Траг - корисне књиге, сајтови > Старе фотографије

Старе слике Хан Пијеска

<< < (2/5) > >>

Radul:

Слика 24, хотел Ловац 1930`.


Слика 25, Соколски дом саграђен 1931. године.

Radul:

Слика 26, једна од вила из краљевске резиденције. Могуће вила Арктик. Фотографисано 1928. године.


Слика 27, исјечак из новина Време, Хан Пијесак 1. август 1928. године.


Слика 27, исјечак из новина Време, литургија у Хан Пијеску 2. август 1928. године.


Слика 28, краљевићи у Хан Пијеску.

Radul:

Слика 30, Михајло Бјелаковић народни херој Југославије, Ханпјешчанин, предратни комуниста. Замјеник команданта батаљона, командант Романијског НОП одреда и замјеник команданта 20. романијске НОУ бригаде.


Слика 31, Војин Лучић командант Малопољског батаљона Романијског корпуса ЈВуО.


Слика 32, народни херој Југославије, командант Планинског НОП одреда Светозар Косорић. Предратни члан КПЈ, за вријеме 1941-1942 као партизан био је под командом ЈВуО. Родољуб Чолаковић је овако описао сусрет и разговор са Светозаром:

„Четници су се искупили око нас. То су били млади и кршни момци с Планине, добро обучени – готово сваки имао је војнички југословенски шињел и цокуле. Један међу њима, омален, плећат, плав, носио је на шубари велику петокраку звијезду.

-Зашто ти носиш петокраку кад си четник? упитах га зачуђено.

-Нисам ја четник, но партизан, рече он гледајући ми право у очи.

-Па добро кад си партизан што ниси у партизанском одреду?

-Нас је мало око Хан Пијеска, па нисмо шћели да се одвајамо од својих сељака. Рачунам, непријатељ је један, можемо и ми бити заједно, рече он.

-Како се зовеш, друже?

-Светозар Косорић из Кусача код Хан Пијеска.“


Слика 33, Арсен Петрушић командант Мркољског батаљона чувене Летеће рогатичке бригаде ЈВуО.

Radul:

Слика 34, укази Њ.К.В. Александра Карађорђевића из Хан Пијеска.


Слика 35, указ Њ.К.В. Александра Карађорђевића из Хан Пијеска.

Radul:
Пријем турског премијера Исмета Иненија и министра иностраних послова Ружди Араса на Хан Пијеску 18. и 19. априла 1937. године.


Слика 36, Време 19. апирл 1937.


Слика 37, Правда 19. апирл 1937.


Слика 38, Време 19. апирл 1937.




Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију