Аутор Тема: Тарски Никшићи - I2-Y134578 или I2-FT190799?  (Прочитано 16261 пута)

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Тарски Никшићи - I2-Y134578 или I2-FT190799?
« Одговор #280 послато: Септембар 08, 2023, 08:50:25 пре подне »
Као што сам рекао и прошли пут ево да кажем и сада као неко ко прати рад друштва дуже време да ће резултати показати све и да треба времена да се све легне на своје. Не треба правити никакву халабуку око свегао овога, јер Бојановић има право да поставља питања и не видим да прелази неке црвене линије јер не вређа никога само жели да постави ствари на своје место. Својим резултатима је показао да има аргумената за ово што прича, као са друге стране и Милош, а нема бољих позваоца прилика него самих припадника тих племена тако да свако мешање са стране је сулудо. У сваком случају резултати показују и показиваће право стање рода Никшића, која је та "права" грана а који су се "приобратили" јер захваљујући и Бојановићу и Милошу који анимирају људе и који својим знањима унапређују и допуњују стабла сами доћи до стварних и правих закључака. Овакве расправе су здраве и добре јер дају више енергије за даље истраживање и за разрешавање овог проблема јер док год постоји проблем он мора да се реши а ако не постоји проблем онда ту и нема неке дражи да даљем проучавању јер сматрамо да је "то то". Мислим да ово треба да се реши на нивоу Бојановић-Милош и да ту никаквог мешања са стране не би требало да буде јер смо у прошлости губили одличне и добре чланове само зато што су се мешали неки други чланови у расправе за које нису компетентни па не бих желео да више не читамо расправе и извештаје нити Бојановића нити Милоша који заправо хоће научно да докажу право стање, зашто смо уопште и овде и зашто уопште постоји ово друштво а не да будемо као "неки" други који без икаквог научног основа пишу књиге и снимају се и којима овакво стање у друштву само иде у прилог.

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Тарски Никшићи - I2-Y134578 или I2-FT190799?
« Одговор #281 послато: Септембар 10, 2023, 08:35:46 пре подне »
Мислим да треба опростити ствари на форуму, , и да једина дилема треба бити , да ли тему назвати "Тарски Никшићи Y135578" или "Лучинштаци Y134578"
Влада сматра да патронимски назив (који укључује искључиво генетске припаднике потомака тог рода, иако не брани другим прибраћени родовима, попут Чворовића итд да се називају тако), подразумева да само генетски носиоци тог рода имају право да се називају тако.
Ако је у питању рад о херцеговачким родовима, моје мишљење је да (по наведеним Владиним критикама), ту није прекршен "кодекс", тј. , нигде није наведено да су Тарски припадници прибраћеног рода Никшићима (Y134578), једини припадници Тарских Никшића (а да нису и они који су генетски, тј. FT190799). Значи, Владина критика би имала смисла уколико би сам текст у књизи о пореклу Херцеговаца имао такав искључив садржај .
Ја овде покушавам да одбраним Владу, тј. да се да још једно разумевање, (иако је сам у коментарима применио двоструке стандарде, тј. да постоје "прихватљиви" и "неприхватљиви" прибраћеници (Чворовићи су прихватљиви, Тарски Никшићи Y134578, нису, а све због књиге о Херцеговцима)
Колико год се Влада љутио, а пишем овакве ствари кад сам у "одређеном расположењу", тј. зна се ком (а тад сам искрен), тражим "помиловање" за двоструке стандарде прихватања прибраћених Никшића са Владине стране.
Књига је издата, Влада може и своју књигу да изда, а мени је свеједно да ли ће се сама тема на форуму звати "Тарски Никшићи Y134578" или "Лучинштаци Y134578"
У том смислу, позивам Владу да настави истраживања и да изда књигу (а у исто време, да у самој књизи, не прави "подобне" и "неподобне" прибраћенике)
Не знам зашто си све ово умислио али мени није потребан адвокат да ме брани, нити тражим помиловање и опрост од било кога, посебно не од Пореклаша. Без обзира што међу њима заправо најмање и има историчара а највише волонтера (попут нас двојице) и што претпостављам какав ће бити њихов одговор на моја постављена питања, нормално је то што тражим од њих, па побогу неће нико сећи Бојановићу главу због тога. Додуше, неки од њих ми вероватно никада неће опростити што сам се успротивио њиховим прераним и погрешним теоријама о пореклу и хаплогрупи Тарских Никшића и мом слободно могу рећи подвигу, јер прави је подвиг анимирати и организовати оволики број породица са славом Св. Лука за кратко време на дубинска тестирања, што правих Никшића што прибраћених. То што сам им трн у оку (што их иритирају и остала моја тумачења, пре свега тумачења миграција бројних словенских грана у раном средњем веку у источне и централне делове балканског полуострва, преко Влашке, Доњег Дунава и Паноније, одакле је већина касније мигрирала ка западним деловима Балкана током средњег века), што им стаде та вода у грлу па ни у грло а ни низ грло, то је њихов проблем. Постоји још Никшића који жељно ишчекују то фамозно објашњење Пореклаша, од чега ће зависити да ли ћемо у будућој књизи бити критички настројени према комплетном уредничком тиму или само према двојици истраживача.

Што се тиче "двоструког стандарда" које помињеш, то у мојим коментарима нигде нећеш пронаћи. Нити браним Чворовићима да се изјашњавају као Никшићи, ни четворици тестираних из околине Подгорице, који су такође моји кандидати и који репрезентују четири огранка тамошњих Булатовића, нити то браним припадницима Y134578, могу да се изјашњавају како год они хоће, али не може њихова хаплогрупа стајати уз назив Тарски Никшићи, као што не може хаплогрупа Чворовића да стоји уз назив Никшићи Жупљани, подгоричких Булатовића уз Никшићи Ровчани и тд. То је једини исправан модел и не разумем зашто би за припаднике Y134578 важило неко другачије правило, које не важи ни за један други прибраћен род, не само племену Никшићи, већ и за прибраћенике осталим племенима? Ово такође очекујем од Пореклаша да ми образложе.

Што се тиче књиге, не знам коју ти књигу читаш али у књизи о Херцеговцима лепо пише: "Генетички резултати показали су да су Тарски Никшићи посебан генетички род, различит од Никшића" (662. стр.). У фусноти која иде уз ову констатацију наведено је следеће: "Генетички род Тарских Никшића је обрађен у овој књизи и припада хаплогрупи I-Y134578. Постоји могућност да је у средњем веку било неког саплемењивања Никшића (FT190799) и Тарских Никшића (Y134578) путем којег је Тарским Никшићима било пренесено име Никшић и крсна слава Лучиндан." И то је све. Аутор текста о Никшићима Синиша Јерковић се у наставку није бавио Тарским Никшићима, већ је Никшиће искључиво ограничио на простор Оногошта и Роваца, док је генетички профил рода Тарских Никшића представљен на 681-683. стр. као припадници хаплогрупе I-Y134578, без помена Никшића FT190799. Чак је и могућност саплемењивања описана на крајње контроверзан начин, како би се оправдала још једна револуциорна "констатација", да је матични простор настанка племена Никшићи и простор њиховог почетног развоја и ширења - околина Оногошта одн. данашња Никшићка Жупа.

« Последња измена: Септембар 10, 2023, 08:39:36 пре подне Владимир Бојановић »

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Тарски Никшићи - I2-Y134578 или I2-FT190799?
« Одговор #282 послато: Септембар 10, 2023, 08:52:27 пре подне »
И још једна ствар: 99% људи са форума, међу којима су и они који јако добро познају ГГ , Никшићи им нису у фокусу, али довољно прате да процене, као и код других грана и родова, где је највећа разноврсност. Да је за сада показана негде ван "тзв. јужног подручја", сигурно би то сами подржали или потврдили (нико од њих сигурно не би "у инат" било коме прећутао то, а да сам види да је то тако...па и уздржаност не значи инат или противљење некој другој опцији)
И није ми тешко поновити, као што си се и сам уверио у рекапитулацији дубинских тестирања Никшића Жупљана, Ровчана и Требјешана, не постоји већа јужна разноврсност никшићких подграна: https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=736.msg190664#msg190664. Никшићка Жупа и Ровца су генетски најбоље покривене области дубинским WGS и SNP као и STR тестовима, сви главни огранци и братства су потпуно или делимично профилисани. Њихове позиције на стаблу Никшића су сасвим видљиве и јасне, остају да се дубинским тестовима додатно испрофилишу Никшићи Гезимировићи, Ливеровићи и Драговољићи, што ћемо у наредном периоду свакако и реализовати. Тада ћемо добити и TMRCA процене за сваки од ових наведених огранака, које ће сасвим извесно бити приближне проценама старости Ровчана и Требјешана (око 600 година) и ту ће спекулацијама о наводној "прастарини" Никшића у околини средњовековног Оногошта и дефинитивно доћи крају.

Дакле, може се закључити да су генетичка истраживања Никшића Жупљана, Ровчана и Требјешана управо доказала тачност апсолутно свих народних предања (староседелачких родова па и самих Никшића) о досељавању првих Никшића у околину Оногошта током 14. века, развој њихових главних огранака од 15. века и формирања током 16. и 17. века појединих братстава и подбратстава унутар сваког од ових огранка. Ове процесе пратила су њихова заједничка, постепена, територијална ширења на рачун староседелачких племена, Угреновића и Матаруга (Риђана), као и прибраћивања а нешто касније током 17. века и досељавање Срезојевића у село Дучице, што је откривено управо захваљујући дубинским тестовима Жупљана. Дакле, досељавање и ширење Никшића у околини Оногошта је историјска чињеница, коју потврђује и још једна карактеристика, а то су називи појединих села који су настајали по родоначелницима огранака и братстава Жупљана (село Ливеровићи по Ливеру, Драговољићи по Драгу, Васиљевићи по Васиљу), а који су напостојећи у дефтерима из 15. и 16. века.

Почетно позиционирање и правац ширења Никшића је установљено на основу предања и теренских истраживања, тако на пример, Милан Пековић у раду Никшићка Жупа пише како се "племе Никшићи спуштало из северно-источних делова Жупе ка Оногошту, постепено потискујући најјаче племе Риђане, а нарочито Дробњаке који су се пружали све до самог града". Остаје мноштво FT190799 и Y189944 грана које су непостојеће међу њима: https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=736.msg190712#msg190712 и ако не све, ипак се велика већина њих може довести у везу са изворним Лимским/Тарским Никшићима, а видећемо да ли ће се нешто променити и за Y250780, WGS тестом Јоксимовића из околине Блаца, који је несумњиво пореклом из Требаљева код Колашина, јер подсећам да нико од Жупљана и Ровчана није поцепао ову подрану. Јоксимовић је за сада најозбиљнији кандидат за то, с обзиром на његове STR вредности и резултате SNP тестирања (FT190799+, Y250780-). Уколико се догоди такав сценарио, то ће значити матично подручје настанка Y250780 а уједно и највеће откриће свих досадашњих генетичких истраживања Никшића, по мом мишљењу. Уколико се то не догоди, видећемо свакако којој линији Тарских Никшића ће Јоксимовић припасти.
« Последња измена: Септембар 10, 2023, 09:02:32 пре подне Владимир Бојановић »

Ван мреже сɣнце

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1683
  • I-A1328
Одг: Тарски Никшићи - I2-Y134578 или I2-FT190799?
« Одговор #283 послато: Септембар 10, 2023, 01:38:24 поподне »
Цитат: Владимир Бојановић
посебно не од Пореклаша. Без обзира што међу њима заправо најмање и има историчара а највише волонтера (попут нас двојице)

Неекспертиза и јест узрок неумијећу водити прецизан разговор с фокусом на разрјешење питања, ну сте (сви) цијелу аргументацију облијепили хуљењем и дрзким непочитовањем преобученим у шалу, што томи цијелу тему и удаљава мисли од самога питања које се ријешава. Ко има циљ квалитетно представити стање ствари ове теме нека се подсјети како се успјешно аргументује, држећи се главне мисли, кратко, јасно, структурирано и ако треба представљено сликама и цртежима, да читалац уразуми кључне везе. "Романи" имају нежељен еффект, да читалац изгуби из вида водећу нит, а нажалост има овдје коментатора, који намјерено одвлаче пажњу устрану.

Угледајте се сви на једнога нашега саплеменика, П. Демића, који је дао велик допринос тестирању Банијаца и никада се није бусао тим, вазда је стрпљиво чекао резултате и када је имао довољно података давао кратак и беспрјекоран закључак без лишних контроверзија. Зато му част и хвала и надам се да ћете и ви овдје научити се његову методу и тим допринести квалитети ове теме.
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Тарски Никшићи - I2-Y134578 или I2-FT190799?
« Одговор #284 послато: Септембар 10, 2023, 09:56:51 поподне »
Постоји још Никшића који жељно ишчекују то фамозно објашњење Пореклаша, од чега ће зависити да ли ћемо у будућој књизи бити критички настројени према комплетном уредничком тиму или само према двојици истраживача.

Која ли су то двојица сретника?  :)

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Тарски Никшићи - I2-Y134578 или I2-FT190799?
« Одговор #285 послато: Октобар 16, 2023, 08:36:53 поподне »
Занимљива је чињеница да Никшића нема у дубровачким изворима све до промјена које су услиједиле у посљедњој деценији 14. вијека, када је након хришћанског пораза у бици код Никопоља 1396. године, дошло до пада Вука Бранковића и продора Турака по први пут у централне српске области. Паду Вуку Бранковића су свакако допринијели и кнез Стефан Лазаревић и кнегиња Милица (Евгенија), који наступају са позиције оних који у име Турака преузимају Вукове посједе. Међутим, чињеница је да Турци нису имали намјеру да Лазаревићима препусте кључне тврђаве и руднике у Вуковој области. И тако, заузимањем кључних стратешких тачака од Скопља до Мораче, јуручки крајишних Пашајит бег постаје веома битан локални политички играч.

Први који су осјетили са које стране дува вјетар су били Дубровчани. Они су већ размијенили писма са Пашајитом у прољеће 1398. године, када му захваљују што им је опростио трећину царине и осигурао пролаз њиховим трговцима.

За Никшиће је много битније оно што се у односу Пашајита и Дубровчана дешавало током 1399. године. У марту-априлу 1399. године, Дубровчани одговарају Пашајиту на његову понуду да се дубровачким трговцима осигура својеврсна гаранција слободног пролаза од Дубровника до Мораче. Пашајит им нуди да им да неког од Срба (от србаљ) коме и Дубровчани вјерују као јемцу да ће тај дио пута њихови трговци проћи безбједно. У писму Пашајит-бег тог потенцијалног човјека именује поносником, тј. влахом превозником. Недуго након ове размјене писама Пашајита и Дубровчана, 19. јуна 1399. године у Дубровник стиже Вукослав Никшић, "склав" (посланик, човјек) Пашајитов. Дубровчани га дарују бибером, памуком (папиром). Сва је логика да је управо Вукослав Никшић тај јемац који је требао дубровачким трговцима осигурати безбједан пролаз од Дубровника до Мораче.

Међутим, у цијелом овом договору Пашајита и Дубровчана, очигледно се није узимало у обзир да каравански пут од Дубровника до Мораче води преко територије Сандаља Хранића, а који је искористио прилику да на Љутој у Конавлима постави царину. Информацију о новопостављеној царини Дубровчанима крајем јула- почетком августа 1399. године, доносе управо власи Никшићи. Не знамо у каквој је функцији био овај караван Никшића, да ли је превозио дубровачку робу тј. да ли су Никшићи били само превозници робе дубровачких трговаца или су и сами Никшићи кренули у Дубровник (али и Котор) да продају нешто од својих производа. У сваком случају, ово је први пут да се  власи Никшићи помињу у дубровачким изворима као превозници робе (своје или туђе). Сва је прилика да је управо овај договор Пашајита и Дубровчана, Никшиће на неки начин убацио у економску и политичку игру и да они тек од тог тренутка у стратешком партнерству са Пашајитом и његовим насљедницима (Исак-бегом и Иса-бегом Исаковићем) све више почињу  добијати на значају, као једна од најдоминантијих влашких групација на источним границама Старе Херцеговине.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7269
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Тарски Никшићи - I2-Y134578 или I2-FT190799?
« Одговор #286 послато: Октобар 17, 2023, 12:37:57 пре подне »
Ово би вероватно значило неку везу те трговачке везе између Дубровника и Брскова (Мојковца), јер је Брсково запосео Пашајит (ако се не варам).тј. контролу те руте Никшића у времену доласка Турака (тј. да је та рута ишла преко племенске територије Никшића). Не знам шта би могло да буде закључак тога, да ли је сам Вукослав Никшић боравио у Мојковцу, па постигао договор са Пашајитом уз гаранцију већ контролисаног пута од стране саплеменика из Оногошта, или нешто друго.
Извор и информације су значајне, али не знам који закључак може да се извуче из овога (у смислу теме-дилеме). Али баца свакако ново светло, поготово у смислу хронологије дешавања у периоду турског доласка
« Последња измена: Октобар 17, 2023, 12:48:17 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7269
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Тарски Никшићи - I2-Y134578 или I2-FT190799?
« Одговор #287 послато: Октобар 17, 2023, 01:18:57 пре подне »
Занимљива је чињеница да Никшића нема у дубровачким изворима све до промјена које су услиједиле у посљедњој деценији 14. вијека, када је након хришћанског пораза у бици код Никопоља 1396. године, дошло до пада Вука Бранковића и продора Турака по први пут у централне српске области.
Због чега је то занимљиво? Да ли то значи да пре тога Никшићи нису трговали или имали контакт са Дубровником? (јел помињање из 1355те није валидно?)
« Последња измена: Октобар 17, 2023, 01:28:35 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7269
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Тарски Никшићи - I2-Y134578 или I2-FT190799?
« Одговор #288 послато: Октобар 17, 2023, 02:22:05 пре подне »
. Сва је прилика да је управо овај договор Пашајита и Дубровчана, Никшиће на неки начин убацио у економску и политичку игру и да они тек од тог тренутка у стратешком партнерству са Пашајитом и његовим насљедницима (Исак-бегом и Иса-бегом Исаковићем) све више почињу  добијати на значају, као једна од најдоминантијих влашких групација на источним границама Старе Херцеговине.

Ја се не бих сложио са тиме, јер са Турцима, ако је неко склапао договор, то је било само на обострану корист, тј. нешто што свака од страна може да понуди. А Никшићи су држали пут очигледно и пре доласка Турака (чим је Вукослав Никшић био посредник), па би и без њих имали могућност за развој као најдоминантија влашка популација на рути. Десило се у та два документа да Вукослав Никшић буде посредник између Дубровника и Пашајита и да се настави развој. Са друге стране, мало је незахвално третирати једну влашку групацију као искључиво "профитерску" у контексту доласка Турака, док су друге "чисте" (а историја нас учи да смо се толико борили против Турака, да смо по овоме, њихови издајници :) )
« Последња измена: Октобар 17, 2023, 02:31:02 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Тарски Никшићи - I2-Y134578 или I2-FT190799?
« Одговор #289 послато: Октобар 17, 2023, 06:26:25 пре подне »
Ја се не бих сложио са тиме, јер са Турцима, ако је неко склапао договор, то је било само на обострану корист, тј. нешто што свака од страна може да понуди. А Никшићи су држали пут очигледно и пре доласка Турака (чим је Вукослав Никшић био посредник), па би и без њих имали могућност за развој као најдоминантија влашка популација на рути. Десило се у та два документа да Вукослав Никшић буде посредник између Дубровника и Пашајита и да се настави развој.

Чињеница је да у дубровачким изворима пре 1399. године нема помена Никшића као превозника робе или влашке групације која се налази у њиховој сфери интереса. Што рецимо не можемо рећи за Дробњаке, који се обилато помињу. Помен од 1355. године се односи на појединце са презименом Никшић у Оногошту, што уопште не мора да значи да се ради о власима Никшићима. Друга је ствар што се нама то чини као згодно због каснијег присуства Никшића у Оногошту. Трећи податак у којима се помиње име Никшић у 14. вијеку односи се на податак из которских извора да је Радоња Нинковић из Никшића из Зете, наплатио свој дуг од Богдана Рајанова из Подгорице. Иако се овај податак често користио како би се доказало да се ради о Никшићима као роду, и њихове везаности за Зету, заправо је очигледно да се ради о појединцу из мјеста Никшић које је постојало у Зети (негдје око Скадарског језера) и које се и касније јавља у пописима (попису из 1485) са дуплим именом Никшић/Псоглав. Довољно је погледати Скадарски земљишник из 1416. године, па видјети колико је Никша било често лично име на простору око Скадра.

Са друге стране, мало је незахвално третирати једну влашку групацију као искључиво "профитерску" у контексту доласка Турака, док су друге "чисте" (а историја нас учи да смо се толико борили против Турака, да смо по овоме, њихови издајници :) )

Увијек је битно бити први у нечему, а ви сте били први сарадници окупатора на овим просторима.  :)
Шалу на страну, мој је утисак да су са Турцима сарађивали сви. Једини који им  је послије Косовске битке пружао какав такав отпор био је Вук Бранковић, али ето, баш њега прогласише за издајника.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Тарски Никшићи - I2-Y134578 или I2-FT190799?
« Одговор #290 послато: Октобар 17, 2023, 06:34:11 пре подне »
Међутим, треба имати још једну ствар у виду, а помиње је Динић. Пут преко Брскова у унутрашњост био је актуелан од друге половине 13. до прве половине 14. вијека. Међутим, од средине 14. вијека Дубровчани мијењају правац и преусмјеравају се на Пријепоље, иду преко дробњачке територије. Можда је то разлог зашто се Никшићи не помињу у дубровачким изворима, а Дробњаци да.

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 711
Одг: Тарски Никшићи - I2-Y134578 или I2-FT190799?
« Одговор #291 послато: Октобар 17, 2023, 09:14:01 пре подне »
Ово би вероватно значило неку везу те трговачке везе између Дубровника и Брскова (Мојковца), јер је Брсково запосео Пашајит (ако се не варам).тј. контролу те руте Никшића у времену доласка Турака (тј. да је та рута ишла преко племенске територије Никшића). Не знам шта би могло да буде закључак тога, да ли је сам Вукослав Никшић боравио у Мојковцу, па постигао договор са Пашајитом уз гаранцију већ контролисаног пута од стране саплеменика из Оногошта, или нешто друго.
Извор и информације су значајне, али не знам који закључак може да се извуче из овога (у смислу теме-дилеме). Али баца свакако ново светло, поготово у смислу хронологије дешавања у периоду турског доласка
Brskovo je zamrlo u prvoj polovini 14-og veka tako da mislim da Niksici nisu imali neke veze sa Brskovom i prenosom robe. Sto se tice zlatnog doba Brskova, tipujem na Krice kao glavne ponosnike, tj. prevoznike robe i z Brskova u primorje i obrnuto.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Тарски Никшићи - I2-Y134578 или I2-FT190799?
« Одговор #292 послато: Октобар 17, 2023, 09:57:09 пре подне »
Brskovo je zamrlo u prvoj polovini 14-og veka tako da mislim da Niksici nisu imali neke veze sa Brskovom i prenosom robe. Sto se tice zlatnog doba Brskova, tipujem na Krice kao glavne ponosnike, tj. prevoznike robe i z Brskova u primorje i obrnuto.

Колико сам успио видјети нема пуно сачуваних података о превозницима робе у Брсково. Има много више информација о трговачкој активности у самом мјесту.

Како год, присутан је један податак из 1313. године о превозу робе на траси Дубровник-Брсково, а који су извели власи из катуна Зотовића. Рекао бих да су се Дубровчани бар у почетку више поуздавали у влахе из њиховог непосредног залеђа, кад се радило о превозу робе.

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 711
Одг: Тарски Никшићи - I2-Y134578 или I2-FT190799?
« Одговор #293 послато: Октобар 17, 2023, 10:43:07 пре подне »
Колико сам успио видјети нема пуно сачуваних података о превозницима робе у Брсково. Има много више информација о трговачкој активности у самом мјесту.

Како год, присутан је један податак из 1313. године о превозу робе на траси Дубровник-Брсково, а који су извели власи из катуна Зотовића. Рекао бих да су се Дубровчани бар у почетку више поуздавали у влахе из њиховог непосредног залеђа, кад се радило о превозу робе.
Mislim da pre 15-og veka nije bilo vlaha-ponosnika koni su imali ,,eksluzivu,, da prenose direktno robu iz primorja do unutrasnjosti i obrnuto. Misljenja sam da je fo bilo u pocetku etapno. Npr, primorci dogovore prevoz robe sa Drobnjacima iz primorja do oblasti Krica. Zatim, Krici preuzimaju robu i trgovce odatle pa preko svoje teritorije do Brskova, Komarana ili gde vec i tako u nizu. Kasnije neki pojedinci pojedinih plemena se snalaze pa preuzimaju celu rutu, tj. izbacuju manja plemena iz ,,biznisa,, i ubiraju vise ,,kajmaka,,. Samo moje na glas razmisljanje na osnovu do sada procitanog u literaturi.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Тарски Никшићи - I2-Y134578 или I2-FT190799?
« Одговор #294 послато: Октобар 17, 2023, 10:52:23 пре подне »
Иначе би за очекивати било да ако постоје неки детаљнији подаци о Никшићима као превозницима робе, да то буде везано за которски архив. Највише због географске близине, али и живих веза Котора и Брскова у 14. вијеку. Међутим, которски архив је само дјелимично сачуван за период 14. вијека (1326-1337 и 1395-1400). Ни у тим периодима нема помена Никшића као превозника робе, мада с обзиром на одсуство грађе за већи дио 14. вијека, није искључено да их је било.

Да су Никшићи обичавали да иду у Котор, говори и оно писмо Дубровчана Јелени Сандаљевици из 1399. године, које каже да власи Никшићи иду у Дубровник и у Котор. Додуше из тог кратког помена не знамо на колики период у прошлости се односи тај податак.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Тарски Никшићи - I2-Y134578 или I2-FT190799?
« Одговор #295 послато: Октобар 17, 2023, 11:09:53 пре подне »
Ако предпостављамо да си I2a i R1a носиоци словенске генетике онда би требало да су и носиоци статуса, зато мислим да превознике и не треба тражити међу тим родовима него управо у родовима какви су Дробњаци који и јесу били главни на терену. Можда је био и по који Никшић али мислим да то није правило.

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Тарски Никшићи - I2-Y134578 или I2-FT190799?
« Одговор #296 послато: Октобар 18, 2023, 01:17:02 пре подне »
Извор и информације су значајне, али не знам који закључак може да се извуче из овога (у смислу теме-дилеме).
Закључак у смислу "теме-дилеме"? Зар још постоји дилема којој хаплогрупи су припадали изворни Никшићи Лима и Таре?  :)

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Тарски Никшићи - I2-Y134578 или I2-FT190799?
« Одговор #297 послато: Јануар 11, 2024, 11:43:35 поподне »
Одговор уредништва СДНКП можеш очекивати у наредном периоду.
Прошло је више од три месеца а одговор Уредништва не добисмо, али зато добисмо још један у низу бриљантних бисера добро нам познатог истраживача "Тарских Никшића". :)

Филиповић, Аранђеловдан, Нови Пазар

Припада хаплогрупи I2-PH908>Y56203>Y134578, роду Тарских Никшића. Због славе би претпоставили да се ради о Аранђеловштацима који припадају овој грани, попут Рабреновића, Виријевића, Товрљана, Ковачевића. Међутим његов хаплотип је нешто другачији. Поседује пре свега 391=10, због чега је ближи тестираном из околине Тополе са истом славом, који са Требаљевцима из околине Лепосавића твори грану A29945. Зато је моја препорука за Филиповића или WGS тест или потврда гране A29945 на Yseq-у.

Тестирани је једино навео Нови Пазар као место порекла.

Да освежимо тему са најновијим анализама дубинских резултата Никшића, а Уредништво нека се већ једном изјасни и одговори нам, ко су прави Никшићи Потарја:

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=736.msg194230#msg194230

« Последња измена: Јануар 11, 2024, 11:46:18 поподне Владимир Бојановић »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Тарски Никшићи - I2-Y134578 или I2-FT190799?
« Одговор #298 послато: Јануар 11, 2024, 11:55:44 поподне »
Прошло је више од три месеца а одговор Уредништва не добисмо, али зато добисмо још један у низу бриљантних бисера добро нам познатог истраживача "Тарских Никшића". :)

Да освежимо тему са најновијим анализама дубинских резултата Никшића, а Уредништво нека се већ једном изјасни и одговори нам, ко су прави Никшићи Потарја:

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=736.msg194230#msg194230

Уредништво се у претходном периоду бавило ургентнијим стварима, као што је акција Српски ДНК месец, наручивање великих тестова у условима својеврсног "рата" царинске службе Србије са онима који наручују ту врсту тестова итд, такође је утицало и моје одсуство током целог децембра из здравствених разлога. Свакако нисмо заборавили на то и текст је тренутно у фази писања. Замолио бих те још једном да не пишеш ниподаштавајуће о уредницима Српског ДНК пројекта само из разлога што се не слажу са твојим идејама и хипотезама.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Тарски Никшићи - I2-Y134578 или I2-FT190799?
« Одговор #299 послато: Јануар 12, 2024, 12:14:37 пре подне »
Уредништво се у претходном периоду бавило ургентнијим стварима, као што је акција Српски ДНК месец, наручивање великих тестова у условима својеврсног "рата" царинске службе Србије са онима који наручују ту врсту тестова итд, такође је утицало и моје одсуство током целог децембра из здравствених разлога. Свакако нисмо заборавили на то и текст је тренутно у фази писања. Замолио бих те још једном да не пишеш ниподаштавајуће о уредницима Српског ДНК пројекта само из разлога што се не слажу са твојим идејама и хипотезама.
Надам се само да ћете наћи довољно простора у том тексту и за новопристигле резултате, Минићев из Прошћења је свакако најзначајнији, а можда ћемо до тад добити и WGS резултат Јоксимовића, чије порекло је иначе ваш уважени члан повезао управо са Потарјем, тачније са селом Требаљево код Колашина. Тренутно се његов узорак налази у фази секвенцирања, као и узорци Влаховића, Млађеновића, Јовановића из Ливеровића, Гемаљевића. Свакако вам стојим на располагању по питању базе тестираних Никшића, како случајно неки резултат не би прошао испод радара. Уколико и прође, радо ћу вас подсетити у реплици.

Брз оборавак рођаче желим и свако добро.
« Последња измена: Јануар 12, 2024, 12:18:51 пре подне Владимир Бојановић »