Аутор Тема: Dedić  (Прочитано 1428 пута)

Ван мреже Deda

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Dedić
« послато: Децембар 24, 2019, 02:14:38 пре подне »
Pozdrav svima, nov sam na forumu.

Vidim da ovde ima dosta ljudi koji se razumeju u istraživanje porekla, pa bih voleo da dobijem neke upute. Naime pišem rodoslov bratstva Dedića, tj. dopunjujem već postojeći. Taj rodoslov je napisan 1981 sadrži tekstualni deo i samo stablo, veličine 1.5m x 1.5m (kad se raširi) i tu su navedena sva kolena u nazad do 1310 godine i Mrnje, oca Mrnjavčevića (Vukašina, Jovana Uglješe i Gojka). Stablo Gojka Mrnjavčevića na Vikipediji https://en.wikipedia.org/wiki/Gojko_Mrnjav%C4%8Devi%C4%87 se apsolutno poklapa sa mojim do Andrije, zatim se moj račva na Dedu, Vojvodu Dedu iz plemena Kuči u Crnoj Gori odakle su i nastali Dedići, iz emisije RTS-a o Mrnjavčevićima, jedan istoričar kaže da Gojko verovatno nije ni postojao, dok u knjizi od Marvo Orbin iz 1601. piše da je Mrnja imao tri sina Vukašina, Jovana i Gojka. Na žalost autor ovog rodoslova više nije živ, a reference nije navodio. Pa me sad zanima koliko je ovaj rodoslov validan, kako bih mogao da proverim te informacije?

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Dedić
« Одговор #1 послато: Децембар 24, 2019, 07:52:43 пре подне »
Родослов Дедића је, поред родослова других породица из Куча, објављен у књизи Миљана Јокановића о овом племену. Најбоље би било да се упореде та два родослова, па да видимо које су разлике. Али свакако би било занимљиво видети тај родослов из 1981. године ако је којим случајем фотографисан.

Ван мреже Deda

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Dedić
« Одговор #2 послато: Децембар 27, 2019, 01:39:50 пре подне »
Hvala na odgovoru, potražiću tu knjigu, a da li postoji neki drugi izvor informacija? Crkvene knjige iz područja Orahova npr, bi značile.

Iz tehničkih razloga ili nedostatka informacija, ovako je ispisano prvih 15 kolena od Mrnje:

Ван мреже Deda

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Dedić
« Одговор #3 послато: Децембар 27, 2019, 07:08:37 пре подне »
Pronašao sam ovo moje stablo u knjizi Miljana Jokanovića, samo dva nepoklapanja ima, verovatno greške u pisanju. Ja ne mogu da verujem koliko se taj čovek potrudio, on je ispisao sva stabla svih bratstva iz plemena Kuči do najsitnijeg detalja. Pronašao sam svog rođenog brata u stablu, verovatno bi i mene bilo da sam se rodio kad je pisao to. Hvala puno na ovoj knjizi.