Порекло становништва > БиХ - Република Српска

Порекло Вујовића из Прераца и Никшића, Никољдан

<< < (11/17) > >>

VuRad:
Нажалост, маркере син није у могућности да достави, тест је радио у Лондону преко сајта MyHeritage сајта и сазнао је само наведену групу.

Хаџи Мирослав Ерић:
Молим Бакс-а и Вурад-а да ми се јаве, преко овог форума, на мејл или телефон(послао сам им у приватним порукама). Видим да су детаљно обрадили неке ствари па чак успјели доћи до неких битних података везаних за Вујовиће. Трагајући за својим поријеклом прикупио сам доста грађе која би им могла послужити. Такође, њихова сазнања могла би бити кључна за моје повезивање са претком који је, највјероватније из Тодорића (око 1840 године рођен) око 1860 доселио у Босну, околина Тузле. Брат ми је преко Српског ДНК пројекта радио ДНК тест и након тога смо спознали да нисмо од Прерачких Вујовића, већ да припадамо Вујовићима из Засаде, тачније Тодорића и да смо потомци АНДРИЈА-НИКОЛА- СИМО- .......Позивам све који имају нека сазнања о Симином стаблу да ми се јаве. Хвала пуно, унапријед.
Поздрав.

СИВИ:
Моја пок. бака је од Вујовића из Блажуја(Тамо су се звали Вујевићи). Рођена је 1915. Њен отац Перо је има је три сина и три шћери, Убиле су га усташе 1941. Он је вероватмо рођен у последњој четвртини 19. века. Његов отац звао се Гајо, рођен  вероватно половином 19. века...Славе Никољдан...поздрав Вујовићима

Бакс:
Ево једног питања. Тај предак прерачких Вујовића, Петар Вујовић, прешао је из Риђана у Прераце, као што смо већ утврдили средином 18. века. Али зашто??
Тада се дешавају велике промене у племену Риђани.

1. Једна битна ствар која се десило у том периоду је куга - Богумил Храбак пише да је куга морила племе Риђани 1741. и 1763. године.

2. Такође битна ствар која доноси промене у племену је чињеница да су 1748. године Риђани постали чланови Црногорског Збора, то јест Црне Горе, али је риђански кнез Дако убијен одмах следеће године, и то од стране Црногораца, јер је Дако договорио харач које ће племе плаћати травничким Турцима. Тај потез је сматран издајом. Дакови потомци, кнежеви Јаков и Перо, такође су касније убијени, али у овом случају због наслањања на Црну Гору.

3. Негде у том периоду дошло је до рашчлањивања и нестанка овог племена. Година 1763. узима се као последња година племена Риђани.

Ово су три могућа разлога преласка Петра Вујовића из Риђана у Прераца, које је још било под турском управом. Не делује логично прелазак у турски вилајет, али опет, то је наша савремена интерпретација догађаја као и веровање да су под Србима увек цветале руже а да су под Турцима постојале само патња и ужас.
Сем тога, дошло је до распада племена; сигурно је све то изгледало као Дивљи запад, пуно безакоња, а с друге стране Херцеговина под турцима била је колико-толико део једне државе са неким каквим-таквим системом.

Остаје чињеница да Вујовићи воде порекло од исте особе (Драгоша) од које воде порекло и породице које су давале риђанске кнезове. Вујовићи их нису давали, али могуће је да су као сродници тих породица сматрали да су угрожени доласком новог режима (ај да га тако назовемо) који ће се светити свима који су сарађивали с Турцима, а тај страх је сигурно повећало и убиство војводе Дака.

Опет, куга делује као најлогичнији разлог; нормално је да бежиш из кужне зоне, а поготово ако имаш и децу и жену о којима мораш да бринеш.

А могуће је да је реч и о комбинацији сва три узрока, а можда чак и многих других о којима ја ништа не знам.

Шта ви мислите? Имате ли неке информације о догађајима у Риђанима средином 18. века које овде нису споменуте?
Свака помоћ и мишљење су добродошли.

Грк:
Пошто се на Давидовићима око 1770. помињу Вујовићи и већ одвојени Станићи, мислим да се долазак у Прераца десио раније. За тако кратко вријеме нису се могли толико измножити и још презимена промјенити. Ако и јесу дошли тада, онда су се у Прерацима веома кратко задржали, односно то је била успутна станица?

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију