Вјера и култура Срба > Народна јела

Качамак

<< < (2/9) > >>

Wolf Sagash:
На ову тему, увијек се сјетим опсервације Љубе Михића у књизи Банчићи село стогодишњака

Ако је цицвара добра онда кад је мјешате чини лац-мац, а ако је посна онда чини пуф-пуф.

симо:

--- Цитат: Nebo  Новембар 02, 2017, 12:43:19 поподне ---Како је Шерон Стоун као дете јела "кукурузу"  :D

http://www.sedmica.me/seron-stoun-za-sedmicu-odra22sla-sam-na-srpskoj-kukuruzi/

--- Крај цитата ---

Да, ово је позанта лажна вијест од прије десетак година, мало подгријана, али чини се да опет има ефекта. Шта друго рећи него, неко је био заиста маштовит. ;)

сɣнце:
У мом краjу ниjе се знало што je качамак.  Имали смо само пуру. За цицвару се чуло.  Што jе вара,  jaсно je,  али питам се одакле оно циц.  Jeдино што ми пада на памет су цице, доjке или цициja.
Jесу ли попару свуда исто звали или има коjе куда и друге називе?

Wolf Sagash:

--- Цитат: сунце  Новембар 02, 2017, 08:04:40 поподне ---У мом краjу ниjе се знало што je качамак.  Имали смо само пуру. За цицвару се чуло.  Што jе вара,  jaсно je,  али питам се одакле оно циц.  Jeдино што ми пада на памет су цице, доjке или цициja.
Jесу ли попару свуда исто звали или има коjе куда и друге називе?

--- Крај цитата ---
Код нас у Љубињу као иу Попову попару зовемо и дроба.

симо:

--- Цитат: сунце  Новембар 02, 2017, 08:04:40 поподне ---У мом краjу ниjе се знало што je качамак.  Имали смо само пуру. За цицвару се чуло.  Што jе вара,  jaсно je,  али питам се одакле оно циц.  Jeдино што ми пада на памет су цице, доjке или цициja.
Jесу ли попару свуда исто звали или има коjе куда и друге називе?

--- Крај цитата ---

Сигуран сам да сам то негдје прочитао, али не могу  да нађем, да је циц неки старословенски облик ријечи птица. Можда би се етимолошки могао повезати са ријечју птица, мада не знам да ли је то језички могуће. Цицвара би онда била неко култно вариво које чува усјеве од птица. Један од ријетких обичаја који се код нас на селу био задржао практично до данас јесте везан управо за цицвару и птице. Пошто је цицвара била, послије чеснице, прво јело које се кушало на божићној трпези, постојао је обичај да се први залогај цицваре узме затворених очију, са наопачке окренутом кашиком и да се изговори реченица: Глава у трње, реп на њиву! Ово је значило да птице те године треба да репом буду окренуте њиви, тј. да не уништавају усјеве.

Због тог обичаја мислим да би и ова етимологија у вези са птицама могла бити истинита.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију