Науке и научне дисциплине > Хералдика

Примена хералдике

<< < (2/23) > >>

Сол:
Занимљив је шлем са пауновим перiем
Alfons Mucha (1860-1939) - from the Cycle, “The Slavonic Epic”, no 6. 1926/ The coronation of the Serbian Tsar Stefan Dušan as East Roman Emperor

Бакс:
Кажу да постоји 7 различитих верзија ове слике које је Паја Јовановић насликао.
На овој верзији коју је поставио Amicus види се и особа која држи стег Кобиловића. Вероватно Милош?

Јесте ли приметили да је стег Котроманића (чини ми се да је реч о Котроманићима) црвене боје, а не плаве? Постоје извори који говоре у прилог томе.

Amicus:

--- Цитат: Сол  Новембар 30, 2016, 10:01:08 поподне ---Занимљив је шлем са пауновим перiем
Alfons Mucha (1860-1939) - from the Cycle, “The Slavonic Epic”, no 6. 1926/ The coronation of the Serbian Tsar Stefan Dušan as East Roman Emperor
--- Крај цитата ---

Ово је исто занимљива слика, Сол, али нема је нигде на интернету у некој екстра великој резолуцији, где би се видели боље детаљи попут хералдичких, а којих свакако има, осим тог у првом плану шлема са пауновим перјем. То је очигледно царска војничка или турнирска кацига. :)


--- Цитат: Бакс  Новембар 30, 2016, 10:03:53 поподне ---Јесте ли приметили да је стег Котроманића (чини ми се да је реч о Котроманићима) црвене боје, а не плаве? Постоје извори који говоре у прилог томе.
--- Крај цитата ---

Немала је загонетка Бакс из кога је грбовника Паја Јовановић црпео хералдичке податке. Оног чувеног Бечког грбовника, кога је описао Соловјев, дефинитивно није. Тражећи одговор на то питање заврших у слепој улици. :-X

Amicus:
Кад смо код Обилића, ненадмашна је његова челенка, коју је мислим Урош Предић изврсно нагласио у чувеној Медаљи за храброст Милоша Обилића.

Синиша Јерковић:

--- Цитат: Amicus  Новембар 30, 2016, 09:56:26 поподне ---
На мрежи од бољих скенова је онај из Каталога Музеја Паје Јовановића: http://1.bp.blogspot.com/-CJyqKqKRhJ8/Tw1iZGGcDjI/AAAAAAAABG8/NL8r0wsKSxk/s1600/Crowning+of+Emperor+Dusan%252C+WEB.jpg

--- Крај цитата ---

Ово је претпостављам оригинална верзија из 1900. године, којом Паја Јовановић није био задовољан, а ова што је раније постављена је прерађена верзија.

Занимљив ми је додатак каменог рељефа лава на фасади цркве  на прерађеној слици, које нема у оригиналу.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију