ДНК порекло > Дискусије о хаплогрупама

Y-днк хаплогрупа J

<< < (2/64) > >>

Александар Невски:
Ако се погледа на страницу Еупедийе о расподѣли лозних скупина у Европи http://www.eupedia.com/europe/european_y-dna_haplogroups.shtml
видѣће се да йе Й2 лоза присутна у значайном постотку и ван Балкана. Рецимо у Аустрийи са 12%, у Француской 7%, у Швайцарской са 6%, у Италийи са 18%, у Чешкой 6%, у Нѣмачкой 4.5%, у Енглеской 3.5%, у Шведской 3% итд. Из овога йе ясно да йе хаплоскупина Й2 врло стара у Европи. Вѣруйем да йе у мањем постотку била присутна и међу Прасловенима, односно да нѣйе сва старосѣделачка., што мислим и за Е1б1б. Али, као што вељаше Кор, подробнийи подаци о врѣменском и просторном кретању лозе Й2 ћейу се моћи знати тек када се упореде СТР подаци припадникъ ове гране.

Овдѣ желим навести чланак http://www.portalanalitika.me/analize/politika/63836-sloveni-samo-u-tragovima.html Миловога новинара койи йе одличан примѣр лажий у служби политике миловских властодржаца, по сваку цѣну трудећих се доказати да Црногорци нѣсу Словени, а самим тим ни Срби. Милов новинар Мирослав Ћосовић овдѣ тврди да йе црногорски Й2 (око 9% по испитивању 404-це грађана Црне Горе), порѣклом од Турака Османлия. Остайе да ни Ћосовић обясни одакле онда толики постотак Й2 у Швайцарской и Чешкой, између осталих земаља, гдѣ турска войска никада нѣйе крочила.

Што се тиче Й1 лозе, она йе много мање присутна у Европи, и за њу ми по подацих са Еупедийе личи да йе на Балкану знатним дѣлом порѣклом из врѣмена Турскога Царства, од досељеникъ из Турске и из тадашњега турскога Блискога истока. Било би занимљиво видѣти поуздане податке о присуству Й1 међу босанскима муслиманима, али и међу осталима на Балкану. Наравно, и овдѣ се до поузданих закључака о њеном порѣклу  може доћи само утврђивањем дубљих подхапоскупина и поређењем СТР-ова са одговарайућима из земаља Блискога истока и Турске.

Kor:

--- Цитат: Александар Невски  Јануар 19, 2013, 02:20:13 поподне --- Милов новинар Мирослав Ћосовић овдѣ тврди да йе црногорски Й2 (око 9% по испитивању 404-це грађана Црне Горе), порѣклом од Турака Османлия. Остайе да ни Ћосовић обясни одакле онда толики постотак Й2 у Швайцарской и Чешкой, између осталих земаља, гдѣ турска войска никада нѣйе крочила.


--- Крај цитата ---

Да.... на жалост, типичан пример злоупотребе научних података у политичке сврхе површним и незналачким тумачењем дубине материје.

J2 ЈЕСТЕ по пра-пореклу са простора Анадолије али се то НИКАКО не односи на турски етнос који је настао окупацијом шачице азијатских Огуза. Мимо тога, данас знамо да се Ј2 код данашњих Турака и овај код нас разликују. Заправо, генетика је практично доказала да је генетички утицај Турака на Балкану био миноран, док је (какав парадокс) утицај балканске генетике на савремени турски етнос био много значајнији.

lakedemon92:
To za ostatak Evrope mislim da je u pitanju J2a za cije sirenje su dosta zasluzni Askenazi. Ja imam J2b2 M241 koja na Balkanu ima u manjim procentima. Na srpskom DNK projektu se jasno vidi da pripadnici ove haplogrupe zive na zapadnom delu Balkana( tu se i ja nalazim prezime Prodanovic).

Kor:
Није баш све једноставно како то на први поглед изгледа. М241 је доста шаролика скупина која се може наћи на широком географском простору. Један део заиста припада Јеврејима Ањкеназима који су поникли на територији некадашње Хазарије, подручја богатог хаплогрупом Ј2.

Ево па погледај где се све могу наћи: http://www.familytreedna.com/public/m102/default.aspx?section=yresults

Приметићеш доста велики број Пољака са J2b2a (L283+).

Могао би да се позабавиш па да срачунаш колико мутација су удаљени неки од наведених појединаца од твог хаплотипа.

И реци нам још једну ствар... твоји су од куда пореклом? Схватио сам да си из Војводине али су твоји претци вероватно из других крајева.

lakedemon92:
Sad i ja vidim koliko je J2b2 rasprostranjena u Evropi. Pogledao sam link koji si mi poslao i sve sam pojedince pregledao. Jedino su mi dva Poljaka nesto bliska ovi ostali se razlikuju od mene za nekih 3-4 markera( meni su testirana samo 16 markera u beogradskom Centru za gen.). Cak i ti Poljaci se razlikuju za 2 markera.
Sto se tice prezimena ne znam odakle su moji dosli u Srem. Znam samo da su se doselili negde pocetkom 19. veka u Irig.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију