Вјера и култура Срба > Традиционална култура

Зашто су Херцеговци омиљени у Београду а омражени у Загребу?

<< < (13/13)

Brđanin:

--- Цитат: vidoje 013  Децембар 24, 2017, 08:33:50 пре подне --- Ја  помислио да то  важи само за Босанце. Не кажу они узалуд: "Кад те моја чакија убоде не треба ти ни хљеба ни воде".
 Употреба ножа није карактеристична само за  Босанце, Херцеговце, већ и за неке друге на Балкану: Албанце, Бошњаке... Ваљда последица  владавине Осмајлија. Или ће то ипак бити наш изум.  Ето и за мирне Лале се чује; "Чувај се Лалине брисе". За  Доловце ( из мјеста Долово код Панчева) се каже. "Ко није од ножа болово, нека дође у Долово".

--- Крај цитата ---
Волио бих да знам због чега се онда у Црној Гори нож сматра кукавичким и примотивним оружјем, имајући на уму да смо окружени овима што боцкају

Wolf Sagash:

--- Цитат: Pavo  Децембар 24, 2017, 12:25:30 пре подне ---Pa jedno je ženu tako tretirati, nije te rodila. :D

--- Крај цитата ---
Ово су упрћене жене. А у Херцеговини се мушки не прте. Ја понио једнум уже и косијер, да наберем бреме зановети за потпалу. Уберем ја ти та дрва, упртим се, кренем кући, кад ме угледа једна стара комшиница, чобаница. Сјевну за мном, закука. распрти ме. Узе оно бреме дрва, па упрти на своја леђа, И понесе га мојој кући, оставила своје овце. Јадикује успут и говори, гдје ћеш се ти мушко пртит, куку, куку....

Одисеј:

--- Цитат: Wolf Sagash  Децембар 24, 2017, 01:50:01 поподне --- Ово су упрћене жене. А у Херцеговини се мушки не прте. Ја понио једнум уже и косијер, да наберем бреме зановети за потпалу. Уберем ја ти та дрва, упртим се, кренем кући, кад ме угледа једна стара комшиница, чобаница. Сјевну за мном, закука. распрти ме. Узе оно бреме дрва, па упрти на своја леђа, И понесе га мојој кући, оставила своје овце. Јадикује успут и говори, гдје ћеш се ти мушко пртит, куку, куку....

--- Крај цитата ---

Па нормално, па сигурно се неће у Херцеговини наћи нека веганска сека-перса која из поштовања према животињама једе за ручак хамбургер од соје са тибетанским бобицама, те опрашта живот отровној гуји која му је искочила из врта (јер јадна змија само брани своје станиште од људског окупатора, што би рекли ови вегански двополци), а онда дође кући и усиса тепихе и опере суђе док му жена гледа Парове и турске серије.  :D

Бакс:

--- Цитат: Brđanin  Децембар 24, 2017, 11:43:53 пре подне ---Волио бих да знам због чега се онда у Црној Гори нож сматра кукавичким и примотивним оружјем, имајући на уму да смо окружени овима што боцкају

--- Крај цитата ---

Вероватно зато што се нож сматра оружјем којим се може "на кварно" убити човек. Онако, потајно, с леђа. А и може да се сакрије.
И код мојих Херцеговаца се исто нож сматран кукавичјим оружјем.

Nebo:
Да, али је зато јатаган (што му дође дуги закривљени нож или кратка сабља) био омиљено оружје и Црногораца и Брђана и Херцеговаца.
Лак за руковање и ношење, а убојит.
Побројани Срби (а да не заборавим и Малисоре) били су познати баш по борби "прса у прса", јатаганима. У борби, не кукавички из потаје.



Навигација

[0] Индекс порука

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију