Аутор Тема: Ватиканска галерија карата  (Прочитано 3413 пута)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Ватиканска галерија карата
« послато: Јун 03, 2016, 04:20:03 поподне »
Ово је тема које сам се јуче дотакао тражећи једну карту, до које очигледно нисам успео да дођем, па ако неко буде боље среће и нађе је, замолио бих да нам овде остави везицу ка страници. ;)

Ради се о карти Угарске и Пољске из 1560. године, којој је аутор Ђовани Антонио де Варесе (тал. Giovanni Antonio da Varese), а на којој се виде и делови земаља јужно од Саве и Дунава, које ме инетресују, мада бих волео да видим и шта има на северу, јер ово је ипак само део карте. ;)



Ову карту сам нашао овде.



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Ватиканска галерија карата
« Одговор #1 послато: Јун 27, 2017, 06:24:58 поподне »
Мапа Европе из 1581.


« Последња измена: Јун 27, 2017, 06:27:12 поподне Velibor »
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Ватиканска галерија карата
« Одговор #2 послато: Јун 27, 2017, 07:11:30 поподне »
Каква груба карта за крај 16. века! :)

Занимљиво, уцртана је нова турска граница, и то доста прецизно.

А наспрам запада је север, наспрам севера исток... Имаш ли још неки податак, ко је аутор, одакле потиче ова карта? :)



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Ватиканска галерија карата
« Одговор #3 послато: Јун 27, 2017, 08:15:49 поподне »
Каква груба карта за крај 16. века! :)

Занимљиво, уцртана је нова турска граница, и то доста прецизно.

А наспрам запада је север, наспрам севера исток... Имаш ли још неки податак, ко је аутор, одакле потиче ова карта? :)

Да, јако необична пројекција. Све је ту али опет, све наопако.

У питању је иначе карта на којој је пре свега представљена "хрватска крајина". Карта је из ватикаског архива, Nunz di Germania 100, странице од 382 до 384. У допису од 26. маја 1581. папски нунције у Грацу, Германик Маласпина, јавља државном секретару, кардиналу  di Como о приликама у Турској, и шаље му географску карту са описом хрватске крајине.
Карту је нунције добио од Ивана Кобензела, барона од Просека, који је био виши чиновник на двору надвојводе Карла. Претпоставља се да је управо Кобензел и аутор карте.
Kамене рабъ и госодинъ

симо

  • Гост
Одг: Ватиканска галерија карата
« Одговор #4 послато: Јун 27, 2017, 08:50:54 поподне »
У питању је иначе карта на којој је пре свега представљена "хрватска крајина". Карта је из ватикаског архива, Nunz di Germania 100, странице од 382 до 384. У допису од 26. маја 1581. папски нунције у Грацу, Германик Маласпина, јавља државном секретару, кардиналу  di Como о приликама у Турској, и шаље му географску карту са описом хрватске крајине.

Ово сам одмах примјетио чим сам погледао карту, прилично актуелно стање на граници: Бихаћ (Турци освојили 1592.) и Храстовица и даље у аустријским, Крупа (Турци освојили 1565.) у турским рукама.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Ватиканска галерија карата
« Одговор #5 послато: Јун 27, 2017, 08:52:15 поподне »
Да, јако необична пројекција. Све је ту али опет, све наопако.

У питању је иначе карта на којој је пре свега представљена "хрватска крајина". Карта је из ватикаског архива, Nunz di Germania 100, странице од 382 до 384. У допису од 26. маја 1581. папски нунције у Грацу, Германик Маласпина, јавља државном секретару, кардиналу  di Como о приликама у Турској, и шаље му географску карту са описом хрватске крајине.
Карту је нунције добио од Ивана Кобензела, барона од Просека, који је био виши чиновник на двору надвојводе Карла. Претпоставља се да је управо Кобензел и аутор карте.

Заниљмиво. Ако је из те перспективе рађено, није толико онда ни изненађујуће што је граница са Турском погођена, а остало што даље то слободније нацртано. Па мислим, и Апенинско полуострво овако нацртати, у 16. веку, већ је веома неозбиљно... али то су изгледа биле све периферне ствари у односу на суштину, а која је била граница.



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Ватиканска галерија карата
« Одговор #6 послато: Јун 27, 2017, 09:04:09 поподне »
Заниљмиво. Ако је из те перспективе рађено, није толико онда ни изненађујуће што је граница са Турском погођена, а остало што даље то слободније нацртано. Па мислим, и Апенинско полуострво овако нацртати, у 16. веку, већ је веома неозбиљно... али то су изгледа биле све периферне ствари у односу на суштину, а која је била граница.

Добро си то закључио. Ево шта се каже у пропратном тексту:
Цитат
Uz ovo pismo bila je poslana u Rim i karta, na kojoj se navode gotovo sve tvrđave hrvatske, koje su u rukama carevim, ali koje će Turci zauzeti, jer ovi preko njih žele doći u Italiju i Njemačku. Da se uvidi, kolika nesreća od Turaka prijeti Italiji, na karti su redom horizontalno poredani svi veći gradovi Italije, koji bi pali, padne li Hrvatska i Frijul (Furlanska). Osim toga sadržaje ta karta i druge države, ali one nijesu prikazane tako kao Hrvatska, nego se tek navode imena tih stranih država, a i neke važnije rijeke, što tim državama protječu.
Kамене рабъ и госодинъ