Аутор Тема: Село Дучина - Пантелићи-Ђокићи  (Прочитано 943 пута)

Ван мреже NatalijaDjokic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Село Дучина - Пантелићи-Ђокићи
« послато: Април 05, 2021, 10:16:41 поподне »
Поштовани,
Занима ме да ли неко има информације о пореклу презимена Пантелић.
По сеоским записима, Ђорђе Пантелић наводно се из околине Тулежа (општина Аранђеловац) доселио у село Дучина (општина Сопот) половином 19. века. Једна генерација носила је по Ђорђу презиме Ђорђевић, касније Ђокић, презиме које ми данас носимо. Славимо Ђурђевдан. Унапред хвала

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Село Дучина - Пантелићи-Ђокићи
« Одговор #1 послато: Април 05, 2021, 10:26:13 поподне »
Према хроници села Дучина (Сопот, 2001, стр. 132-133), аутора Милоја М. Радојевића, није познато које је старије порекло Ђокића.




Ово стоји у књизи.

Генетичка анализа Y-хромозома неког од Ђокића би вероватно помогла у одгонетању њиховог даљег порекла.

Ми у Српском ДНК пројекту имамо пар тестираних Ђукића, али нажалост ниједног с том славом, и с Дучином као местом порекла.

https://dnk.poreklo.rs/Pregled-lica



Ван мреже NatalijaDjokic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Село Дучина - Пантелићи-Ђокићи
« Одговор #2 послато: Април 05, 2021, 10:32:21 поподне »
Ово се уклапа у нешто што смо имали записано, неке детаље нисам знала. Свакако, пуно хвала!

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Село Дучина - Пантелићи-Ђокићи
« Одговор #3 послато: Април 05, 2021, 10:40:21 поподне »
Ово се уклапа у нешто што смо имали записано, неке детаље нисам знала. Свакако, пуно хвала!

Драго ми је да су ови исечци послужили неком новом сазнању. Можда бисте требали набавити ту књигу. Помињу се Пантелићи-Ђокићи на још неким местима, иако је ово главни део о њима. Помени из различитих пописа су и овде побројани.



Ван мреже NatalijaDjokic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Село Дучина - Пантелићи-Ђокићи
« Одговор #4 послато: Април 05, 2021, 10:45:29 поподне »
Покушаћу да пронађем књигу, до сада смо пронашли нешто само у књизи Б.Дробњаковића Космај, али опет без неких већих сазнања.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Село Дучина - Пантелићи-Ђокићи
« Одговор #5 послато: Април 05, 2021, 10:51:52 поподне »
Покушаћу да пронађем књигу, до сада смо пронашли нешто само у књизи Б.Дробњаковића Космај, али опет без неких већих сазнања.

Како се помињу Пантелићи-Ђокићи у књизи о Космају? Управо гледам, али не могу да их нађем поменуте у Дучини.



Ван мреже NatalijaDjokic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Село Дучина - Пантелићи-Ђокићи
« Одговор #6 послато: Април 05, 2021, 10:58:46 поподне »
Моја грешка, мора да је нека друга литература била у питању. Имам само исечак па сам прегледала. Свакако ништа више од овога није било могуће пронаћи.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Село Дучина - Пантелићи-Ђокићи
« Одговор #7 послато: Април 05, 2021, 11:08:46 поподне »
Моја грешка, мора да је нека друга литература била у питању. Имам само исечак па сам прегледала. Свакако ништа више од овога није било могуће пронаћи.

Ту су вероватно исцрпљене све могућности истраживања порекла класичним путем. Наравно, увек остаје могућност да се нешто о пореклу може сазнати из објављене или необјављене грађе о том крају, али то не знамо и за такво истраживање требало би уложити много труда. У овом случају, заиста је можда најбољи први следећи корак да тестирате неког мушког припадника рода Пантелића-Ђокића, и на основу тога утврдите правац њиховог досељавања у Дучину. Вероватно би се на основу резултата могло сазнати и с којим сте још родовима из вашег краја повезани по мушкој линији.



Ван мреже NatalijaDjokic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Село Дучина - Пантелићи-Ђокићи
« Одговор #8 послато: Април 05, 2021, 11:13:53 поподне »
Поменута је Херцеговина пре наводног боравка у Тулежима, али то је само нешто усмено. Тата свакако има у плану ово тестирање, можда сада мало убрзамо. Још једном пуно хвала.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Село Дучина - Пантелићи-Ђокићи
« Одговор #9 послато: Април 05, 2021, 11:20:44 поподне »
Поменута је Херцеговина пре наводног боравка у Тулежима, али то је само нешто усмено. Тата свакако има у плану ово тестирање, можда сада мало убрзамо. Још једном пуно хвала.

Тим интересантније, јер је за очекивати да ћете имати поклапање.

Нема на чему. 👍