Аутор Тема: Хералдичке вести  (Прочитано 5877 пута)

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Хералдичке вести
« послато: Октобар 08, 2017, 09:19:16 поподне »
Паде ми на памет да отворим тему у којој можемо постављати најновије хералдичке вести, било из српске хералдике, било из иностране.


За ово до сад нисам чуо, али изгледа да ће Херцег Нови добити нови грб:

https://www.cdm.me/politika/uskoro-novi-simboli-herceg-novog-grb-zastava-za-tri-namjene/


Аутор предлога је Срђан Марловић, нама већ познати аутор.

Само ми није јасно зашто није искоришћен стари, традиционални грб Херцег Новог, или бар некако инкорпориран у овај предлог?
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Хералдичке вести
« Одговор #1 послато: Октобар 08, 2017, 09:29:39 поподне »
Дај Боже да ово прође!

Херцег Нови заслужује симболе достојне имена његовог оснивача и онога коме је град посвећен! ;)

У том смислу, љиљани уместо чемпреса, одличан су избор! 8)



Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1684
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Хералдичке вести
« Одговор #2 послато: Октобар 08, 2017, 09:36:36 поподне »
Ова и стара верзија грба су исувише просте и без маште.

Дај Боже да ово прође!

Херцег Нови заслужује симболе достојне имена његовог оснивача и онога коме је град посвећен! ;)

У том смислу, љиљани уместо чемпреса, одличан су избор! 8)


Апсолутно.
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Хералдичке вести
« Одговор #3 послато: Октобар 08, 2017, 09:58:45 поподне »
Него да још једном подсетим и хералдичку јавност овог форума, да се у Галерији САНУ поред осталог налази и чувена Парусија манастира Дечана из 1818. године (рад Алексија Лазовића).



На документу димензија отприлике 130х40 cm налази 24 грба, очигледно рађених према узору Жефаровићеве Стематографије, са немалим одступањем у бојама.

Моје фотографије нису најбоље, али то је што је, за сада. Ко је у могућности, нека изволи прошетати, изложба траје до 12. новембра, а улаз је као и увек, бесплатан. И то није једино занимљиво за љубитеље хералдике, има и неких других детаља, које вреди видети уживо. ;)



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Хералдичке вести
« Одговор #4 послато: Октобар 09, 2017, 03:29:57 поподне »
Е, ово сигурно до сад нисмо имали.
Нешто потпуно ново, необично, помало и чудно.

Канада је држава са богатом хералдичком традицијом, и код њих је обичај да сваки нови генерални гувернер Канаде (званични намесник британског монарха, који је и даље на челу државе) добије грб.

Недавно је на овај положај дошла Џули Пајет.
Она је бивши астронаут!


А ово је њен грб:



Прво што упада у очи је астронаутска кацига уместо средњовековне.
А држачи грба стоје на планети Земљи.

Не знам шта ће други рећи, али мени се ово допада. Бити астронаут или космонаут је велика ствар, и мало њих може тиме да се подичи.
Зашто то не показати и у личном грбу?
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5268
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Хералдичке вести
« Одговор #5 послато: Октобар 09, 2017, 03:54:35 поподне »
Е, ово сигурно до сад нисмо имали.
Нешто потпуно ново, необично, помало и чудно.

Канада је држава са богатом хералдичком традицијом, и код њих је обичај да сваки нови генерални гувернер Канаде (званични намесник британског монарха, који је и даље на челу државе) добије грб.

Недавно је на овај положај дошла Џули Пајет.
Она је бивши астронаут!


А ово је њен грб:



Прво што упада у очи је астронаутска кацига уместо средњовековне.
А држачи грба стоје на планети Земљи.

Не знам шта ће други рећи, али мени се ово допада. Бити астронаут или космонаут је велика ствар, и мало њих може тиме да се подичи.
Зашто то не показати и у личном грбу?

Што се мене тиче, по питању хералдике Канађани су одавно "прсли с мозгом". Постало је као цртани филм... лепо и шарено.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Хералдичке вести
« Одговор #6 послато: Октобар 09, 2017, 03:56:46 поподне »
Грб је футуристички, сасвим. :D



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Хералдичке вести
« Одговор #7 послато: Октобар 09, 2017, 04:31:51 поподне »
Што се мене тиче, по питању хералдике Канађани су одавно "прсли с мозгом". Постало је као цртани филм... лепо и шарено.

Свакако се може рећи да су померили границе. ;D

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Хералдичке вести
« Одговор #8 послато: Октобар 09, 2017, 04:36:24 поподне »
Пошто је витешка кацига била кацига коју су носили средњовековни грбоносци, зашто не би данашњи ставили своје кациге?

Витешки шлем је старим грбоносцима био део униформе, зашто данас не би, рецимо, рудари могли да ставе шлемове који су део њихове униформе? Или, као у овом случају, астронаути своје кациге?

Хералдика јесте нешто старо, али она је само слика свог времена.
« Последња измена: Октобар 09, 2017, 04:38:17 поподне Бакс »
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5268
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Хералдичке вести
« Одговор #9 послато: Октобар 09, 2017, 04:57:23 поподне »
Пошто је витешка кацига била кацига коју су носили средњовековни грбоносци, зашто не би данашњи ставили своје кациге?

Витешки шлем је старим грбоносцима био део униформе, зашто данас не би, рецимо, рудари могли да ставе шлемове који су део њихове униформе? Или, као у овом случају, астронаути своје кациге?

Хералдика јесте нешто старо, али она је само слика свог времена.

Наравно да ни хералдика не може остати замрзнута у времену али мора се имати нека мера. У питању је ипак дисциплина која је везана за традицију и самим тим би требала и да је више поштује. Код Канађана и са тинктурама и са шаржама за мој укус све већ прераста у циркус. Грб може бити и савремено дизајниран и модеран али да ипак не постане кич. А сад по Редиту виђам грбове са моторашким кацигама, немачким шлемовима, куварским капама, у разним роза варијантама, са по три плаве и две наранџасте тинктуре на штиту... Можда сам конзервативан по овом питању али мени је то превише.
« Последња измена: Октобар 09, 2017, 04:59:23 поподне Velibor »
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Хералдичке вести
« Одговор #10 послато: Октобар 09, 2017, 05:10:37 поподне »
Наравно да ни хералдика не може остати замрзнута у времену али мора се имати нека мера. У питању је ипак дисциплина која је везана за традицију и самим тим би требала и да је више поштује. Код Канађана и са тинктурама и са шаржама за мој укус све већ прераста у циркус. Грб може бити и савремено дизајниран и модеран али да ипак не постане кич. А сад по Редиту виђам грбове са моторашким кацигама, немачким шлемовима, куварским капама, у разним роза варијантама, са по три плаве и две наранџасте тинктуре на штиту... Можда сам конзервативан по овом питању али мени је то превише.

Нисам ни ја за мењање правила. Али, по мени, кацига је нешто друго.
Пре су племићи имали оклопе, па су стављали те кациге. Једноставно, космонаутска кацига је нешто ново, па зато можда делује чудно, јер нема неки историјски пандан.
А иначе, виђао сам грбове с рударским шлемовима, само што то није чудно јер су рударски шлемови постојали и у средњем веку.
Овде је проблем што је космонаут савремен "занат". Али, по мен и, то је толико битан занат, да би морао некако да нађе своје место у хералдици.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Хералдичке вести
« Одговор #11 послато: Октобар 09, 2017, 07:22:13 поподне »
Канађани и њихова егзотична хералдика. ::)

Цитат
While other countries may stick to lions, unicorns and medieval shields, Canada’s badges and coats of arms abound with bison mermaids and flying polar bears. :)

Линк:
How Canada became home to some of the world's more visually stunning — and fun — heraldry

Ван мреже Paulus

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 148
  • νικα εν τω αγαθω το κακον
Одг: Хералдичке вести
« Одговор #12 послато: Октобар 15, 2017, 11:33:53 пре подне »
Наравно да ни хералдика не може остати замрзнута у времену али мора се имати нека мера. У питању је ипак дисциплина која је везана за традицију и самим тим би требала и да је више поштује. Код Канађана и са тинктурама и са шаржама за мој укус све већ прераста у циркус. Грб може бити и савремено дизајниран и модеран али да ипак не постане кич. А сад по Редиту виђам грбове са моторашким кацигама, немачким шлемовима, куварским капама, у разним роза варијантама, са по три плаве и две наранџасте тинктуре на штиту... Можда сам конзервативан по овом питању али мени је то превише.

Слажем се, Велиборе. Иако на први поглед анахрона и превазиђена, заробљена у неком давном времену, хералдика је преживела све изазове и опстала. А опстала је зато што је пре свега и изнад свега- речник симбола. Симболи су сами по себи ванвременска категорија. И баш зато је толико важна управо та ванвременска димензија грбова. Нико данас не носи штитове и витешке кациге. Одавно нису део ни свечане ни свакодневне опреме. Они су у грбу само симбол- универзални носач хералдичке поруке (рам за слику). Дакле, ни штит ни кацига не представљају стварне предмете које грбоносац користи. Зато је бесмислено витешке кациге заменити некаквим рударским, возачким или пилотским кацигама. А још бесмисленије којекаквим куварским, хируршким или димњачарским капама. Јер ако су већ избацили витешки шлем, не постоји ниједан разлог да задрже штит. Чему средњовековни штит, ако је изнад њега астронаутска кацига? Па су на њу још ставили плашт са овојницом и крестом. Дакле, невиђен кич!

А тек ово што Канађани раде са тинктурама је апсолутни криминал. Не само што су унели све могуће и немогуће боје међу емајле, него су убацили и бакар, па ћемо вероватно ускоро видети и олово, гвожђе, челик, бронзу и остале метале и легуре. Укинуће се сва правила, и све ће постати могуће и допуштено. И што је најстрашније, тај хералдички марксизам тамо спроводи званични хералдички ауторитет Канаде.


http://reg.gg.ca/heraldry/pub-reg/project-pic.asp?lang=e&ProjectID=58&ProjectElementID=199

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Хералдичке вести
« Одговор #13 послато: Октобар 23, 2017, 08:56:49 поподне »
KONKURS ZA NOVI GRB I ZASTAVU
Fudbalski savez Srbije menja vizuelni identitet

http://sport.blic.rs/fudbal/domaci-fudbal/konkurs-za-novi-grb-i-zastavu-fudbalski-savez-srbije-menja-vizuelni-identitet/mzf537s

Потпуно непотребно...
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Хералдичке вести
« Одговор #14 послато: Октобар 24, 2017, 06:11:23 поподне »
KONKURS ZA NOVI GRB I ZASTAVU
Fudbalski savez Srbije menja vizuelni identitet

http://sport.blic.rs/fudbal/domaci-fudbal/konkurs-za-novi-grb-i-zastavu-fudbalski-savez-srbije-menja-vizuelni-identitet/mzf537s

Потпуно непотребно...

И ја бих рекао, али можда желе мало да освеже симболе, мада нигде то експлицитно не пише. У сваком случају, пракса је да амблеми националних савеза прате државне симболе, у некој препознатљивој мери.


















Наравно, има и изузетака, који су мало већ отишли исувише у слободу, па више није толико очигледно којој земљи припадају, мада, опет се за неке попут Француске може лако наслутити:









Преостали су: Пољска, Холандија и Данска.

Ми смо тренутно у првој групи, надајмо се да ћемо тамо и остати, мада је можда баш то циљ, прећи на нешто модерније, ухватити корак са Холандијом, Данском и Пољском.



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Хералдичке вести
« Одговор #15 послато: Октобар 24, 2017, 06:27:51 поподне »
И ја бих рекао, али можда желе мало да освеже симболе, мада нигде то експлицитно не пише. У сваком случају, пракса је да амблеми националних савеза прате државне симболе, у некој препознатљивој мери.


















Наравно, има и изузетака, који су мало већ отишли исувише у слободу, па више није толико очигледно којој земљи припадају, мада, опет се за неке попут Француске може лако наслутити:









Преостали су: Пољска, Холандија и Данска.

Ми смо тренутно у првој групи, надајмо се да ћемо тамо и остати, мада је можда баш то циљ, прећи на нешто модерније, ухватити корак са Холандијом, Данском и Пољском.

Наравно, наша држава увек дигне ногу кад види да се коњ поткива.

Као, рецимо, на Евровизији. Док смо певали на српском и слали песме са балканском мелодијом, улазили смо у топ 10.
Кад смо почели да шаљемо песме на енглеском, не улазимо ни у финале. Али ето, очигледно ови који доносе одлуке сматрају да је све са Запада модерно, а све српско назадно.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Хералдичке вести
« Одговор #16 послато: Октобар 24, 2017, 07:30:20 поподне »
Наравно, наша држава увек дигне ногу кад види да се коњ поткива.

Као, рецимо, на Евровизији. Док смо певали на српском и слали песме са балканском мелодијом, улазили смо у топ 10.
Кад смо почели да шаљемо песме на енглеском, не улазимо ни у финале. Али ето, очигледно ови који доносе одлуке сматрају да је све са Запада модерно, а све српско назадно.

Шта да им радиш, код нас је старх од континуитета постао већ урођен, и као што се неко женско свако мало фарба у другу боју, тако и у много чему и остали не знају шта хоће. А можда и ми већ урођено критикујемо сваки наговештај промене. Ко ће га знати, нека мењају, па кад ураде, критиковаћемо. ;)



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Хералдичке вести
« Одговор #17 послато: Октобар 24, 2017, 08:57:13 поподне »
Шта да им радиш, код нас је старх од континуитета постао већ урођен, и као што се неко женско свако мало фарба у другу боју, тако и у много чему и остали не знају шта хоће. А можда и ми већ урођено критикујемо сваки наговештај промене. Ко ће га знати, нека мењају, па кад ураде, критиковаћемо. ;)

Искуство. Знамо већ како то све испадне.  :D
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Хералдичке вести
« Одговор #18 послато: Октобар 24, 2017, 11:26:40 поподне »

Ван мреже КОЗМА

  • Гост
  • *
  • Поруке: 18
Одг: Хералдичке вести
« Одговор #19 послато: Октобар 28, 2017, 04:49:35 поподне »
KONKURS ZA NOVI GRB I ZASTAVU
Fudbalski savez Srbije menja vizuelni identitet

http://sport.blic.rs/fudbal/domaci-fudbal/konkurs-za-novi-grb-i-zastavu-fudbalski-savez-srbije-menja-vizuelni-identitet/mzf537s

Потпуно непотребно...

Не бих се сложио да је непотребно...
Као прво, као што је и на овом форуму више пута поменуто, не ради се о грбу ( иако је термин "грб" ушао у употребу као синоним за било какво знамење, било да је лого, амблем, а не у хералдичком смислу) већ је у питању лого.
Друго, овај тренутни лого, по мом мишљењу није добар. Ма колико ми штит са крстом и оцилима био драг, онај који је шљапнуо лопту по сред штита тако да је легла к`о бубуљица на носу, упропастио је све и у визуелном и у тематском смислу. Нарочито је естетика страдала. Лопта, као посебна графичка целина, могла је да буде вешто стављена иза штита, изнад, да вири делимично и сл., неко је просто залепио и на известан начин и оскрнавио хералдичко знамење. Мислим, кад би сад свако стављао на грб шта му се ћефне, где би био крај. Да ставимо двоглавом орлу ватерполо капице?
Треће, за разлику од неких других спортова (нпр. хокеј, где је на дресу углавном грб државе, и то преко целе предње стране, или одбојке где је стандард да репрезентације имају заставу и то у једнобразној размери), у фудбалу репрезентације играју са знаком савеза а не државе. Не знам ни сам да ли ми се то свиђа или не, али стриктно гледано грб је символ државе, а репрезентација, иако представља ту државу, ипак није државни орган.
То не значи да више или мање елемената националних симбола не могу или не треба да буду на знаку савеза. Напротив, то је устаљена пракса.
Е, сад, Углавном и ти амблеми користе другачије графичке интерпретације од званичних, чак су и боје често потпуно секундарне. Тако руски орао са амблема нема штит на грудима и графички је сасвим другачији (мада су Руси до пре неког времена користили званичан емблазон изнад "танго" лопте), енглески лавови су плави на белом штиту, велшки змај је пропет и осврнут, немачки орао је другачије стилизован и у пруским је бојама (као и дрес ), холандски лав је бео... Такође, још чешћи случај је коришћење боја са заставе на амблему ( Италија, Румунија, Аргентина, Уругвај, Белгија, Норвешка, Шведска, Исланд, Финска, Македонија (питам се зашто...) А мало више о трендовима...другом приликом...
« Последња измена: Октобар 28, 2017, 05:38:41 поподне НиколаВук »