Аутор Тема: Рачунање колена и степена сродства  (Прочитано 50181 пута)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #80 послато: Март 05, 2018, 06:12:27 поподне »
Шта значи то што кажеш, нисам те разумео? Мислиш, ако би црква дозвољавала бракове испод седмог степена сродства да би људи могли имати јединствене крвне линије по свим предачким гранама? То нема никакве везе са црквеним одлукама, а "спуштање лествице" чини ствар још гором.
Уосталом, то што црква не дозвољава нема никакве везе са реалношћу. Баш ме занима колико се то правило поштовало у мањим срединама, да двоје људи који ступају у брак немају ни једног заједничког претка кроз седам генерација по свим крвним линијама.
Не, слажем се да је то доња граница, неко је то давно одредио тако (то би значило да заједнички предак није живео пре мање од 200 година отприлике)...А да ли се поштовало, не знам, али свештеник је био у обавези да то провери...У мањим срединама је вероватно могло да се деси да супружници могу по женским линијама да буду и ближи од седмог колена (напр. супружникове чукунбабе по мајци да буду рођене сестре), не знам да ли то правило важи само за степен сродства по мушкој линији или по свим линијама...
« Последња измена: Март 05, 2018, 06:19:07 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #81 послато: Март 05, 2018, 06:30:24 поподне »
Не, слажем се да је то доња граница, неко је то давно одредио тако (то би значило да заједнички предак није живео пре мање од 200 година отприлике)...А да ли се поштовало, не знам, али свештеник је био у обавези да то провери...У мањим срединама је вероватно могло да се деси да супружници могу по женским линијама да буду и ближи од седмог колена (напр. супружникове чукунбабе по мајци да буду рођене сестре), не знам да ли то правило важи само за степен сродства по мушкој линији или по свим линијама...

Па ево ти, овде на форуму већина људи не зна да наброји седам колена у назад по мушкој линији. Ја на пример први, а потичем из крајева где се то као памти. Шта је онда тек са неким другим регијама где људи знају имена до деде и даље мрак? Седам колена уназад то је 128 крвних линија. То можда зна неки аристократа, а код нас сумњам да има икога ко се тиме може похвалити. Нема никакве шансе да је црква или било ко други то проверавао. Па и то, проверавање сродства по мушкој линији кроз седам генерација ми је сумњиво. Пре ће бити да је то само некаква "препорука".  Хоћу да кажем да цела ствар на крају нема никакве везе са тим шта је црква или неко давно одредио, већ са простом математиком и законима природе. У мањој средини где нема прилива људи са стране пре или касније се једноставно исцрпе могућности, те се "правило седам колена" не може поштовати све и да се хоће.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #82 послато: Март 05, 2018, 06:38:44 поподне »
Народе, безвезе се расправљате.

Наша Црква не дозвољава брак до седмог колена. Али то нису колена до заједничког претка, већ укупан број рођења која спајају две особе. На пример, два рођена брата су "друго колено". А браћа од стричева су "четврто колено", по црквеном праву (и не само црквеном). Дакле, црква забрањује венчање мушкарца и жене закључно са седмим коленом (а мислим да чак и то правило може бити прекршено уз дозволу владике).

Наша народна правила су, у принципу, строжија од црквених. 

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #83 послато: Март 05, 2018, 06:42:30 поподне »
Уосталом, то што црква не дозвољава нема никакве везе са реалношћу. Баш ме занима колико се то правило поштовало у мањим срединама, да двоје људи који ступају у брак немају ни једног заједничког претка кроз седам генерација по свим крвним линијама.

Dat ću primjer iz matičnih knjiga pravoslavne parohije Dicmo.  U selu Šušci je 1830. bilo 158 pravoslavnih duša.  Prema podacima iz katastra 1846. godine, tu je bilo 26 pravoslavnih domaćinstava.  Od tih je 6 nosilo prezimena Šerbo i Denić i činili su posebne rodove, dok je drugih 20 pripadalo rodu Šušak, i nosilo ili izvorno prezime, ili neka od novih kao Rusić, Simić, Stojanac i Radoš.  Svi ovi Šušci su potomci tri osobe koje se spominju u katastru iz 1709.  Ta trojica nisu bili braća, ali su bili u srodstvu po muškoj liniji.  U samo 25 godina, između 1840. i 1865., u Šušcima je kršteno 65 djece kojim su oba roditelji iz roda Šušaka.  Bar polovica slučajeva se odnose na roditelje koji oboje nose osnovno prezime Šušak.  Uzimajući vremenski razmak i nagađajući da bi Mitar, Marko i Rade  Šušković iz 1709. bili rođaci u trećem ili četvrtom koljenu, nemoguće je da nitko od ovih Šušaka koji rađaju djecu 1840-ih ne bi bili srodnici u 7 koljena.  Pogotovu što nisam još ni spomenuo da su u nekim slučajevima i roditelji djece isto tako imali oba roditelja Šuška. 

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #84 послато: Март 05, 2018, 06:48:41 поподне »
Народе, безвезе се расправљате.

Наша Црква не дозвољава брак до седмог колена. Али то нису колена до заједничког претка, већ укупан број рођења која спајају две особе. На пример, два рођена брата су "друго колено". А браћа од стричева су "четврто колено", по црквеном праву (и не само црквеном). Дакле, црква забрањује венчање мушкарца и жене закључно са седмим коленом (а мислим да чак и то правило може бити прекршено уз дозволу владике).

Наша народна правила су, у принципу, строжија од црквених.

Ма не расправљамо се, разговарамо о теми  ;D
Са овим што си написао се слажем, то има смисла.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #85 послато: Март 05, 2018, 06:49:14 поподне »
Dat ću primjer iz matičnih knjiga pravoslavne parohije Dicmo.  U selu Šušci je 1830. bilo 158 pravoslavnih duša.  Prema podacima iz katastra 1846. godine, tu je bilo 26 pravoslavnih domaćinstava.  Od tih je 6 nosilo prezimena Šerbo i Denić i činili su posebne rodove, dok je drugih 20 pripadalo rodu Šušak, i nosilo ili izvorno prezime, ili neka od novih kao Rusić, Simić, Stojanac i Radoš.  Svi ovi Šušci su potomci tri osobe koje se spominju u katastru iz 1709.  Ta trojica nisu bili braća, ali su bili u srodstvu po muškoj liniji.  U samo 25 godina, između 1840. i 1865., u Šušcima je kršteno 65 djece kojim su oba roditelji iz roda Šušaka.  Bar polovica slučajeva se odnose na roditelje koji oboje nose osnovno prezime Šušak.  Uzimajući vremenski razmak i nagađajući da bi Mitar, Marko i Rade  Šušković iz 1709. bili rođaci u trećem ili četvrtom koljenu, nemoguće je da nitko od ovih Šušaka koji rađaju djecu 1840-ih ne bi bili srodnici u 7 koljena.  Pogotovu što nisam još ni spomenuo da su u nekim slučajevima i roditelji djece isto tako imali oba roditelja Šuška.

 :o

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #86 послато: Март 05, 2018, 06:50:35 поподне »
Dat ću primjer iz matičnih knjiga pravoslavne parohije Dicmo.  U selu Šušci je 1830. bilo 158 pravoslavnih duša.  Prema podacima iz katastra 1846. godine, tu je bilo 26 pravoslavnih domaćinstava.  Od tih je 6 nosilo prezimena Šerbo i Denić i činili su posebne rodove, dok je drugih 20 pripadalo rodu Šušak, i nosilo ili izvorno prezime, ili neka od novih kao Rusić, Simić, Stojanac i Radoš.  Svi ovi Šušci su potomci tri osobe koje se spominju u katastru iz 1709.  Ta trojica nisu bili braća, ali su bili u srodstvu po muškoj liniji.  U samo 25 godina, između 1840. i 1865., u Šušcima je kršteno 65 djece kojim su oba roditelji iz roda Šušaka.  Bar polovica slučajeva se odnose na roditelje koji oboje nose osnovno prezime Šušak.  Uzimajući vremenski razmak i nagađajući da bi Mitar, Marko i Rade  Šušković iz 1709. bili rođaci u trećem ili četvrtom koljenu, nemoguće je da nitko od ovih Šušaka koji rađaju djecu 1840-ih ne bi bili srodnici u 7 koljena.  Pogotovu što nisam još ni spomenuo da su u nekim slučajevima i roditelji djece isto tako imali oba roditelja Šuška.

Да, то је била реалност "на терену"...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #87 послато: Март 05, 2018, 06:56:13 поподне »
Па ево ти, овде на форуму већина људи не зна да наброји седам колена у назад по мушкој линији. Ја на пример први, а потичем из крајева где се то као памти. Шта је онда тек са неким другим регијама где људи знају имена до деде и даље мрак? Седам колена уназад то је 128 крвних линија. То можда зна неки аристократа, а код нас сумњам да има икога ко се тиме може похвалити. Нема никакве шансе да је црква или било ко други то проверавао. Па и то, проверавање сродства по мушкој линији кроз седам генерација ми је сумњиво. Пре ће бити да је то само некаква "препорука".  Хоћу да кажем да цела ствар на крају нема никакве везе са тим шта је црква или неко давно одредио, већ са простом математиком и законима природе. У мањој средини где нема прилива људи са стране пре или касније се једноставно исцрпе могућности, те се "правило седам колена" не може поштовати све и да се хоће.
Мислим да људи код нас по селима знају барем до чукундеде, рачунајући и њега...Значи до наврдеде барем(пето колено), а негде и даље...А оно што знају , не крши се, тако да сигурно да сам народ свесно није дозвољавао да се узимају млади уколико знају ко је заједнички предак...Ту су бабе или деде умеле да опомену унука уколико се загледа у неку девојку, да му кажу да му је она даљи род, уколико је тако...
« Последња измена: Март 05, 2018, 06:57:51 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #88 послато: Март 05, 2018, 07:20:59 поподне »
Да, то је била реалност "на терену"...

I da spomenem da se u slučajevima kad se muškarci iz Šušaka nisu ženili suprugama iz svog roda uglavnom radi o suprugama iz iste parohije, iz razbacanih pravoslavnih zaseoka sjeverno od splitskih Kaštela.  Nađoh dvije majke koje nisu iz parohije Dicmo/Zagorje, što je jednako broju majki koje su katoličke vjere i iz samih Šušaka.  Dakle, vjerojatnoća da netko oženi suprugu iz druge parohije je otprilika jednaka vjerojatnoći da netko oženi katoličku djevojku iz samih Šušaka.   

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #89 послато: Март 05, 2018, 07:24:51 поподне »
Мислим да људи код нас по селима знају барем до чукундеде, рачунајући и њега...Значи до наврдеде барем(пето колено), а негде и даље...А оно што знају , не крши се, тако да сигурно да сам народ свесно није дозвољавао да се узимају млади уколико знају ко је заједнички предак...Ту су бабе или деде умеле да опомену унука уколико се загледа у неку девојку, да му кажу да му је она даљи род, уколико је тако...

Боме, слабо знају. То ти са терена причам.  8) Генерације мојих родитеља које су рођене после '45 баш и немају претерану свест о даљим прецима, а камоли о пореклу од пре 200 година. За млађе, од 80-их на овамо, боље да не говорим. У просеку, најдаље се зна до прадеде. Не кривим ту комунизам уопште, село је углавном очувало и славу и обичаје, али, негде се покидала та нит усменог предања. Да ли су криви медији, писменост или нешто треће, не знам. Ето, једна бакица из мени ближе фамилије (1928-2007), знала је у по дана да реконструише наш породични родослов од 1836. године на овамо. Са свим именима и приближним годинама рођења. Радећи на мом родослову, доста су ми помогле приче од њених потомака који су понешто запамтили (нажалост, нису записивали) На крају се сваки добијени податак кроз проверу у документима, испоставио тачним, чак и године нису имале велика одступања.

Е, тога данас више нема. Малопре гледам са мајком неку емисију о кувању, где се жена од 60 и кусур стиди да је унука назове "бабом" и тражи да је ословљава именом у јавности. Шта даље да причам.

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #90 послато: Март 05, 2018, 07:50:06 поподне »
Не кривим ту комунизам уопште, село је углавном очувало и славу и обичаје, али, негде се покидала та нит усменог предања. Да ли су криви медији, писменост или нешто треће, не знам.

Nit je prekinuta odlaskom sa sela i ženidbom potpuno izvan starih, uskih lokalnih okvira.  Kad živiš na selu i kad su ti oba roditelja rođena par kilometara jedno od drugog, naravno da znaš pretke generacijama unatrag jer je sve to stvarno i opipljivo.  Kad je pradjed pokopan 300 metara od tvoje kuće, naravno da mu znaš ime.  I naravno da mu znaš sve potomke jer žive tu kraj tebe.  To je kao što se u Hercegovini i Crnoj Gori relativno dobro poznaju rodoslovi i srodnički odnosi među obiteljima u selu, no čim su ovi iselili u Šumadiju ili sjevernu Bosnu, tradicija se gubi.  Gubi se jer te veze koje su održavale tradiciju više ne postoje.  Ne znaš kako su se zvala pradjedova braća jer ne znaš ni jednog od njihovih potomaka. 

Moj otac je rođen u gradu ali su veze sa selom njegovih roditelja još bile jako žive.  Sam grad je bio tek 5-6 kilometara od sela.  On zna svu bližu i dalju rodbinu.  Ja već u drugom i trećem koljenu uopće ne znam rodbinu jer ih nikad nisam upoznao.  To su ljudi s kojim imam zajedničkog pradjeda, ali ja ih nikad nisam upozano.  Ja sam jednom bio u selu gdje mi je pradjed rođen, i nisam nikad živio manje od 300 km od njega.  Meni je sve to potpuno strano.   

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #91 послато: Март 05, 2018, 08:14:08 поподне »
Народе, безвезе се расправљате.

Наша Црква не дозвољава брак до седмог колена. Али то нису колена до заједничког претка, већ укупан број рођења која спајају две особе. На пример, два рођена брата су "друго колено". А браћа од стричева су "четврто колено", по црквеном праву (и не само црквеном). Дакле, црква забрањује венчање мушкарца и жене закључно са седмим коленом (а мислим да чак и то правило може бити прекршено уз дозволу владике).

Наша народна правила су, у принципу, строжија од црквених.

Тако йе, Селаковићу.
По црквених правилах се не могу вѣнчати двойе имайућих зайедничке прадѣду и прабабу, али их дѣца могу. По народних правилах, не могу ни их дѣца, бар народ куда я идем. Срби су врло строги када йе то у питању.
Ево я имам рођаке у селу Рамаћи, за неке и не знам койи су ми степен сродства (даљи су род били са мойом бабом), али пошто йе моя баба од њихова рода, држимо се и обилазимо као да смо найрођенийи. Бракови с њими су незамисливи.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #92 послато: Март 05, 2018, 09:36:43 поподне »
Својевремено сам покојног деду питао има ли таквих случајева у нашем селу да се родбина узима, рек'о ми је да је било, а да данас тога више нема. По његовим речима и некада је то било врло ретко али дешавало и то је увек било по женској страни, нпр. да се узму двоје чије су бабе или прабабе из исте фамилије. Притом не говоримо о пасивним крајевима него о селу које је у своје најбоље време, 1960-их, имало преко 2500 становника и које има преко 30 родова различитог порекла. Ту је избор био већи али се дешавало.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #93 послато: Март 05, 2018, 10:05:20 поподне »
Својевремено сам покојног деду питао има ли таквих случајева у нашем селу да се родбина узима, рек'о ми је да је било, а да данас тога више нема. По његовим речима и некада је то било врло ретко али дешавало и то је увек било по женској страни, нпр. да се узму двоје чије су бабе или прабабе из исте фамилије. Притом не говоримо о пасивним крајевима него о селу које је у своје најбоље време, 1960-их, имало преко 2500 становника и које има преко 30 родова различитог порекла. Ту је избор био већи али се дешавало.
Баш сам данас читао о једном случају из 19. века:

Током 1843. год. у СОУ вођен је судски поступак због „родоскрнављења“, против
Милосава Ивановића, старог 23 год. из Рогу и Саре, ћерке Марка и Вукосаве Смиљанић
из Рогу, старе 20 година, рођене у Љубишу. Њих двоје су унучад од двојице браће из
Рогу а та браћа највероватније су се звала Радоје и Радован, мада податак није потпуно
разјашњен. Радоје је имао сина Ивана а Иванов син је Милосав Ивановић. Радован је
имао кћи Вукосаву а она је мајка Сарина. У судским документима није потпуно
обелодањено јесу ли Радоје и Радован од Смиљанића из Љубиша, или од неке друге
фамилије из Рогу.
Милосав Ивановић и Сара Смиљанић - Марковић заволели се, обелоданили своју
љубав и решили да се венчају али ни фамилија, ни црква нису одобравали ту брачну
везу. Мимо те забране живели су невенчано, па им се родили мушко дете које је умрло
1841. год. одмах по рођењу. Суд у Ужицу осудио их телесном казном, њега са 35 а њу са
25 батина по туру. Одлучују да тајно напусте Роге и пребегну преко границе, јер им је
наређено да не смеју живети заједно. Преко Трудова одлазе у Бистрицу код Нове
Вароши и запошљавају се као чобани код Јована Суботића. Преварили су свештеника
Васа Пурића из Бистрице да нису у родбинској вези и венчао их у Бистрици. Пошто је
Сара остала трудна а никаквих средстава нису имали јер су били слуге, послушали су
савет паметних људи из Бистрице, враћају се у Роге, где им се родио син Ристивоје.
Поново долазе пред лице правде, где су поред затворске и телесне казне, још кажњени са
протеривањем из Рогу, и то Сара да се протера са мајком у Љубиш где је и рођена а
Милосав у Неготин и забрани му се повратак, Док се Сара не уда за другог. Када је
изашао из затвора и добио батине по туру, Милосав је изјавио: немогуће да одолим
својим страстима да се не састанемо, договоримо...“. Ни Сара није била равнодушна, по
изласку из затвора је изјавила: „ја за другог поћи не могу. Оћу са Милосавом бити на
нека ме власт не знам како кажњава...“.
Поред Милосава, његов отац Иван имао је још пет синова, четворица су били
ожењени. Сви су живели у заједничком домаћинству. Сара је била протерана у љубиш
заједно са целом породицом: мајком, сестром и братом Петром, који је био ожењен.

На мрежи Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #94 послато: Март 05, 2018, 11:12:01 поподне »

Када год се поведе разговор о овој теми, сетим се једног дела из књиге Била Брајсона, "Кратка историја безмало свачега":
Сјајна књига. Можда не би било лоше да је туримо у нашу дигиталну?

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #95 послато: Март 06, 2018, 01:22:17 пре подне »
Сјајна књига. Можда не би било лоше да је туримо у нашу дигиталну?

Може се наново читати на сваких пар година :). Запањујућа је количина информација коју је аутор успео да прикупи из разних научних области као потпуни аматер за сваку од њих. Постоји и сајт посвећен откривању научних грешака у књизи, којих је пронађено свега тридесетак, и то углавном бројчаних, што је веома мало за ту врсту литературе и обим материје коју књига покрива. Што се мене тиче може у дигиталну, мада није баш да има много везе са темама којима се бави Порекло. Но одосмо потпуно ван теме  ::).
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #96 послато: Март 06, 2018, 08:36:29 пре подне »
Баш сам данас читао о једном случају из 19. века:

Током 1843. год. у СОУ вођен је судски поступак због „родоскрнављења“, против
Милосава Ивановића, старог 23 год. из Рогу и Саре, ћерке Марка и Вукосаве Смиљанић
из Рогу, старе 20 година, рођене у Љубишу. Њих двоје су унучад од двојице браће из
Рогу а та браћа највероватније су се звала Радоје и Радован, мада податак није потпуно
разјашњен. Радоје је имао сина Ивана а Иванов син је Милосав Ивановић. Радован је
имао кћи Вукосаву а она је мајка Сарина. У судским документима није потпуно
обелодањено јесу ли Радоје и Радован од Смиљанића из Љубиша, или од неке друге
фамилије из Рогу.
Милосав Ивановић и Сара Смиљанић - Марковић заволели се, обелоданили своју
љубав и решили да се венчају али ни фамилија, ни црква нису одобравали ту брачну
везу. Мимо те забране живели су невенчано, па им се родили мушко дете које је умрло
1841. год. одмах по рођењу. Суд у Ужицу осудио их телесном казном, њега са 35 а њу са
25 батина по туру. Одлучују да тајно напусте Роге и пребегну преко границе, јер им је
наређено да не смеју живети заједно. Преко Трудова одлазе у Бистрицу код Нове
Вароши и запошљавају се као чобани код Јована Суботића. Преварили су свештеника
Васа Пурића из Бистрице да нису у родбинској вези и венчао их у Бистрици. Пошто је
Сара остала трудна а никаквих средстава нису имали јер су били слуге, послушали су
савет паметних људи из Бистрице, враћају се у Роге, где им се родио син Ристивоје.
Поново долазе пред лице правде, где су поред затворске и телесне казне, још кажњени са
протеривањем из Рогу, и то Сара да се протера са мајком у Љубиш где је и рођена а
Милосав у Неготин и забрани му се повратак, Док се Сара не уда за другог. Када је
изашао из затвора и добио батине по туру, Милосав је изјавио: немогуће да одолим
својим страстима да се не састанемо, договоримо...“. Ни Сара није била равнодушна, по
изласку из затвора је изјавила: „ја за другог поћи не могу. Оћу са Милосавом бити на
нека ме власт не знам како кажњава...“.
Поред Милосава, његов отац Иван имао је још пет синова, четворица су били
ожењени. Сви су живели у заједничком домаћинству. Сара је била протерана у љубиш
заједно са целом породицом: мајком, сестром и братом Петром, који је био ожењен.

 :o

Пошто је Сара остала трудна а никаквих средстава нису имали јер су били слуге, послушали су савет паметних људи из Бистрице, враћају се у Роге, где им се родио син Ристивоје.

Шта ли је било са тим дететом?

На мрежи Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #97 послато: Март 06, 2018, 08:49:46 пре подне »
Може се наново читати на сваких пар година :). Запањујућа је количина информација коју је аутор успео да прикупи из разних научних области као потпуни аматер за сваку од њих. Постоји и сајт посвећен откривању научних грешака у књизи, којих је пронађено свега тридесетак, и то углавном бројчаних, што је веома мало за ту врсту литературе и обим материје коју књига покрива. Што се мене тиче може у дигиталну, мада није баш да има много везе са темама којима се бави Порекло. Но одосмо потпуно ван теме  ::).
Добро, није баш да нема много везе с темама Порекла - и ми тежимо да добацимо до Великог праска :)
Иначе, Бил Брајсон се специјализовао за ту врсту литературе. На српски је преведено још неколико његових сјајних књига: "Код куће - кратка историја приватног живота", "Ни овде ни тамо - путешествија по Европи", "Белешке с малог острва"...

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #98 послато: Март 06, 2018, 07:09:13 поподне »
С обзиром да је рачунање сродства не само генеалошко, него превасходно - правно питање, осећам потребу да укажем на следеће, а то је како се рачуна степен сродничке удаљености:

Степени или колена се рачунају усходним правцем од сродника чије се сродство рачуна до њиховог заједничког претка и нисходно.

Да појасним, даћу пример.

Колико су по степенима / коленима, удаљени мој син и син мог брата од стрица: као први степен узима се особа од које се рачуна, а то је мој син. Други степен сам ја, као његов отац. Трећи степен је мој отац, а четврти мој ђед - он је најближи заједнички предак обојице чије се сродство рачуна. Идемо нисходно. Пети степен је мој стриц, шести његов син, мој брат од стрица. Његов син је одредиште, онај с којим рачунамо сродство. Он се не рачуна у степене, јер смо већ рачунали мог сина. Дакле, мој син и син мог брата од стрица су удаљени шест степени или колена.

Надам се да сам био јасан, као и да ће се моји млади колеге Нинослав и Бранко сложити са овим што написах. Ипак сам ја студирао 1990-их, можда су се ствари промениле, а да ја нисам у току  :o
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #99 послато: Март 06, 2018, 07:30:57 поподне »
С обзиром да је рачунање сродства не само генеалошко, него превасходно - правно питање, осећам потребу да укажем на следеће, а то је како се рачуна степен сродничке удаљености:

Степени или колена се рачунају усходним правцем од сродника чије се сродство рачуна до њиховог заједничког претка и нисходно.

Да појасним, даћу пример.

Колико су по степенима / коленима, удаљени мој син и син мог брата од стрица: као први степен узима се особа од које се рачуна, а то је мој син. Други степен сам ја, као његов отац. Трећи степен је мој отац, а четврти мој ђед - он је најближи заједнички предак обојице чије се сродство рачуна. Идемо нисходно. Пети степен је мој стриц, шести његов син, мој брат од стрица. Његов син је одредиште, онај с којим рачунамо сродство. Он се не рачуна у степене, јер смо већ рачунали мог сина. Дакле, мој син и син мог брата од стрица су удаљени шест степени или колена.

Надам се да сам био јасан, као и да ће се моји млади колеге Нинослав и Бранко сложити са овим што написах. Ипак сам ја студирао 1990-их, можда су се ствари промениле, а да ја нисам у току  :o
Небо, ја мислим да је по народном рачунању мало другачије. Да се колена рачунају колика има рођења до заједничког претка кога деле две особе, с тим да се заједнички предак не рачуна, као ни његова деца која су рођена браћа или сестре. Тако да бих ја са човеком са којим имам заједничког прадеду био друго колено. Бар су мене тако учили.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.