Науке и научне дисциплине > Хералдика

Средњовековна српска хералдика - Medieval Serbian Heraldry

<< < (3/19) > >>

Бакс:

--- Цитат: Amicus  Јануар 23, 2017, 06:14:24 поподне ---Двоглави орлови постају предмет хералдичког интересовања од тренутка када се јављају на штиту, а на штит су доспели несумњиво као највреднији симболи царске власти, те није случајно што сви редом у сусрету са хералдиком бирају управо ове симболе за своје грбове.

Што се тиче права коришћења ових симбола даље у хералдици, не видим ни у једном случају овде да се неко тиме огрешио о било које право, а да ли је тиме хтео нарочито да се истакне пред некиме на Западу, чак ни то не бих постављао као питање, наравно, осим можда у случајевима оних чије је порекло било крајње сумњиво, а китили су се оваквим симболима.

--- Крај цитата ---

Ја сам пре свега мислио на оне који већ имају свој грб и своје симболе, а онда понекад користе двоглавог орла.

Amicus:

--- Цитат: Бакс  Јануар 23, 2017, 06:24:56 поподне ---Ја сам пре свега мислио на оне који већ имају свој грб и своје симболе, а онда понекад користе двоглавог орла.
--- Крај цитата ---

Добро, у таквим случајевима би свакако требало размислити о правилности, мене то одмах подсети на Котроманиће.

Они су још као банови босански имали свој грб, нпр. врло лепо представљен на печату Катарине грофице Цељске, рођене Котроманић, жене цељскога грофа Хермана I (слика у прилогу; као и прикази које поставих са hungaricana.hu странице), који је као што можемо видети на слици поред баштињен и у време краља Твртка II Котроманића.



Али од Твртковог крунисања у хералдику Котроманића улази и двоглави орао, кога он очигледно користи у својству његовог позивања на немањићке претке (пример на великом краљевском печату, али какав имамо у исто време и у суседној Угарској, на великом печату краља Лудвига I Анжујског), али незаборавимо да се овај симбол среће и на сачуваној надгробној плочи у Бобовцу, као и на грбу Марије Хелфенштајн, рођене Котроманић (у науци није са сигурношћу утврђено у каквом је сродству са осталима).

Amicus:
Приложио бих на ову тему још пар познатих грбова са печата средњовековне српске властеле.

На сликама се налазе печати жупана Бељака Санковића (1391), краља Стефана Дабише Котроманића (1392), те печат војводе Ђурђа Војисалића (1434).



Пошто мислим да сви препознајете мотиве на печатима, нећу сваки понаособ описивати, осим можда што бих скренуо пажњу на последњи, на коме је и на штиту поновљен мотив из челенке, дакле рука која замахује мачем.

Овоме можемо придодати и печат војводе Иваниша Павловића (1442), на коме додуше немамо грб, али из других извора имамо податак да је мотив са печата био на грбу Павловића.

Бакс:
По мени, убедљиво најлепши средњовековни печат с територије Рашке:

печат деспота Лазара, Ђурђевог сина:

Бакс:

--- Цитат: Бакс  Јануар 25, 2017, 12:33:04 пре подне ---По мени, убедљиво најлепши средњовековни печат с територије Рашке:

печат деспота Лазара, Ђурђевог сина:



--- Крај цитата ---

Хтедох написати "грб".  :)

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију