Аутор Тема: Turci  (Прочитано 56108 пута)

Đorđo

  • Гост
Turci
« послато: Септембар 20, 2013, 11:17:45 пре подне »


Na prvi pogled deluje interesantno, ima dosta R1b, ima I, bilo bi interesantno da vidimo koji su ogranci ovih hg zastupljeni

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Turci
« Одговор #1 послато: Септембар 21, 2013, 01:31:33 поподне »
Како мислиш, који су огранци? Ништа ту није непознато )

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Turci
« Одговор #2 послато: Октобар 30, 2013, 05:10:28 поподне »
Detaljno za zemlje srednjeg istoka, ukljucujuci i Anadoliju: http://www.biomedcentral.com/1471-2156/10/59/table/T1

Ono sto je upecatljivo, od 523 uzorka iz Anadolije, nijedan nije E-V13.

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Turci
« Одговор #3 послато: Октобар 31, 2013, 11:51:29 поподне »
има тамо још доста интересантних ствари али ипак се бојим да је све то одрађено у малој резолуцији па да није баш 100% сигурно.

David Radonić

  • Гост
Одг: Turci
« Одговор #4 послато: Мај 14, 2015, 07:18:22 поподне »

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Turci
« Одговор #5 послато: Мај 14, 2015, 09:02:27 поподне »

Radonić II

  • Гост
Одг: Turci
« Одговор #6 послато: Децембар 02, 2015, 03:31:45 поподне »
Stariji rad, iz 2001 sa samo 9 markera, da malo ubijete vreme dok žena sprema večeru ili dok se devojka sprema da ju vi odvedete na nju ;D
Komparativna studija rezultata iz Nemačke, Indije i Turske. Možete štampati dugu i treću stranu pa se malo igrati.

http://www.cmj.hr/2001/42/3/11387642.pdf

Zanima me da li neko ima pristup ovim rezultatima:

https://yhrd.org/YP001084-Black%20Sea%20Region%20%5BTurkish%5D

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Turci
« Одговор #7 послато: Децембар 02, 2015, 04:23:46 поподне »
Stariji rad, iz 2001 sa samo 9 markera, da malo ubijete vreme dok žena sprema večeru ili dok se devojka sprema da ju vi odvedete na nju ;D
Komparativna studija rezultata iz Nemačke, Indije i Turske. Možete štampati dugu i treću stranu pa se malo igrati.

http://www.cmj.hr/2001/42/3/11387642.pdf

Zanima me da li neko ima pristup ovim rezultatima:

https://yhrd.org/YP001084-Black%20Sea%20Region%20%5BTurkish%5D

Прегледао сам углавном све ове радове за Турску:

- Y-STR haplotypes in populations from the Eastern Mediterranean region of Turkey
- Y-STR polymorphism in Central Anatolian Region of Turkey
- Excavating Y-chromosome haplotype strata in Anatolia
- Haplotypes from the Caucasus, Turkey and Iran for nine Y-STR loci

Занимљиво да нема ваших J1. Нека истраживања садрже само хаплотипове до 9 маркера, па се не може извести конкретан закључак.




 

Radonić II

  • Гост
Одг: Turci
« Одговор #8 послато: Децембар 02, 2015, 05:23:02 поподне »
Прегледао сам углавном све ове радове за Турску:

- Y-STR haplotypes in populations from the Eastern Mediterranean region of Turkey
- Y-STR polymorphism in Central Anatolian Region of Turkey
- Excavating Y-chromosome haplotype strata in Anatolia
- Haplotypes from the Caucasus, Turkey and Iran for nine Y-STR loci

Занимљиво да нема ваших J1. Нека истраживања садрже само хаплотипове до 9 маркера, па се не може извести конкретан закључак.

Nisam ni ja našao bliske našim vrednostima, nego, kad sam unosio vrednosti za rođaka iz grupe, Šlivinskog, pokazalo mi je moguće poklapanje u crnomorskom delu Turske pa sam mislio da pogledam ako neko ima pristup. Pokušavam što bolje da preispitam obe hipoteze, i onu o jevrejskom poreklu grupe i onu o njenoj neolitskoj ili rano brončanoj, balkanskoj migraciji pa trenutno nemam jasne potvrde ni za jednu ni za drugu. Mada ni nedvosmislene dokaze protiv koje od njih.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Turci
« Одговор #9 послато: Децембар 02, 2015, 07:05:59 поподне »
Nisam ni ja našao bliske našim vrednostima, nego, kad sam unosio vrednosti za rođaka iz grupe, Šlivinskog, pokazalo mi je moguće poklapanje u crnomorskom delu Turske pa sam mislio da pogledam ako neko ima pristup. Pokušavam što bolje da preispitam obe hipoteze, i onu o jevrejskom poreklu grupe i onu o njenoj neolitskoj ili rano brončanoj, balkanskoj migraciji pa trenutno nemam jasne potvrde ni za jednu ni za drugu. Mada ni nedvosmislene dokaze protiv koje od njih.

Сећам се да ваши северни рођаци Ј1c (Немачка) имају поклапања широм Анадолије.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Turci
« Одговор #10 послато: Јануар 30, 2016, 10:51:32 поподне »
Код Турака из Анталије нађох 3.33% хаплогрупе N1b (која се спорадично јавља и међу Србима). Најпре сам помислио да предвиђач није у стању да одреди праву хг, с обзиром да је мали број маркера у питању. Међутим и у Турском днк пројекту постоје шесторица N1b и један Н1ц.

Реч је о истом хаплотипу/подгрупи N1b:

13   23   14   10   12-13   11   12   10   14   14   29 (30)

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Turci
« Одговор #11 послато: Јул 16, 2016, 07:33:03 поподне »
Има ли хаплотипова који имају блиска (~1000г) поклапања са Турцима?
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Turci
« Одговор #12 послато: Октобар 09, 2016, 03:03:07 поподне »
Haplotipovi tačno 100 turskih državljanja koji danas žive u Sarajevu. Na spisku je i pet J1 haplotipova (od toga i jedan PF 7263 sa DYS390-25 što je uglavnom karakteristično za anadolske(kurdske) haplotipove pod rednim brojem 55). Primetio sam i jedna J2b sa vrednošću 12 na DYS 392.

http://hrcak.srce.hr/file/245800

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Turci
« Одговор #13 послато: Октобар 09, 2016, 03:36:59 поподне »
Haplotipovi tačno 100 turskih državljanja koji danas žive u Sarajevu. Na spisku je i pet J1 haplotipova (od toga i jedan PF 7263 sa DYS390-25 što je uglavnom karakteristično za anadolske(kurdske) haplotipove pod rednim brojem 55). Primetio sam i jedna J2b sa vrednošću 12 na DYS 392.

http://hrcak.srce.hr/file/245800

Браво радоне, око соколово!

Сећам се једног рада на исту тему, само без хаплотипова. Ово је нешто новије (2016), а ту су и хаплотипови на 23 маркера.

Од 3% J2b, двојица су М205, један по свему судећи M241, што само потврђује да је у Анадолији благо заступљенија J2b1.

Још важније, један од ове двојице M205 упада у крички кластер. Ово је врло битна информација, зато што већ постоје слични хаплотипови (додуше на малом броју маркера) код Турака из Немачке и Анталије.

Ако овоме додамо и анадолског Грка и сад овог Турчина из Сарајева, можемо рећи да је простор Анадолије дефинитивно битан за ову подграну M205.

Наравно, под условом да ово није потурчењак, мада по свему судећи није (колико сам схватио у питању су баш Турци).


Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Turci
« Одговор #14 послато: Октобар 09, 2016, 05:53:31 поподне »
Браво радоне, око соколово!

Сећам се једног рада на исту тему, само без хаплотипова. Ово је нешто новије (2016), а ту су и хаплотипови на 23 маркера.

Од 3% J2b, двојица су М205, један по свему судећи M241, што само потврђује да је у Анадолији благо заступљенија J2b1.

Још важније, један од ове двојице M205 упада у крички кластер. Ово је врло битна информација, зато што већ постоје слични хаплотипови (додуше на малом броју маркера) код Турака из Немачке и Анталије.

Ако овоме додамо и анадолског Грка и сад овог Турчина из Сарајева, можемо рећи да је простор Анадолије дефинитивно битан за ову подграну M205.

Наравно, под условом да ово није потурчењак, мада по свему судећи није (колико сам схватио у питању су баш Турци).

 ;)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Turci
« Одговор #15 послато: Октобар 09, 2016, 06:10:50 поподне »





Било би добро да Синиша одради анализу хаплотипова, мада распоред маркера је "незгодан". Очекивано присуство J2a и G2a хаплогрупе. Веома су заступљене R1b и R1a (10%). Треба видети које су подгране у питању.

R1b је друга по заступљености са 15%, а "балканска" грана 11-11 није присутна међу испитаницима.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Turci
« Одговор #16 послато: Октобар 10, 2016, 08:13:41 поподне »
Анталија (узорак 75), "Y-SNP haplogroups in the Antalya population in Turkish Republic" (2009)



Иако су старе ознаке, рекло би се да ови резултати не одударају пуно од резултата Турака из Сарајева.

Иначе, то истраживање за Турке из Сарајева спроведено је изгледа 2014. Тек сада су "стигли" хаплотипови:

Genetic analysis of haplotype data for 23 Y-chromosome short tandem repeat loci in the Turkish population recently settled in Sarajevo, Bosnia and Herzegovina

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4228289/

"A total of 100 unrelated (not belonging to the same nuclear family) healthy male students from Turkish population living in Sarajevo and originating from different geographical regions of Turkey were sampled for the Y-STR analysis. DNA samples were collected at the International Burch University in the period between March, 2013 and January, 2014. The informed consent form was obtained from all participants. Ethical approval was received from the International Burch University, Sarajevo."

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Turci
« Одговор #17 послато: Април 05, 2017, 12:02:25 пре подне »
Данас сам имао пословни састанак са неколико пословних људи са којима сарађује моја фирма. Један од њих је био Турчин који је живи у Холандији али је родом из Истамбула. Мало по мало и сазнадох да је он пореклом "Арнаут" како он нас Турци називају. Но то није битно. Битно је ово. Запитах га колико он мисли да има правих Турака који ду дошли из Азије, а не асимиловсних Албанаца, Бошњака, Курда и одталих. И добих овај одговор. "НЕВЕРУЈЕМ ДА ИМА 20 ПРОЦЕНАТА".

Занима ме да ли се ова процена слаже са досада овјављеним резултатима.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Turci
« Одговор #18 послато: Април 05, 2017, 12:10:17 пре подне »
Пре пар година упознах Турчина, који је пореклом из неког летовалишта на медитеранској обали, који врло течно говори српски. У разговору са њим сам сазнао да су они у кући говорили српски док му је баба била жива. Каже да су пореклом Босанци и да говоре српски. Баба и деда његовог оца су рођени у околини Рожаја, а породица његове мајке је из Призрена али су дуже ту. Каже да су се његови преци читаву деценију селили док нису насељени у испражњено грчко село на обали мора, негде после Првог светског рата. Рече ми да и у околним селима живе Турци који говоре српски али да се коф млађих генерација готово уопште не може чути.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Turci
« Одговор #19 послато: Април 05, 2017, 05:43:26 пре подне »
Данас сам имао пословни састанак са неколико пословних људи са којима сарађује моја фирма. Један од њих је био Турчин који је живи у Холандији али је родом из Истамбула. Мало по мало и сазнадох да је он пореклом "Арнаут" како он нас Турци називају. Но то није битно. Битно је ово. Запитах га колико он мисли да има правих Турака који ду дошли из Азије, а не асимиловсних Албанаца, Бошњака, Курда и одталих. И добих овај одговор. "НЕВЕРУЈЕМ ДА ИМА 20 ПРОЦЕНАТА".

Занима ме да ли се ова процена слаже са досада овјављеним резултатима.

Више него се слаже. Негдѣ читах у неком од научних радова гдѣ су поређене мушке лозе Турака са туркойезичними народи из Срѣдишње Азийе да йе вѣроватан постотак нешто испод 10%.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"