Аутор Тема: Морачки поменик  (Прочитано 3860 пута)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Морачки поменик
« Одговор #20 послато: Јул 12, 2019, 04:48:44 пре подне »
Кад смо код Ђурђелине, занимљиво је да се данашње име "Ђорђе" сачувало у женском роду у изворном облику "Ђурђа" (од имена "Ђурађ") , али не користи се "Ђорђа" ...не знам од када се почело користити "Георгије" од кога је и настало данашње "Ђорђе" (вероватно од тог времена датира и "Георгина", с тим што је "Ђурђа" опстало за разлику од "Ђурађ")...женски род тог имена је опстао у ранијем облику, за разлику од мушког (ту се десио у неком периоду "пресек" па смо "Ђурађа" почели да зовемо "Ђорђе", и остао је изворни назив "Ђурђевдан", а светац је вероватно касније "постао" "Св. Ђорђе")
« Последња измена: Јул 12, 2019, 04:56:32 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Јосиф из Трбушнице

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 225
Одг: Морачки поменик
« Одговор #21 послато: Јул 12, 2019, 07:22:32 пре подне »
Некако ми по логици ствари не иде да је Ђурађ најранији српски облик. Ако је то име настало посрбљивањем од грч. календарског Георгије, које смо ми, због грчког умекшавања, тј. померања изговора гласа "г" од задњег према предњем непцу, доживљавали као "ђ", онда је то у српском морало најпре бити Ђеорђије (како и налазимо по појединим документима), па Ђорђије (име још увек присутно), па онда скраћено Ђорђе.
Не знам како је дошло до тога да се појави вокал "у" код народне варијанте Ђурађ/Ђурђе. Она је заиста средњовековног порекла. Име се данас ретко среће у употреби, а остао је хипокористик Ђура. Аналогно томе на западу је код нас постало Јурај. А код Руса Јуриј. Ето доказа колико и сродни народи различито чују туђе гласове.
Можда је тако у ствари и код нас било, пошто смо и ми Срби "скрпљени" од словенског и старобалканског елемента. Можда је у томе кључ - да су различита племена у давнини, која нису имала у почетку генетских веза, просто различито доживљавала неке гласове, па се то сачувало у ономатолошкој традицији.

Ван мреже отацИванДелић

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 38
Одг: Морачки поменик
« Одговор #22 послато: Децембар 27, 2019, 06:49:17 поподне »
Помаже Бог!

Недавно је на овој теми говорено о старим словенским словима, посебно о слову "јус" како су га назвали. Реч је о слову у како је тада писано, дакле никако јат. Обично у.

Свештеник Иван Б. Делић