ДНК порекло > Историја и генетика

Колапс бронзаног доба

(1/5) > >>

Bane:
http://sr.wikipedia.org/wiki/Колапс_бронзаног_доба

Da li neko mozda prepoznaje genetski otisak prelaza iz bronzanog u gvozdeno doba, delom opisanog istorijskom naukom? Pitanje se najvecim delom odnosi na mogucnost da postoji Y-DNK koji je pre oko 3200 godina dosao na prostor ili deo prostora Istocnog Mediterana i uzrokovao da dodje do pomenutih desavanja.

Obzirom da kolaps ukljucuje i propast Mikenske Grcke, radi se o necemu sto se desavalo i na Balkanu. A rekao bih da je ovo i inace jedno od najzanimljivijih pitanja na koje istorija nije dala adekvatan odgovor, pa mogucnost sagledavanja iz ugla genetike deluje primamljivo (bar meni :) ).

Синиша Јерковић:

--- Цитат: Bane  Октобар 13, 2013, 12:06:51 пре подне ---http://sr.wikipedia.org/wiki/Колапс_бронзаног_доба

Da li neko mozda prepoznaje genetski otisak prelaza iz bronzanog u gvozdeno doba, delom opisanog istorijskom naukom? Pitanje se najvecim delom odnosi na mogucnost da postoji Y-DNK koji je pre oko 3200 godina dosao na prostor ili deo prostora Istocnog Mediterana i uzrokovao da dodje do pomenutih desavanja.

Obzirom da kolaps ukljucuje i propast Mikenske Grcke, radi se o necemu sto se desavalo i na Balkanu. A rekao bih da je ovo i inace jedno od najzanimljivijih pitanja na koje istorija nije dala adekvatan odgovor, pa mogucnost sagledavanja iz ugla genetike deluje primamljivo (bar meni :) ).

--- Крај цитата ---


Колико сам видио већи дио догађања је повезан са продором Дораца из централне Европе, могуће је да су истој сеоби дошли и Илири Индоевропљани такође из Централне Европе, као што археолози тврде. Мени додуше цијело догађање више личи на неку природну катастрофу, након које се становништво прориједило, а усљед ослабљености био је отворен пут многим инвазијама па и Дорској.

Вјерујем да су Дорани донијели западноевропски тип R1b  у Грчку, вјероватно су и оригинални Илири били такође те хаплогрупе.
Мислим да је неко тврдио, да ли на еупедији, да су Микењани, бар тај њихов горњи индоевропски слој Р1а.

Значи, имамо неколико индоевропских освајачких слојева који долазе  у таласима, али главнина популације на Балкану и даље остаје Ј2 и Е1б.

Bane:
Hvala Sinisa. Moja pretpostavka za sada je da u ovom slucaju nije bilo izmena stanovnistva u meri kao sto je to npr bilo na pocetku srednjeg veka u nekim delovima Evrope. Ipak obzirom da se radi o udaljenoj proslosti ostavljam mogucnost da ima i posledica koje nije lako prepoznati.

Evo i jedan dokumentarni film na ovu temu: http://www.youtube.com/v/DpcrqhFbCo4

Окир СРБ:

--- Цитат: Bane  Октобар 13, 2013, 06:31:02 поподне ---Evo i jedan dokumentarni film na ovu temu: http://www.youtube.com/v/DpcrqhFbCo4

--- Крај цитата ---
Занимљив документарац.
Бавили смо се на факултету "Народима са мора". Занимљиво је што се једно од њихових племена доводи у везу са Пеластима/Пелазгима, а ови у везу са Филистејцима.

Синиша Јерковић:
И ја сам јуче погледао документарац. Онај археолог Пољак, што је открио оно насеље на врху планине у Криту има веома добар резон. Колико сам схватио откриће је скорашње, али у сваком случају веома занимљиво.

И они у филму нису могли да одреде одакле су се појавили "Народи са мора". Да ли са запада или са истока. Шљемови им доста личе на викиншке, а и систем ратовања. Односно викиншки личе на њихове.

Видио сам да спомињу Филистејце као један од могућих остатака Народа са мора.

Било би значајно открити ко су били ти Народи са мора, да ли је то био читав конгломерат разних народа, који су њихови генетски трагови?

Слежем се са Банетом да ми не изгледа да су они значајније промијенили демографску слиику Блиског истока. Пре су изазвали велики шок за постојеће становништво , које се након тога повратило и наставило са животом на старим локациијама. То се, бар судећи по филму, десило на Криту, избјегло у брда домицилно становништво се послије неког времена опет враћа у низину. На Криту је пољски археолог нашао само једно насеље за које претоставља да је припадало дошљацима и које више има карактер, ратничког гнијезда. С друге стране из египатских слика и рукописа, види се да су Народи са мора са собом водили и жене и дјецу.

Треба још доста информација да би се извели неки закључци.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију