Траг - корисне књиге, сајтови > Сајтови

Базе гусларских пјесама

(1/1)

Синиша Јерковић:
Веома добра база епске поезије

http://guslarskepesme.com/

И још један одличан сајт који обрађује локације и градове споменуте у епској поезији

http://mirjanadetelic.com/leksikon/gradovi/gradout.php?slovo=V

Синиша Јерковић:
Скоро сам налетио на једном хрватском форуму тему о гуслању код Хрвата. Један од учесника подијелио је на форуму неке гусларске пјесме које је чуо од своје баке. Изабрао сам оне најупечатљивије, ево шта је написао. Колико сам схватио ради се о католицима из дубровачког залеђа:

"Ovo su neke epske pjesme koje je moja baba (r. 1929.) u šestogodišnjoj osnovnoj školi (1937.-1942.) naučila napamet.

DUŠAN CAR SILNI

U ponoća jednog doba Dušan car se riješi groba strese sebe prah umrli i poprimi duh svoj vrli i doziva k sebi vilu posestrinu negda milu posestrino mila moja nemam mira ni pokoja željan sam ti živjet opet na prijesto svoj se popet. Kažider mi što je moje što od carstva propalo je. Razumije ga posestrina za desnu ga ruku uze i obiđe raku s njime pa mu veli pobratime negda mili obišli smo carstvo tvoje a ostalo propalo je. Kad to začu car Dušane od žalosti u grob pane nit ga želja više sjeti da bi htio oživjeti.

SVETI SAVA

Sava nam je ruža izabrana od koljena Nemanjić Stjepana slovenskoga kralja i cesara kruna, dika, poštenje i slava. Pustinjaka kreposti vojvoda koji počne ljubiti Gospoda malo dijete od malo godina pokazuje pokorno znamenje tlači biser i drago kamenje. Svlači Sava sa zlatom haljine kaluđerske oblači mantije i ostavlja starca babu svoga rad ljubavi Boga velikoga i on bježi u luge zelene neka njemu bijelo lice vene. Zemlja Savi prostirač bijaše a vedrim se nebom pokrivaše Boga moli nikad ne prestaje svome tijelu pokoja ne daje. Raduje se tiha sveta gora na dogledu plavetnoga mora gledajući Savu pokornika Nemanjića Božjeg svećenika koji svoje tijelo predilpaše i žestoke pokore činjaše svetac Božji od Kalcidonije, Palestine i od Sidonije ogledalo misnika i đaka slava dika svetih pustinjaka. Al prokleti nevjernici Turci smamiše se gore nego vuci svetogrđe teško učiniše sveto tijelo u vatru baciše. Svetac Božji u vatri se vari ali zato ništa i ne mari muku podnije propovijedajući neznabošce Bogu okrećući. Antanarig kralj nevjerni biše kada teško Savu izmučiše...

KRALJEVIĆ MARKO

Uranio Kraljeviću Marko prije zore i bijela dana uranio u neđelju svetu nit se umio ni Bogu molio ni svetu crkvu pohodio neg otišo u lov u planinu. Da bi dobra lova ulovio ili srnu ili bijelu košutu a kad je bio visu na planini njemu oganj vatra gori nešto Marku iz te vatre viče oj junače Kraljeviću Marko izbavi me iz vatre ognjene na to Marko srca junačkoga od bedrice sablju otpasao i turi je u vatru ognjenu a iz vatre zmija izlazila uza sablju Kraljevića Marka. Ne će zmija uz zelenu travu već se mota Marku oko pasa kako ga je lako pritisnula gotov mu je srce iščupala. Viče Marko iza svega glasa pa dozivlje vjernu ljubu svoju ljubo moja ako Boga znadeš kako me je zmija pritisnula gotov mi je srce iščupala. Klekne ljuba na gola koljena vruće moli Boga po zakonu odmota se zmija šarovita i odlazi u zelenu travu. Iz travice Marku progovara ja nijesam zmija šarovita neg ja jesam nedjeljica mlada ti si jutros rano uranio nisi se umio ni Boga molio niti svetu crkvu pohodio. Znaš junače Kraljeviću Marko da ti ne bi tvoje vjerne ljube ja bih tebe danas pritisnula ne bi više kršio neđelje hodajući gorom bez molitve."

Зачудо, нити једне о краљу Томиславу, или Трпимиру бар... :)


Навигација

[0] Индекс порука

Иди на пуну верзију