Аутор Тема: Колонизација Баната после I светског рата  (Прочитано 2335 пута)

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Колонизација Баната после I светског рата
« послато: Новембар 16, 2016, 06:16:21 поподне »
У документарној емисији "ТРАГ"  РТС,  говори се о колонизацији добровољаца и осталих становника у Банат, најчешће из брдских крајева Лике, Баније, Кордуна, Херцеговине....након завршетка Првог светског рата. Тада настају села Војвода Степа, Александрово, Карађорђево, део Српске Црње (Бојовић), док је Стајићево насељено аутоколонистима из околних села.

https://www.youtube.com/v/W4V-vM74ufc


Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Колонизација Баната после I светског рата
« Одговор #1 послато: Септембар 25, 2019, 09:03:38 поподне »
Потребна помоћ!

Да ли је било планског насељавања из Херцеговине у Панчево прије или након I свјетског рата и постоји ли литература у вези тога?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Колонизација Баната после I светског рата
« Одговор #2 послато: Септембар 25, 2019, 09:09:49 поподне »
Потребна помоћ!

Да ли је било планског насељавања из Херцеговине у Панчево прије или након I свјетског рата и постоји ли литература у вези тога?

Постоји књига Миленка С. Филиповића, "Банатске Хере" (има је у библиотеци). Реч је о досељеницима из динарских крајева средином 18. века. Није сигурно да су сви из Херцеговине, али су претежно из динарских области, отуда и назив Хере (Ере).

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Колонизација Баната после I светског рата
« Одговор #3 послато: Септембар 25, 2019, 09:13:37 поподне »
Хвала Небојша, а да ли има нека књига о колонистима након I свјетског рата конкретно у Панчеву.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Колонизација Баната после I светског рата
« Одговор #4 послато: Септембар 25, 2019, 09:16:12 поподне »
Хвала Небојша, а да ли има нека књига о колонистима након I свјетског рата конкретно у Панчеву.

Нема на чему. Ја сам прочитао само ово пре Првог рата, зато поменух Ере. Имаш од Ердељановића, "Срби у Банату". Ту су етнолошки обрађена многа села у Јужном Банату, између осталих и она у општини Панчево.

Ван мреже Хербез

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 44
Одг: Колонизација Баната после I светског рата
« Одговор #5 послато: Септембар 25, 2019, 09:43:42 поподне »
Да ли је било планског насељавања из Херцеговине у Панчево прије или након I свјетског рата и постоји ли литература у вези тога?

Помогла би књига Др. Милан Мицић "Рaзвитaк нoвих нaсeљa у Бaнaту (1920-1941)". Мислим да је било 35 колонија у Банату, насељених после Првог св. рата. Колико је било у Панчеву, не знам, али их је било, јер  сам истражујући неке моје презимењаке нашао овај податак:

„Ербез (Ристо) Милан рођ. с. Банчићи, добровољац од 1914.-1916. гoд. у Херцеговачком одреду Црногорске војске, после рата добио земљу у Пачевачком риту, добровољачко уверење 34095/29“ – Стијачић Славко – „Херцеговци - српски ратни добровољци у ратовима Црне Горе и Србије 1912-1918“
 

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Колонизација Баната после I светског рата
« Одговор #6 послато: Септембар 25, 2019, 09:51:54 поподне »
Да, али интересантно да нема никакве литературе о тој колонизацији.
А ово нађох, али нема је на мрежи: Н. Л. Гаћеша, Аграрна реформа и колонизација у Банату 1919—1941 Сад 1972.

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Колонизација Баната после I светског рата
« Одговор #7 послато: Септембар 25, 2019, 10:00:33 поподне »
Помогла би књига Др. Милан Мицић "Рaзвитaк нoвих нaсeљa у Бaнaту (1920-1941)". Мислим да је било 35 колонија у Банату, насељених после Првог св. рата. Колико је било у Панчеву, не знам, али их је било, јер  сам истражујући неке моје презимењаке нашао овај податак:

„Ербез (Ристо) Милан рођ. с. Банчићи, добровољац од 1914.-1916. гoд. у Херцеговачком одреду Црногорске војске, после рата добио земљу у Пачевачком риту, добровољачко уверење 34095/29“ – Стијачић Славко – „Херцеговци - српски ратни добровољци у ратовима Црне Горе и Србије 1912-1918“
Има ли негдје та књига?

Мени треба податак о Грковићима (раније презиме Грк) у Панчеву, који су "вјероватно" тада колонизирани из Херцеговине. Највјероватније се ради о именима Илија, Перо, Гаврило, Мићо, отац им Ристо.

Ван мреже Хербез

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 44
Одг: Колонизација Баната после I светског рата
« Одговор #8 послато: Септембар 25, 2019, 10:23:45 поподне »
Има ли негдје та књига?
Проверио сам, постоји у каталогу Матице српске у Новом Саду. То је била докторска дисертација из 1961. Нисам је читао, а бојим се да ту нема поименичног списка колониста, оно што тебе занима. Лакше ћеш наћи ову књигу од Стијачића, била је пре пар година актуелна. Њу сам  у библиотеци прегледао и ту постоји подаци за све регистроване добровољце.

Ван мреже Антонин

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 213
  • J2 > J-Z1043
Одг: Колонизација Баната после I светског рата
« Одговор #9 послато: Септембар 26, 2019, 08:03:20 пре подне »
Не знам за литературу, али ако те интересује неко појединачно име насељено у Панчево после Првог светског рата, можеш да пробаш са Архивом Југославије. Уколико им се обратиш са подацима о лицу које тражиш, у (некад мање, некад више) разумном року, колонисти се могу пронаћи у списковима доељеника које чувају. Док сам радио у АЈ, странке су се најчешће обраћале за колонизацију после Другог светског рата (који су у изненађујућем обиму сачувани), али сам из разговора схватио да АЈ располаже и са списковима после Првог светског, с тим што су слабије сачувани. Списак углавном подразумева име домаћина, број чланова домаћинства, и место из ког се породица досељава. Све ово кошта две хиљаде динара, уколико потрага буде успешна. Уколико не буде, трошкови не постоје.

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Колонизација Баната после I светског рата
« Одговор #10 послато: Септембар 26, 2019, 04:39:52 поподне »
Хвала свима.