Порекло становништва > БиХ - Република Српска

Ћорић - Св. Никола

(1/3) > >>

ДамјанЋ:
Поздрав свима,
интересује ме нешто више о презимену Ћорић, село Бучићи и Приграђани код Мостара, такође се сматра да су имали земље и у Поповом пољу близу Требиња. Слава је св. Никола. Такође ме занима зашто се у Фојничком грбовнику, у зависности од извора, негдје спомиње Ћорић а негдје Чихорић?

Унапријед хвала.

Amicus:

--- Цитат: ДамјанЋ  Август 21, 2016, 04:05:57 поподне ---Такође ме занима зашто се у Фојничком грбовнику, у зависности од извора, негдје спомиње Ћорић а негдје Чихорић?
--- Крај цитата ---

У Фојничком грбовнику пише Чихорић, тј. CIHORICH, а уверен сам да је тако и у осталим преписима, као што је исто и у Моденском грбовнику. Не знам откуд се јавило то Ћорић? Истина, етимолошки би се нека веза и могла наћи, али у случају хералдике мислим да немамо грб Ћорића.

Нисам тренутно на свом рачунару, па бих погледао како тачно стоји и у осталим преписима, али код Чихорића смо до сада имали само варијацију Чихорић→Коренић.

Небојша:

--- Цитат: ДамјанЋ  Август 21, 2016, 04:05:57 поподне ---Поздрав свима,
интересује ме нешто више о презимену Ћорић, село Бучићи и Приграђани код Мостара, такође се сматра да су имали земље и у Поповом пољу близу Требиња. Слава је св. Никола. Такође ме занима зашто се у Фојничком грбовнику, у зависности од извора, негдје спомиње Ћорић а негдје Чихорић?

Унапријед хвала.

--- Крај цитата ---

Поздрав Дамјане,

У Поповом Пољу (Завала) су забалежени неки Ћорићи, али се не помиње која им је слава.

"Ћорићи (4 куће) су досељени са Клобука пре 250 година. Раније су се звали Милошевићи, а Ћорићима су прозвани по Илији Милошевићу који је пре 130 година у лову изгубио једно око. Има их и у Дубровнику."

Презиме Ћорић постоји и у Дријењанима (Требиње). Каже се да славе Св. Архангела Михаила.

(Миленско С. Филиповић, "Попово у Херцеговини")

Више родова из Попова (православци, али и католици) води порекло из Риђана (Црна Гора). Занимљиво да у Завали има и Кадијевића. Ова породица постоји и у нашем днк пројекту и то баш у околини Мостара (хаплогрупа R1a). Рекло би се да нека веза између ових крајева постоји.

Поставља се питање да ли постоји веза са католичком породицом Ћорић из западне Херцеговине (Широки Бријег). Ови Ћорићи се такође налазе у Српском днк пројекту и припадају хаплогрупи карактеристичној за те крајеве - I2a Динарик Југ.







ДамјанЋ:

--- Цитат: Небојша  Август 21, 2016, 09:51:13 поподне ---Поставља се питање да ли постоји веза са католичком породицом Ћорић из западне Херцеговине (Широки Бријег). Ови Ћорићи се такође налазе у Српском днк пројекту и припадају хаплогрупи карактеристичној за те крајеве - I2a Динарик Југ.

--- Крај цитата ---

Хвала на одговорима.

Александар Бачко наводи да се ови Ћорићи спомињу у 16. вијеку, те да су за вријеме Турака били ослобођени од плаћања пореза јер су ту (Доње Храсно у Поповом пољу) ''од давнине'' , такође каже да нису у било каквом сродству са осталим Ћорићима.

Једна занимљивост, у фамилији се преноси прича да су три Јована Ћорића из Бучића помогли хајдуку Стојану Ковачевићу, за вријеме робовања у Мостару, да преплива Неретву и тако побјегне преко Приграђана и Зијемаља(?) ваљда у Гацко . Можда је мит а можда истина.

Тимар:
Ћорићи који славе  Никољдан,  до 1995 године, вјековима су живјели на простору Бугојна и Доњег Вакуфа, у непосредној близини покатоличени Ћорића.  Православни Ћорићи који славе св. Николу, и данас су настањени на простору Козарске Дубице,  гдје су покатоличене усташе и потурчењаци током Другод св. рата готово истрјебили српски народ.
Иначе, ово презиме у народу је добило подругљиво име због мане у очном виду, и прије тога имали су друга презимена, што говори разноврсност Слава што славе носиоци садашњих презимена.
Зато, треба бити веома опрезан код претраживања поријекла овога презимена, и сличи таквим настанком. Тестирањем, и сазнањем хаплогрупе, све ове недоумице, врло лако се могу рјешити.
 

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију