Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2484830 пута)

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3280 послато: Март 03, 2017, 09:42:17 поподне »
Је ли икоме још чудно што нема хаплогрупе Х?
Човек би очекивао да ће се појавити негде, макар у траговима...

Због приличне присутности H1a M82 код Мађара и Румуна у анонимним збиркама, питао сам се да ли их намерно убацују због присутности у тим областима?

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3281 послато: Март 03, 2017, 10:10:46 поподне »
Претпостављам да је извор за то предање књига Миладина Контића:
http://www.m2m.rs/kusljevici/Miladin%20Kontic%20Pijesivci%20-BratstvoKontic.pdf

Да.

У сваком случају, већ је утврђено је да Васојевићи и Пјешивци генетски нису сродни.

Баш зато је предање о пореклу Пјешиваца од Мусића прихватљивије, него оно о пореклу од Васојевића. Зато то и написах.
Лично, не верујем ни у једно ни у друго.
Мада, ко зна...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3282 послато: Март 03, 2017, 10:16:09 поподне »
Је ли икоме још чудно што нема хаплогрупе Х?

Нема се пара за такве ствари...
"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3283 послато: Март 03, 2017, 11:47:57 поподне »
С обзиром да постоје народне песме на исту тему (кашњење на бој на Косово) и за Стевана Васојевића и за Стевана Мусића, многи праве везу између њих двојице и сматрају да се ради о истој особи, тако да је могуће да је због тога Миладин Контић мало "прилагодио" старо предање. Само, за то нема много основа јер је Стеван Васојевић из Дубнице код Сјенице, док је Стеван Мусић из Мајдана у долини Ибра. Претпостављам да је предање о Мусићима накнадно настало да не испало да су Пјешивци само огранак Васојевића, али ко ће га знати. У сваком случају, већ је утврђено је да Васојевићи и Пјешивци генетски нису сродни.

Мало сам погледао литературу, и изгледа да је прича о пореклу од Муслића заиста потекла од Миладина Контића, као што сам и претпоставио. Ево шта пише Љубомир Ђукић у књизи "Племе Пјешивци са братством Ђукић кроз историју" из 2004. године:
Тако је Петар Шобајић записао да у Горњим Пјешивцима "једни причају да им је предак Богдан старином из Сјенице, од некога војводе Стевана Васојевића, а други да је из Бањске крај Косова". Шобајић се овим питањем није потпуније бавио. Нијесу ни други етнолози, али су Стевана редовно помињали. Разлог за то је, вјероватно, што се тада није знало за многе историјске изворе, а радило се о времену које крије даљина од више вјекова па се многе ствари нијесу могле како ваља идентификовати. Марко Вујачић, на примјер, износи сасвим другачију тезу – да се Стеван презивао Потољић и да је погинуо на Косову. Питањем о војводи Стевану бавио се и Миладин T. Контић. У својој књизи “Племе Пјешивци са историјом братства Контић", он износи да је војвода Стеван, у ствари, Стеван Мусић, познато име из наших народних пјесама, угледни властелин, син Челника Мусе и сестрић кнеза Лазара. Контић наводи да је Стеван погинуо на Косову, али да је иза себе оставио сина, који је са мајком пребјегао у Зету, код рођака Балшића, који су их настанили у Грудама код Скадра.

Ово је користан пример да мењање старих и измишљање нових "предања" у Црној Гори нажалост не стаје ни у данашње време.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3284 послато: Март 04, 2017, 10:35:00 пре подне »
Па, ето, Контић као да је предосетио да Пјешивци немају генетске везе с Васојевићима, па је нашао адекватну замену - другог Стевана  :)
Разлика између та два предања је једино у томе што је оно о Васојевићима старије, што је записано од школованих историчара и етнолога, па му то даје неку тежину. Што се веродостојности тиче - данас видимо да нема разлике.
"Наша мука ваља за причешћа"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3285 послато: Март 07, 2017, 06:00:02 поподне »
Јелача, Ђурђевдан, Кијани/Грачац/Лика

Припада хаплогрупи E и мислим да припада грани 439=9 о којој сам и раније писао, иако сам Јелача има 439=10 ( и то је доста ниско, а и по осталим маркерима је близак овој групи 439=9 нпр. маркер 448=19). Ова грана је присутна и у Црној Гори, има је и у Крајини, а скоро смо у Пројекат убацили петровића из прилепа који је поријеклом из Македоније. Да се не понаваљам, више о тој грани овдје http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1883.0

Занимљиво је да је далматински Јелача са истом славом тестиран као J2b M205.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3286 послато: Март 07, 2017, 06:07:04 поподне »
Јелача, Ђурђевдан, Кијани/Грачац/Лика

Припада хаплогрупи E и мислим да припада грани 439=9 о којој сам и раније писао, иако сам Јелача има 439=10 ( и то је доста ниско, а и по осталим маркерима је близак овој групи 439=9 нпр. маркер 448=19). Ова грана је присутна и у Црној Гори, има је и у Крајини, а скоро смо у Пројекат убацили петровића из прилепа који је поријеклом из Македоније. Да се не понаваљам, више о тој грани овдје http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1883.0

Занимљиво је да је далматински Јелача са истом славом тестиран као J2b M205.

Интересантно. Имам рођаке међу Јелачама из Грачаца, па ми је ова прича око њих још занимљивија.

Недавно смо добили резултат Медића (слава такође Ђурђевдан), које Карановић повезује са крајишким Јелачама. Очито је ово презиме било распрострањено на подручју Крајине (женско име Јелена-Јелача?), односно има их више несродних.

И Јелаче M205 из Варивода славе Ђурђевдан, али је старије презиме гласило другачије,

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3287 послато: Март 07, 2017, 06:24:19 поподне »
Грујић, Игњатијевдан, Горњи Рачник, Јагодина

Свакако припада карпатско-далматинској грани R1a-Y2613, најближи су му Цвијовић и Мелуновић из Пријепоља (Са Цвијовићем пуно поклапање на 17, с Мелуновићем -1 на 17). Од других хаплотипова најближи су му један Грк из Бугарске и Рус са којима се разликује 1/19. N100107 Aristotle Tsakonas (Tzakonas, Zakonas),c1870-1930, Bulgaria и 454742 Andrey Panov, Balya, Siberia Russian Federation. Сви су они карпатско-далматинска грана.

За Грујиће се наводи:

"–Костићи и Грујићи, славе Игњатијевдан. Доселили су се „од сврљишко, од Копај-Кошаре“ пре 120 година."

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3288 послато: Март 07, 2017, 06:33:13 поподне »
Грујић, Игњатијевдан, Горњи Рачник, Јагодина

Свакако припада карпатско-далматинској грани R1a-Y2613, најближи су му Цвијовић и Мелуновић из Пријепоља (Са Цвијовићем пуно поклапање на 17, с Мелуновићем -1 на 17). Од других хаплотипова најближи су му један Грк из Бугарске и Рус са којима се разликује 1/19. N100107 Aristotle Tsakonas (Tzakonas, Zakonas),c1870-1930, Bulgaria и 454742 Andrey Panov, Balya, Siberia Russian Federation. Сви су они карпатско-далматинска грана.

За Грујиће се наводи:

"–Костићи и Грујићи, славе Игњатијевдан. Доселили су се „од сврљишко, од Копај-Кошаре“ пре 120 година."

Полако почињу да искачу и "источни" Карпато-далматинци код нас. Може ли се установити каква је њихова веза са овом крајишком групом, или су у питању далеки, далееки рођаци?

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3289 послато: Март 07, 2017, 06:38:11 поподне »
Бојанић, Никољдан, Воћин/Славонија

Припада хаплогрупи G2a-L42. У овом случају се може рећи да је тест заиста помогао да се нађе директно поријекло. Наиме, Бојанић из Воћина је ово написао о свом поријеклу: "по усменом предању мој чукун чукун деда је дошао у Западну Славонију (Воћин), око 1800год са тромеђе Црне Горе,. Србије и Босне, не зна се тачно… Слави Св. Николу"

Ми на пројекту имамо Бојанића из Трнаваца код Рудог (што и јесте права тромеђа босне, Србије и Црне Горе), који слави Никољдан и који се од Бојанића из Воћина разликује у само једном маркеру на 23 маркера.

Чини ми се да је Атлантише добио рођака из Славоније.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3290 послато: Март 07, 2017, 06:38:44 поподне »
Полако почињу да искачу и "источни" Карпато-далматинци код нас. Може ли се установити каква је њихова веза са овом крајишком групом, или су у питању далеки, далееки рођаци?

Чини ми се да су по хаплотипу нешто другачији.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3291 послато: Март 07, 2017, 06:40:00 поподне »
[Чини ми се да је Атлантише добио рођака из Славоније.

Какав дан за младог Атлантида. Прво она студија о старој днк, а сада рођак из Славоније. ;)

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3292 послато: Март 07, 2017, 06:40:42 поподне »
Бојанић, Никољдан, Воћин/Славонија

Припада хаплогрупи G2a-L42. У овом случају се може рећи да је тест заиста помогао да се нађе директно поријекло. Наиме, Бојанић из Воћина је ово написао о свом поријеклу: "по усменом предању мој чукун чукун деда је дошао у Западну Славонију (Воћин), око 1800год са тромеђе Црне Горе,. Србије и Босне, не зна се тачно… Слави Св. Николу"

Ми на пројекту имамо Бојанића из Трнаваца код Рудог (што и јесте права тромеђа босне, Србије и Црне Горе), који слави Никољдан и који се од Бојанића из Воћина разликује у само једном маркеру на 23 маркера.

Чини ми се да је Атлантише добио рођака из Славоније.
Хахаха, је ли ово нека скривена камера?  ;D ;D
Данас су стигли резултати древне ДНК из Винче, па онда ово  :D....е због оваквих ствари сам заволео генетичку генеаологију...уздравље!  ;D
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3293 послато: Март 07, 2017, 06:42:05 поподне »
Бојанић, Никољдан, Воћин/Славонија

Припада хаплогрупи G2a-L42. У овом случају се може рећи да је тест заиста помогао да се нађе директно поријекло. Наиме, Бојанић из Воћина је ово написао о свом поријеклу: "по усменом предању мој чукун чукун деда је дошао у Западну Славонију (Воћин), око 1800год са тромеђе Црне Горе,. Србије и Босне, не зна се тачно… Слави Св. Николу"

Ми на пројекту имамо Бојанића из Трнаваца код Рудог (што и јесте права тромеђа босне, Србије и Црне Горе), који слави Никољдан и који се од Бојанића из Воћина разликује у само једном маркеру на 23 маркера.

Чини ми се да је Атлантише добио рођака из Славоније.

Честитке и поздрави Атлантиду на откривању "рођака" ;D

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3294 послато: Март 07, 2017, 06:46:36 поподне »
Честитке и поздрави Атлантиду на откривању "рођака" ;D

Придружујем се. Леп дан за њега, бар са аспекта ГГ. :D

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3295 послато: Март 07, 2017, 06:47:14 поподне »
Придружујем се. Леп дан за њега, бар са аспекта ГГ. :D

Да, дефинитивно :)

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3296 послато: Март 07, 2017, 06:51:14 поподне »
У овом случају се може рећи да је тест заиста помогао да се нађе директно поријекло. Наиме, Бојанић из Воћина је ово написао о свом поријеклу: "по усменом предању мој чукун чукун деда је дошао у Западну Славонију (Воћин), око 1800год са тромеђе Црне Горе,. Србије и Босне, не зна се тачно… Слави Св. Николу"

Ми на пројекту имамо Бојанића из Трнаваца код Рудог (што и јесте права тромеђа босне, Србије и Црне Горе), који слави Никољдан и који се од Бојанића из Воћина разликује у само једном маркеру на 23 маркера.

Ово је заиста одлично, да се најежи човек!

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3297 послато: Март 07, 2017, 07:10:19 поподне »
Честитке и поздрави Атлантиду на откривању "рођака" ;D

Честитке и од мене, стварно одличан дан за Atlantische.  :D

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3298 послато: Март 07, 2017, 07:29:36 поподне »
Симоновић, Мратиндан, Идвор/Банат

Припада хаплогрупи R1b, највјероватније грани PF7562. У сваком случају источна R1b=12. Ни Морачани нису сувише далеко. Међутим од досад тестираних, најближи му је са 2 маркера разлике на 23 Миловановић из Мосне код Доњег Милановца (мислим да је то Мића са форума). То је прилично велико поклапање, аи географски није далеко, па нека веза између ове двије породице свакако постоји.

Иначе Симоновић је ово оставио о поријеклу своје породице:

"досеже до банатског Идвора и првог ми знаног претка Јована Сим(е)оновића (1725-1805), свештеника,
по коме сви ми његови потоњи потомци у селу постасмо и остасмо карактеристичног „шпицнамена“ Попов, а славимо Св. Мрату или Св. краља српског Стефана Дечанског."

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3299 послато: Март 07, 2017, 08:06:40 поподне »
Михајловић р. Никетић, Крђевац, Топола, Србија

Припада хаплогрупи R1b BY611. Веома блиски су му практично сви из те групе, са Аговићем, Личином, Ciulla разликује се тек у 3 маркера на 37. Претпостављам да су му најближи они из ове групе који славе Аранђеловдан: Вујовић, Рабреновић, Станић.
Старије презиме је Никетић. За њих се каже:
Никетићи 4 к. Слава: св. Аранђел. Деда дошао око 1845. г. са Златибора.

Војиненад је посало резултат, па може опширније да напише.