца, а неизграђени пут је у народу остао запамћен као Савкин ауто-пут.

drajver:
Неколико јучерашњих снимака са Грмеча. Снијега нема, право прољеће. Локација: Сувајско међугорје, више Јерковића кућа.







Иначе у Суваји тренутно живи још свега неколико породица, заправо старачких домаћинстава, којих је сваке године све мање (стандардна прича). Дјеце стално насељене у селу одавно нема.

Ипак, рекоше ми да се скоро у селу родило једно дијете, али не у српском домаћинству, већ у њемачкој породици која се доселила у Сувају у прошлој години. Досељавање њемачких породица у Сувају, а како сам чуо у још нека босанскокрајишка мјеста у почетку је личило на fakenews. У Суваји их тренутно има неколико, купили су српска имања и стално се населили. Када сам чуо прије неког времена да се неки Нијемци распитују за куповину кућа, био сам убијеђен да се ради о неким вехабијама који се издају за Нијемце, али изгледа да се не ради о томе. Ово су својеврсне избјеглице из Европске уније, а као разлог исељавања наводе присилну вакцинацију и лудило за вријеме епидемије корона вируса. Могуће је да се ради и о некој вјерској скупини, видим да неко у коментарима наводи да се ради о баптистима. Долазе из Wolfsburga гдје постоји тај неки баптистички центар, па је могуће да је и то тачно.

Засад нема неких проблема са оно мало преосталих локалних Срба, бар како чујем. Комуницирају углавном преко Google преводиоца.

Релативно недавно је о овој чудној миграцији био објављен и чланак https://www.klix.ba/vijesti/bih/svi-zele-u-njemacku-a-mi-smo-kod-bosanske-krupe-pronasli-nijemce-koji-su-doselili-u-bih/210911098

Апсурд јесте да на једном малом простору (унско-сански кантон) имате масу миграната из свих могућих азијских и афричких земаља који на граници покушавају прећи у ЕУ и ове Нијемце који су из исте ЕУ побјегли.

Gorance:
  Можда је реч о Немцима пензионерима. Наиме, пре неку годину сам чуо да немачки пензионери масовно купују куће и имања по Бугарској због јефтинијег живота, пореза и сл. Додуше, Бугарска је у ЕУ.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију