Аутор Тема: Топлица и Горња Јабланица  (Прочитано 6760 пута)

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Топлица и Горња Јабланица
« послато: Март 10, 2018, 10:10:12 пре подне »
 Становништво Топлице и Горње Јабланице: старосједиоци, историја досељавања с посебним освртом на даље поријекло из Старе Црне Горе, Црногорских Брда, Црногорске Херцеговине - Старе Херцеговине. Путања преко Метохије и Косова, Пештери,  прије и послије 1878.г. других крајева Србије укључујући и Војводину и других подручја. Миграције становништва: досељеничке и исељеничке.    Топлички устанак у Првом Свјетском рату. Све у вези и око Топлице и Горње Јабланице.  На  нашем сајту, имамо велико интересовање  за ову тему. Јављају  се и заинтересовани за конкретне  информације.  Додуше,   у вези   и око Топлице и Горње Јабланице имамо појединачна разматрања и у оквиру других тема.

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Топлица и Горња Јабланица
« Одговор #1 послато: Март 17, 2018, 08:59:10 поподне »
У књизи Владимира Вујичића ( или Вујачића?
 131година од насељавања Горње Јошанице)
За презиме Лазаревић пише да постоје две фамилије које нису сродне.
Лазаревићи које називају Лазићи воде порекло од Лазе Симића(имао је брата Симу Симића)  рођеног 1789. Евидентиран је као усташа у српско-турском рату 1876и да је родом из Копорића ( на Копаонику). Још се наводи да постоји казивање да им је некадашње презиме било Јовановић и да су у сродству са Савићима, Гвоздићима и Лушићима.
У попису из 1884 се наводи да је Лазар имао 95 година и од њега има сада више од осамдесет чланова фамилије

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Топлица и Горња Јабланица
« Одговор #2 послато: Март 17, 2018, 09:12:24 поподне »
Ако неко има више информација о пореклу Симића
или Јовановића из Копорића, молила бих да напишете.
Иначе гое наведени Лазаревићи славе св. Николу а обележавају и летњег св. Николу

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Топлица и Горња Јабланица
« Одговор #3 послато: Март 17, 2018, 09:12:52 поподне »
Копориће (Копорић, Копорићи) је насеље у општини Лепосавић на Косову и Метохији, смештено на падинама Копаоника и 11 km удаљено од Лепосавића. Током средњег века, Копориће је било рударско насеље, рудна област у којој се вадило олово (са малом количином сребра) и трг. У Повељи краља Милутина (1282—1321) из 1315. године, поводом оснивања манастира Бањске, село се помиње под називом Копорити.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Топлица и Горња Јабланица
« Одговор #4 послато: Март 18, 2018, 10:47:22 пре подне »
 Koпopићe je нaкoн 1876. ocтaлo пуcтo. Нaпуcтили cу гa уcтaници ca пopoдицaмa. Зaceљeнo je oд cтpaнe туpcкиx влacти 1883. муcлимaнcким живљeм кoje je нaкoн ocлoбoђeњa 1912. oтишлo зa Tуpcку. Taдa je пoнoвo зaceљeнo нoвим cpпcким cтaнoвништвoм из oкoлниx ceлa.

Oд уcтaникa ce cпoмињу Лaзap Cимић, Cимa Дaмњaнoвић, пoп Mилaдин Пoпoвић и дp.

Cлaвa Cимићa мoждa укaзуje нa вeзу ca Pajoвићимa из Г. Кpњинa.

Aкo Joвaнoвићи cлaвe Apaнђeлoвдaн, oндa cу вepoвaтнo Mopaчaни из Бopчaнa.
« Последња измена: Март 18, 2018, 10:50:53 пре подне Милош »

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Топлица и Горња Јабланица
« Одговор #5 послато: Март 18, 2018, 06:08:48 поподне »
Захваљујем Милоше!

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Топлица и Горња Јабланица
« Одговор #6 послато: Мај 17, 2018, 08:52:00 поподне »
Питање:

Зна ли неко које је порекло родова Недељковић и Милетић из села Калиманце (припада већем селу Сеоце код Куршумлије)?



Оно што ја знам је да потичу од два брата - Недељка (или Неђељка) и Милете, чији се отац доселио у Калиманце из Пиве, вероватно у склопу досељења црногорских "крсташа" у Топлицу и Јабланицу након 1878. године. Оно што они знају о свом пореклу је да су "са Дурмитора". Славе Јовањдан. Раније презиме не памте, али су са матицом одржавали присне везе све до Другог светског рата.

Судећи по слави и пореклу са Дурмитора, мени се чини да је најизгледније да су Пивљани.

Верујем да Војиненад или Филимон знају нешто више о овим родовима.
« Последња измена: Мај 17, 2018, 08:54:19 поподне Nebo »
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Топлица и Горња Јабланица
« Одговор #7 послато: Мај 23, 2018, 05:01:20 поподне »
Питање:

Зна ли неко које је порекло родова Недељковић и Милетић из села Калиманце (припада већем селу Сеоце код Куршумлије)?



Оно што ја знам је да потичу од два брата - Недељка (или Неђељка) и Милете, чији се отац доселио у Калиманце из Пиве, вероватно у склопу досељења црногорских "крсташа" у Топлицу и Јабланицу након 1878. године. Оно што они знају о свом пореклу је да су "са Дурмитора". Славе Јовањдан. Раније презиме не памте, али су са матицом одржавали присне везе све до Другог светског рата.

Судећи по слави и пореклу са Дурмитора, мени се чини да је најизгледније да су Пивљани.

Верујем да Војиненад или Филимон знају нешто више о овим родовима.

Према књизи "Копаоник" Радослава Павловића, у Сеоцету и његовом засеоку Калиманцу нема Недељковића, али има Милетића који додуше не славе Јовањдан већ Св. Мину (24.11. по грегоријанском календару) и који су старинци.
« Последња измена: Мај 23, 2018, 05:03:31 поподне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Топлица и Горња Јабланица
« Одговор #8 послато: Мај 23, 2018, 05:34:12 поподне »
Према књизи "Копаоник" Радослава Павловића, у Сеоцету и његовом засеоку Калиманцу нема Недељковића, али има Милетића који додуше не славе Јовањдан већ Св. Мину (24.11. по грегоријанском календару) и који су старинци.

У Калиманцу је 1884. било три пореске главе. Павловић је у Калиманцу забележио Лукиће (Св. Мина) и Максимовиће (Св. Илија) из Лукова.

Милетићи који славе Јовањдан, а гравитирају ка Копаонику, су Лопаћани. Центар одакле су се ширили су села Војмиловићи и Ковачи. Али изгледа да нико не носи то презиме данас, већ их као Милетиће знају.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Топлица и Горња Јабланица
« Одговор #9 послато: Мај 23, 2018, 06:45:50 поподне »
Чудно. Ови људи баш носе презимена Недељковић и Милетић и из Калиманаца су...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Топлица и Горња Јабланица
« Одговор #10 послато: Мај 23, 2018, 06:51:03 поподне »
У Калиманцу је 1884. било три пореске главе. Павловић је у Калиманцу забележио Лукиће (Св. Мина) и Максимовиће (Св. Илија) из Лукова.

С обзиром да су ови Недељковићи и Милетићи "крсташи", могуће је да су се доселили после тог пописа из 1884. године.

У Калиманцу је 1884. било три пореске главе. Павловић је у Калиманцу забележио Лукиће (Св. Мина) и Максимовиће (Св. Илија) из Лукова.

Од ових Лукића је Свети свештеномученик Харитон, којег су албански терористи убили јуна 1999. године.

https://sr.wikipedia.org/sr/%D0%A5%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%82%D0%BE%D0%BD_%D0%9B%D1%83%D0%BA%D0%B8%D1%9B
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже serbsky

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 21
Одг: Топлица и Горња Јабланица
« Одговор #11 послато: Новембар 10, 2018, 12:27:45 поподне »
Е баш смо баксузи ми из Горње Јабланице, крај малтене уопште није покривен литературом о  пореклу становништва, док је Доња Јабланица солидно описана... Нема докумената ни по архивима, нити су црквене књиге преживеле бугарску окупацију и Топлички устанак.... Остају само предања, приче рекла-казала, збрка с презименима, јер сваки род их има најмање два, гомила родова се угасила.... Ето, да пробам овако, можда неко изнесе податке који би ми били нови... Занима ме порекло становништва села Чокотин, конкретно презиме Обрадовић, живели у делу села који се и данас зове Обрадовина..., а припада Вулићима... Неки ми рекоше да су можда били рођаци, али нема никога да то и потврди и открије неке податке о даљем пореклу.... Исто тако, занима ме и презиме Живковић из Медвеђе, славили су Ђурђиц и Ђурђевдан. Свако добро....

Ван мреже Зоран Величковић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Топлица и Горња Јабланица
« Одговор #12 послато: Април 25, 2019, 10:18:59 пре подне »
Може ли ми ко помоћи око порекла?

Презиме Величковић, крсна слава Петковдан. Мој прадеда Стаменко се доселио из села Мачковац (општина Куршумлија) након Балканских или Првог светског рата на територију општине Вучитрн (село Главотина), централни Космет. По предању смо од рода Бјелопавлића, доселили се вероватно после 1878. г. на територију Топлице. , не знам да ли директно из Брда, или преко Метохије и Косова. Дакле, породична миграција би отприлике била оваква: Црна Гора (Брда) - Топлица - Централни Космет (од 1920 г.). 
Предаке знам уназад до наврдеде Величка који је и родоначелник, не знам које је презиме пре тога било.
Величко - Недељко - Стаменко - Рајко - Миле - Зоран (од наврдеде до мене).

Срдачан поздрав, Зоран Величковић

Ван мреже DraganP-BG

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 130
Одг: Топлица и Горња Јабланица
« Одговор #13 послато: Јун 01, 2019, 04:06:12 пре подне »
Може ли ми ко помоћи око порекла?

Презиме Величковић, крсна слава Петковдан. Мој прадеда Стаменко се доселио из села Мачковац (општина Куршумлија) након Балканских или Првог светског рата на територију општине Вучитрн (село Главотина), централни Космет. По предању смо од рода Бјелопавлића, доселили се вероватно после 1878. г. на територију Топлице. , не знам да ли директно из Брда, или преко Метохије и Косова. Дакле, породична миграција би отприлике била оваква: Црна Гора (Брда) - Топлица - Централни Космет (од 1920 г.). 
Предаке знам уназад до наврдеде Величка који је и родоначелник, не знам које је презиме пре тога било.
Величко - Недељко - Стаменко - Рајко - Миле - Зоран (од наврдеде до мене).

Срдачан поздрав, Зоран Величковић

Preko Bjelog polja ,Bihora i Sjenice ste došli .Nadam se da ste uradili lokus .Tačno predanje je da ste iz plemena Bjelopavlića.Možete pronaći tekstove o samom plemenu na sajtu.
« Последња измена: Јун 01, 2019, 08:16:10 пре подне НиколаВук »

Ван мреже DraganP-BG

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 130
Одг: Топлица и Горња Јабланица
« Одговор #14 послато: Јун 03, 2019, 03:05:00 пре подне »
Величковић, Петковдан, Мачковац, Куршумлија, E-V13>Z5017>Z16988>BY155589

Припада роду Бјелопавлића и има хаплотип близу модалног за овај род.

Тестирани је навео за своју породицу да према предању потиче из Бјелопавлића одакле најпре долазе на Косово, а одатле у Мачковац у Топлици. Враћају се 1920. године на Косово у околину Вучитрна. Презиме носе по Величку, наврдеди тестираног
 
Ivan sasvim jasno navodi u svom tekstu

Ван мреже Челић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 32
Одг: Топлица и Горња Јабланица
« Одговор #15 послато: Јун 30, 2019, 06:35:09 поподне »
Може ли помоћ ?
1. Зна ли неко који су родови насељавали и данас насељавају село Грабовницу код Куршумлије?
2. Зна ли неко нешто више о роду Матовић из села Богујевац код Куршумлије? Вујадин Рудић наводи да су насељени из Равништа.
Изгледа да славе Св.Јована Крститеља 20.јануара.Шта је њихова преслава? Да ли је то Ивањдан 7.јула? Очито је да су ови Матовићи пореклом из Равништа на Копаонику у близини Блажева.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже serbsky

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 21
Одг: Топлица и Горња Јабланица
« Одговор #17 послато: Фебруар 27, 2020, 09:50:37 поподне »
Зна ли неко нешто о Вуксановићима у Горњој Јабланици?!
Видим да су насељени у села уз стару турску границу- Медевце, Туларе, Спонце, Криво дрво, Прпоре...
Какав хаос су направили тим мењањем презимена по насељавању, таман човек помисли сложио неке коцкице, оно јок...
 ;D

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Топлица и Горња Јабланица
« Одговор #18 послато: Фебруар 29, 2020, 08:39:59 поподне »
Зна ли неко нешто о пореклу Савића из села Љуше код Куршумлије, слава Аранђеловдан?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Слатинац

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 375
  • R1b>Z2705>BY199059*
Одг: Топлица и Горња Јабланица
« Одговор #19 послато: Фебруар 29, 2020, 08:47:21 поподне »
Зна ли неко нешто о пореклу Савића из села Љуше код Куршумлије, слава Аранђеловдан?
Голуб Јашовић их спомиње у својој књизи "Ономастика слива реке Косанице" страна 245.