Аутор Тема: Породица Илић, Бабина Лука, Ваљево  (Прочитано 1133 пута)

Ван мреже stojadinilic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Породица Илић, Бабина Лука, Ваљево
« послато: Септембар 04, 2019, 10:49:41 поподне »
Поздрав свима.
Моје име је Стојадин Илић и потомак сам Илића из Бабине Луке, села покрај Ваљева. Моја породица слави Св. Луку.
Претраживајући Ваш сајт нашао сам податак да је породица Илић (једна кућа) дошла у Бабину Луку после 1820. године из места Штрпце, Стари Влах.
Даљим истраживањем сам дошао до тога, да се село Штрпце налази у непосредној близини тромеђе између Републике Српске, Србије и Црне Горе.
Оно што сам успео да сазнам од предака је веома мало, обзиром да скоро нико није жив, јесте да се породица Илић није дуго задржала у том месту, негде око 2 деценије, а да су дошли ту из правца Никшића, бежећи од турака или крвне освете.
По усменом предању, породица се пре селидбе се из Црне Горе презивала Симић, а живели су у близини Никшића у месту које има цркву Св.Луке и доста породица слави истоимену славу.
Ја сам унук Стојадина Илића, војног пилота из села Бабина Лука, који је имао брата Сретена Илића и сестру Милену.
Стојадин се, пратећи војну каријеру сели у Мостар за време школовања, затим служи у Скопљу и Тузли. Губи живот 1962 године приликом снимања филма Козара на истоименој планини. Његов брат Сретен се сели у Бугојно где је радио, а сестра Милена остаје на породичном имању у Бабиној Луци. Удаје се и мења презиме највероватније у Грбић.
Захваљујем се унапред свим људима добре воље који су у могућности да ми помогну приликом истрживања своје породичне историје и проноласка рођака које нисам имао прилику да упознам.
Сваки податак и савет је добродошао.
Стојадин Илић, Београд

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Породица Илић, Бабина Лука, Ваљево
« Одговор #1 послато: Септембар 04, 2019, 11:09:51 поподне »
Обзиром да славите Св. Луку, и да имате предање о пореклу од Никшића, са станицом у Старом Влаху (пре пресељења ваших предака у Бабину Луку), могуће је да сте род Никшића ( од неког од огранака Жупљана, пошто се црква, тј. манастир Св.Луке налази у Жупи Никшићкој)

Ван мреже stojadinilic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Породица Илић, Бабина Лука, Ваљево
« Одговор #2 послато: Септембар 04, 2019, 11:38:51 поподне »
Хвала на одговору господине ДушанВучко

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Породица Илић, Бабина Лука, Ваљево
« Одговор #3 послато: Септембар 04, 2019, 11:44:16 поподне »
Хвала на одговору господине ДушанВучко
Нема на чему :) Овде је обиман текст Небојше Бабића о племену Никшића, затим студија Радоја Ускоковића "Исељени Никшићи", као и тема на форуму о роду коме можда и сами припадате:
https://www.poreklo.rs/2018/05/02/poreklo-i-bratstva-plemena-niksica/
https://www.poreklo.rs/2013/07/14/iseljeni-nik%C5%A1i%C4%87i/
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=736.0
« Последња измена: Септембар 04, 2019, 11:48:15 поподне ДушанВучко »