Порекло становништва > Србија

Презиме Киш, Черевић-Беочин, PH908

(1/6) > >>

ДушанВучко:
Отворио сам ти тему овде :) Слабо се разумем у генетику , без обзира што сам дуго овде, али када коментаришу ову нашу грану, нагласи се напр. неки карактеристичан маркер који није у модалу, код тебе DYS 19 има вредност 17, а код већине је 16...Претпостављам да ће и Милош да да неки коментар на твој резултат следећих дана...А и можда од других добијеш неки податак из извора

Сова:
Милош је већ дао коментар на његов резултат:


--- Цитат: Милош  Новембар 14, 2018, 01:36:43 поподне ---Киш, нема славу, Черевић, Беочин

Припада хаплогрупи I2-PH908. Од карактеристичних вредности се могу издвојити DYS19=17 и DYS385=14-16. Ову комбинацију маркера имају Николић из Чачка и Чаркиловић из Залуга код Пријепоља. Обојица славе Лазареву суботу. Иако на мањем броју упоредивих маркера, обојица су блиска Кишу. Постоји још један са САНУ истрживања из околине Бојника (раније Лебане), али је удаљенији. У том случају би му могао бити близак и Гачевић из Матаруга код Пљевља и један тестирани са славом Лазарева субота из Башаида код Кикинде. Све њих карактерише слава Лазарева субота и маркер DYS19=17.


--- Крај цитата ---

anacorn:

--- Цитат: ДушанВучко  Мај 13, 2019, 07:43:46 поподне ---Отворио сам ти тему овде :) Слабо се разумем у генетику , без обзира што сам дуго овде, али када коментаришу ову нашу грану, нагласи се напр. неки карактеристичан маркер који није у модалу, код тебе DYS 19 има вредност 17, а код већине је 16...Претпостављам да ће и Милош да да неки коментар на твој резултат следећих дана...А и можда од других добијеш неки податак из извора

--- Крај цитата ---

Хвала ја се тога не бих сетио! Нов сам у овоме па ни не знам шта то значи што ми се тај ДИС разликује од других што је код мене 17 а код већине је 16.


--- Цитат: Сова  Мај 13, 2019, 08:08:09 поподне ---Милош је већ дао коментар на његов резултат:
Киш, нема славу, Черевић, Беочин

Припада хаплогрупи I2-PH908. Од карактеристичних вредности се могу издвојити DYS19=17 и DYS385=14-16. Ову комбинацију маркера имају Николић из Чачка и Чаркиловић из Залуга код Пријепоља. Обојица славе Лазареву суботу. Иако на мањем броју упоредивих маркера, обојица су блиска Кишу. Постоји још један са САНУ истрживања из околине Бојника (раније Лебане), али је удаљенији. У том случају би му могао бити близак и Гачевић из Матаруга код Пљевља и један тестирани са славом Лазарева субота из Башаида код Кикинде. Све њих карактерише слава Лазарева субота и маркер DYS19=17.

--- Крај цитата ---

Нисам ово ни видео да је дато мишљење на резултат, али свеједно ми не даје одговоре на моја питања, како су ми се преци раније презивали, одакле тачно потичу, мада могу закључити да им је слава била Лазарева субота како је ту наведено за оне који су ми генетски слични. 
Шта ми је чинити како бих се неким детаљњијим тестирањем могао наћи одговор на ова питања?

Хвала

Сова:
У доступној литератури за Черевић нема ништа о вашој породици, нема вас ни у попису из 1828. Блиски сте роду "Бијелића" са славом Лазарева Субота, у том смеру требате да тражите.

--- Цитат: симо  Децембар 10, 2017, 09:15:28 поподне ---У оквиру хаплогрупе I2-PH908 има неколико родова који славе Лазареву Суботу,а који су прилично добро генетички профилисани. Иако највејроватније ти родови нису повезани међусобно,  навео бих их у једној теми и покушао написати понешто о поријеклу сваког од родова. На жалост, добар дио родова се налази у још необјављеним резултатима, али покушаћу дати бар назнаке које су битне за општу причу.

3. Бијелићи, назвао сам их по најстаријем родовском имену из села Матаруге код Пљеваља.Иако неки истраживачи за овај род пишу да је стариначки у пљеваљским Матаругама, они сами кажу да су поријеклом из Гацка. Како год, доста су стари у Матаругама код Пљеваља. У самом мјесту поријекла тестирани су Гачевићи. Из истог пљеваљско-пријепољског краја су и Чаркиловићи. Занимљиво је и ово поклапање презимена са истим коријеном гатати-чарати. У околини Чачка овом роду припадају тестирани Николићи. Николићи са још једном необјављеном породицом из Видове код Чачка, чине подрод у оквиру овог рода, јер имају неке заједничке вриједности. Још два необјављена резултата из Војводине, говоре да је овај род учествовао и у Великим Сеобама 1690. године. Једну од тих породица налазимо у Помиришју, одакле се у другој половини 18. вијека преселила у Башаид, Банат.


--- Крај цитата ---

Amicus:
Можда смо ово већ негде дискутовали, али да поновимо, до кога претка сигурно знате да се презивао Киш, и да је живео у Черевићу?

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију