Вјера и култура Срба > Културно наслеђе

Словенски идентитет код Срба

<< < (3/45) > >>

Гвер:
Мислим да је сазнање о пореклу по мушкој линији итекако важно у једном дубљем аспекту. Па Свето Писмо има читаве родослове по мушкој линији. Адам односно сваки отац има Богом дани ауторитет давања имена својој деци. Мушка линија је једна од најбитнијих димензија у којој свако проналази праизвор живота и савремена сазнања о хаплогрупама су само модерна манифестација ове традиције.
Националности, односно данашње грађанство и културе су променљиве форме, на жалост често злоупотребљене. Стварање националних држава је и довело до најкрвавијих ратова. Имају националности и позитивних особина, свакако. Нисам ја за повратак родовским заједницама или слично.
Али, док су наши преци знали ко су и одакле су, живот је имао трансцендентну афирмацију, смисао бивствовања за разлику од данас, иако нису имали знање о днк и хаплогрупама. Били су у живој вези са извором путем традиције. То је традиција коју ствара душа или суштина бића, од самог извора и то је извор из којег је изрођена, како се данас каже "национална свест" а ја бих рекао етос једног народа па и српског. Ниједна хаплогрупа не чини неког већим или мањим Србином, али то не ниподаштава значај порекла мушке линије у једној широј мета-слици која не негира национални идентитет већ је обогаћује.

Небојша:

--- Цитат: Гвер  Јун 01, 2019, 09:31:38 поподне ---Али, док су наши преци знали ко су и одакле су, живот је имао трансцендентну афирмацију, смисао бивствовања за разлику од данас, иако нису имали знање о днк и хаплогрупама. Били су у живој вези са извором путем традиције. То је традиција коју ствара душа или суштина бића, од самог извора и то је извор из којег је изрођена, како се данас каже "национална свест" а ја бих рекао етос једног народа па и српског. Ниједна хаплогрупа не чини неког већим или мањим Србином, али то не ниподаштава значај порекла мушке линије у једној широј мета-слици која не негира национални идентитет већ је обогаћује.

--- Крај цитата ---

Наравно да је директна мушка линија важна (посебно за нас Балканце). Зато се на крају крајева и тестирамо, не би ли октрили то пра-порекло. Поента је да то не утиче на национално опредељење, као што није утицало ни на формирање модерних нација. Ту су неке друге ствари много важније. У том смислу су све Y-ДНК гране, у оквиру неког народа, важне приликом истраживања историје/порекла истог.

Душан:

--- Цитат: Гвер  Јун 01, 2019, 09:31:38 поподне ---Мислим да је сазнање о пореклу по мушкој линији итекако важно у једном дубљем аспекту. Па Свето Писмо има читаве родослове по мушкој линији. Адам односно сваки отац има Богом дани ауторитет давања имена својој деци. Мушка линија је једна од најбитнијих димензија у којој свако проналази праизвор живота и савремена сазнања о хаплогрупама су само модерна манифестација ове традиције.
Националности, односно данашње грађанство и културе су променљиве форме, на жалост често злоупотребљене. Стварање националних држава је и довело до најкрвавијих ратова. Имају националности и позитивних особина, свакако. Нисам ја за повратак родовским заједницама или слично.
Али, док су наши преци знали ко су и одакле су, живот је имао трансцендентну афирмацију, смисао бивствовања за разлику од данас, иако нису имали знање о днк и хаплогрупама. Били су у живој вези са извором путем традиције. То је традиција коју ствара душа или суштина бића, од самог извора и то је извор из којег је изрођена, како се данас каже "национална свест" а ја бих рекао етос једног народа па и српског. Ниједна хаплогрупа не чини неког већим или мањим Србином, али то не ниподаштава значај порекла мушке линије у једној широј мета-слици која не негира национални идентитет већ је обогаћује.

--- Крај цитата ---

Потпуно небитно.
Не може ми Хрват или Муслиман са хаплогрупом I2a1b-PH908, па макар у далекој прошлости имали заједничког мушког претка, бити испред брата Србина са хаплогрупом Ј2b-205.

Nebo:

--- Цитат: сɣнце  Јун 01, 2019, 07:14:30 поподне ---Видим себе као Словенина и тим се разликујем од других скупина народних...

--- Крај цитата ---

Све ово што је Сунце написао ми се веома допада и налазим своја размишљања у свему томе.

Nebo:
А, иначе, отишли сте предалеко, са хаплогрупама итсл, човек је само поставио питање: "Колико се ви заиста осећате Словеном, колико имате тај идентитет?" 

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију