ДНК порекло > Научни радови

Становништво Тузле - генетичка анализа

(1/8) > >>

Небојша:
Пре неколико дана изашао је рад који се бави генетиком становништва Тузле. За сада постоје "СНП" резултати, без хаплотипва. Можда ће се у међувремену појавити и хаплотипови (100 тестираних на 17 маркера).

Видим да су користили и "Невен" предвиђач. :)

Статистика:

Хаплогрупа I2a - 49%
Хаплогрупа R1a - 23%
Хаплогрупа E1b - 7%
Хаплогрупа R1b - 5%
Хаплогрупа I1 - 4%
Хаплогрупа J2a - 4%
Хаплогрупа J2b - 3%
Хаплогрупа Q - 3%
Хаплогрупа G2 - 1%
Хаплогрупа G1 - 1%

Рекло би се мање-више очекивани резултати за ово поднебље.


Извор: Y-chromosomal haplogroup distribution in the Tuzla Canton of Bosnia and Herzegovina: A concordance study using four different in silico assignment algorithms based on Y-STR data

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0018442X16300592

Синиша Јерковић:

--- Цитат: Небојша  Новембар 03, 2016, 04:00:11 поподне ---Пре неколико дана изашао је рад који се бави генетиком становништва Тузле. За сада постоје "СНП" резултати, без хаплотипва. Можда ће се у међувремену појавити и хаплотипови (100 тестираних на 17 маркера).

Видим да су користили и "Невен" предвиђач. :)

Статистика:

Хаплогрупа I2a - 49%
Хаплогрупа R1a - 23%
Хаплогрупа E1b - 7%
Хаплогрупа R1b - 5%
Хаплогрупа I1 - 4%
Хаплогрупа J2a - 4%
Хаплогрупа J2b - 3%
Хаплогрупа Q - 3%
Хаплогрупа G2 - 1%
Хаплогрупа G1 - 1%

Рекло би се мање-више очекивани резултати за ово поднебље.


Извор: Y-chromosomal haplogroup distribution in the Tuzla Canton of Bosnia and Herzegovina: A concordance study using four different in silico assignment algorithms based on Y-STR data

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0018442X16300592

--- Крај цитата ---

Занимљива информација, Небојша. Чини ми се да је у оном давном истраживању Зенице био сличан процентуални однос. Оба ова града су доминантно муслимански, па мислим да ови проценти могу да се узму као мјеродавни за босанске муслимане.

Удио словенских хаплогрупа је већи него код Срба, преко 70%. Није само због повећане I2a Динарик, већ и због повећане R1a. Колико се сјећам у зеничким резултатима је било око 24% R1a.

Одлична вијест и за Невген. Полако али сигурно осигурава позицију у научним студијама.

Radul:

--- Цитат: Синиша Јерковић  Новембар 03, 2016, 07:48:14 поподне ---Занимљива информација, Небојша. Чини ми се да је у оном давном истраживању Зенице био сличан процентуални однос. Оба ова града су доминантно муслимански, па мислим да ови проценти могу да се узму као мјеродавни за босанске муслимане.

Удио словенских хаплогрупа је већи него код Срба, преко 70%. Није само због повећане I2a Динарик, већ и због повећане R1a. Колико се сјећам у зеничким резултатима је било око 24% R1a.

Одлична вијест и за Невген. Полако али сигурно осигурава позицију у научним студијама.

--- Крај цитата ---

Мени се чини да је поменути резултати добро наштелован или да је истраживање рађено у круг.

Небојша:

--- Цитат: Radul  Новембар 03, 2016, 08:10:11 поподне ---Мени се чини да је поменути резултати добро наштелован или да је истраживање рађено у круг.

--- Крај цитата ---

Зашто би били наштеловани? Шта то код њих изазива толику сумњу? Јесу ли сви резултати Хрвата и муслимана намештени? :) Наравно, било би добро да видимо и хаплотипове, али не верујем да ће то променити било шта.

Поставља се питање шта толико чуди наше људе у овим резултатима из региона. Сасвим је нормално да Хрвати из БиХ имају и до 70% I2a, а муслимани око 50-ак, док је проценат R1a код ових других често и преко 20%.

Конкретно када погледамо ово истраживање, јасно је да Срби имају дупло више E1b, I1 и J2b, још ако томе додамо и неке слабије заступљеније хг, које готово да не постоје код суседа (пример N1a), јасно је да ће удео "словенске Y-днк" бити мањи.

Занимљиво да је ово друго истраживање за БиХ муслимане где J2a бележи солидан проценат. Интересантан је и овако висок проценат Q групе. Колико ми је познато, то је највећи проценат у истраживањима за народе из региона. Код Црногораца је око 2% на узорку 404, а код Хрвата из Херцеговине 0.7% на узорку 141.

 

Nebo:

--- Цитат: Небојша  Новембар 03, 2016, 08:28:31 поподне ---Јесу ли сви резултати Хрвата и муслимана намештени?

--- Крај цитата ---

А зашто бисмо ове резултате из Тузле повезивали само с муслиманима и Хрватима?
У Тузли, према попису из 2013. године, живи 15% Срба, исто колико и Хрвата:

Nacionalni sastav općina Tuzla, popis 2013.
ukupno    120.441
Muslimani    62.669 (47,61%)
Jugoslaveni    21.995 (16,71%)
Hrvati    20.398 (15,49%)
Srbi    20.271 (15,40%)
ostali, neopredijeljeni i nepoznato    6.285 (4,79%)

https://sh.wikipedia.org/wiki/Tuzla

Можда ту треба прибројати и један број који су се изјаснили као "Југославени" и ови "неопредјељени". Дакле, барем петина Тузлака данас су Срби. Срби су, пореклом, и многи тамошњи муслимани и Хрвати, само им то треба објаснити.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију