Аутор Тема: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон  (Прочитано 54574 пута)

Ван мреже stevanovicd

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 42
Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« послато: Април 16, 2014, 02:14:32 поподне »
Постована господо,

Хтео бих да опишем проблеме са којима сам се сусрео при слању узорака у FTDNA-Хјустон:

- Кад поручите материјал за тестирање ,чекате око две недеље да вам буде испоручен
-Материјал са узорцима путује до Хјустона око две недеље
-Резултат се чека око два месеца од момента кад је регистрован у FTDNA

   Све ово би било Ок да нисам имао проблема на пријему пошиљке у пошти.
Кад покажете службенику у пошти шта шаљете он тражи мишљење цариника а цариник каже да  овакав тип пошиљке може послати само правно лице !! :o
С обзиром да је моја радозналост много јача од њихове бирократије успео сам да пошаљем два узорка од пријатеља и очекујем резултате половином маја.
   Пре три дана уз велике напоре успео сам да пошаљем узорак на 67 маркера , за себе,  заиста уз дугачко убеђивање . Мислим да ми је највише у томе помогла моја пилотска униформа  ;).
   Мислим да следећи пут сигурно неће прихватити моју или било чију пошиљку ове врсте зато молим Синишу , Млађу ...да се изнађе начина како да заобиђемо овакве непријатности.

Позз
Драган

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #1 послато: Април 16, 2014, 02:30:57 поподне »
Постована господо,

Хтео бих да опишем проблеме са којима сам се сусрео при слању узорака у FTDNA-Хјустон:

- Кад поручите материјал за тестирање ,чекате око две недеље да вам буде испоручен
-Материјал са узорцима путује до Хјустона око две недеље
-Резултат се чека око два месеца од момента кад је регистрован у FTDNA

   Све ово би било Ок да нисам имао проблема на пријему пошиљке у пошти.
Кад покажете службенику у пошти шта шаљете он тражи мишљење цариника а цариник каже да  овакав тип пошиљке може послати само правно лице !! :o
С обзиром да је моја радозналост много јача од њихове бирократије успео сам да пошаљем два узорка од пријатеља и очекујем резултате половином маја.
   Пре три дана уз велике напоре успео сам да пошаљем узорак на 67 маркера , за себе,  заиста уз дугачко убеђивање . Мислим да ми је највише у томе помогла моја пилотска униформа  ;).
   Мислим да следећи пут сигурно неће прихватити моју или било чију пошиљку ове врсте зато молим Синишу , Млађу ...да се изнађе начина како да заобиђемо овакве непријатности.

Позз
Драган

Драгане,

многи су имали проблема приликом слања пошиљки, али тешко да ми ту шта можемо учинити.
Вјероватно законом уопште није у србији обрађено слање оваквих пошиљки и онда се све сведе на произвољна тумачења службеника.
Најбоље би било приликом слања не спомињати днк, већ рећи да се шаље прибор за нешто.
Ја сам имао среће кад сам слао, само зато, сигуран сам, што службеница у пошти кад сам јој рекао да шаљем днк није ни знала шта је днк, можда је мислила да је то нека врста ексера или сл, а није хтјела даље да се распитује.

Мислим да се тако малим лукавством може послати.

Али опет све зависи од случаја до случаја.

Ван мреже rajo

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 148
  • E-BY14160
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #2 послато: Април 16, 2014, 04:27:59 поподне »
Moja iskustva su da sve mnogo lakse prodje u manjim mestima.
Ja sam do sada organizovao slanje 8 uzoraka.
Iz Novog Pazara, Kragujevca, Panceva, Kosovske Mitrovice... otislo je bez problema.
U Beogradu sam prvi put probao iz jedne manje poste, upravnica podste mi je preko bureka rekla da ne smeju da prime, morao sam da idem na carinsku postu.
Tako da iz Beograda idem pravo na carinsku postu, da ne gubim vreme, Tamo je do sada uvek bilo da prvo idem kod carinika. Prvi put kazu moze, stavi u veci koverat. Drugi i treci put isto tako. Poslednji put prvo kazu "samo pravno lice", onda nakon manjeg objasnjenja "stavi u kutiju".
Mislim da je najjednostavnije ipak reci (to planiram za ubuduce) da je u pitanju uzorak pljuvacke za nekakve zdravstvene analize. Ne pominjati DNK, jer onda oni odmah pomisle na test ocinstva, zato se i hvataju za  "pravno lice". Takodje planiram da narednih puta sa sobom nosim odstampan rodoslov i da ih udavim sa porodicnom istorijom :-)

Ван мреже stevanovicd

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 42
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #3 послато: Април 16, 2014, 08:08:57 поподне »
Мислим да ћемо се и даље довијати на овај или онај начин. Добро је што смо поделили наша искуства :D
Синиша имам лепу вест за вас, једног од ваших ``рођака`` Шаренца сам тестирао и очекујем резултате средином маја.

Позз
Драган

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #4 послато: Април 16, 2014, 09:07:37 поподне »
Я нѣсам имао невоља са слањем узорака. Найбоље йе одабрати мању пошту, они обично не питайу шта йе. Ако досађуйу са причом како се то не може слати, найбоље йе онда отићи до друге мање поште.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #5 послато: Април 17, 2014, 10:15:35 пре подне »
Мислим да ћемо се и даље довијати на овај или онај начин. Добро је што смо поделили наша искуства :D
Синиша имам лепу вест за вас, једног од ваших ``рођака`` Шаренца сам тестирао и очекујем резултате средином маја.

Позз
Драган

Драгане, да, лијепа вијест. Коначно ће се и видјети да ли смо заиста "рођаци". Резултат Шаренаца биће интересантан и због везе са великим бројем херцеговачких породица које славе Лазареву суботу: Бабићи, Зимоњићи, Давидовићи, Жерајићи и др.

Ван мреже rajo

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 148
  • E-BY14160
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #6 послато: Септембар 11, 2014, 09:52:19 поподне »
Я нѣсам имао невоља са слањем узорака. Найбоље йе одабрати мању пошту, они обично не питайу шта йе. Ако досађуйу са причом како се то не може слати, найбоље йе онда отићи до друге мање поште.

Најсвежије искуство из мање поште у Београду.
- Шта је ово?
- Брис грла
- То мора преко царине
- >:(

И онда девојка вади из ормара формулар царинске декларације, на шта ми се лице развукло у осмех. Наиме, на лицу места се попуњава царинска декларација, опис "Брис уста за потребе утврђивања хаплогрупе (родослов)", комада 2. Поштарина око 270 динара, и крај.
Да ли су то променили процедуре не знам, за мене најбитније је да нема, изгледа, више замлаћивања у царинској пошти. ;D
И да, праћење пошиљке каже да је у року од два дана пошиљка прошла царину и на путу је за Хјустон

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #7 послато: Октобар 16, 2014, 08:12:57 поподне »
Ја сам данас послао прибор за узимање букалног бриса из једне веће београдске поште без икаквих проблема. Бочице су биле у прозирној фолији, како се по прописаним правилима, требају вратити у Хјустон. Нисам морао да попуњавам ни царинску декларацију.



Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #8 послато: Октобар 16, 2014, 11:12:36 поподне »
Ја сам данас послао прибор за узимање букалног бриса из једне веће београдске поште без икаквих проблема. Бочице су биле у прозирној фолији, како се по прописаним правилима, требају вратити у Хјустон. Нисам морао да попуњавам ни царинску декларацију.

Одлично Amicus. Чекамо резултате сад. Колико се сећам, Дугиће смо повезали са Дробњацима, или евентуално Малешевцима. Слава је Ђурђевдан.

У сваком случају типујем на I2a, или I1. Не би било лоше да организујемо кладионицу Порекло.рс, када су рез. генетског тестирања у питању. :)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #9 послато: Октобар 17, 2014, 02:54:18 поподне »
Одлично Amicus. Чекамо резултате сад. Колико се сећам, Дугиће смо повезали са Дробњацима, или евентуално Малешевцима. Слава је Ђурђевдан.

У сваком случају типујем на I2a, или I1. Не би било лоше да организујемо кладионицу Порекло.рс, када су рез. генетског тестирања у питању. :)

Моји Дугићи су Ђурђевштаци, али бивши Игњатијевштаци. Конкретних доказа да су Малешевци нема, али доста посредних указује да јесу, па због тога дајем благу предност Малешевцима. Ако би се то потврдило, имали бисмо већ неколико људи са теоријом о Малешевцима, а чији се резултати подударају.

Да, не би било лоше организовати неко предвиђалиште, где би се могле изнети претпоставке о чекајућим резултатима, засноване на претходном истраживању у оквиру класичне генеалогије. То да нам убије време док чекамо. ;)



Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #10 послато: Октобар 17, 2014, 03:30:38 поподне »
Моји Дугићи су Ђурђевштаци, али бивши Игњатијевштаци. Конкретних доказа да су Малешевци нема, али доста посредних указује да јесу, па због тога дајем благу предност Малешевцима. Ако би се то потврдило, имали бисмо већ неколико људи са теоријом о Малешевцима, а чији се резултати подударају.

Да, не би било лоше организовати неко предвиђалиште, где би се могле изнети претпоставке о чекајућим резултатима, засноване на претходном истраживању у оквиру класичне генеалогије. То да нам убије време док чекамо. ;)

Ћустићи из Осиње код Модриче су тестирани као I2a Din S, а славе св. Игњатија. Тако да се ја кладим на I2a Din S. Колики је улог?  :)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #11 послато: Октобар 17, 2014, 03:50:08 поподне »
Ћустићи из Осиње код Модриче су тестирани као I2a Din S, а славе св. Игњатија. Тако да се ја кладим на I2a Din S. Колики је улог?  :)

Квота на I2a је за сада 1,05. Неће се пуно зарадити, осим ако се не појави јака конкуренција. :)

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #12 послато: Октобар 17, 2014, 04:54:04 поподне »
Нека буде R1a! :)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #13 послато: Октобар 17, 2014, 05:08:37 поподне »
Ево ја ћу да кажем I1. Да оставимо и Дробњаке у игри. Не треба заборавити помен презимена Дугић у овом племену 1877. године. А и слава је "дробњачка", можда су је из неког разлога вратили.

Мале су шансе, али што би рекао Del Boy: "He Who Dares, Wins!" :)

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #14 послато: Октобар 17, 2014, 05:19:49 поподне »
Нека буде R1a! :)

Петре, на коју мислиш? М458 или Z280? Можда мало изнеђења са Z92?  ;D
Икавац

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #15 послато: Октобар 17, 2014, 06:07:55 поподне »
Петре, на коју мислиш? М458 или Z280? Можда мало изнеђења са Z92?  ;D
Било која, само анти-I2a. ;)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #16 послато: Октобар 17, 2014, 06:44:42 поподне »
Ћустићи из Осиње код Модриче су тестирани као I2a Din S, а славе св. Игњатија. Тако да се ја кладим на I2a Din S. Колики је улог? :)

Има их још двојица тестираних, један наш (такође Игњатијевштак) и један Американац, који би се могли прикључити Ћустићу. Обојица су тестирани у FTDNA на 37 маркера. Имам ту негде записане и њихове резултате.



Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #17 послато: Октобар 17, 2014, 06:52:45 поподне »
Из околине Осиње је српски глумац Слободан Ћустић. Сва је прилика I2a:



Треба убацити те нове резултате у днк пројекат.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #18 послато: Октобар 17, 2014, 07:51:23 поподне »
Американац је Clauder, а ово су његови резултати:

13 24 15 11 14-15 11 13 13 13 11 30 18 8-10 11 11 25 15 19 31 12-14-15-15 10 10 21-21 15 12 17 18 34-35 11 10 11 8 15-15 7 11 10 8 12 9 12 22-23 16 10 12 12 12 7 10 31 21 14 14 10 13 11 11 12 9

Не знам да ли сам ја погрешио или се он у међувремену додатно тестирао, углавном уместо на 37 имамо га тестираног на 67 маркера.

Што се тиче овог нашег човека, нисам успео да сазнам како се презива, знам само да су његови некада славили Игњатијевдан, и да је пореклом из једног места са Требаве (и да се његово породично предање о даљој прошлости више-мање подудара са мојим). Ово су његови резултати:

13 24 15 11 14-15 11 13 13 13 11 30 18 8-10 11 11 25 15 19 31 12-14-15-15 11 10 21-21 15 12 17 19 35-37 11 10



Аксић

  • Гост
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #19 послато: Октобар 20, 2014, 04:52:07 пре подне »
Моји Дугићи су Ђурђевштаци, али бивши Игњатијевштаци. Конкретних доказа да су Малешевци нема, али доста посредних указује да јесу, па због тога дајем благу предност Малешевцима. Ако би се то потврдило, имали бисмо већ неколико људи са теоријом о Малешевцима, а чији се резултати подударају.

Да, не би било лоше организовати неко предвиђалиште, где би се могле изнети претпоставке о чекајућим резултатима, засноване на претходном истраживању у оквиру класичне генеалогије. То да нам убије време док чекамо. ;)

Добро ће да се начекаш ако си баксуз као што сам ја! Ја немам више стрпљења за чекање. Ове седмице биће осма недеља од како су они примили мој узорак у лабараторији и још увек нема никаквог одговора са њиховог сајта. Ја сам прошле недеље замолио пријатеља из Америке да их позове он је то учинио и пријатељу су рекли да су моји маркери од 1 до 12 готови, а да им треба још 7 до 14 дана да ураде остале маркере од 13 до 25. Онда сам одлучио да им пошаљем имејл на: [email protected] пријатељ ми је рекао напиши им следеће: Hi, I would like to know when my dna 25 marker test will be completed? Ostavio sam podatke ime, prezime, adresu kit brojа i u roku od 48 sati dobio sam njihov odgovor:

Aiting Results button, Have a great day, Morgan T. Support Supervisor Data Assurance.  Одговорио ми је да још чекају на резултате и као свако добро ми је пожелео.

Ја се надам да ћу наредних дана добити прве резултате на 12 маркера, ове седмице истиче и задња осма недеља од како су мој узорак примили у лабараторији или ће ми у једно стићи исход на 25 маркера. Не буде ли ми ништа стигло ове седмице, не остаје ми ништа више, него да им извршим притисак и да их затрпам порукама и да замолим пријатеља да их још једном позове и да их пита због чега одугловаче.

Да сам радио надограђивање имао би разумевања и не би се бунио, чекао би шест месеци па и више ако би требало. Мене иритира и страшно нервира њихова неправда, неком стижу резултати на 12 маркера у року од три недеља до месец дана од како приме узорак у лабораторији, или неком су резултати на 37 маркера готови за свега месец ипо, а ја чекам на пишњивих 25 маркера два месеца и још увек нема одоговора ни за првих 12 маркера.